Partneři sekce:
  • Prefa

Komplexní pohled na problematiku poruch střešní konstrukce najdete v článku Provádění střech.

Novostavba nebo rekonstrukce?

Výškovou administrativní budovu jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů alarmů a zabezpečovacích systémů v ČR i ve světě ochraňuje pevná a odolná hliníková fasáda společnosti PREFA Aluminiumprodukte v černošedém odstínu. Precizní rekonstrukci budovy z 50. let minulého století v moderním barevném pojetí a s prvotřídními použitými materiály má na svědomí pražská architektonická kancelář VYŠEHRAD atelier.

Střecha a fasáda jako šupinatá kůže

Antracitová sedlová střecha a záporně skloněná fasáda z hliníkové skládané maloformátové krytiny dodávají nové sportovní hale ve slovinské obci Pevno šmrnc. Kombinované jsou s dřevěným obkladem štítových stěn, podbitím a ostěním.

Tepelné izolace PIR ve skladbě šikmých střech TOPDEK

Systém TOPDEK představuje řešení šikmých střech, které zajistí spolehlivost a dlouhodobou životnost střechy a úsporu při vytápění. Zároveň dává možnost vytvořit atraktivní a prostorné podkroví. Systém je určen pro novostavby i rekonstrukce rodinných či bytových domů.

Zelená oáza v pražském vnitrobloku

Soutěž Zelená střecha roku 2022 zná své vítěze. Uspěl brněnský brownfield i pražská ZOO

Víme jaké jsou nejkrásnější zelené střechy roku 2022. Do devátého ročníku soutěže Zelená střecha se zapojilo patnáct děl nejrůznějšího charakteru. Odborná porota nejvíce ocenila komunitní zahradu na střeše původně industriálních skladů přeměněných na loftové bydlení v Brně nebo venkovní pracovnu ředitele pražské ZOO.

Městské budovy v Pardubicích by v budoucnu měly mít zelenou střechu

Některé městské budovy v Pardubicích by v budoucnu měly mít zelenou střechu. Pro pilotní projekt si město zvolilo Základní školu Erno Košťála na sídlišti Dubina. Na vegetační střechu, která má zlepšit hospodaření se srážkovými vodami i mikroklima uvnitř budovy, chce získat finanční podporu státu, uvedla v tiskové zprávě Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.

Šikmá střecha – střešní okno nebo vikýř?

Šikmá střecha – střešní okno nebo vikýř?

Obytné místnosti musí mít denní světlo, které do místnosti vstupuje okny. Okno je velmi problematickým místem ve stavebních konstrukcích: okny se v létě přivádí největší množství tepla, ale zároveň se jimi v zimě nejvíce tepla odvádí. Proto již při projektovém návrhu vyvstává otázka, čemu dát přednost – zabudovat střešní okno do roviny střechy nebo se rozhodnout pro vikýř se svislým oknem? (obr. 1 a 2) Každé řešení má své pro a proti.

PREFALZ pro dětské centrum v Katánii

Střeše i fasádě nového centra péče o nemocné děti WonderLAD v sicilské Katánii dominují různě široké pásy z odolného hliníkového plechu PREFALZ v odstínu bílé barvy. Fasádní plocha je dále členěna velkoformátovými okny a obkladem z portugalského korku.

Těsnění pod kontralatěmi: doporučení, nebo nutnost

Těsnění pod kontralatěmi: doporučení, nebo nutnost

Rozpoutaná diskuze o problematice těsností podstřešních fólií vyvolaná neutěšenou situací na trhu a na střechách je výsledkem absence normy pro navrhování skládaných krytin a DHV a neúplnost v pravidlech pro pokrývače v Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Diskuze vyvolala úplný chaos u projektantů, pokrývačů a zákazníků. Dodnes většina realizačních firem a projektantů nerozlišuje mezi pojistnými hydroizolacemi.

Střechy z vodonepropustného betonu

Návrh a realizace vodonepropustných střech, které představují specifické řešení střešní konstrukce budov, se řídí přesně předepsanými pravidly.

Soutěž Zelená střecha roku 2022 odstartovala. Je možné se hlásit do konce dubna

Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s možností ozeleňování střech a stěn budov a jiných stavebních konstrukcí jako součásti udržitelné výstavby, ochrany životního prostředí a návratu zeleně do sídel. Soutěž je vypsána na podporu kvalitních realizací staveb se snahou ocenit společné úsilí investorů, projektantů a dodavatelů.

Biosolární střecha na administrativní budově v Mnichově.

Zelené střechy od A do Z

Pojem zelené střechy v sobě obsahuje mnoho různých variant vegetace na konstrukci, ať už se jedná o konstrukci rovnou, nebo ve sklonu. Zelené střechy jsou vždy souborem několika funkčních vrstev, které musí být vzájemně kompatibilní, aby rostlinám umožňovaly dlouhodobý a kvalitní růst.

Kingspan Therma: protože i ploché střechy zaslouží pozornost

Současný trh věnuje většinu pozornosti šikmým střechám se zaměřením na koncového zákazníka – ale i ploché střechy potřebují maximální pozornost, důkladnou realizaci a trvalou údržbu. Právě proto společnost Kingspan vyvinula doko-nalé řešení v podobě izolačních desek na bázi PIR pro lehké, těžké i nadstandardně zateplené střechy.