Architektura

Paříž je tak dlouho globální světovou metropolí, že fyzický obraz města působí stejně jako jeho umístění na prvních příčkách turistických a kulturních žebříčků: věčně a trvale. Opak je ale pravdou, Paříž je městem radikálních městských experimentů, které narozdíl od ostatních srovnatelných metropolí nezůstaly jen na papíře. Nyní zkouší, zda se olympiáda může přizpůsobit městu – a nikoli naopak, jak bývá zvykem.

Areál základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí se dočká proměny. Studio AXXI zvítězilo v mezinárodní architektonické soutěži na přístavbu tělocvičny. Stávající spojovací chodby a bariéry školy mění v živý školní areál plný přívětivých atrií, zahrad a teras. Využívá přitom lokální barevnost a tradiční valašské ornamenty, které interpretuje současným architektonickým jazykem.

redakce -

Největší sportovní událost planety přináší nejen grandiózní výhry a prohry na sportovištích, ale také na poli architektury a územního rozvoje hostitelských měst. Olympijské hry jsou pro města obří výzvou a stejně jako v jednotlivých disciplínách, ani v pořadatelství her to nejsou pokaždé výkony na medaile.

Sotva čtvrthodinu jízdy od centra Brna buduje developerská společnost Infinity Estate s generálním dodavatelem ESOX, spol. prémiovou rezidenci Nová Myslivna. Koncipována je jako komfortní oáza pro pohodlné bydlení a příjemné trávení času. A není to nadsázka.

Martin Mostýn -

Vídeňská radnice představila spolu s rakouským dopravcem ÖBB ambiciózní plány na přeměnu rozsáhlého území bývalého seřaďovacího nádraží na severovýchodě města v chráněné přírodní území. Magistrát chce přírodě navrátit plochu o 90 hektarech, hotovo by mělo být do roku 2030.

redakce -

V okrajové části malebného moravského města vyrostl dvougenerační rodinný dům ve svažitém pozemku, který navazuje na volnou krajinu bez dalších sousedních objektů. Konfigurace a tvar pozemku se staly zásadními východisky pro dispoziční a objemové řešení a design domu. Symbióza funkčnosti a minimalismu je patrná na první pohled.

Do konce roku 2025 vyroste u pražské stanice metra Černý Most moderní polyfunkční dům s 65 nájemními byty pro učitele, policisty, záchranáře, hasiče a další preferované profese. Rezidenční objekt oživí restaurace a kavárna, sloužit má i jako moderní pobočka městské knihovny a kontaktní místo úřadu Městské části Praha 14.

Martin Mostýn -

Developerská skupina Antracit připravuje rekonstrukci historické vily stojící na rohu Dvořákovy a Přívozské ulice u Husova sadu v centru Ostravy. Zároveň k ní vybuduje přístavbu a vytvoří tak nový bytový objekt.

redakce -

Perforované kovové fasády, obklady a podhledy AVG představují inovativní řešení v oblasti exteriérového designu. Tyto speciálně zpracované kovové materiály AVG nespojují jen vysokou technickou kvalitu s estetickým ztvárněním, ale přinášejí i různorodé využití v architektonických projektech.

Klienti, kteří vlastní velkou vzrostlou zahradu v centru města, přišli za architekty Janem Holubem a Tomášem Hanusem z BYRÓ architekti s neobvyklým zadáním. Na místě původní, rozpadající se chatky, chtěli novou stavbu, do které by se však nechtěli před zahradou zavírat.

redakce -

V obci Horní Bečva v CHKO Moravskoslezské Beskydy se chystá ojedinělá výstavba. Obec je totiž jediným investorem projektu, který má oživit prostor někdejší pily. A jak věří starosta obce, bude mít zároveň pozitivní vliv na rozvoj místní komunity.

Denisa Hrnčířová -