OHP2022

Pro veřejnost se otevře 101 budov. Přichází 8. ročník festivalu Open House Praha

Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku a uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů.

baum baros ARCHITEKTI Most v Jaromeri 3

Mirko Baum nastíní v přednášce fantastický rozměr v architektuře

Cyklus přednášek o architektuře Dialogy, pořádaný spolkem KRUH, představuje světové i tuzemské osobnosti architektury ve speciálním formátu dvojpřednášky. Během večera vystoupí architekt Mirko Baum spolu s historikem architektury Lukášem Beranem. Přednáška s názvem Symbol a stroj se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 19:30 v korzu Veletržního paláce.

Setkání lídrů digitalizace 2022

Lídři digitalizace se setkají na konferenci. Řešit se bude oblast stavebnictví

Největší setkání lídrů digitalizace v České republice. Diskuse vlády, klíčových představitelů veřejného sektoru s řediteli předních společností v oblasti digitalizace stavebnictví ČR. Ukázky již realizovaných a rozpracovaných BIM projektů v oblasti budov, silnic, železnic a vodních toků. Taková je náplň Setkání lídrů digitalizace 2022, která se uskuteční 6. 5. v Praze.

Výstava American Framing

Symbol americké architektury. Výstava zkoumá fenomén rámových dřevostaveb

Pražská Galerie Jaroslava Fragnera představuje na nové výstavě American Framing systém tzv. rámové konstrukce. Typický severoamerický stavební, sociologický i estetický fenomén je architekty i historiky architektury neprávem přehlížený. Přitom v USA dodnes patří k nejběžnějším způsobům výstavby rodinných domů a je tak jedním ze symbolů Ameriky již po bezmála dvě století.

Ievgenia Gubkina

Přednáška upozorní na ruskou destrukci ukrajinské architektury a památek

Od prvních dnů ruské války proti Ukrajině dochází k systematickému a rozsáhlému ničení unikátní architektury, k nenávratným ztrátám památek a kulturního dědictví. O současné situaci na Ukrajině z hlediska památkové péče bude přednášet Ievgenia Gubkina, historička architektury z Charkova.

Salon dřevostaveb `22

Sedmnáctý ročník Salonu dřevostaveb posunul vnímání dřevěné architektury

Konec března patřil v Holešovické tržnici sedmnáctému ročníku festivalu a výběrové přehlídky současné dřevěné architektury – Salonu dřevostaveb, jehož cílem je především propagovat dřevo a s ním spojené moderní technologie, coby přední řešení udržitelnosti stavebního průmyslu – a to jak u odborné, tak i laické veřejnosti. Časopis ASB byl hrdým mediálním partnerem.

FRAC Dunkerque

Debata roku. Laureátka Pritzkerovy ceny Anne Lacaton přijíždí do Prahy

Událost roku na architektonické scéně. Do Prahy míří laureátka Pritzkerovy ceny Anne Lacaton. Spolu s teoretikem Philipem Ursprungem otevře téma svobody v architektuře. Přednáška s názvem Podoby svobody se uskuteční ve čtvrtek 7. dubna od 20:00 v pražském kině Aero.
Pořadatelem je spolek KRUH.

shutterstock 392113519

Redakce radí: dubnové tipy na online akce

Přestože to vypadalo, že je pandemie na ústupu (za což zřejmě mohla i mediální pokrytí mnohem důležitějšího tématu – válkou na Ukrajině), výsledky testování posledních dní a týdnů nejsou tak optimistické, jak bychom zřejmě všichni doufali, a to zejména za hranicemi České republiky. Často diskutovaným tématem je i rozvolnění a zda k němu nedošlo příliš brzy.

Jaroslav J. Polivka 1957

Zapomenutý „Filozof struktur“. Výstava přiblíží život a dílo Jaroslava J. Polívky

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera představuje neobyčejný příběh architekta a inženýra Jaroslava Josefa Polívky (1886–1960). Polívka je zapomenutou osobností české i globální stavební kultury 20. století. Teprve v posledních letech bývá objevován jako blízký spolupracovník architekta Franka Lloyda Wrighta, zakladatele americké moderní architektury. Výstava potrvá až do 24. dubna.

Dřevostavba

Salon dřevostaveb představí to nejlepší z dřevěné architektury

Festival a výběrová přehlídka současné dřevěné architektury, určená pro všechny zájemce o moderní stavby ze dřeva a udržitelný životní styl, se uskuteční od 25. do 26. března v Pražské tržnici v Holešovicích (hala 13). Nabídne bohatý program s řadou a řadu zahraničních i tuzemských hostů. Časopis ASB je partnerem akce.

Bertrand Piccard

Ekologický vynálezce zavítá do Česka. Ukáže, jak na obnovitelné zdroje

Přeměna CO2 na umělý kámen. Výroba energie z chytrých fasád. Bezemisní doprava nebo systém výstavby domů na bázi recyklovaných PET lahví. To je jen zlomek patentů a pokročilých technologií, které Švýcarsko využívá ke zpomalení klimatických změn nebo ke zmírnění dopadů klimatické krize.