ASB Aktuálně Události

Události

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Plzni a ve stovce dalších měst a obcí.

Design pro všechny nabídne letošní 10. ročník festivalu Czech Design Week, který ve dnech od 7. do 10. září představí v pražské Výstavní síni Mánes nové designové kolekce více než 120 vystavujících z řad designérů, umělců, studentů, studií či značek, a také každodenní doprovodný program zaměření na aktuální trendy v oblasti designu a kreativní tvorby.

Pražská ikona funkcionalismu, budova Výstavní síně Mánes, bude letos v září opět hostit současnou tvorbu designérů a umělců nejen z Česka. Festival Czech Design Week zde ve dnech 7. až 10. září představí kolekce a díla více než 120 designérů, studií či značek, kteří pracují s aktuálními trendy.

Mezinárodní festival Film a architektura se letos uskuteční opět na přelomu září a října. V termínu od 29. 9. do 4. 10. 2023 bude k vidění v Praze, Brně a v dalších městech po celé České republice i na Slovensku třicítka krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design obohacených o debaty s tvůrci a přednášky.

Do 27. srpna mohou návštěvníci Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice zhlédnout výstavu představující tvorbu Tsuyoshi Tane a jeho atelieru. Tane ve své tvorbě naznačuje, že vzpomínky nejsou věci, které patří minulosti, ale stávají se podstatou k vytvoření architektury budoucnosti.

Čeká nás poslední měsíc před začátkem letních prázdnin – a s tím spojeným časem dovolených. Přestože je venku nyní povětšinou krásné počasí, rozhodně to neznamená, že by byl konec vzdělávacím akcím! Stejně jako se stále ještě učí žáci, probíhají i semináře, konference, přednášky a další akce pro stavebníky.

Eliška Hřebenářová -

Počasí již konečně začíná vypadat, že samo pochopilo, že přichází jaro – a na jaře má být teplo. I když, podobně jako v předchozích letech, jdeme z extrému do extrému a ještě nedávno na horách sněžilo, nyní nejsou teploty nad 15 °C (prakticky až ke 20 °C) ničím výjimečným. Počasí však samozřejmě nestojí v cestě vzdělání, ba právě naopak!

Eliška Hřebenářová -

V rámci cyklu přednášek o architektuře s názvem Konečně!, pořádaného spolkem Kruh, přijede do Prahy významný švýcarský architekt Roger Diener. Práce jeho ateliéru Diener & Diener Architekten se vyznačuje minimalistickým a nadčasovým přístupem. Přednáška s název Od města k detailu se uskuteční ve čtvrtek 4. května od 19:30 ve velkém sále kina Světozor.