Partneři sekce:
  • Prefa

Komplexní pohled na problematiku poruch střešní konstrukce najdete v článku Provádění střech.

zima stavba zdění

Co když hrubou stavbu bez střechy zastihne zima?

Přestože zatím to vypadá, že letošní zima nám všem přeje – i když to samozřejmě rovněž znamená, že by se teplé počasí mohlo podepsat na letošní úrodě, z hlediska stavebnictví je počasí více než příznivé. Jelikož se ovšem meteorologové často mýlí a počasí umí být vrtkavé, podívejme se na jedno z oblíbených zimních témat: Co dělat s hrubou stavbou, kterou jsme nestihli dostat pod střechu?

Liniové odvětrání

Odvětrání střechy z hlediska norem, praxe a trendů ve světě 

Jedna z věcí, které výrazně ovlivňují životnost střechy, je odvětrání střešního pláště. Na střechách se již po staletí objevují různé varianty komínků na hřebenáčích, podložené tašky u hřebene nebo pootevřené vikýře, takže je jisté, že potřeba odvětrat prostory pod střešní krytinou nebyla neznámá ani našim předkům.

10 Osazení límce

Nový komín na trhu: malý, jednoduchý na instalaci a oceněný cenou GrandPrix (pracovní postup)

Nový chytrý komín HELUZ SMART, který bylo možné vidět na letošním ForArchu a byl jedním z vítězů GrandPrix 2022, je ekonomicky výhodné, prostorově úsporné komínové těleso s jednoduchou instalací a univerzálním využitím. Zároveň je kompatibilní s moderními technologiemi domu, jako je např. rekuperace. Jak se s ním pracuje a jak probíhá stavba takového komínu?

11 Aplikace tmelu

Správné napojení parobrzdy ke konstrukci tmelem (pracovní postup)

Zabudovaná vlhkost v konstrukci může mít v dlouhodobém horizontu závažné  následky. Pokud se navíc v této skladbě vyskytují dřevěné prvky, je riziko napadení dřevokaznými houbami a plísní extrémně vysoké. Plíseň se však nebude projevovat pouze ve skladbě, ale časem se začne dostávat i do interiéru.

Tři bílé střechy

Jako zasněžené vrcholky hor působí přímo v centru bavorského Niederwerrnu trojice objektů evangelicko-luteránské mateřské školy. Střešní i fasádní plochy jsou zde opláštěny výhradně hliníkovým plechem PREFALZ ve třech různých šířkách a v čistě bílé barvě.

CMB 3

Plochá střecha: Jak na spádovou vrstvu?

Již téměř sto let si designéři budov uvědomují vizuální a konstrukční výhody zastřešení s malým sklonem, tzv. ploché střechy. Až moderní doba však pomáhá k tomu, aby plochá střecha byla nejen krásná, ale i správně tepelně izolující a nepromokavá. Tomu může pomoci i vhodné provedení spádové vrstvy.

Novostavba nebo rekonstrukce?

Výškovou administrativní budovu jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů alarmů a zabezpečovacích systémů v ČR i ve světě ochraňuje pevná a odolná hliníková fasáda společnosti PREFA Aluminiumprodukte v černošedém odstínu. Precizní rekonstrukci budovy z 50. let minulého století v moderním barevném pojetí a s prvotřídními použitými materiály má na svědomí pražská architektonická kancelář VYŠEHRAD atelier.

Střecha a fasáda jako šupinatá kůže

Antracitová sedlová střecha a záporně skloněná fasáda z hliníkové skládané maloformátové krytiny dodávají nové sportovní hale ve slovinské obci Pevno šmrnc. Kombinované jsou s dřevěným obkladem štítových stěn, podbitím a ostěním.

Tepelné izolace PIR ve skladbě šikmých střech TOPDEK

Systém TOPDEK představuje řešení šikmých střech, které zajistí spolehlivost a dlouhodobou životnost střechy a úsporu při vytápění. Zároveň dává možnost vytvořit atraktivní a prostorné podkroví. Systém je určen pro novostavby i rekonstrukce rodinných či bytových domů.

Zelená oáza v pražském vnitrobloku

Soutěž Zelená střecha roku 2022 zná své vítěze. Uspěl brněnský brownfield i pražská ZOO

Víme jaké jsou nejkrásnější zelené střechy roku 2022. Do devátého ročníku soutěže Zelená střecha se zapojilo patnáct děl nejrůznějšího charakteru. Odborná porota nejvíce ocenila komunitní zahradu na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení v Brně nebo venkovní pracovnu ředitele pražské ZOO.

Městské budovy v Pardubicích by v budoucnu měly mít zelenou střechu

Některé městské budovy v Pardubicích by v budoucnu měly mít zelenou střechu. Pro pilotní projekt si město zvolilo Základní školu Erno Košťála na sídlišti Dubina. Na vegetační střechu, která má zlepšit hospodaření se srážkovými vodami i mikroklima uvnitř budovy, chce získat finanční podporu státu, uvedla v tiskové zprávě Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.

Šikmá střecha – střešní okno nebo vikýř?

Šikmá střecha – střešní okno nebo vikýř?

Obytné místnosti musí mít denní světlo, které do místnosti vstupuje okny. Okno je velmi problematickým místem ve stavebních konstrukcích: okny se v létě přivádí největší množství tepla, ale zároveň se jimi v zimě nejvíce tepla odvádí. Proto již při projektovém návrhu vyvstává otázka, čemu dát přednost – zabudovat střešní okno do roviny střechy nebo se rozhodnout pro vikýř se svislým oknem? (obr. 1 a 2) Každé řešení má své pro a proti.

PREFALZ pro dětské centrum v Katánii

Střeše i fasádě nového centra péče o nemocné děti WonderLAD v sicilské Katánii dominují různě široké pásy z odolného hliníkového plechu PREFALZ v odstínu bílé barvy. Fasádní plocha je dále členěna velkoformátovými okny a obkladem z portugalského korku.

Těsnění pod kontralatěmi: doporučení, nebo nutnost

Těsnění pod kontralatěmi: doporučení, nebo nutnost

Rozpoutaná diskuze o problematice těsností podstřešních fólií vyvolaná neutěšenou situací na trhu a na střechách je výsledkem absence normy pro navrhování skládaných krytin a DHV a neúplnost v pravidlech pro pokrývače v Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Diskuze vyvolala úplný chaos u projektantů, pokrývačů a zákazníků. Dodnes většina realizačních firem a projektantů nerozlišuje mezi pojistnými hydroizolacemi.