kvalita zivota

V Praze je blaze?

Do atmosféry současné mírné paniky ohledně koronavitu zveřejnil Institut plánování a rozvoje dlouhodobě připravovanou studii, která se zabývala kvalitou života v hlavním městě. Závěry studie potvrzují, že jsou lidé v Praze spokojeni. Zároveň dokument poukazuje na fakt, že cizinci jsou pro Prahu stále důležitější, protože pomáhají zaplnit mezery na trhu práce. Analýza se věnuje celkem osmi různým tématům, které kvalitu života ovlivňují.

Praha má ambice výrazně proměnit jak samotnou Olšanskou ulici, tak i nastavit budoucí směr rozvoje jejího okolí.

Praha chce kultivovat Olšanskou ulici

Pražské centrum je plné ulic, ve kterých byla v průběhu 20. století preferována automobilová doprava do té míry, že ulice takřka ztratily význam veřejného prostoru. Jedná se o dlouhé, asfaltem pokryté plochy, které jen výjimečně umožňují přežívání zeleně a rozhodně nelákají chodce k procházce. Institut plánování a rozvoje se nyní rozhodl zaměřit se na další takovou ulici – Olšanskou na Žižkově s cílem vytvořit zadání pro její rozvoj a pohlídat budoucí výstavbu v jejím okolí.

Brno zveřejnilo návrh nového územního plánu

Brno včera zveřejnilo návrh nového územního plánu, který má vejít v platnost v roce 2022. Námitky je možné podávat do 13. května. Veřejné projednání se chystá na 6. května v sále zastupitelů na Nové radnici. Kvůli karanténním opatřením je zrušeno představovaní návrhu v jednotlivých částech Brna, uvedl v tiskové zprávě Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která návrh zpracovala.

Historická budova

Jak snížit teplotu ve městech?

V posledních letech si zvykáme na nesnesitelná vedra, která už nejsou ve velkých městech extrémním výkyvem počasí, ale stále častěji samozřejmou součástí léta. Přesto však nejsme ani v hlavním městě, ani v ostatních regionálních metropolích na změny klimatu příliš připraveni. Mimořádná zdlouhavost stavebních řízení i délka samotné výstavby pak způsobují, že se dnes kolaudují projekty, které v době svého vzniku s těmito problémy nepočítaly.

Brno

Návrh brněnského územního plánu má být zveřejněn 24. března

Návrh brněnského územního plánu by měl být zveřejněn 24. března, tedy víc než o týden dříve proti původnímu plánu, řekl dnes ČTK radní Filip Chvátal. Ještě než se tak stane, sešel se se zástupci městských částí, ale i se zástupci spolků a neziskových organizací, aby s nimi nad podobou návrhu diskutoval a zmírnil případný budoucí odpor. Podle něj bylo jednání velmi konstruktivní.

Návrh odpočinkové zóny Cidlina

Architekti odstoupili od práce na dokumentaci na zónu v Jičíně

Uskupení architektů Klára Novotná, Karel Novotný, Tereza Mirská a Jiří Neuvirt kvůli neshodě na ceně odstoupilo od vypracování projektové dokumentace na výstavbu odpočinkové zóny Cidlina v Jičíně. Uskupení loni vyhrálo architektonickou soutěž na podobu zóny. Město proto osloví pro vypracování dokumentace pražský ateliér Rehwaldt Landscape Architects, který v architektonické soutěži skončil na druhém místě. Novinářům to řekl místostarosta Petr Hamáček.

Vítězný projekt třetího ročníku Českého soběstačného domu od Zuzany Kopilákové.

Nová zelená čtvrť u Plzně vzniká ve spolupráci studentů a developera

V České republice vznikají plány první reálné městské čtvrti, která si dokáže sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou a cíleně zmírňovat oteplování krajiny vlivem tzv. městského tepelného ostrova. Za ideou s pracovním názvem Green District stojí mezinárodně ceněný projekt Český soběstačný dům ve spolupráci s developerskou společností V Invest.

1904010 MuellerReimann Holesovice Camera2

Bude se Praha zahušťovat?

Praha má jeden zásadní problém. Staví se málo bytů. Jelikož je Praha atraktivní lokalitou, a to i z pohledu pracovních příležitostí, láká stále více lidí, kteří v ní chtějí žít. Demografická prognóza předpokládá, že v roce 2050 bude v Praze žít o 200 000 obyvatel více než dnes. A právě tito lidé budou potřebovat také někde bydlet.

Buďánka Koloniál 2

Koloniál, vlajková loď záchrany Buďánek

Dělnická osada Buďánka vznikla v 1. polovině 19. století na pražském předměstí nad Motolským potokem v oblasti dnešního Smíchova. Miniaturní domky, jaké v podobných koloniích bývaly, byly nalepeny na stráni blízko sebe a i když bylo po čase toto území pohlceno rozvíjející se městskou zástavbou, zachovaly si stále svou původní tvář.