Architektonická kancelář monom vyhrála první místo v dvoufázové architektonické soutěži na podobu víceúčelové sportovní haly v Novém Jičíně. Rozhodla o tom porota složená ze tří zástupců vedení města a čtyř nezávislých architektů.
Sportoviště
V loňském roce město Žatec vyhlásilo architektonickou soutěž na novou sportovní halu, která bude sloužit především pro míčové hry. Cílem soutěže bylo vybrat nejvhodnější architektonické řešení navržené s ohledem na celkovou ekonomiku stavby.
Ráj pro sportovce. Tak bychom mohli popsat téměř všechny velké sportovní komplexy na světě. Ten v čínské provincii Če-ťiang však nabízí něco, co se jen tak nevidí.
Perfektní využití prostoru, který původně vznikl kvůli olympijským hrám v roce 1972, nabízí kampus Technické univerzity v Mnichově (TUM), kde dnes sídlí Katedra sportu a tělovýchovy. Jeden z architektů prostorné budovy ze dřeva a skla Helmut Dietrich míří o nápaditém projektu vyprávět do Prahy.
Nový volnočasový areál v parku Folimanka pod Nuselským mostem, který navrhla pražská architektonická kancelář LOXIA, funguje už půl roku. Namísto zimního spánku to v něm žije snad ještě víc než v létě. Při návrhu se myslelo na multifunkčnost a celoroční provoz.
Z původně obyčejného záměru na výstavbu tělocvičny základní školy v malém městysi ve východním cípu České republiky se díky mimořádně citlivému přístupu architektů ke krajině a obyvatelům Valašska podařilo vytvořit harmonický prostor pro pohyb a sblížení.
Mistrovství světa ve fotbale v Kataru se přehouplo do druhé poloviny. Mnozí favorité zklamali, někteří outsideři překvapili. O novém mistru světa se definitivně rozhodne už 18. prosince. Mezitím se však můžeme blíže podívat na úplně novou sportovní infrastrukturu, která nabízí zajímavou podívanou i pro architekty a příznivce architektury.
Nový polyfunkční areál ETB Sombroek v nizozemské obci Edam-Volendam přináší sportovcům zdravé a udržitelné životní prostředí. Interiér objektu je díky rozměrnému prosklení úzce propojený s exteriérem. Inspirací pro budovu nápadného tvaru s šikmými fasádami byla poloha objektu i okolní příroda, například blízkost hráze IJsselmeer.
Brněnští zastupitelé tento týden schválili stavbu multifunkční haly na výstavišti a její financování. Rozhodli o ní, přestože koaliční lidovci avizovali, že hlasovat nebudou, protože zatím není známý provozovatel haly, který má městu odvádět pravidelnou měsíční částku.
Plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness. To vše naleznou lidé v nových lázních v Krnově. O jejich podobě rozhodla dvoufázová projektová soutěž. Porota vybrala dílo týmu AOC architekti s.r.o. Porotci ocenili komplexní přístup, vhodnou volbu materiálů a chytře vyřešené propojení vnitřní a venkovní části.
Nevyužívané podchody, které přitahovaly bezdomovce a narkomany se proměnily ve venkovní sportoviště s překážkami pro BMX a skateboardy. Praha 7 tak pokračuje v kultivaci veřejných prostor v oblasti.
Jihlava zahájila výběrové řízení na stavbu Horácké multifunkční arény s předpokládanou cenou 1,3 miliardy korun bez daně. Podmínky zadávacího řízení na dodavatele schválila rada města. Lhůta pro podávání nabídek bude ukončena 31. března. Pokud bude smlouva s vítězem podepsaná do začátku června, mohla by stavba arény začít na přelomu srpna a září.
Stavbou roku 2021 v Ústeckém kraji je nová plavecká hala v Lounech. Dílo se už dříve dostalo už mezi deset nejlepších stavebních počinů v celé ČR. Halu navrhoval architekt David Kudla se svými spolupracovníky z ateliéru DKarchitekti.
Brno společně s dalšími městskými firmami vypsalo výběrové řízení na firmu, která má postavit multifunkční halu v západní části výstaviště. Její předpokládaná cena je čtyři miliardy korun bez DPH a firmy mohou podávat nabídky do 18. února. Autory návrhu je sdružení A PLUS, a. s. a Arch.Design, s. r. o.
Plzeň vyhlásila architektonickou soutěž na krytý plavecký bazén na Borských polích, uzávěrka je 16. února příštího roku. Návrhy bude hodnotit porota začátkem března 2022, o konečném výsledku rozhodnou zastupitelé. Nový bazén by měl stát vedle kampusu Západočeské univerzity (ZČU).