Ve čtvrtek 15. května v pražském kině Světozor vystoupí krajinářský architekt David Godshall, spoluzakladatel kalifornského ateliéru TERREMOTO. Přednáška v rámci cyklu KRA/JINÁ II se zaměří na návrhy krajin přizpůsobených současným i budoucím výzvám — od klimatických změn po společenské otřesy. Studio TERREMOTO, působící v Los Angeles a San Franciscu, se v posledních letech zapsalo do povědomí svým kritickým a regionálně citlivým přístupem k tvorbě krajiny.
Asociace zelených střech a fasád vyhlašuje 12. ročník soutěže Zelená střecha roku 2025. Cílem je upozornit na význam vegetačních střech v městském prostředí a ocenit kvalitní realizace, které přispívají k udržitelnému rozvoji sídel.
Výstava „Vektor chudoby“, která je až do konce května k vidění v Brně se zaměřuje na propojení chudoby s architekturou a její vliv na sociální, ekonomické a politické otázky. Studenti několika ateliérů Fakulty architektury VUT se během tří semestrů zabývali tím, jak může architektura řešit problémy spojené s chudobou, a zkoumali její roli v budování inkluzivního a spravedlivého prostředí. Téma chudoby se dotýká nejen fyzických prostranství, ale i širších společenských problémů, jako je segregace, nedostupnost bydlení a sociální vyloučení.
Společnosti REHAU Building Solutions a MEPA zde představí na veletrhu ISH 2025 ve Frankfurtu (17. – 21. března 2025, hala 6, stánek C50) svou nabídku inovativních systémových řešení pod mottem „Next Level Unlocked - Boost Your Building Solutions“.
Spolek KRUH zve na první jarní přednášku z cyklu Kra/jiná II, která se uskuteční 6. března 2025 od 19:00 ve Velkém sále kina Světozor. Hlavním hostem bude Adriaan Geuze, renomovaný nizozemský krajinářský architekt, urbanista a spoluzakladatel studia West 8, jehož práce propojují infrastrukturu, městský prostor a krajinu.
Společnost Wienerberger již téměř dvě desetiletí oceňuje inovativní stavební projekty z celého světa prostřednictvím soutěže Brick Award. Její 12. ročník proběhne v roce 2026 a vyzdvihne nejzajímavější realizace, které ukazují nadčasovost, estetiku a udržitelnost cihly jako stavebního materiálu. Architekti a projektanti mohou své projekty přihlásit do 9. března 2025.
Spolek Kruh, který již čtvrt století přibližuje veřejnosti současné trendy v architektuře, pokračuje i v roce 2025 s přednáškovým cyklem Kra/jiná II. Tématem letošního ročníku jsou inovativní přístupy v krajinářské architektuře, které propojují ekologii, veřejný prostor a potřeby místních komunit.
Centrum architektury a městského plánování (CAMP) v Praze se 21. ledna 2025 stane dějištěm unikátního večera, který propojí inspirativní debatu s významnými architekty a zahájení výstavy České ceny za architekturu 2024. Akce, jejímž cílem je ocenit úsilí a kreativitu architektů od jejich studentských začátků až po realizace oceňované prestižními cenami, slibuje nejen zajímavé příběhy z praxe, ale i pohled na současnou architekturu očima zahraničních odborníků.
Navrhování školních budov klade na architekty a projektanty vysoké nároky – od zajištění odolnosti a komfortu až po udržitelnost a estetiku. Vyžaduje promyšlený přístup a moderní řešení, která splní potřeby studentů i učitelů.
Už 14. listopadu proběhne druhé Wienerberger fórum roku 2024, které se bude konat od 9 do 12 hodin ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Zájemce čeká bohatý online program vedený experty z oblasti stavebnictví a architektury. Hlavními tématy budou legislativní změny v oboru, kontrola hrubé stavby a přijde řada i na první Český soběstačný dům postavený z produktů Wienerberger. Nebudou chybět externí hosté a zajímavé virtuální vizualizace.
Beton University, vzdělávací projekt pořádaný Heidelberg Materials Česká republika spolu s Českou betonářskou společností ČSSI a partnery, zve na říjnové semináře s názvem Udržitelnost betonu? Již 15. ročník této akce nabídne architektům, projektantům, stavebním firmám a dalším odborníkům jedinečnou příležitost prozkoumat aktuální výzvy v oblasti udržitelného stavebnictví.
Nabitý zdarma přístupný program nejen pro milovníky architektury ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku nabídne od pátku 27. září do čtvrtka 3. října již 14. ročník festivalu Den architektury. Letos se koná ve znamení Franze Kafky, Karla Hubáčka, Josefa Fanty, Františka Maxmiliána Kaňky i současné architektury.
Mezinárodní filmový festival Film a architektura zaplní již od čtvrtka 26. září do úterý 1. října 2024 kina v Praze, Brně a dalších více než 40 městech po celé České republice a na Slovensku. Unikátní přehlídka filmů o architektuře, městech a designu nabídne na čtyři desítky celovečerních dokumentárních a hraných filmů i krátkometrážních snímků.
Divnosti a jinakosti – tak zní podtitul třináctého ročníku mezinárodního festivalu Film a architektura, který proběhne od 26. 9. do 1. 10. v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice. Unikátní přehlídka filmů o architektuře a designu se u příležitosti 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky zaměří na architektonická díla, jež ve své době nebyla považována za hodnotná, ba dokonce vyvolávala pozdvižení až odpor.
Odpovědi nejen na tyto otázky získáte během druhého ročníku VODÍKOVÉ KONFERENCE H2 HEATING, která proběhne 30. května ve wellness hotelu STEP v pražských Vysočanech.