ASB Stavebnictví Základy a hrubá stavba

Základy a hrubá stavba

Při zdění stěn můžeme maltu nahradit například polyuretanovou pěnou. Avšak pro založení první řady cihel je použití malty nevyhnutelností. Cihly se kladou do vyrovnávacího maltového lůžka z vápenocementové malty nebo ze speciální zakládací malty.

Partneři sekce:

Kamenné zídky jsou všestranné venkovní konstrukce, které nejen vizuálně oddělí prostor, ale mohou posloužit i jako podezdívka plotů (s vhodně vytvořenými sloupky) či opěrné prvky ve svažitém terénu zahrady. Přestože pro vyšší pevnost je třeba použít maltu, kterou jednotlivé kameny spojíme, zídky lze stavět i tzv. “na sucho”. V takovém případě ovšem musíme počítat s tím, že jejich únosnost a trvanlivost bude do určité míry omezená. Jak tedy na stavbu takové zídky na sucho?

Eliška Hřebenářová -

Kluzná páska je speciální bílá papírová páska šíře 50 mm, délky 50 m, která má na vnitřní straně samolepicí pás šířky 10 mm. Je určena pro napojení sádrokartonových konstrukcí na ostatní typy stropů a stěn. Přiznaná mikrospára bezpečně a čistě oddělí jednotlivé stavební části.

redakce -

Betonovat lze za každého počasí. Ať už potřebujeme vybetonovat menší plochu, připravit základy, ztracené bednění, stropy nebo jinou velkou či malou část konstrukce, počasí není náš největší nepřítel. Tím je nedůslednost při dodržování technologických postupů. Jak je to tedy s betonováním za extrémně vysokých teplot v letním období?

Eliška Hřebenářová -

Dlouhá léta jsme jako hlavní problém budov vnímali hlavně úniky tepla v zimě. Se stoupajícími letními teplotami nastává i opačný problém – nedostatečná ochrana před horkem. Smysluplná stavba však zvládá oba extrémy.

Rekonstrukce jsou často ze stavařského hlediska velmi komplikovanou záležitostí, protože jsme v řadě případů odkázáni na stávající prvky s omezenou únosností. Skladbu nových konstrukcí je proto vždy třeba důkladně promyslet, aby stávající prvky co nejméně zatížila, a to aniž by ztratila na vlastnostech, které investor očekává a požaduje. A v takovém případě se počítá každé kilo.

Společnost HELUZ dlouhodobě rozvíjí svou vizi udržitelného stavebnictví, kterou nově podporuje bezkonkurenční novinkou. Jako jediný výrobce na trhu nabízí stavebníkům unikátní možnost získat na hrubou stavbu svého rodinného domu doživotní záruku.

Zdražování energií a neustále se zpřísňující legislativní požadavky na třídu energetické náročnosti budov vedou k hledání nových řešení. Jak je známo, o celkové energetické náročnosti budovy rozhodují detaily a jejich provedení. Neméně významnou roli hraje materiál – dnes spíše hovoříme o celém systémovém řešení, které je použito pro různé detaily.

Při rozhodování, od jakého dodavatele se vyplatí odebírat zdivo, je kromě ceny důležité posuzovat i doplňkové služby. Investoři mohou využít dopravu, pojivo zdarma, zákaznickou podporu po celou dobu výstavby hrubé stavby nebo pomoc se získáním dotace “Oprav dům po babičce” a mnoho dalších výhod.

V současné době se škvára vozí na skládky, kde se používá k prokládání jednotlivých vrstev zhutněného směsného odpadu a pro pokrytí tělesa skládky při rekultivaci. Dříve se škvára používala do obsypů, zásypů, násypů a do škvárobetonů. Ze škvárobetonu se zhotovovaly například zdicí prvky, stropní prefabrikáty apod. Škvára se dnes objevuje na staveništi zpravidla jen při rekonstrukcích.