Vinařství Obelisk

Vinařství na Pálavě. Inspirováno antikou a ukryto pod zemí

Na kopci nad Valticemi bývala před ne až tak dávnými časy umístěna rota pohraniční stráže. Není divu, vyvýšená místa nabízí jedinečný výhled na zelený horizont Pálavy. Pohraničníci se však nekochali krásnými pohledy, měli za úkol střežit ostnatý drát a chytat lidi, kteří by chtěli uprchnout do Rakouska. Tato doba je naštěstí pryč a obranu státní hranice nahradila péče o vinohrady a o krajinu.

Česko má nejvíce industriální plochy na obyvatele. Poptávka firem dále roste

Rozloha moderní logistické industriální plochy v regionu činila ke konci roku 2021 více než 46 milionů metrů čtverečních, což je více než desetiprocentní nárůst oproti roku 2020. Největší část těchto prostor se nadále nachází v Polsku (52 procent), v České republice je pak přes pětinu (21 procent) této plochy. Následuje Rumunsko (12 procent), Maďarsko (9 procent) a Slovensko (7 procent).

Mayerova továrna

Víceúčelový sál i zábavní park. Dvůr Králové už ví, co s bývalou továrnou

Vítězem architektonické soutěže na přestavbu a využití bývalé Mayerovy továrny v centru Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku se stal návrh Rudolfa Grimma z ateliéru GRIMM Architekti ze Žďáru nad Sázavou. Do soutěže vypsané na jaře přišlo 11 návrhů, s vítězstvím v soutěži je spojena odměna 900.000 korun. Šlo o první architektonickou soutěž, kterou město uspořádalo.

Revitalizace se sociálním přesahem: Továrna Baťa se proměnila v komunitní prostor

Jeden z výrobních závodů obuvnického impéria Baťa se nachází v kanadském městě Batawa, vzdáleného 175 km východně od Toronta. Město na řece Trent v provincii Ontario bylo založeno v roce 1939 pod patronací Tomáše Bati, syna Tomáše Bati, slavného zakladatele obuvnického koncernu ve Zlíně. Tomáš Baťa jr. se do Kanady vystěhoval z rodného Československa a Batawa byla vlastně jakousi náhradou baťovského Zlína.

Výrobní hala ve Slavkově u Brna je ohleduplná ke krajině a životnímu prostředí

V posledních letech se zvyšuje zájem odborné i širší veřejnosti o udržitelná řešení v architektuře. Sledujeme snahy o snižování energetické náročnosti budov, hledání opatření proti tepelným ostrovům ve městě a vysoušení krajiny. A zatímco některé stavby si na environmentálně šetrné principy spíše hrají a plní řádky líbivých PR článků, najdou se již i u nás světlé výjimky, které mají ekologické hledisko v podmínkách zadání a výsledné architektonické řešení z něj logicky vychází. Patří mezi ně výrobní hala společnosti LIKO-S ve Slavkově u Brna, která ukazuje, že progresivní, šetrný přístup k výstavbě a provozu budovy je možné aplikovat nejen na rodinné a bytové domy či veřejné stavby.

Letecký pohled na původní výrobní závod KORADO 1994

KORADO slaví 30 let. Patří k největším výrobcům radiátorů v Evropě a expandovalo na trhy po celém světě 

Společnost KORADO slaví v letošním roce 30 let od svého vzniku a zároveň 55 let od založení bývalého státního podniku Koventa, na který navázala.  Za tuto dobu vyrobila firma více než 40 milionů radiátorů. Stala se tak jedním ze tří největších evropských výrobců radiátorů. V posledních letech navíc KORADO rozšířilo portfolio produktů o konvektory a větrací a rekuperační jednotky.

loftové bydlení v holešovickém pivovaru 02

Loftové bydlení v bývalém pivovaru

Rekonstrukce prostor ať již k jakémukoli účelu má svá pozitiva. Není třeba zabírat další půdu, je možné získat kanceláře či byty v užším centru městských aglomerací, akční rádius obyvatel v nich žijících či pracujících je tedy mnohem akčnější, než v případě sídla na okraji města. Navíc je vybudovat velmi zajímavé prostory ve stavbách s historií, atmosférou, kterou neztratí a při citlivém přebudování k novým účelům si ji zachovají i nadále.

Architektonický výraz budovy postupně doplní popínavé rostliny.

Elegantní zkušebna exhalací

Budova nové zkušebny exhalací se nachází v centru vznikajícího areálu Škoda – auto a. s. na území bývalého Lihovaru. Tento prostor se nachází v jihozápadní části města Mladá Boleslav v území podél řeky Jizery, které bylo tradičně věnované průmyslové funkci.

Contera Park Ostrava D1 08

Hrušovský brownfield v Ostravě se promění na průmyslový park

Společnosti Contera a TPG Real Estate společně investovaly do brownfieldu ve Slezské Ostravě, který se má do roku 2025 změnit na průmyslový areál. První hala nového areálu, jehož název Contera Park Ostrava D1 odkazuje na výborné dopravní spojení na dálnici, má být otevřena ve třetím čtvrtletí roku 2021.

iStock 629718676

Brownfields – nevyužitý potenciál měst

V půdorysech českých měst a obcí se vzhledem k proměně průmyslu v posledních třiceti letech skrývají velmi často rozsáhlá území, která nejsou v dostatečné míře využívána, jejichž objekty chátrají a která mají poměrně často problémy s ekologickými zátěžemi v důsledku předchozí výroby. Ačkoli by se to nemuselo zdát, právě tato místa jsou pro obce ideálním prostorem pro růst a další rozvoj. Jak si v česku umíme poradit s brownfields?