asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Architektura

Další články ze sekce Architektura

Bydlení na kraji lesa

18.01.2018
Slovinští architekti ze studia AB objekt d.o.o. ukázali, že dokážou postavit velmi zajímavé, jednoduché bydlení plné světla, které poskytuje rodině vše potřebné. Upoutal nás jejich dům, respektive v jejich řeči Hiša – Satler na kraji lesa.

Dům, který není vidět

15.01.2018
Mezi realizace kanceláře CMC architects nejčastěji patří administrativní budovy. Vít Máslo a David R. Chisholm se ale rozhodně nevěnují jen jim a díky tomu navrhli rekreační dům nedaleko Karlových Varů – dům, který není vidět, dům, který je právě proto kvalitní a adekvátní.

Dům sochaře Jarnuszkiewicze

11.01.2018
Vypadá jako velká ptačí budka. Možná proto tento dům nenásilně splývá se svým okolím – vzrostlým lesem. Přísné ostré linie v kontrastu přirozených linií jehličnatých stromů a zemité tóny fasády si vzájemně hrají do noty.

Jednovrstvé zdění: úsporná výstavba úsporného domu

10.01.2018
Je zateplení nutností, nebo existují i nová a efektivnější řešení? Se systémem Ytong je možné postavit v krátkém čase úsporný dům, který bude bez dalších nákladů sloužit po generace.

Dům na sjezdovce

08.01.2018
Pozemek s ideální polohou a nádherným výhledem. A přesto na něm žádný dům nestál. Proč? Neodpovídal obvyklým parametrům, které by měla splňovat každá správná stavební parcela – minimálně pravidelný tvar a rovinatost, případně pouze mírný svah.

Vzduchotěsnost obálky

07.01.2018
V případě, že se investor rozhodne pro stavbu pasivního domu, je důležité respektovat základní pravidla návrhu pasivních domů i jejich konstrukčního řešení. Jedním z těchto pravidel je zejména docílit schopnosti obálky nepropouštět vzduch.

Dům mezi stromy

03.01.2018
Z ulice působí tenhle dům drobným dojmem, klame však tělem. Stačí popojít do zahrady a máme před sebou sebevědomou vilu, která svým obyvatelům poskytuje krásný panoramatický výhled do okolí. 

Šperky v zámeckém parku v Litomyšli

02.01.2018
Architekt Jan Šépka se proslavil jako člen ateliéru HŠH, který postavil třeba růžový dům v Černíně. Trojice společně rovněž začala pracovat na úpravách zámeckého parku a kočárovny v Litomyšli, které po rozchodu kanceláře dokončil Jan sám. Úkol to nebyl jednoduchý! Už od začátku totiž bylo dáno, ...

Modrý ateliér postavený svépomocí

25.12.2017
„Z potřeby manifestovat naše architektonické cítění a z nutnosti zhmotnit desetiletou vyčerpávající praxi v Olomouci jsem se s kolegyní-manželkou rozhodl zahájit svépomocí stavbu ateliéru. S romantickou vidinou recyklace krásných kastlových oken, jež byly ...

Jak si architekt hraje

19.12.2017
Titulek možná trochu připomíná začátek pohádky a následující text od ní nemá daleko. Mnohem více je ale příběhem o architektu Davidu Chmelařovi, jeho trpělivosti, touze cítit historii a ambici ji psát.

Keramická kostka

19.12.2017
Na břehu řeky Thu Bon, ve vietnamské provincii Quang Nam, poutá pozornost kolemjdoucích zvláštní keramické stavení. Kromě toho, že slouží jako pracovní prostor místnímu umělci, je i sama budova uměleckým dílem.

Květiny v kapsách

12.12.2017
UME Studio ve spolupráci s Akane Moriyama vytvořilo proměnlivý interiérový prvek, který vertikálně rozděluje jednotlivé prostory. A navíc krásně voní.

Měšťanský byt

11.12.2017
„Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak můžeme tento byt nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem.“ Jan Hora

Portugalská estetika - křeslo Slim

11.12.2017
Francouzsko-portugalský designér Christophe de Sousy si z obou zemí, ve kterých vyrůstal a žil, odnesl pracovní zkušenosti i dotek místní kultury. Nyní Sousy představuje nové křeslo Slim.

Živé obrazy

09.12.2017
Netradiční doplněk do bytu nebo kanceláře kombinuje minimalistický design a krásu přírody. Box živého obrazu HOH! je vyroben z odolného plastu, je v něm prostor pro šest pokojových rostlin a jednoduše ho lze pověsit na stěnu pomocí hmoždinky a šroubu.

Jak budeme sedět?

08.12.2017
Vítězem mezinárodní designérské soutěže se stali Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. V anonymní soutěži se vybíral nejlepší návrh jednoho setu městského mobiliáře: lavičky, koše a stojanu na kola. V pražských ulicích by se mohly začít objevovat koncem příštího roku.

Probuzené křeslo

07.12.2017
Křeslo Arctander Chair bylo navrženo Philipem Arctanderem v roce 1944. Designový kus nábytku je známý také pod názvem Muslingestolen – The Clam Chair.

Židlotoč

06.12.2017
Švýcarská značka Vitra otevřela na letošním Designbloku interaktivní instalaci Casa Vitra – kolotoč plný ikonických kusů od světových designérů.

Byt s japonským nádechem

05.12.2017
Rekonstrukce malého bytu je paradoxně náročnější, než modernizace či zařizování velkého prostoru. A nejen proto, že v malém příbytku se každé pochybení či nedopatření projeví výrazněji a je proto nezbytné pečlivěji vyladit každý detail.

Štajnhaus nebyl projekt - Štajnhaus byl proces

04.12.2017
Ve staré židovské čtvrti moravského města Mikulov stojí dům, který tak trochu mate jménem. Štajnhaus sice není kompletně kamenný, i přesto pamatuje mnoho. Čas a dějiny prosákly omítkou až do bytelných zdí. Jeho současnou podobu mají na svědomí architekti z ateliéru ORA.

Další z Jaga Media