Ostrava

Ostrava plánuje čtvrť pro 12 tisíc lidí. Nová městská třída propojí město s Dolními Vítkovicemi

Poté, co byla zpracována urbanistická studie propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovic, byl veřejnosti představen plán proměny území v průběhu červnové debaty v ostravském Gongu. Příprava proměny brownfieldu Pod Žofinkou v novou čtvrť nyní postupuje do další fáze. Ostrava uzavře memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě propojení území Pod Žofinkou, Dolní oblasti Vítkovic a Černé louky.

Bytový dům Kostelní-Biskupská

Koncertní sál, věžák i nádraží. Ostrava připravuje zásadní projekty

Město Ostrava připravuje řadu strategických a významných projektů, které si kladou za cíl vytvořit nové čtvrti, umožnit bytovou výstavbu, zkvalitnit veřejný prostor a zviditelnit Ostravu na kulturní mapě Evropy. Podívejte se s námi, o jaké projekty jde a jaké ateliéry za nimi stojí.

Nové Dvory

Klíčových 50 hektarů pro rozvoj Prahy. Lokalita Nové Dvory má schválenou územní studii

Lokalita Nových Dvorů je klíčovým, téměř 50 hektarovým, územím pro rozvoj města. Nově byla dokončena a schválena územní studie, na jejímž základě zde vznikne nová čtvrť u budoucí stanice metra D Nové Dvory, a také místa pro rekreaci a sport. Lokalita se nachází na území především městské části Praha 4 a Praha 12.

Trojská kotlina

20 let od tisícileté vody. Praha chystá velké projekty podél Vltavy

Praha tento srpen vzpomíná na povodně, které zasáhly Prahu v roce 2002. S řekou je tak spojeno mnoho projektů, které mají protipovodňovou funkci a jedním z jejich cílů je ochránit město před velkou vodou. Kromě toho tyto projekty budou sloužit lidem k rekreaci – např. Trojská kotlina, Povltavská promenáda. Zásadní jsou i nová propojení, která usnadní Pražanům jejich cestování po městě.

Pražské stavební předpisy

Stromy v ulicích nebo zelené střechy. Novelizované Pražské stavební předpisy mají změnit město

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila znění věcné novelizace Pražských stavebních předpisů, které stanoví požadavky na stavby nebo pravidla pro vznik kvalitních veřejných prostranství. Novelizace nově navrhuje umožnit například snadnější obnovu a zřizování stromořadí v ulicích, a to především díky upraveným pravidlům pro umísťování technických sítí v podzemí.

Jiráskovo náměstí v Kolíně

Urbanistický projekt roku 2022: Titul si odnáší Jiráskovo náměstí v Kolíně

Ocenění v soutěži Urbanistický projekt roku 2022 si odneslo celkem 6 projektů ze 16 přihlášených urbanistických projektů z celé České republiky. Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s důležitostí územního plánování. Soutěž je vypsána na podporu realizace kvalitních územních i regulačních plánů, urbanistických studií i koncepčních řešení částí územních celků, měst, obcí i krajiny.

Metropolitní plán

Praha jako město krátkých vzdáleností? Nový Metropolitní plán navrhuje cestu

Metropolitní plán zavádí nová pravidla, jak snadněji navrhnout veřejnou vybavenost pro celou Prahu i její rozvíjející se čtvrti. Nově je možné umisťovat školy, školky nebo ordinace v již zastavěném nebo zastavitelném území téměř kamkoli, kde budou splněny další normy. Plán zároveň chrání existující služby, na sídlištích i komerční vybavenost. Cílem je podpořit vznik města krátkých vzdáleností.

Cukrovar – nové centrum Šlapanic

Zásadní vliv na obec. Přeměnu šlapanického brownfieldu navrhnou re:architekti

Místo starého průmyslového areálu ve Šlapanicích na Brněnsku má vzniknout nové centrum města. Sýpka se promění ve společenské a kulturní centrum, počítá se s výstavbou bytových domů a lékařského domu, budou zde sportovní a dětská hřiště, park či volné zelené plochy. Uspořádání veřejného prostoru vzešlo z architektonické soutěže, kterou vyhráli architekti a urbanisté z ateliéru re:architekti.

Výstava To je Plán!

To je Plán! Pražané mohou připomínkovat chystaný územní plán přímo na výstavě

Nové parky, řešení krize bydlení, hezčí ulice i náměstí. Nová výstava „To je Plán!“ v Centru architektury a městského plánování (CAMP) představí až do 30. června nově chystaný území plán Prahy – Metropolitní plán, který zpracovává Institut plánování a rozvoje (IPR). Návštěvníci se seznámí nejen se základními principy plánu, ke kterému přímo na místě mohou podat připomínku.

Rohanský ostrov

Navrhněte budoucnost levého břehu Vltavy, vyzvala Praha architekty

Institut plánování a rozvoje hl. m Prahy (IPR) spolu s Magistrátem hl. m. Prahy vyhlásili mezinárodní zadávací řízení se soutěžním dialogem. Hledají se multioborové mezinárodní týmy, které definují budoucnost rozvoje území na levém břehu řeky Vltavy. Území 56 hektarů Rohanského a Libeňského ostrova má projít postupnou proměnou, jejíž součástí bude vznik záplavového parku na řece.

Půl miliardy na regeneraci brownfieldů. Ministerstvo oznámilo smělý plán

V novém dotačním programu je pro obce a kraje připraveno 500 milionů korun na regeneraci zanedbaných budov a areálů pro účely podnikání a na snížení energetické náročnosti budov. Předběžné žádostí o podporu přijímá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Peníze půjdou z Národního plánu obnovy.