Okenní profily

Partneři sekce:

Do konce roku 2019 si REHAU stanovilo nemalý cíl vytvořit celosvětově fungující knihovnu pro projektanty, využívající BIM (Building Information Modeling), která bude obsahovat veškeré produkty ze sféry okenních a dveřních otvorů. Je optimalizovaná pro tři největší BIM softwary na trhu – tedy Revit od Autodesku, Archicad od Grafisoftu a Allplan od výrobce Nemetschek, které pokrývají cca. 80 % trhu. V současné chvíli jsou dostupné podklady pro systém GENEO, vyrobený z inovovaného hi-tech materiálu RAU-FIPRO X, a nově i systém SYNEGO.

Český stavební trh čekají změny. Dodavatelé se musí připravit na čím dál větší podíly recyklovaných surovin ve svých výrobcích. Trh s otvorovými výplněmi z plastu není výjimkou. Bohužel na trhu existuje vůči podobným výrobkům nedůvěra. Nepramení však z objektivních příčin. Polyvinylchlorid (PVC) je totiž z hlediska recyklace ideální materiál.

Již delší dobu se mění pohled na celkové ztvárnění okna a barva hraje v současné architektuře významnou roli. Dvoubarevné kombinace okenních profilů jsou dnes zcela běžnou záležitostí. Zákazník tak může plně využít kontinuitu s barevnými prvky fasády na straně jedné, a harmonii s barvami interiéru na straně druhé.

I u oken, dveří a HS portálů hrají roli módní trendy. Majitelé nemovitostí očekávají od oken a dveří kromě funkčnosti také vzhled, který bude na exteriérové i interiérové straně perfektně ladit s jejich domem.

Český stavební trh čekají změny. Dodavatelé se musí připravit na čím dál větší podíly recyklovaných surovin ve svých výrobcích. Trh s otvorovými výplněmi z plastu není výjimkou. Bohužel na trhu existuje vůči podobným výrobkům nedůvěra. Nepramení však z objektivních příčin. Polyvinylchlorid (PVC) je totiž z hlediska recyklace ideální materiál.

Je vaším snem pořídit si dům plný oken a posuvných dveří, které pomocí jednoho stisku tlačítka odemknete či uzamknete a v průběhu několika dalších sekund posunete nebo vyklopíte? Přesně tyto „vychytávky“ nabízejí automatizované okenní a dveřní profily firmy Schüco, světového lídra v oblasti opláštění budov a solárních systémů. Nejen komfort při užívání je klíčovým kritériem při vývoji a výrobě moderních, elektricky poháněných hliníkových okenních a dveřních profilů této značky –  vysoké nároky jsou rovněž kladeny na úspory energií, bezpečnost a design. Jistou nadstavbu pak představují systémy protipožární ochrany, zabezpečení proti vloupání či elektronické vstupní kontrolní systémy. Systém umožňuje i na dálku nastavit, řídit a synchronizovat ventilaci, zastínění a teplotu interiéru s odvětráním, osvětlením a regulací topení či klimatizace. Není žádný problém inteligentní okna naprogramovat například do modulu nočního chlazení pro zajištění přísunu chladnějšího venkovního vzduchu do interiéru. Na své si přijdou také zastánci rozsáhlých prosklených posuvných systémů, které lze, i přes jejich vysokou hmotnost, ovládat snadno, rychle a bez námahy jediným kliknutím.

Společnost Deceuninck, dodavatel okenních profilů tvořících kvalitní základ plasto­vých oken, představila zcela nový šestikomo­rový okenní profil Eforte, který při použití běžné ocelové výztuhy, hloubce 84 mm a bez přídavných izolačních prvků dosahuje výborné hodnoty součinitele prostupu tepla rámem U(f) = 0,95 W/(m2.K). Při použití prosklení s hodnotou součinitele prostupu tepla U(g) = 0,6 W/(m2. K) okna spolehlivě dosahují parametrů pasivních domů. Díky vestavné hloubce 84 mm je možné použít profil jak v novostavbách, tak i ve staré zástavbě. Vylepšen byl i systém těsnění, který chrání před nejrůznějšími povětrnostními vlivy a lépe zvukově izoluje. Ještě lepší zvukové izolace a bezpečnosti lze dosáhnout použitím skla o celkové tloušťce až 56 mm.

V poslední době se stále dostává do popředí diskuse na téma snižování energetické náročnosti budov. Pozornost odborníků se výrazně zaměřila na snižování tepelných ztrát. Okno a zasklení tvoří nedělitelnou součást obvodových plášťů budov, a proto se výroba otvorových výplní stává středem pozornosti.

Společnost Deceuninck, dodavatel okenních profilů tvořících kvalitní základ plastových oken, představila zcela nový šestikomorový okenní profil Eforte, který při použití běžné ocelové výztuhy dosahuje výborné hodnoty tepelné prostupnosti rámem U(f) = 0,95 W/m2K. Splňuje tak energetický standard pro pasivní domy. Ve variantě s tepelnou výztuhou z plastu s integrovanými ocelovými vlákny dosahuje ještě lepších parametrů. Nový profil Eforte je plně kompatibilní s ostatními profily Inoutic.

Okna z probarvovaných okenních profilů nabízejí projektantům zajímavou alternativu pro estetické vyznění fasád a rozšiřují jejich možnosti pro skloubení účelu a vzhledu. Jsou schopna nahradit i tradičnějsí okna aluminiová. Již téměř třicet let stará technologie výroby plastových profilů určila jeden ze směrů jejich budoucího vývoje.