Když často používané asfaltové pásy a měkčené PVC nejsou pro hydroizolaci plochých střech ideální…
Hydroizolace střechy
Icopal představuje ucelený hydroizolační střešní systém pro ploché střechy s fólií na bázi flexibilního polyolefinu EverGuard TPO, který byl již instalován na více než 300 milionech metrech čtverečních střech po celém světě.
Samolepicí asfaltové pásy = komfortní a bezpečná aplikace bez nutnosti použít otevřený plamen. Uplatnění nacházejí zejména v případech, kdy je třeba konstrukční prvky stavby ochránit před poškozením plamenem nebo při realizacích se zvýšeným rizikem vzniku požáru.
Asfaltové pásy Eco-Activ od značky BMI Icopal aktivně přispívají nejen ke zlepšení kvality ovzduší, lidského zdraví ale i udržitelné výstavbě. Tento inovativní hydroizolační materiál pro ploché střechy je založen na principu autokatalýzy, která zbavuje okolní prostředí škodlivin. Jeho bílý povrch navíc přispívá ke snižování energetické náročnosti budov.
V Plzni vyrostla nová Rezidence Bolevecká s dynamickým panoramatem. Jedná se o zajímavě řešený komplex budov, který využívá střešní plochy také k relaxačním účelům svých obyvatel. A právě na těchto střechách jsou použity hydroizolační materiály značky BMI Icopal.
Ocel, beton a sklo. Moderní materiály, které byly definovány již v minulém století jakožto nositelé architektonického tvarosloví moderního stavitelství. Součástí oné definice je ovšem i navrácení zeleně do míst, odkud jsme ji budovami vytlačili, skrze vegetační střechy.
Doposud 9 firem se může pyšnit certifikátem „Testováno v Antarktidě“, společnost Fatra, a.s. je jednou z nich. Náročné podmínky arktického podnebí, dlouhodobé a intenzivní testování, to vše musí podstoupit výrobek, který se uchází o zisk tohoto certifikátu.
Na ploché střechy, které jsou vystaveny většímu namáhání, se doporučuje aplikovat dvouvrstvý systém hydroizolace. Z hlediska vyššího zatížení, bezpečnosti a následnosti prací jsou vhodné SBS modifikované asfaltové pásy. K nejvhodnějším hydroizolačním výrobkům na trhu patří pásy s hřebenovým profilem. V porovnání s pásy s hladkým povrchem jsou vodotěsnější a jejich hydroizolační vrstva je trvanlivější. Hřebenová profilace umožňuje rychlejší a rovnoměrnější roztavení asfaltu, díky čemuž je spojení asfaltového pásu s podkladem po celé šířce pevné a také rovnoměrné.
Kromě klasické struktury intenzivní a extenzivní střešní zeleně je na trhu k dispozici i jednodušší způsob realizace vegetační střechy. Komplexní systém zahrnuje všechny vrstvy – ochrannou fólii, drenážní systém, substrát až po vegetační vrstvu. Hmotnost suchého systému je 15 až 20 kg/m2, po úplném nasáknutí dosahuje 32 až 80 kg/m2. Díky nízké hmotnosti není nutné statické posouzení stávajícího nebo nového projektu konstrukce.
Jednou z možností, jak doplňovat stále ubývají zelené plochy, jsou vegetační střechy. K vytvoření takovéto střechy je zapotřebí nejen správný návrh jednotlivých vrstev konstrukce, ale také profesionální technické zhotovení. Pouze tehdy mohou být zelené střechy nejen výrazným reprezentačním, ale i užitným prvkem pro vlastníka či uživatele objektu.
Technické řešení hydroizolace střechy závisí jak na skladbě strešního pláště, tak především na umístění tepelných izolací. Z toho posléze vyplývá způsob zajištění hydroizolace před účinky větru (mechanické kotvení, lepení a zatížení). Lze použít opačné nebo klasické pořadí vrstev tepelných izolací.
Výrobci hydroizolačních materiálů nabízejí pro každý tvar střechy, na každý druh podkladu a pro konkrétní použití vždy technicky a ekonomicky nejlepší řešení při respektování požadavku na maximální spolehlivost a dlouhou životnost. Doporučujeme dát si poradit, jaké složení jednotlivých vrstev střešního pláště je optimální, a každý materiál používat pro účel, pro který je určen.
Dřevo je materiál reagující na vlhkost degradací, jejíž následky lze často odstranit pouze výměnou poškozené části konstrukce. Proto je u dřevěných konstrukcí velmi důležitý správný návrh a realizace hydroizolace. Správným použitím hydroizolace a vhodným konstrukčním řešením lze předejít poruchám, které vyžadují náročnou a nákladnou rekonstrukci.
Navrhnout vhodnou technologii opravy nebo rekonstrukce střechy je vždy úkol náročný. Jeho řešení vyžaduje posouzení technických možností sanační technologie zejména s ohledem na stávající stav každé střešní konstrukce. Situace bývá daleko komplikovanější v případech, kdy je nutné zohledňovat nejen technická a technologická, ale i estetická a další hlediska. Nejsložitější situace proto zpravidla vzniká u památkově chráněných objektů.