Brno ilustrační

Kancelářský trh mimo Prahu stagnuje. Cestou je zmenšování prostoru

I přes výrazně nižší ceny než v hlavním městě bojují kancelářské trhy v Brně a Ostravě s rostoucí neobsazeností. Další regionální trhy naopak nabízí příležitost pro developery, investory či poskytovatele servisovaných kanceláří, a to díky potenciálu konceptu Hub & Spoke, v rámci nějž firmy zmenšují velikost hlavní kanceláře a doplňují ji menšími prostory v různých lokalitách.

shutterstock 1931595518

Nemovitostní fondy na vzestupu. Skončit by v nich mohly až tisíce pražských bytů

Tisíce nájemních bytů v Praze by mohly být ve vlastnictví nemovitostních fondů. Nájmy jsou vzhledem k poklesu prodejů bytů do vlastnictví na vzestupu a z aktuálního vydání studie českého realitního trhu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a z diskusního setkání v Praze vyplynulo, že zájem investorů o nákupy projektů po loňském útlumu začíná stoupat.

rekonstrukce

Chcete ochránit úspory před inflací? Rekonstruujte, radí experti

Trend obliby rekonstrukcí bytových prostor nepolevuje – právě naopak. V loňském roce na ně bylo vydáno 14,7 tisíce stavebních povolení, což znamená, že tvořily 46 % z celkového počtu povolení. Generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek očekává, že trend rekonstrukcí bude i dále stoupat. Investoři tak mohou ochránit nejen našetřené peníze před inflací, ale navíc zhodnotit svou nemovitost.

Průmyslový park Kojetín

V Česku se loni postavil rekordní počet skladových ploch. Takřka všechny jsou plné

V Česku se loni postavil rekordní počet skladových a výrobních ploch v průmyslových parcích. Celkem bylo dokončeno přes 1,1 milionu metrů čtverečních, což je meziročně nárůst o 121 procent. Z dat Industrial Research Forum (IRF) vyplývá, že dohromady dosáhla plocha moderních průmyslových prostor v ČR zhruba 10,8 milionu metrů čtverečních. Přetrvává nízká neobsazenost, která je přibližně jedno procento.

Na konci loňského roku prodej nových bytů stagnoval. Trh však zůstal stabilní

Trh s novými byty zakončil rok 2022 na očekávané úrovni. Nabídkové i prodejní ceny ve 4Q 2022 stále mírně rostly, meziročně o téměř 10 %, mezikvartálně šlo o stagnaci, resp. minimální nárůst. Kvůli výraznému zdražení klíčových vstupů nelze očekávat plošné snížení cen ani v letošním roce. Vyplývá to ze společné tržní analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Paneláky v Praze

Ochlazování trhu. Ceny starších bytů v Česku meziročně klesly, výjimkou je Praha

Ceny starších bytů v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v meziročním srovnání převážně klesly, v Praze se udržely na stejných hodnotách a v Olomouci mírně vzrostly. Z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů, vyplývá, že pokles cen starších bytů bude pokračovat.

Brno

Trh s novými byty v Brně: Prodává se jich méně, přesto zdražují

Trh s novým bydlením v Brně v loňském roce výrazně zpomalil, průměrná cena za čtvereční metr nového bydlení ale dál rostla. V meziročním srovnání se zvýšila o 17 procent na 117.000 korun za metr čtvereční. Za loňský rok se v Brně prodalo 758 bytů v novostavbách, z toho 404 v prvním čtvrtletí. O rok dříve to bylo 1192 bytů za celý rok. Vyplývá to z analýzy trhu s novým bydlením, kterou zveřejnila společnosti Impera Styl.

shutterstock 1414828031

Makléři: Roste zájem o nájemní bydlení, realitní trh však čeká pokles

Na realitním trhu se v letošním roce očekává pokračující pokles nákupů bytů, prodej chat i další nárůst poptávky po nájemním bydlení. Stejně jako developeři si zástupci realitních firem myslí, že v druhé polovině roku 2023 klesnou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Zájem o nemovitosti by měl poté opět vzrůst, řekli.

Príklad využitia rastlín v budovách biofilický dizajn pracovného priestoru v zelenej budove Olympic Edge v Amsterdame

Zelené průmyslové prostory se stávají hitem tuzemského trhu s nemovitostmi

Zástavba zemědělské půdy, zvyšování dopravní zátěže, limitovaný zájem o dopad na životní prostředí vyjádřený i „krabicovou“ architekturou. Segment průmyslových nemovitostí nebyl dlouhé roky veřejností vnímán jako vzor odpovědného developmentu. To se však rychle mění, mimo jiné i díky posunu hodnot celé společnosti, hospodářství i samotných klíčových stran v oblasti skladových a výrobních prostor: developerů, nájemců, investorů i bank.