Kamil Šebesta je šest let výkonným ředitelem MSO Trade; pomyslnou štafetu převzal po svém otci, zakladateli společnosti.

Inovacemi výrobků se posouváme dále – jaké je to vést značky Mereo a Klum

Akciová společnost MSO Trade z České republiky je přímým dovozcem, výrobcem a distributorem koupelnového vybavení, instalatérské a topenářské techniky pod značkami Mereo a Klum. V současnosti má 600 zákazníků v České republice a na Slovensku. Firma stojí na více než třicetileté historii. S jejím výkonným ředitelem Kamilem Šebestou jsme hovořili o jeho vstupu do oboru, firemních hodnotách i o vývoji nových produktů.

Od roku 2019 jste výkonným ředitelem rodinné firmy. Jak jste se na tuto pozici připravoval?

Na takovou pozici se nepřipravíte ze dne na den, ale postupně a praktickou zkušeností. První kontakt s firmou jsem měl zhruba v osmi letech, kdy jsem občas zašel do prodejny a zahrál si počítačovou hru. Od 15 let jsem pak pravidelně a dobrovolně chodil do firmy každé prázdniny na brigádu, abych získal lepší přehled. Prošel jsem si ji od skladu, prodejny, zkušebny až po kanceláře. Zajímal jsem se o firemní procesy a fyzicky jsem si vyzkoušel výrobu, což byla velká výhoda a výrazně mi to pomohlo při nástupu do firmy v roce 2010.

Mohl jsem se hned zapojit do jejího fungování a když se řešilo nějaké téma, věděl jsem, o co jde, a mohl jsem přispět do diskuze. Klíčovou roli sehrála inspirace otcem, který měl obrovské zkušenosti. Snažil jsem se přebírat jeho postupy, znalosti a dovednosti, které firmu dovedly tam, kde je dnes.

Sprchové kouty jsou klíčovým sortimentem společnosti MSO Trade.
Sprchové kouty jsou klíčovým sortimentem společnosti MSO Trade. | Zdroj: MSO Trade

Vystudoval jste na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Jak vám studium pomohlo při řízení společnosti?

Univerzita mi dala velmi široký přehled o řízení a fungování firmy, o podnikání, o základech technologií i IT. Na tento základ jsem navázal samostudiem – zajímal jsem se o moderní formy řízení, inovace a zvyšování efektivity procesů. Díky tomu jsem mohl v roce 2013 zavést nový informační systém, na který se následně postupně nabalovaly další kroky.

V roce 2016 jsme implementovali nový e-shop s B2B systémem, aby bylo objednávání pro naše obchodní partnery pohodlnější. Dříve se objednávalo e-mailem, telefonicky nebo přes fax. Zákazníci byli zpočátku rezervovaní – bylo to pro ně nové – ale dnes si už neumíme představit proces objednávek jinak než přes B2B.

Sklad dnes funguje elektronicky a je napojený na informační systém přes Warehouse Management System. Odbourali jsme papírovou práci a zboží se kompletujeme pomocí čárových kódů. Zásadním milníkem bylo vytvoření dvou značek – Mereo pro koupelnové vybavení a Klum pro instalatérský sortiment. Díky tomu můžeme naše portfolio prezentovat zákazníkům mnohem jasněji. Celkově byla odezva na značky Mereo a Klum velmi pozitivní.

Které tři hodnoty jsou v managementu firmy nezbytné a jak je přenášíte do podnikání?

Pro mě jsou klíčové tři věci. Na prvním místě je důvěra – nejen mezi zaměstnanci ve firmě, ale také mezi zákazníky a obchodními partnery. Druhou hodnotou je inovace; je nutné se neustále posouvat dopředu, ať už jde o vývoj produktů, jejich zdokonalování, nebo uvádění novinek na trh. Nebát se posunu vpřed, protože kdo chvíli stál, stojí opodál – jak se u nás v Česku říká.

Třetí hodnotou je férovost. Je důležité stát si za svými názory a jednat na rovinu. A pokud se něco nepovede, je potřeba postavit se k tomu čelem. Tyto tři principy jsou pro naši firmu zásadní a sám se jimi ve své práci řídím.

MSO Trade je prodejcem širokého sortimentu instalačního materiálu.
MSO Trade je prodejcem širokého sortimentu instalačního materiálu. | Zdroj: MSO Trade

Co vás osobně jako manažera nejvíce inspiruje? Jsou to lidé, technologie, nový design nebo úspěch u zákazníků?

Pro mě osobně jsou to lidé, protože přinášejí emoce, zpětnou vazbu, nápady a podněty. Úplně nejsilnějším aspektem je však zákaznický úspěch. To je hnací síla podnikání – nejen našeho, ale všech firem. Když se k vám dostane uznání a pozitivní zpětná vazba, že je zákazník s vaším výrobkem nebo službou spokojený, je to to nejcennější.

Co podle vás znamená, že jste prozákaznická firma?

Pro mě je to především o tom, aby naši velkoobchodní zákazníci měli jistotu, že se na nás mohou spolehnout. Dbáme na rychlé vyřizování objednávek, na dostupné informace o skladových zásobách, cenách a dalších parametrech. Neprodlužujeme zbytečně expedici zboží a děláme vše pro to, aby vše fungovalo tak, jak má – a zákazníci byli spokojení.

Pokud potřebují podporu, ať už technickou nebo jakoukoli jinou, musí ji mít okamžitě k dispozici. Zároveň aktivně nasloucháme zpětné vazbě a podnětům od zákazníků i obchodních partnerů a snažíme se na ně reagovat. Když se objeví problém, řešíme ho co nejrychleji a nejefektivněji.

Prozákaznický přístup pro mě nejsou jen slova – je to především o konkrétních činech.

Máte vlastní značky Mereo a Klum. Jak vypadá proces vývoje nového produktu?

Všechno vychází z podnětů trhu, od zákazníků a obchodních partnerů. Pokládáme si základní otázky: Jak bychom měli na podnět reagovat? Jak by měl výsledný produkt nebo služba vypadat? Jak má fungovat? Jaká bude cena?

Začínáme prací s 3D výkresy a 3D modely, které tiskneme na 3D tiskárnách, a na jejich základě připravujeme první vzorky. Ty vznikají v několika vlnách – jen málokdy se podaří trefit ideální podobu hned napoprvé. Jakmile máme první vzorek, prochází u nás velmi rozsáhlým testováním. Řešíme materiál, montáž, funkčnost, údržbu i povrchovou úpravu.

Teprve když jsme se vším spokojeni, přechází produkt do výroby. Během samotné výroby si znovu bereme vzorek pro finální potvrzení, že jde přesně o to, co jsme zamýšleli. U našeho klíčového sortimentu – sprchových koutů – trvá uvedení nového produktu na trh přibližně jeden rok.

Jak vidíte budoucnost MSO Trade v horizontu pěti až deseti let?
Pět až deset let je v dnešní turbulentní době dlouhý úsek, protože nás výrazně ovlivňují vnější události. Rád bych však viděl MSO Trade jako firmu, která má pevné postavení nejen v Česku a na Slovensku, ale také na dalších evropských trzích.

Zásadní pro nás je – a věřím, že se nám to může podařit – aby byly značky Mereo a Klum mezi zákazníky dobře známé, aby jim lidé důvěřovali a vybírali si je proto, že jsou pro ně synonymem kvality, spolehlivosti a dobré ceny.

Plánujeme rozšiřování sortimentu, přinášení úsporných řešení pro naše produkty a budování dlouhodobých vztahů založených na důvěře a férovém jednání. Naší ambicí není být největší, ale patřit mezi nejspolehlivější firmy na trhu.

Text: Monika Voleková, Foto: MSO TRADE

Článek vznikl ve spolupráci s firmou MSO TRADE.