TechTower

Pivo se zde už nevaří. V Plzni vznikl jeden z nejmodernějších technologických parků

TechTower je jedním z nejmodernějších technologických parků v Česku. Za unikátním projektem konverze budovy bývalého plzeňského pivovaru stojí architektka Tereza Vojtěšková z ateliéru Vojtěšek architekti spolu s ak. arch. Milanem Varvařovským. Jejich cílem bylo od prvotních variant přestavby až po zařízení interiéru především navázat na industriální odkaz stavby.

Průmyslový palác

Skláři v Novém Boru zachraňují vitráže Průmyslového paláce. Rukama jim projde 100 tisíc skel

Skláři v Novém Boru na Českolipsku zachraňují historické vitráže Průmyslového paláce v Praze. Znamená to každé okno demontovat, rozebrat na jednotlivá skla, ručně každé sklíčko umýt, znovu vsadit do olověných rámečků, případně doplnit chybějící části a okno znovu složit. Na obnově oken pracují tři desítky lidí, rukama jim projde více než 100 000 skel. Práce potrvají 2,5 roku.

Areál zámku Mitrowicz

Zámek Mitrowicz: Zbědovaná památka povstala z popela jako fénix

Desítky let bez údržby, znárodnění, fatální povodně i složitost kolaudace zrekonstruované historické budovy podle měřítek 21. století… osud zámku Mitrowicz, dříve známého jako zámek Koloděje nad Lužnicí, nebyl za jeho dlouhou a bohatou historii vždy jednoduchý. I přesto se podařilo vdechnout mu nový život, aby se mohl v roce 2016 vůbec poprvé ve své historii otevřít veřejnosti.

Pivovar Proud

Stará plzeňská elektrárna se postupně mění v chrám piva

Že se magii vaření piva na soutoku Mže a Radbuzy daří, je věc známá. Tekuté zlato z Plzně je světově proslulé. Zdejší minipivovar Proud jde ale svou vlastní cestou, a svou identitu rozvíjí i po architektonické stránce. Třeba tím, že svou chmelenou produkci zajišťuje z nově rekonstruované budovy staré elektrárny.

Městská jatka v Ostravě

Městská jatka v Ostravě se podařilo zachránit. Nově poslouží jako galerie

Záchrana památkově chráněných městských jatek v Ostravě je u konce, kolaudační rozhodnutí k užívání budovy bylo vydáno začátkem května, dva roky po zahájení stavebních prací, šest let od odkupu jatek městem Ostrava. Dokončovací práce na objektu sice budou ještě pár týdnů pokračovat, nyní se však na měsíc otevírají veřejnosti.

Drony z FEL ČVUT mapují kostel sv. Mořice

Drony v akci. Unikátní metoda skenuje gotický kostel v Olomouci

Fakulta elektrotechnická ČVUT vyvinula unikátní metodu zkoumání památek. Ačkoli jsou robotické drony už poměrně rozšířenou technologií pro mapování exteriérů historických objektů, k autonomnímu zkoumání jejich interiérů je podle dostupných informací českých památkářů ve světě využívá pouze tým doc. Martina Sasky.

Nová Cibulka - nová budova

Příroda na dosah ruky. Známe budoucí podobu dětského hospicu Cibulka

Vítězný návrh pro rekonstrukci usedlosti Cibulka vytvořilo studio Petr Hájek Architekti. V soutěžním architektonickém workshopu trvajícím 148 dní se na tom shodla osmičlenná odborná porota složená z odborníků na architekturu, zdravotnictví a sociální péči a ze zástupců Nadace rodiny Vlčkových.

Automatické mlýny nasvícené v ukrajinských barvách

Pardubické Automatické mlýny čeká rekonstrukce. Nyní poslouží uprchlíkům

Významná kulturní památka od architekta Josefa Gočára dlouhá léta chátrala. Winternitzovy automatické mlýny by však měly už letos dostat druhou šanci. Architekt Lukáš Smetana, který objekt koupil společně s manželkou, se však chystá pustit do rekonstrukce. Ještě předtím však budovu nabídl jako dočasné ubytování pro lidi prchající z Ukrajiny před ruskou invazí.

Usedlost Cibulka

Rekonstrukce usedlosti Cibulka začne už letos. Vznikne zde dětský hospic

Část usedlosti Cibulka v pražských Košířích, která desítky let chátrala, se pro veřejnost nastálo otevře už v průběhu roku 2023.  První bude zrekonstruovaný původní klasicistní domek zahradníka v těsné blízkosti veřejného parku. Do roku 2026 má být hotova hlavní část areálu, kde začne fungovat Středisko dětské paliativní péče s lůžkovým hospicem.