TUM Campus

Co s opuštěnými sportovišti po olympiádě? Inspiraci nalezneme v Mnichově

Perfektní využití prostoru, který původně vznikl kvůli olympijským hrám v roce 1972, nabízí kampus Technické univerzity v Mnichově (TUM), kde dnes sídlí Katedra sportu a tělovýchovy. Jeden z architektů prostorné budovy ze dřeva a skla Helmut Dietrich míří o nápaditém projektu vyprávět do Prahy.

Sportovní hala ZŠ, Nový Hrozenkov

Oceněná sportovní hala v Novém Hrozenkově: S krajinou v harmonii

Z původně obyčejného záměru na výstavbu tělocvičny základní školy v malém městysi ve východním cípu České republiky se díky mimořádně citlivému přístupu architektů ke krajině a obyvatelům Valašska podařilo vytvořit harmonický prostor pro pohyb a sblížení.

Al Janoub Stadium

Stadiony v Kataru navrhovali známí architekti. V těchto arénách zápasí světová fotbalová elita

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru se přehouplo do druhé poloviny. Mnozí favorité zklamali, někteří outsideři překvapili. O novém mistru světa se definitivně rozhodne už 18. prosince. Mezitím se však můžeme blíže podívat na úplně novou sportovní infrastrukturu, která nabízí zajímavou podívanou i pro architekty a příznivce architektury.

Sportovní areál ETB Sombroek

Nizozemský sportovní areál: Budova a hráz v jednom

Nový polyfunkční areál ETB Sombroek v nizozemské obci Edam-Volendam přináší sportovcům zdravé a udržitelné životní prostředí. Interiér objektu je díky rozměrnému prosklení úzce propojený s exteriérem. Inspirací pro budovu nápadného tvaru s šikmými fasádami byla poloha objektu i okolní příroda, například blízkost hráze IJsselmeer.

Lázně Krnov

O nových lázních v Krnově rozhodla soutěž. Nabídnou intimitu a výhledy do přírody

Plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness. To vše naleznou lidé v nových lázních v Krnově. O jejich podobě rozhodla dvoufázová projektová soutěž. Porota vybrala dílo týmu AOC architekti s.r.o. Porotci ocenili komplexní přístup, vhodnou volbu materiálů a chytře vyřešené propojení vnitřní a venkovní části.

Horácká aréna v Jihlavě

Stavba jihlavské arény od Chybík+Krištof by mohla začít ještě letos

Jihlava zahájila výběrové řízení na stavbu Horácké multifunkční arény s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun bez daně. Podmínky zadávacího řízení na dodavatele schválila rada města. Lhůta pro podávání nabídek bude ukončena 31. března. Pokud bude smlouva s vítězem podepsaná do začátku června, mohla by stavba arény začít na přelomu srpna a září.

Modrice slavik 004

Oceňovaná Městská hala Modřice je promyšleným místem pro všechny

Je to už dva tisíce let, co Marcus Vitruvius Pollio, nejslavnější z dávných projektantů starého Říma, vyslovil hypotézu o třech základních principech kvalitní architektury. A je potěšující vidět, že projekt ověnčený v roce 2020 Národní cenou za architekturu, se těchto principů stále drží