Obr. 4 Ventilátory AxiBlade jsou výkonné a efektivní a fungují v široké škále aplikací.

Ventilátory pro tepelná čerpadla vzduch-voda

Tepelná čerpadla jsou v oblasti topných systémů velice žádaná. S výkonem od 3 do 30 kW jsou vhodným řešením pro samostatně stojící rodinné domy i sdílené bydlení. Nízké pořizovací náklady, jednoduchá instalace a malé rozměry z nich dělají velice zajímavou alternativu vytápění nejen pro novostavby, ale jsou vhodná také pro modernizaci vytápění u stávajících budov. Moderní EC ventilátory pak hrají důležitou roli v efektivitě a ekonomickém provozu.

Obr. 2 Grafitový blokový výměník tepla KOROBON s číselným schématem umístění senzorického měření

Přírodní léčivé vody jako zdroje obnovitelné energie

Příspěvek analyzuje využití přírodně léčivé vody o teplotě 67 °C z pohledu implementace dostupných technologií do technologického procesu jejího zpracování, kde hlavním přínosem předmětného řešení je zvýšení využitelnosti obnovitelného zdroje energie. Zvyšování využití obnovitelných zdrojů energie vede k plnění strategických cílů nízkouhlíkové ekonomie Evropské unie pro roky 2020 a 2050.

Verejné budovy

Ve třech čtvrtinách veřejných budov je nezdravé prostředí

Nezdravé prostředí je v Česku ve třech čtvrtinách veřejných budov, jako jsou školy, kanceláře, zdravotnická zařízení nebo pečovatelské domy. Jde o takzvaný syndrom nezdravých budov, který nejčastěji souvisí s kvalitou vzduchu v interiéru. Nejproblematičtější jsou nově postavené nebo rekonstruované budovy, zejména pak otevřené kanceláře. Vyplývá to z údajů Znaleckého ústavu bezpečnosti a ochrany zdraví.

Rozdelovač

Řízení vytápění v inteligentní domácnosti

Řízení vytápění v domácnostech se provádí v drtivé většině pomocí hlavic, které jsou buď termostatické, elektronické, nebo elektrotermické. Oproti minulosti zaznamenalo vytápění značný pokrok co do uživatelské náročnosti a přívětivosti. Integrace vytápění do systému inteligentních domácností všechny úkony maximálně zjednodušuje a je schopná i jednotlivé úkony správně synchronizovat.

Do velkého projektu s cílem snížit energetickou náročnost svých budov se pustila ČVUT v Praze

Ambiciózní plán ČVUT na šetření energií

Do velkého projektu s cílem snížit energetickou náročnost svých budov se pustila pátá největší škola v České republice, pražské ČVUT. Kromě ekonomických úspor tak vedení univerzity sleduje i celospolečenské cíle, jako je snížení emisí skleníkových plynů a snaha o udržitelnější budoucnost.

Obr. 2 Termovizní fotografie z inspekce základní školy

Termovize otopných soustav

Termodiagnostická kontrola otopných soustav je komplikovaná technická záležitost, která vyžaduje znalosti z více technických oborů. Externí termodiagnostické kontroly lze provádět například pomocí termovizní kamery zavěšené na dronu z výšky 40 až 50 metrů, což se může jevit komplikovaně (do hry vstupuje létající technické zařízení – dron), ale zároveň jde o podstatné zjednodušení kontroly (vzhledem k rychlosti provedené kontroly a ucelenému obrazu inspekce).

Bytový dom

Na energetickou modernizaci bytových domů půjde 600 milionů Kč

Na energetickou modernizaci bytových domů půjde 600 milionů korun z evropských dotací. Půjde o bezúročný úvěr, jeho minimální výše je 500.000 Kč, maximální 90 milionů Kč. Podpora se týká domů, kde více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení. Čerpat ho mohou vlastníci domů a společenství vlastníků jednotek ve všech krajích kromě Prahy. Úvěr poskytne Státní fond rozvoje bydlení, kterému peníze následně proplatí Evropská komise.

Rekreační dům Martina Ručky

Svoboda bydlení v přírodě

Když se řekne udržitelný zdroj energie, většině lidí v hlavě vytane představa velkých vodních elektráren, otáčejících se lopatek větrníků a pole pokrytá tisíci metrů čtverečných solárních panelů. Udržitelné bydlení ale může znamenat něco mnohem přístupnějšího – pár panelů na střeše, jednoduchý systém a vědomí vlastní soběstačnosti a nezávislosti. Může to být příběh o tom, jak moderní technologie umožnily dávný sen o bydlení blízko přírodě, aniž by se při tom člověk musel vrátit do minulého století.