Montované domy

Partneři sekce:

Montovaný rodinný dům stojí v chatové oblasti u Slapské přehrady. Architektonicky čistá a detailně promyšlená stavba sice koresponduje s okolní zástavbou, současně však v kontextu místa, jež se postupně z výsostně rekreačního teritoria mění v rezidenční osadu, vyniká.

S problémem dostupnosti bydlení jsme loni nepohnuli ani o píď. Alternativu řešení vlastního bydlení tak lidé stále častěji nacházejí v mobilních a modulových domech.

Jsou to maličké domky, ale dokážou docela dobře posloužit. Nejen jako občas využívaný hezký domek v kempu, jako zahradní domek nebo prázdninové ubytování. Stále častěji se o malých mobilhausech (tiny houses) uvažuje v souvislosti s vlastním bydlením. V době explodujících nájmů a obrovské bytové nouze ve velkoměstech a aglomeracích roste zájem o příbytky velikosti XS. V mnoha obcích už byla zvědavost vyvolána a jsou tu naplánovány osady speciálních domků nazývaných tiny houses (mrňavé domky), píše agentura DPA.

Při stavbě rodinného domu v obci Družec u Kladna, který je postaven v pasivním standardu, byl použit systém LINDAB STAVBY. Ten se skládá ze stavebních komponentů od konstrukce domu přes jeho fasádu až po střechu a okapové systémy.

Působivý pasivní dům se sedlovou střechou a střešním vikýřem upoutá na první pohled fasádou z tmavého dřeva a nepravidelným rozložením oken s různými rozměry. Nepravidelný je také přesah střechy – na jedné straně je delší, vytváří příjemné stínění a chrání interiér před přímým sluncem. Autory jsou architekti z holandského ateliéru Chris Collaris Architects.

Český výrobce dřevostaveb, RD Rýmařov, postavil pasivní dům s difuzně otevřenou konstrukcí a dokázal tak, že pasivní domy jsou dostupné každému, kdo chce bydlet energeticky maximálně úsporně, zároveň bez přemrštěných nároků na rozpočet. Čím se tento pasivní dům liší od běžných domů od RD Rýmařov?

Pokud se chcete přesvědčit, že dřevostavby a voda jdou dohromady, vydejte se na řeku Váh. Poblíž Komárna potkáte dřevěný rekreační dům, který tu pluje na dvou nepotopitelných železobetonových pontonech. Plovoucí chata s označením  PCH 44 je určená pro sezónní využití od jara do podzimu a díky zabudovaným technologiím je velmi soběstačná.

Když se manželé Červení rozhodovali, jaké si pořídí bydlení, dřevostavba vyhrála. Hlavními důvody této volby byly láska ke dřevu, důvěra v moderní systémy suchého stavebnictví a v neposlední řadě rychlost výstavby. V rodinném domě v Rýmařově strávili první rok a nízké náklady na vytápění předčili jejich očekávání.

Pokud se lidí zeptáte, co si představí pod pojmem „dobře postavený dům“, nebo jednoduše „dobrý dům“, nejčastěji vám odpoví, že takový dům je především prostorný a slunný. Řada lidí také vnímá jasný trend, kdy se za kvalitní domy pokládají takové, které mají minimální spotřebu energie nebo v budoucnu budou energeticky zcela samostatné. Pokud se zeptáte na kvalitu samotného provedení, většina si vzpomene, že dobrý dům musí být především suchý. Hlediska to jsou zdánlivě velmi obecná. Pokud se jich však při plánování a samotné stavbě budeme držet, máme šanci získat opravdu dobře postavený dům. 

Statistiky vyhledávání dnes jasně ukazují, že v Česku jsou pod pojmem montované stavby zažité především dřevostavby. Ať trámové nebo sendvičové. V minulosti to byly zase především panelové domy, které umožnily masovou výstavbu městských sídlišť.

Dům z dílny švédského architektonického studia Tham & Videgård Arkitekter je snadné přehlédnout. Visí vysoko nad zemí a jeho kompletně zrcadlová fasáda jej dělá prakticky neviditelným. Nese příznačné jméno Mirrorcube a každoročně za svou fasádou dokonale skryje návštěvníky z celého světa. Tato zrcadlová kostka je totiž součástí proslulého Treehotelu, který nabízí ubytování například i v ptačím hnízdě, nebo mimozemském létajícím talíři.

Celoročně obývaný plovoucí dům pro čtyřčlennou rodinu stojí při pravém břehu řeky Váh a vznikl spojením představ investora a znalostí zkušených lodních architektů. Nedaleko od chráněné přírodní oblasti se podařilo postavit dům, jehož dopad na životní prostředí je minimální a s břehem jej vedle mola pojí už jen jeden elektrický kabel a nic víc.

„Lehká prefabrikace na bázi rámových konstrukcí dřeva bývá často spojována s uniformitou, malou architektonickou kreativitou a nízkou vůlí spolupráce s architekty. Firma RD Rýmařov si tyto nedostatky uvědomuje a hledá možnosti negovat uvedené argumenty. Proto možnost realizovat „GreenWell Conference & Coaching Centre“ byla chápána v Rýmařově jako velká výzva.“

Na budově Střediska sociální prevence v Olomouci byla zbudována nástavba z ocelové konstrukce komplexním systémem Lindab Construline. Realizaci prováděla od ledna do května roku 2011 stavební firma Vymětal, s. r. o., z Litovle.