Pivovar Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou přemění starý pivovar na kulturní centrum. Sídlit zde bude i umělecká škola

Kralupská pivovarská sladovna se letos začne měnit v kulturní centrum. Přestavba má podle odhadů stát zhruba 500 milionů korun. Působit by v ní měla knihovna, muzeum, základní umělecká škola i domov dětí a mládeže. V objektu má vzniknout také byt pro správce a komerční prostory, které by mohly sloužit jako kavárna, restaurace a minipivovar, jenž by připomněl i původní účel, kterému budova sloužila.

Galerie moderního umění EPO1

Turbínová hala čeká na velkoformátová díla. Trutnovská elektrárna se stane Mekkou umění

Kolik galerií moderního umění se může pochlubit hned dvěma funkčními jeřáby? V Trutnově jednu takovou nalezneme. Místní podnikatel se pustil do odvážné záchrany historické budovy bývalé elektrárny a chce z ní učinit unikátní výstavní prostor v rámci celé republiky. A ty dva zmíněné jeřáby nebudou jen na okrasu.

Knihovna LocHal

Redefinice knihovny: Opuštěné železniční depo se stalo rájem knihomolů

„Jedno z nejošklivějších měst v Nizozemsku.“ Právě takovými ne příliš vlídnými slovy popsala architektka Ingrid van der Heijden dvousettisícový Tilburg. Právě zde se pustil její architektonický ateliér Civic Architects do odvážné realizace, přestavby bývalého vlakového depa na novou městskou knihovnu LocHal Bibliotheek. A risk se nakonec vyplatil.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Jako z pohádky. Jičín posune svou Knihovnu Václava Čtvrtka do 21. století

Město Jičín chystá rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka za přibližně 70 milionů korun. Knihovna, která je jedním z kulturních center sedmnáctitisícového města i širšího regionu, díky rekonstrukci získá větší a moderní prostory a bude plně bezbariérová. Stavba podle návrhu pražského studia a1Architects by měla trvat od podzimu 2023 do konce roku 2025.

Gočárova galerie

Automatické mlýny v Pardubicích jsou téměř hotové. Budou sloužit jako Gočárova galerie

Gočárova galerie v Pardubicích je stavebně hotová, následovat bude vybavování interiérů. První výstavy budou moct lidé navštívit v létě. Galerie bude v bývalých automatických mlýnech, které jsou národní kulturní památkou. Práce na modernizaci stavby začaly v květnu 2020. Projekt je životním dílem architekta Lukáše Smetany, který objekt, společně se svou ženou, zakoupil v roce 2016.

Zrekonstruovaná SNG

Monument za milióny eur. Do Slovenské národní galerie se konečně vrací život

Šestileté čekání je u konce. Slovenská národní galerie (SNG) je nyní připravena přivítat návštěvníky. Její prostory mají až o pět tisíc metrů čtverečních více. Dokončení tohoto náročného projektu je milníkem pro slovenskou kulturu, uměleckou scénu, ale také pro samotné hlavní město, které získá zcela nový veřejný prostor pro trávení volného času na břehu Dunaje.

Koncertní sál Ostrava

Svatostánky zasvěcené hudbě mohou vrátit Česko na kulturní mapu Evropy

Obyvatelé Hamburku, Kodaně, Štětína či Budapešti si hudbu vychutnávají v moderních špičkových sálech světové architektury. U nás je poslední postavenou koncertní síní Dvořákova síň v pražském Rudolfinu z roku 1885. V přípravě jsou však hned tři mimořádné projekty, které nás mohou vrátit na kulturní mapu Evropy.

Vltavská filharmonie podpis smlouvy

Přípravy Vltavské filharmonie jsou o krok dál. Praha podepsala smlouvu s architekty

Zástupci hlavního města Prahy podnikli významný krok k realizaci Vltavské filharmonie. Byla uzavřena smlouva o dílo s dánským studiem Bjarke Ingels Group (BIG), autorem vítězného návrhu. Ti budou mít nyní 9 měsíců na dopracování soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie. Do tohoto procesu se opět může zapojit také veřejnost, participace návrhu začne již příští týden.