Bydlení v Česku může být dostupnější – cesta vede přes rychlejší povolování, chytrá řešení a inspiraci ze zahraničí. Přestože bytová výstavba v Česku dlouhodobě zaostává za reálnými potřebami, existují konkrétní kroky, které mohou situaci zlepšit. Patří mezi ně modernizace povolovacích procesů, rozvoj družstevního a nájemního bydlení podle rakouského vzoru i větší podpora domácího stavebnictví. Pokud se podaří propojit státní, obecní i soukromý sektor, může se trh rozhýbat směrem k dostupnějšímu a udržitelnému bydlení.
Podle aktuálního průzkumu IBRS, který pro společnost Golden Gate provedla agentura na reprezentativním vzorku české populace, je vlastnictví domu nebo bytu stále nejatraktivnější formou investování. V květnu tuto možnost označilo za zajímavou 78 % respondentů, což je o dva procentní body více než v únoru. Druhou pozici dlouhodobě drží investice do pozemků se stabilní podporou 70 % respondentů.
V roce 2023 bylo v České republice dokončeno 30 274 nových bytů, tedy o 20,5 % méně než v předchozím roce. Podle dat Českého statistického úřadu jde o nejnižší číslo od roku 2017. Příčiny hledejme v poklesu investic, zdlouhavém stavebním povolování, nedostatku vhodných pozemků i vysokých stavebních nákladech.
Nájemné za moderní kancelářské prostory v Praze na začátku roku 2025 opět vzrostlo a dosáhlo historického maxima. Podle analýzy společnosti Colliers se průměrná výše nájmů u nových kanceláří v blízkosti stanic metra meziročně zvýšila o 3,3 procenta a za dva roky o 6,3 procenta. Nyní činí v průměru 17,4 eur (435 Kč) za metr čtvereční.
Podle nového průzkumu agentury STEM pro Asociaci výrobců minerální izolace (AVMI) má většina majitelů rodinných domů v Česku nereálnou představu o technickém stavu své nemovitosti. Až 73 procent domů není vůbec zateplených, přesto jen 17 procent vlastníků připouští, že jejich dům je ve špatném či nevyhovujícím stavu.
České firmy v posledních letech upřednostňují setrvání ve stávajících kancelářských prostorách před stěhováním do nových. Tento trend je důsledkem omezené nabídky moderních kanceláří na trhu a vysokých nákladů spojených s přesunem sídla společnosti.
Zvýšení výdělků samo o sobě problém s nedostupným bydlením v Česku neřeší. Upozornili na to zástupci Platformy pro minimální důstojnou mzdu (PMDM) a Iniciativy nájemníků a nájemnic (INN) na společné tiskové konferenci. Podle jejich výpočtů ani tzv. minimální důstojná mzda nestačí k získání hypotéky na standardní byt.
Společnost PAQ Research navrhuje reformu daně z nemovitosti, která by více reflektovala tržní hodnotu nemovitostí. V aktuální analýze doporučuje rozdělení území České republiky do osmi cenových pásem, kde by se výše daně odvíjela od tržních cen v dané oblasti. Nejvyšší sazby by se týkaly Prahy, větších měst a turisticky atraktivních lokalit, jako je například Špindlerův Mlýn. Většina republiky by podle návrhu spadala do nejnižších dvou skupin.
Podíl investic do maloobchodních ploch v České republice by se letos mohl vyšplhat až na 40 procent všech realitních transakcí v segmentu komerčních nemovitostí. Vyplývá to z aktuální analýzy realitně-poradenské společnosti RSM. Loni měl retail na těchto investicích přibližně třetinový podíl.
Současná situace na trhu s bydlením v Česku je pro mnoho lidí stále náročná. Podle Indexu budoucnosti bydlení, který dnes zveřejnila Komerční banka, osm z deseti Čechů považuje pořízení vlastního bydlení za nedostupné. Více než 88 procent lidí je přesvědčeno, že se v blízké budoucnosti situace nezlepší. Hlavními překážkami jsou vysoké ceny nemovitostí a rostoucí náklady na stavební práce a materiál, které vytvářejí tlak na dostupnost bydlení.
V roce 2024 se trh s nemovitostmi v České republice stabilizoval a začal vykazovat pozitivní trend. Zatímco nabídka nových bytů zůstávala omezená, poptávka po nich rostla, což vedlo k dalšímu růstu jejich cen, především v hlavní metropoli.
Od února 2025 došlo v programu Nová zelená úsporám k několika významným změnám, které mají za cíl zjednodušit proces žádostí a zvýšit dostupnost finanční podpory pro širší okruh žadatelů.
V roce 2024 došlo k výraznému zpomalení výstavby nových kancelářských prostor v České republice. Situace není omezena pouze na hlavní město, ale i na další velká města jako Brno a Ostrava. Podle analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers, která byla poskytnuta ČTK, loni v Brně a Ostravě vznikly pouze minimální nové plochy, což podtrhuje stagnující trend na českém kancelářském trhu.
Rozšiřování dálniční sítě a modernizace železnic v Česku vedly k výraznému růstu cen nemovitostí v jejich blízkosti. Na některých místech se ceny bytů a rodinných domů zvýšily za pět let až o třetinu, pozemky pak zdražily o pětinu. Vyplývá to z analýzy realitní služby Bezrealitky.cz. Lepší dopravní dostupnost zároveň zvýšila atraktivitu některých rekreačních nemovitostí, o které dříve nebyl zájem.
Větší kancelářské projekty by se v Praze mohly objevit nejdříve v letech 2027 až 2029. Důvodem je dlouhý a komplikovaný proces schvalování stavebních záměrů, který prodražuje jejich realizaci. Výstavba nových administrativních budov se tak pro mnoho investorů stává finančně méně atraktivní. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Savills, podle níž se český kancelářský trh stává méně konkurenceschopným ve srovnání se zeměmi, kde jsou povolovací procesy rychlejší, jako například v Polsku.