Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton
  • XELLA

Komplexní pohled na problematiku poruch střešní konstrukce najdete v článku Provádění střech.

Lindab montáž střešní krytiny 01 1

Akustika plechových střešních krytin: bez obav!

Plechové střešní krytiny se díky svým vlastnostem (mj. odolnost a dlouhá životnost, bezúdržbovost, nízká hmotnost, snadná a rychlá montáž) řadí v České republice na čelní příčky v žebříčku popularity. I přesto se však jejich výrobci stále ještě setkávají s předsudkem týkajícím se jejich akustiky: majitelé domů se někdy obávají, že zejména při bouřkách, často spojených se silným větrem, deštěm a krupobitím, může krytina obyvatele nemovitosti obtěžovat svým hlukem.

Obr. 2 Relaxační střešní zahrada, 2019, Praha. Realizace a foto: Aleš Kurz.

Retence vegetačních střech

Ocel, beton a sklo. Moderní materiály, které byly definovány již v minulém století jakožto nositelé architektonického tvarosloví moderního stavitelství. Součástí oné definice je ovšem i navrácení zeleně do míst, odkud jsme ji budovami vytlačili, skrze vegetační střechy.

01 AT Wien Brandstaette 6758

Skvost mezi kavárnami

Kavárna Café Korb ve vídeňské ulici Brandstätte patří k těm nejstarším a nejvyhlášenějším ve Vídni. Nyní ji korunuje nová blýskavá střecha, vytvořená z hliníkových šablon PREFA v metalické barvě. Tento materiál se ukázal jako ideální volba díky své flexibilitě, čistým liniím a modernímu vzhledu.

Dokončení pokládky

Jak správně postupovat při montáži asfaltových šindelí

Asfaltové šindele, někdy též nazývané kanadské šindele, jsou jedním z nejpoužívanějších střešních materiálů při rekonstrukcích starých střech. Hodí se ale také jako střešní krytina i pro novostavby, jelikož mohou nabídnout několik velmi zajímavých vlastností. Nízkou plošnou hmotnost, extrémní odolnost, dlouhou životnost, variabilní vzhled a rychlou aplikaci. Jak správně postupovat při montáži a čeho se naopak vyvarovat?

Dokončení

Montáž stoupací plošiny do konstrukce střechy (pracovní postup)

Bezpečné užívání stavby je jedním ze základních požadavků stanovených normou ČSN – a to samozřejmě platí i pro střechy. Bezpečně, i na šikmých střechách ve velké výšce, se tak musí provádět nejen běžná údržba střechy, výměna poškozených částí krytiny, obnovovací nátěry nebo čistění komína, ale i pravidelné revize. Nejčastějšími pomocníky při pohybu na střechách jsou proto zejména stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky.

Zastřešení rodinného domu v Jenišovicích tvoří vazníky z hoblovaného řeziva S4S které majitelům přináší úložný prostor.

Využijte podkroví na maximum

Tam, kde je potřeba vyřešit střešní konstrukci rychle, provést montáž zcela bez ohledu na roční období, zastřešit atypický půdorys a snížit náklady na stavbu, přicházejí ke slovu příhradové vazníky. Jako alternativu k tradičně vázaným krovům volí vazníky čím dál víc stavebníků, investorů i projektantů.

vegetační střecha

Kulatý stůl: Vegetační střechy

Přední čeští architekti přijali pozvání ke kulatému stolu na téma Vegetační střechy. O své zkušenosti se podělí Josef Pleskot, Zdeněk Sendler, Jan Kasl z ČKA, zástupci MHMP a IPR Praha, realizačních a developerských firem. Výstup z kulatého stolu zveřejníme v časopise ASB.