ASB Stavebnictví Technická zařízení budov

Technická zařízení budov

Partneři sekce:

Společnost Zumtobel dodala kompletní systém osvětlení pro nově zrekonstruovanou městskou stodolu v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku. Autoři projektu Ing. Milan Šraml a Arch. Veronika Olič proměnili dlouhodobě nevyužívaný a zchátralý objekt v pozoruhodnou multifunkční budovu, v níž lze provozovat volnočasové aktivity i pořádat společenské, sportovní a kulturní akce. V exteriéru i interiéru nalezla uplatnění široká škála moderních a hospodárných svítidel značky Thorn.

Tepelná čerpadla jsou součástí řešení trvale udržitelných domácností a vizí pro dosažení uhlíkově neutrální budoucnosti, doplňují (či zcela nahrazují) klasické vytápění plynové nebo elektrické a spolu s malými fotovoltaickými, domácími elektrárnami se stávají tzv. must-have téměř každé novostavby.

Eliška Hřebenářová -

V dnešní době je kvalita vnitřního prostředí klíčovým faktorem pro naše zdraví a pohodu. Mění se naše vnější i vnitřní prostředí a zároveň rostou naše nároky na pohodlí - teplo nebo chlad, teplou vodu, čistý vzduch.

Solární a větrná energie je svým způsobem bezplatný, obnovitelný zdroj energie, který – jak řada lidí zapomíná – ovšem závisí na přírodních procesech, které člověk bohužel není schopen ovládat. V této fázi jsme proto všichni nuceni přijmout rizika, která s sebou přináší obnovitelná energie: slunce ne vždy svítí a vítr ne vždy fouká. Co se ale stane, když síť ztratí oba tyto zdroje energie současně? Tento jev je známý jako “složené energetické sucho”.

Eliška Hřebenářová -

Pro tradičně smýšlející obyvatele Británie, či přímo Cambridge, mohlo být odhalení prvního ze 438 solárních panelů na střeše kaple King’s College šokující, ba přímo koncem světa, jak ho známe nyní. Anglie, silně orientovaná na ochranu svých památek a hrdá na svou historii, protestovala proti žádosti o umístění panelů na olověné střeše mistrovského anglického gotického díla a varovala před nenapravitelným poškozením „výjimečně významné budovy“.

Eliška Hřebenářová -

I přes velký boom tepelných čerpadel, tlak energetické krize a nutnost ochrany životního prostředí v nás tepelná čerpadla stále vzbuzují mnoho otázek. Vyplatí se, jaká je návratnost, jsou účinná? Hodí se všude, nebo jen pro novostavby? Je jejich instalace náročná, vyžaduje venkovní jednotka spoustu prostoru? Pracují tepelná čerpadla pouze s podlahovým vytápěním? Nebude venkovní jednotka hlučná? Pokud vás trápí jen toto, pak se nemáte čeho obávat.

Průlom v oblasti bioelektroniky – právě tak by se dal označit objev výzkumníků z EPFL (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne), kteří se zaměřili na schopnost bakterií E. coli vyrábět elektřinu. Novinka tak nabízí udržitelné řešení pro zpracování organického odpadu, překonává předchozí nejmodernější technologie a zároveň otevírá nové obzory pro všestrannou mikrobiální výrobu elektřiny.

Eliška Hřebenářová -