kvalita zivota

V Praze je blaze?

Do atmosféry současné mírné paniky ohledně koronavitu zveřejnil Institut plánování a rozvoje dlouhodobě připravovanou studii, která se zabývala kvalitou života v hlavním městě. Závěry studie potvrzují, že jsou lidé v Praze spokojeni. Zároveň dokument poukazuje na fakt, že cizinci jsou pro Prahu stále důležitější, protože pomáhají zaplnit mezery na trhu práce. Analýza se věnuje celkem osmi různým tématům, které kvalitu života ovlivňují.

Praha má ambice výrazně proměnit jak samotnou Olšanskou ulici, tak i nastavit budoucí směr rozvoje jejího okolí.

Praha chce kultivovat Olšanskou ulici

Pražské centrum je plné ulic, ve kterých byla v průběhu 20. století preferována automobilová doprava do té míry, že ulice takřka ztratily význam veřejného prostoru. Jedná se o dlouhé, asfaltem pokryté plochy, které jen výjimečně umožňují přežívání zeleně a rozhodně nelákají chodce k procházce. Institut plánování a rozvoje se nyní rozhodl zaměřit se na další takovou ulici – Olšanskou na Žižkově s cílem vytvořit zadání pro její rozvoj a pohlídat budoucí výstavbu v jejím okolí.

Brno zveřejnilo návrh nového územního plánu

Brno včera zveřejnilo návrh nového územního plánu, který má vejít v platnost v roce 2022. Námitky je možné podávat do 13. května. Veřejné projednání se chystá na 6. května v sále zastupitelů na Nové radnici. Kvůli karanténním opatřením je zrušeno představovaní návrhu v jednotlivých částech Brna, uvedl v tiskové zprávě Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna, která návrh zpracovala.

Historická budova

Jak snížit teplotu ve městech?

V posledních letech si zvykáme na nesnesitelná vedra, která už nejsou ve velkých městech extrémním výkyvem počasí, ale stále častěji samozřejmou součástí léta. Přesto však nejsme ani v hlavním městě, ani v ostatních regionálních metropolích na změny klimatu příliš připraveni. Mimořádná zdlouhavost stavebních řízení i délka samotné výstavby pak způsobují, že se dnes kolaudují projekty, které v době svého vzniku s těmito problémy nepočítaly.

Brno

Návrh brněnského územního plánu má být zveřejněn 24. března

Návrh brněnského územního plánu by měl být zveřejněn 24. března, tedy víc než o týden dříve proti původnímu plánu, řekl dnes ČTK radní Filip Chvátal. Ještě než se tak stane, sešel se se zástupci městských částí, ale i se zástupci spolků a neziskových organizací, aby s nimi nad podobou návrhu diskutoval a zmírnil případný budoucí odpor. Podle něj bylo jednání velmi konstruktivní.