Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton
  • XELLA

Při zdění stěn můžeme maltu nahradit například polyuretanovou pěnou. Avšak pro založení první řady cihel je použití malty nevyhnutelností. Cihly se kladou do vyrovnávacího maltového lůžka z vápenocementové malty nebo ze speciální zakládací malty.

Betonování v zimě: kdy ano a kdy ne

Práce s běžnými betony je vhodná do zhruba +5 až +7 °C, jakmile teploty klesnou pod tuto mez, je třeba s betonáží zcela skočit či alespoň v nutných případech sáhnout po speciálně upravených zimních betonech. V mrazu totiž, jak je obecně známé, mrzne voda a zvětšuje svůj objem – a protože v betonu se nachází nemalé množství vody, může při mrazu roztrhat strukturu betonu dřív, než beton dosáhne požadované pevnosti.

07 otvory pro chemickou infúzní clonu

Obnovení hydroizolací konstrukcí pod úrovní terénu

Životnost konstrukcí, která je plánována obvykle na 50 až 100 let, je spojena s odpovídající údržbou konstrukce. Současně by tedy měla být vyžadována obdobná životnost i od všech dílčích použitých materiálů. To je v mnoha případech nereálné, nebo se při realizaci konstrukce počítalo právě s odpovídající údržbou a případně obnovou dílčích součástí konstrukce resp. objektu. To je částečně úkol pro obor sanací staveb.

Změny v radonové ochraně

Nejzásadnější změny v radonové ochraně

Radon je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) druhou nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny plic – na našem území přitom jeho koncentrace dosahuje vyšších než běžných hodnot, což z něj dělá nejen nezanedbatelné zdravotní riziko, ale i problém ve stavebnictví. Do vnitřního prostředí může pronikat nejen netěsnostmi ve spodní stavbě, ale i nevhodně řešenými detaily.

IMG 0002 3

Minimalismus betonu a skla

Kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně tvoří neodmyslitelnou dominantu moravského hlavního města a pro svůj kvalitní urbanismus prolínající se s bohatým množstvím okolní zeleně patří k nejzdařilejším sídlištním zástavbám v České republice oceňovaným jak místními obyvateli, tak odbornou veřejností.

Zahrada soukromé vily v Dobřichovicích, lavice Gravelli, ateliér Flera

Krása a soudobé využití betonu

Atypická lavička, stůl, lampa nebo umyvadlo. Beton nachází uplatnění nejen v tradičním stavebnictví, ale stává se stále častěji také vyhledávaným materiálem pro užitkový design. Dosáhnout je možné velkého množství tvarových řešení, lze vytvořit velkou škálu povrchů a odstínů, dobře se kombinuje s přírodními materiály. V nabídce je dnes možné najít autorsky pojaté prvky nábytku a doplňků, vybavení kuchyní a koupelen nebo mobiliář do exteriéru.

omítkový systém

Vlhkost a soli ve fasádě: jak na správný omítkový systém (pracovní postup)

Často jsou celé oblasti budovy poškozeny nejen vlhkostí, ale i v ní rozpuštěnými solemi. Tato vysoká zatížení solemi jsou výzvou pro každý omítkový systém a ne každý toto zatížení samozřejmě vydrží. Ideální jsou pro tyto případy sanační omítky s certifikací WTA, přičemž každý systém se zasolením a vlhkostí zachází jinak. Systém Exzellent například soli transportuje na povrch, kde mohou být jednoduše odstraněny.

Terasa

Terasy, altány, pergoly a přístřešky v roce 2020: kdy je třeba stavební povolení?

Léto je ideální dobou pro využití drobných zahradních staveb, jakými jsou například altány či terasy, případně pro ocenění stínu, který poskytují přístřešky a pergoly. Než ovšem položíme první, základový trámek, patku či lopatu se štěrkem, měli bychom zjistit, zda nepotřebujeme stavební povolení – stavební zákon totiž nic jako „drobná stavba“ neuznává a podmínky jsou tak jasně dané.