Partneři sekce:
Cukrovar – nové centrum Šlapanic

Zásadní vliv na obec. Přeměnu šlapanického brownfieldu navrhnou re:architekti

Místo starého průmyslového areálu ve Šlapanicích na Brněnsku má vzniknout nové centrum města. Sýpka se promění ve společenské a kulturní centrum, počítá se s výstavbou bytových domů a lékařského domu, budou zde sportovní a dětská hřiště, park či volné zelené plochy. Uspořádání veřejného prostoru vzešlo z architektonické soutěže, kterou vyhráli architekti a urbanisté z ateliéru re:architekti.

Výstava To je Plán!

To je Plán! Pražané mohou připomínkovat chystaný územní plán přímo na výstavě

Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí až do 30. června nově chystaný území plán Prahy – Metropolitní plán, který zpracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Návštěvníci se seznámí nejen se základními principy plánu, ke kterému přímo na místě mohou podat připomínku.

Rohanský ostrov

Navrhněte budoucnost levého břehu Vltavy, vyzvala Praha architekty

Institut plánování a rozvoje hl. m Prahy (IPR) spolu s Magistrátem hl. m. Prahy vyhlásili mezinárodní zadávací řízení se soutěžním dialogem. Hledají se multioborové mezinárodní týmy, které definují budoucnost rozvoje území na levém břehu řeky Vltavy. Území 56 hektarů Rohanského a Libeňského ostrova má projít postupnou proměnou, jejíž součástí bude vznik záplavového parku na řece.

Půl miliardy na regeneraci brownfieldů. Ministerstvo oznámilo smělý plán

V novém dotačním programu je pro obce a kraje připraveno 500 milionů korun na regeneraci zanedbaných budov a areálů pro účely podnikání a na snížení energetické náročnosti budov. Předběžné žádostí o podporu přijímá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Peníze půjdou z Národního plánu obnovy.

V „nových Bubnech“ by měly vyrůst byty pro 25 tisíc lidí, velký centrální park nebo Vltavská filharmonie.

Nová čtvrť pro 25 tisíc lidí. Největší pražský brownfield se promění do tří let

Nová městská čtvrť v Holešovicích pro 25 tisíc obyvatel je opět o krok blíže k výstavbě. Změna územního plánu pro největší pražský brownfield se dostala až do finální fáze a jde do tzv. veřejného projednání. Veřejnost má nyní možnost se k budoucí podobě území vyjádřit a po vypořádání všech připomínek může být do roka schválená, čímž bude jeden z největších pražských brownfieldů „odemknutý“.

Powered by Ulsteinvik

Cirkulární bydlení budoucnosti. Odpovědi hledají v Norsku

Projekt nazvaný Powered by Ulsteinvik si loni vysloužil v soutěži Architizer A+Awards první místo v kategorii Architektonických modelů a renderů. Vysvětlení, co vlastně stojí za prvenstvím vydobytým v konkurenci stovek jiných vizuálně strhujících projektů, je ovšem trochu složitější.

Tunel pod Zlínem

Tunel v centru. Zlín chce schovat auta pod zem, na povrchu má být pěší zóna

Vybudování čtyř pruhového silničního tunelu pod částí třídy Tomáše Bati, který by zklidnil centrum Zlína, je technicky možné. Hloubený tunel o délce 1,1 kilometru by bylo reálné postavit za čtyři roky. Vyplývá to ze studie proveditelnosti tohoto záměru, kterou obdržela zlínská radnice od zpracovatele AFRY CZ.

Ekologická čtvrť ve Freiburgu

Ekologicky a participativně. Freiburg ukazuje, jak se dá plánovat čtvrť

Freiburg im Breisgau je městem v jihozápadním cípu Německa, poblíž francouzských hranic. Právě zde vznikla platforma pro zkoumání a vývoj udržitelného města: Freiburg Future Lab, která jako partnerská organizace města pomáhá s dosažením jeho uhlíkové neutrality do roku 2050 v souladu s Pařížskou dohodou.

Výstava o budoucnosti Florenci

Znovu součást města. Mezinárodní týmy připravily budoucnost Florence

Vysoce kvalitní veřejná prostranství, propojení Karlína s centrem Prahy i názorný příklad, jak udržitelněji žít ve městech budoucnosti. To vše má splňovat nová Florenc. Tři nejlepší návrhy odhaluje nová švýstava v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která Pražanům také umožní se k vizím nové čtvrti vyjádřit.

The Bridge Project

Domy i mosty. 3D tisk se dostává do veřejného prostoru

Tištěné domy a prvky dopravní infrastruktury se na přelomu tisíciletí zdály utopií, nyní se ovšem používají čím dál častěji kvůli úspoře času i materiálu. Kde využívají 3D tisk pro stavbu ekonomicky méně náročného bydlení a jak se vyvíjejí materiály používané k tisku?