Komplexní pohled na problematiku poruch střešní konstrukce najdete v článku Provádění střech.
Ke konci roku 2019 se na území České republiky nacházelo 1,58 milionu m² zelených střech, extenzivních i intenzivních. To je 1,2násobek rozlohy pražského Starého Města nebo přibližně polovina rozlohy pražského Nového Města.
Ta stavba je nepřehlédnutelná pro každého, kdo jde nebo jede kolem. A vyvolává silné reakce – nadšené převládají, ale majitelé se už setkali i s rozpaky. To jim ale nevadí: rodinný dům nedaleko od Prahy v Hovorčovicích s plechovou střechou i fasádou je pro ně srdeční záležitostí.
Keramobetonové panely jsou příkladem nosné konstrukce střechy, u které se, na rozdíl od tradičního kovu, nemusíme strachovat o biologické poškození.
Plechové střešní krytiny se díky svým vlastnostem (mj. odolnost a dlouhá životnost, bezúdržbovost, nízká hmotnost, snadná a rychlá montáž) řadí v České republice na čelní příčky v žebříčku popularity. I přesto se však jejich výrobci stále ještě setkávají s předsudkem týkajícím se jejich akustiky: majitelé domů se někdy obávají, že zejména při bouřkách, často spojených se silným větrem, deštěm a krupobitím, může krytina obyvatele nemovitosti obtěžovat svým hlukem.
Téma vegetačních střech je v České republice stále aktuálnější vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám, zvyšujícímu se suchu, nepravidelným srážkám a tepelným ostrovům ve městech.
Ocel, beton a sklo. Moderní materiály, které byly definovány již v minulém století jakožto nositelé architektonického tvarosloví moderního stavitelství. Součástí oné definice je ovšem i navrácení zeleně do míst, odkud jsme ji budovami vytlačili, skrze vegetační střechy.
Kavárna Café Korb ve vídeňské ulici Brandstätte patří k těm nejstarším a nejvyhlášenějším ve Vídni. Nyní ji korunuje nová blýskavá střecha, vytvořená z hliníkových šablon PREFA v metalické barvě. Tento materiál se ukázal jako ideální volba díky své flexibilitě, čistým liniím a modernímu vzhledu.
Asfaltové šindele, někdy též nazývané kanadské šindele, jsou jedním z nejpoužívanějších střešních materiálů při rekonstrukcích starých střech. Hodí se ale také jako střešní krytina i pro novostavby, jelikož mohou nabídnout několik velmi zajímavých vlastností. Nízkou plošnou hmotnost, extrémní odolnost, dlouhou životnost, variabilní vzhled a rychlou aplikaci. Jak správně postupovat při montáži a čeho se naopak vyvarovat?
Pokládka šindelů patří mezi lehčí pokládky střešní krytiny, přesto je však omezena pravidly, které je nezbytně nutné dodržet, pokud má být hotová střecha nepropustná a s dlouhou životností. Čím začít?
Bezpečné užívání stavby je jedním ze základních požadavků stanovených normou ČSN – a to samozřejmě platí i pro střechy. Bezpečně, i na šikmých střechách ve velké výšce, se tak musí provádět nejen běžná údržba střechy, výměna poškozených částí krytiny, obnovovací nátěry nebo čistění komína, ale i pravidelné revize. Nejčastějšími pomocníky při pohybu na střechách jsou proto zejména stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky.
Podle odborníků není nadále únosné, aby voda z našeho území odtékala stále rychlejším tempem.
Již tuto sobotu 6. června se koná první Světový den zelených střech. Inspirujte se zdařilými realizacemi ve videu a hlasujte pro Zelenou střechu roku.
Města a krajinu stále více sužuje sucho. Vegetační střechy jsou jedním z nástrojů, jak lépe hospodařit s dešťovou vodou. Co brání většímu uplatnění zelených střech u nás? Jaká je náročnost údržby? Časopis ASB ve spolupráci s Českou komorou architektů uspořádal 28. dubna na toto aktuální téma kulatý stůl.
Tam, kde je potřeba vyřešit střešní konstrukci rychle, provést montáž zcela bez ohledu na roční období, zastřešit atypický půdorys a snížit náklady na stavbu, přicházejí ke slovu příhradové vazníky. Jako alternativu k tradičně vázaným krovům volí vazníky čím dál víc stavebníků, investorů i projektantů.
Přední čeští architekti přijali pozvání ke kulatému stolu na téma Vegetační střechy. O své zkušenosti se podělí Josef Pleskot, Zdeněk Sendler, Jan Kasl z ČKA, zástupci MHMP a IPR Praha, realizačních a developerských firem. Výstup z kulatého stolu zveřejníme v časopise ASB.