Rozhledna Závist

Z rozhledny na Závisti shlížíme do krajiny i do dávné minulosti

Zalesněné návrší pár kilometrů za Prahou bylo poprvé osídleno už ve střední době bronzové. Později se zde usídlili první Keltové, poté místo dobyly germánské kmeny, následně tu nějakou dobu žili Slované. Z pouhého výčtu je zřejmé, že pro archeology bylo místní naleziště Závist doslova zlatým grálem.

Ostrava

Ostrava plánuje čtvrť pro 12 tisíc lidí. Nová městská třída propojí město s Dolními Vítkovicemi

Poté, co byla zpracována urbanistická studie propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovic, byl veřejnosti představen plán proměny území v průběhu červnové debaty v ostravském Gongu. Příprava proměny brownfieldu Pod Žofinkou v novou čtvrť nyní postupuje do další fáze. Ostrava uzavře memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě propojení území Pod Žofinkou, Dolní oblasti Vítkovic a Černé louky.

Včelín

Příběh Včelína odhaluje, že cesty architektury jsou křivolaké

Na kopečku nad golfovými jamkami v areálu Galerie Golf Hostivař se tyčí drobná realizace Martina Rajniše nazvaná poeticky Včelín. Šest a půl metru vysoká krajinná dominanta si přitom od prvního nápadu ušla dlouhou cestu, putovala z místa na místo, a dokonce i na jiné kontinenty. Jak to tedy se Včelínem bylo?

Sauna LOM

Klid a relax v lůně přírody. Sauna se vznáší nad zatopeným lomem

Les, ticho, vůně dřeva a trocha páry. Sauny na odlehlých místech jsou v posledních letech stále oblíbenější. Dílo českého ateliéru HRA u Lipnice nad Sázavou navíc plave na vodní hladině zatopeného žulového lomu. Jak autoři uvádějí, na návrh sauny mělo vliv především místo, kde se nachází, jeho specifická uzavřenost a tajemnost.

Dům v zahradě

Dům v zahradě eliminoval chodby a stal se útočištěm mladé rodiny

Dispozice katalogových domů se zdály mladé rodině nepraktické a nehospodárné. Oslovila proto Papundekl architekty se základním zadáním, kterým byl návrh jednopodlažní bezbariérová typologie bungalovu a dispozice s minimálním množstvím chodeb, to vše s ohledem na nízké celkové náklady. Tak se zrodil Dům v zahradě.

Rezidence Diorit

V brněnském kamenolomu vyrůstá bytový dům. Zelená střecha bude mít 40 arů

Netradiční místo bude mít osmipatrový bytový dům se 142 byty nazvaný Diorit, který začíná vznikat v brněnské městské části Brno-Komín. Vyrůstá v místě bývalého kamenolomu v prudkém kopci. Jak uvedl zástupce investora a manažer projektu Jan Zeman, před začátkem vlastní stavby bylo třeba prostor lomu přizpůsobit, což trvalo dva roky.

Koncertní sál Ostrava

Svatostánky zasvěcené hudbě mohou vrátit Česko na kulturní mapu Evropy

Obyvatelé Hamburku, Kodaně, Štětína či Budapešti si hudbu vychutnávají v moderních špičkových sálech světové architektury. U nás je poslední postavenou koncertní síní Dvořákova síň v pražském Rudolfinu z roku 1885. V přípravě jsou však hned tři mimořádné projekty, které nás mohou vrátit na kulturní mapu Evropy.