Trees Grow from the Sky

Benátské bienále 2022: Rony Plesl vnáší do kostela revoluční skleněné plastiky

Český umělec a designér Rony Plesl zkoumá možnosti skla a skleněné plastiky již čtyři desetiletí. Rovněž ho odjakživa hluboce fascinovala a inspirovala geometrie, italská renesance a opulentnost baroka. Nyní se tyto jeho zájmy střetly při přípravách site-specific instalace vytvořené pro 59. Mezinárodní bienále výtvarného umění v Benátkách.

Pražské stavební předpisy

Stromy v ulicích nebo zelené střechy. Novelizované Pražské stavební předpisy mají změnit město

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila znění věcné novelizace Pražských stavebních předpisů, které stanoví požadavky na stavby nebo pravidla pro vznik kvalitních veřejných prostranství. Novelizace nově navrhuje umožnit například snadnější obnovu a zřizování stromořadí v ulicích, a to především díky upraveným pravidlům pro umísťování technických sítí v podzemí.

Cukrárna Povidloň

Cukrárna, kde se potkala tradice s inovací

Cukrárna Povidloň v Lipně nad Vltavou získala jméno podle tradičního šumavského dezertu. Zákusek z nadýchaného odpalovaného těsta s tvarohem a povidly však zdejší šéfcukrář Michal Mandys povýšil na francouzský éclair. Harmonické spojení dobře osvědčené tradice a inovace se ale propsalo i do interiéru cukrárny od ateliéru A8000.

Náměstí Jiřího z Poděbrad

Praha vypíše tendr na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Kasu vyjde na 309 miliónů

Pražský magistrát vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 309 mil. Kč bez DPH na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Záměr schválili pražští radní, kteří zároveň odhlasovali, že projekt rekonstrukce město převezme od Prahy 3. Práce na úpravách, které se připravují přes 20 let, by podle dřívějších informací měly začít koncem letošního roku.

Cherry Tree House

Devadesátky v moderním hávu. Z obyčejného domu se stalo vkusné bydlení

Na první pohled křičí řadové domy v této ulici na Praze 6: „Jsme čisté devadesátky!“ Jsou reliktem doby, kdy do Česka dorazil kapitalismus a namísto šumperáku z pokoutně sehnaných cihel se začaly stavět domy s nádechem do té doby nepoznaného Západu, což se projevovalo třeba pseudomansardovými střechami. Samotné dispoziční řešení však bylo velmi tristní a nedostačující, pokud jde o moderní bydlení.

Automatické mlýny

Východočeská galerie se přesouvá do zrekonstruovaných Winternitzových mlýnů

Východočeská galerie Pardubice se začíná připravovat na přesun do nových prostor. Ze zámku do části přestavovaných bývalých Automatických mlýnů bude muset převézt více než 19.300 sbírkových předmětů. Přes prázdniny už studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice budou připravovat některá díla k převozu.

Památník v Letech u Písku

Les jako tichá připomínka holocaustu Romů a Sintů. Nový památník vznikne místo vepřína

Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech na Písecku bude stát přes 100 milionů korun. Na jaře by měla být hotová první část, návštěvnické centrum. Celá stavba potrvá několik let. Památník vybuduje muzeum na místě, kde stál za druhé světové války romský koncentrační tábor a od 70. let 20. století do jara 2018 vepřín. Demolice areálu bude hotová do konce roku.