Partneři sekce:
  • XELLA

Modernizace sídla firmy Artopex v Granby ukazuje, jak lze transformovat kanceláře

Nedávno modernizované sídlo společnosti Artopex budí v průmyslové čtvrti statutárního města Granby, která již zažila své lepší dny, pozornost. A je třeba říci, že zaslouženě. Jasně červené průčelí budovy vítá příchozí již zdálky. Objekt získal novou fasádou z panelů v odstínech šedé mladistvou tvář, červený vstupní blok je osvěžujícím akcentem. Cílem celkové rekonstrukce bylo optimalizovat provoz budovy tak, aby vzniklo příjemné pracovní prostředí.

Revitalizace se sociálním přesahem: Továrna Baťa se proměnila v komunitní prostor

Jeden z výrobních závodů obuvnického impéria Baťa se nachází v kanadském městě Batawa, vzdáleného 175 km východně od Toronta. Město na řece Trent v provincii Ontario bylo založeno v roce 1939 pod patronací Tomáše Bati, syna Tomáše Bati, slavného zakladatele obuvnického koncernu ve Zlíně. Tomáš Baťa jr. se do Kanady vystěhoval z rodného Československa a Batawa byla vlastně jakousi náhradou baťovského Zlína.

Rekonstrukce vily na Vinohradech respektuje odkaz Františka Libry a zároveň vnáší kontrast

Kolonie vil v pražských Vinohradech, jejíž zastavovací plán, hmotové a dispoziční řešení domů zpracoval architekt František A. Libra, si dodnes uchovává atmosféru prvorepublikového bydlení. Přestože investor jednu z vil postupně proměnil na kancelářský objekt, architektům z ateliéru edit! se podařilo prostory vily provozně a vizuálně sjednotit, zachovat historické prvky a současně vnést soudobé architektonické řešení.

Vše o víně na jednom místě: Měšťanský dům ve Znojmě se proměnil v centrum vinařství

Na počátku byl sen Vlastimila Nešetřila o funkčním vinařství v srdci Znojma. Dnes se v renesančním domě na znojemském náměstí víno vyrábí, degustuje i prodává, současně je zde rovněž prostor pro pořádání akcí a ubytování hostů. Vše na jednom místě. Cesta k tomuto „vinnému centru“ však nebyla jednoduchá.

Bývalá škola nabízí po rekonstrukci ubytování s výhledy na vrcholky Krkonoš

Budova bývalé vesnické školy v Tříči u Vysoké nad Jizerou byla ke svému dalšímu využití předurčena právě touto lokalitou. Klidná horská vesnička na hranici Krkonošského národního parku a Jizerských hor je ideálním místem pro turistiku i zimní dovolenou. Nevyužívaná školní budova byla tedy před deseti lety zrekonstruována na apartmánový dům s příznačným názvem Stará škola a svým dočasným obyvatelům nabízí kromě pohodlného bydlení také krásné výhledy do údolí Tříčského potoka a na vrcholy Krkonoš.

Soběstačný bankovní dům. Příklad symbiózy progresivní architektury s okolní krajinou

Když v roce 2007 společnost ČSOB otevřela první budovu nového sídla v pražských Radlicích navrženou architektem Josefem Pleskotem, jednalo se ve své době o unikátní přístup z pohledu udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. O dvanáct let později se architektům Markovi a Štěpánovi Chalupovým podařilo s respektem a přitom progresivně navrhnout a realizovat rozšířenou centrálu stejné banky. Ta představuje vzácný a obdivuhodný příklad architektury, která se skutečně propojuje s okolní krajinou, vytváří komfortní prostředí pro své zaměstnance a může se pochlubit energeticky šetrným provozem.