Hala NEVOGA u Znojma

Trhu s průmyslovými nemovitostmi se daří. Zároveň nastává jeho velká proměna

Na jedné straně 1 milion metrů čtverečných nových skladů jen za letošní rok, na straně druhé snižování poptávky. Zvyšování požadavků na délku pronájmů ze strany developerů na minimálně pět let versus odchod některých nájemců z oblasti e-commerce nebo automotive. Zajišťování rozsáhlých pronájmů a předpronájmů ze strany velkých logistických společností versus potřeba podnajímat část těchto prostor.

UBM Development Timber Pioneer vizualizace exterier 01 ©bloomimages

Evropský realitní trh musí čelit řadě výzev. Principy ESG nabývají na významu

V říjnu se uskutečnil v Mnichově 24. ročník Expo Real, prestižní evropský veletrh nemovitostí a investičních příležitostí. Realitní experti se shodli na tom, že současné stavebnictví a realitní trh se musejí potýkat s nebývalým množstvím problémů a výzev, vyplývajících nejen ze současné zhoršující se geopolitické a ekonomické situace, ale i z klimatických změn.

komerční nemovitost

Trh s komerčními nemovitostmi se mění. Investorům se otevírají nové možnosti

Trh s komerčními nemovitostmi prochází novou fází přeceňování, které vyvolalo zpomalující tempo investiční aktivity v tomto odvětví. Společnost Colliers předpovídá, že k výslednému přenastavení tržních cen komerčních nemovitostí, které bude ovlivněno pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb, dojde v příštích 12–24 měsících.

Brno Lesná bytový dům při Okružní ulici náležející ke komplexu Majdalenky I.

Ceny nových bytů v Brně ve 3. čtvrtletí mírně klesly, prodej stagnoval

Růst cen nového bydlení v Brně se zastavil, průměrná cena za čtvereční metr mírně klesla. Zatímco ve 2. čtvrtletí letošního roku dosáhla průměrná nabídková cena nového bydlení za čtvereční metr 127.200 korun, ve 3. čtvrtletí klesla na 126.500 Kč. Ještě výrazněji klesla průměrná cena za prodaný čtvereční metr v novostavbách.

shutterstock 1414828031

Inflace a ceny energií: Více než polovina Čechů hlásí komplikace s bydlením

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí na vlastní bydlení. Téměř 90 procent z nich se obává toho, že si ho nebude moci dovolit.

shutterstock 1414828031

Kupci nových bytů stárnou. Na hypotéku často dosáhnou až po čtyřicítce

Věková struktura lidí, kteří si pořizují nový byt, se mění. Byty si oproti minulým letům kupují starší lidé. Zatímco v roce 2015 byl průměrný věk kupujících 39 let, v roce 2020 to bylo 43,7 let a letos je to 45,4 roku. Vyplývá to z prodejních statistik společnosti Central Group, která se zaměřuje na výstavbu a prodej nových bytů v Praze.

moderná kancelária 8

Kanceláře v Praze: Poptávka stoupá, trendem jsou flexibilní pracoviště

Po dvou koronavirových letech v Praze stoupá zájem o kancelářské prostory. Meziročně vzrostla poptávka o 44 procent a mezičtvrtletně o 29 procent. Trendem začínají být flexibilní pracoviště a při redukcích se zmenšuje velikost podlahové plochy o 15 až 20 procent. Vyplývá to z analýzy realitní poradenské společnosti JLL.

Brno

V Brně je v nabídce rekordní počet bytů. Prodeje klesly, ceny však nikoliv

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1 220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů v Brně.

Nejnákladnější v Evropské unii. Na nový byt vydělávají Češi 15 let

Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních lidé vydělávají přes 17 let, o 2,4 roku více než loni. Vyplývá to z indexu dostupnosti bydlení CG-Index zpracovávaný developerem Central Group. V celé republice je pak nutno podle Indexu prosperity Česka na pořízení bytu vynaložit více než 15 ročních mezd.

Byty s oknami do Blumentálskej ulice

Nemovitostní fondy posilují. Loni koupily přes 1500 bytů, letos chtějí 2000

Nemovitostní fondy se v Česku etablují stále více. Loni podle odhadů Asociace nájemního bydlení získali institucionální investoři přes 1500 bytů, letos cílí na 2000. Nemovitostní fondy působí na českém trhu třetím rokem, přesná čísla zatím nejsou k dispozici, uvedla asociace. Developeři potvrzují, že zájem o odkup celých či částí jejich projektů na nájemní bydlení stoupá.

Panelák

Na novostavbu nemají peníze. Češi stále více kupují starší byty a domy

V případě pořízení vlastního bydlení největší část Čechů, téměř 40 procent, dává přednost koupi staršího bytu či domu a následné rekonstrukci. Důvodem jsou v 60 procentech případů peníze, na novostavbu lidé nemají. Při rekonstrukci by se 43 procent lidí spoléhalo na vlastní úspory. Vyplývá to z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny z května mezi 840 respondentů.