Lihovar Smíchov

Holobyty k prodeji už tolik neletí. Trendem jsou v Česku plně vybavené byty k pronájmu

V Česku začíná sílit trend takzvaného institucionálního nájemného bydlení, tedy plně vybavených bytů připravených k okamžitému nastěhování. Zatímco v roce 2020 bylo v Česku zhruba 1100 takových bytů, v letošním prvním pololetí to byl více než dvojnásobek. Vyplývá to z dat analýzy poradenské realitní společnosti BTR Consulting.

Sociální byty

Hůře je na tom jen Slovensko. Češi jen těžko dosáhnou na koupi vlastního bydlení

Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.

komerční nemovitost

Trh s průmyslovými nemovitostmi vzrostl nejvíce za pět let

Český trh s průmyslovými nemovitostmi v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 269.100 metrů čtverečních, což je meziročně o 11 procent více. Šlo o nejvyšší nárůst za posledních pět let. V České republice je nyní 11,3 milionu metrů čtverečních průmyslové plochy.

Colliers investice

Český realitní trh: Objem investic poklesl, v rámci regionu přesto patří mezi úspěšnější

Objem investic za 1. pololetí roku 2023 byl v celé střední a východní Evropě jeden z nejnižších v historii. Za většinovým podílem na regionálních objemech ve výši 42 % stojí Polsko, Česká republika následovala s 34% podílem. Objem transakcí v 1. pololetí v ČR činil přibližně 692 milionů EUR, což představuje 42% meziroční pokles a 9% pokles oproti stejnému období roku 2021.

Kanceláře

Výstavba kanceláří se zastavila. Investoři vyčkávají na lepší chvíli

Za zastavením výstavby kancelářských ploch v České republice jsou vysoké stavební náklady, složité povolovací procesy a s tím související nejistota investorů ohledně potenciálního výnosu. Výstavba by podle nich byla reálná, pokud by byl trh ochotný zaplatit za pronájem větší částku, než je současný průměr. Oživení výstavby kanceláří v letošním roce podle oslovených odborníků ale nelze čekat.

Panelák

O starší byty je opět zájem, jejich cena však oproti loňsku klesla

Ceny starších bytů v Česku přestaly ve druhém čtvrtletí klesat, a v některých případech začaly dokonce opět růst o jednotky procent. Důvodem je jejich výrazně nižší cena než u novostaveb, což vede ke zvýšenému zájmu kupců. I přes stagnaci nebo nárůst cen je hodnota bytů nižší než v létě minulého roku.

Brno

Trh s novými byty v Brně stagnuje. Oživení není na pořadu dne

Trh s novým bydlením v Brně v letošním druhém čtvrtletí dál stagnoval. Mírně ubylo bytů v nabídce, prodeje byly srovnatelné s prvním čtvrtletím a průměrná cena za čtvereční metr v novostavbě se prakticky nezměnila. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Trikaya, která vývoj na trhu s novým bydlením dlouhodobě sleduje.

Sociální byty

Ceny bytů v Česku klesly. Výjimkami jsou Ústí nad Labem a Zlín

V letošním prvním čtvrtletí ceny bytů mezičtvrtletně klesly o 1,2 procenta. Průměrná cena za metr čtvereční tak byla 92.200 korun. Důvodem byla snížená poptávka způsobená inflací, růstem hypotečních úvěrů a zdražením nemovitostí kvůli vysoké ceně energií a stavebních prací. Byty jsou ale stále o 70 procent dražší než před začátkem koronavirové pandemie.

Jako před válkou. Nájmy v Česku rostou, na vině jsou hypotéky i zájem lidí

Tempo růstu cen nájemného se vrací k trendu z období před začátkem války na Ukrajině. Průměrně v České republice nájemné čtvrtletně vzrostlo o jedno procento, což je menší nárůst oproti druhému a třetímu čtvrtletí minulého roku. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala Plzeň, Praha, Jihočeský a Středočeský kraj.