stavba domu

Stále více rodin musí prodávat nedostavěné domy, zjistila analýza

Ceny ve stavebnictví dále rostou a s nimi počet rodin, které jsou nucené prodat nedostavěné domy, jelikož nemají na to platit zároveň hypotéku i nájemné. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 3,7 procenta ze zářijových tří procent.

Prízemné byty budú mať vlastné predzáhradky na poschodiach zas balkón alebo terasu

Lidé pracují z domu a investují své úspory. Trh s bydlením je nestabilní

Trh s bydlením v eurozóně se zahřívá, což zvyšuje pravděpodobnost korekce na trzích s rezidenčními i komerčními realitami. Uvedla to Evropská centrální banka ve své zprávě o stabilitě. Rodiny si v době pandemie vytvářejí úspory a lidé stále častěji pracují z domova. To zvyšuje poptávku po nemovitostech a růst cen nemovitostí přesáhl sedm procent, což je nejvyšší údaj od roku 2005.

V Praze vzrostla poptávka po kancelářích. Zvýšila se však i neobsazenost

Společnost Prague Research Forum zveřejnila údaje o kancelářském trhu v Praze za 3. čtvrtletí letošního roku. Vyplynulo z ní, že ve 3. čtvrtletí na trhu převažovaly nové pronájmy ve stávajících prostorech. Míra neobsazenosti však mírně vzrostla na 8,0 %. Plánovaný objem dokončených kanceláří v roce 2021 bude zároveň nejnižší od roku 2016. 

Nabídka nových bytů je na historickém minimu, hlásí developeři

Letošní enormní poptávka po novém bydlení srazila nabídku ve třetím čtvrtletí roku 2021 na historické minimum. Jak uvádí analýza společností Skanska, Trigema a Central Group, zájemci mohli vybírat z pouhých 2750 bytů, tedy jen z poloviční nabídky, která na trhu byla před rokem. A to i přesto, že prodej bytů za poslední tři měsíce nijak nepřevyšoval dlouhodobý průměr.

Riverpark2

Globální ceny obytných nemovitostí rostou nejrychleji od roku 2005

Globální ceny obytných nemovitostí se ve 12 měsících do června zvýšily o 9,2 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2005. Vyplývá to podle listu Financial Times z indexu sestavovaného nezávislou realitní poradenskou společností Knight Frank. V České republice ceny podle tohoto indexu ve sledovaném období stouply o 2,2 procenta. Jejich růst tak výrazně zpomalil z 8,9 procenta ve 12 měsících do března.