Malé středočeské město ukrývá pozapomenutou stavbu nejvýznamnějšího českého architekta poválečné éry. Kulturní dům Karla Pragera, od jehož narození uplynulo loni v srpnu sto let, dosud stál mimo pozornost odborníků i fanoušků. S fotografem Radkem Úlehlou jsme se proto vydali tuto brutalistickou stavbu s úchvatnými dochovanými interiéry vůbec poprvé uceleně zdokumentovat.

Matěj Beránek -

Projekt, který přepsal smutný osud opuštěných ruin korsického kláštera - stojí za ním francouzské studio Amelia Tavella Architectes. Z původní zříceniny jako fénix vyvstala měděná přístavba. Je v ní výstavní prostor, mediální knihovna i dětská zóna. Místo se tak opět může stát aktivní součástí společenského života.

Michaela Irová -

Původní budova divadla, která se nacházela v nevyhovujícím stavu, prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Vznikly nové důstojné vnitřní i venkovní prostory kloubící historický vzhled budovy spolu s moderními prvky. Česká Lípa tak díky studiu Adam Rujbr Architects dostala reprezentativní kulturní centrum, jaké si zaslouží.

redakce -

Dánské studio BIG – Bjarke Ingels Group v únoru 2024 předá podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby. Aktuální stav studie v Praze osobně odprezentoval zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels.

redakce -

Boj o osud nádraží v Havířově trval přes deset let. Hala postavená v bruselském stylu přežila i díky nadšencům, kteří upozorňovali na její hodnotu a zároveň v ní pořádali různé akce. Demolice už měla začít, odpor veřejnosti ale pomohl změnit postoj Správy železnic i města Havířova. Díky tomu se výpravní hala proměnila ve sportovní i kulturní zázemí.

Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze dokončila generální rekonstrukci Nového proboštství na Pražském hradě, které získala od státu v havarijním stavu v roce 2016. Interiéry historické budovy nacházející se na náměstí U Svatého Jiří jen pár metrů od Svatovítské katedrály budou znovu sloužit svému původnímu účelu, tedy jako sídlo Metropolitní kapituly.

redakce -

Jen v hlavním městě žije na sídlištích celých 40 % obyvatel. Je tedy vysoce pravděpodobné, že tzv. "králíkárny" nejen nezmizí, ale je do nich naopak potřeba investovat a zvelebovat je. To se samozřejmě týká i veřejného prostoru, který byl v uplynulých desetiletích většinou zanedbáván a místním tak chybělo větší sepětí s lokalitou. To je rovněž případ zchátralého komplexu veřejné vybavenosti na Proseku. 

Lenka Zemanová -

Velký (Löwitův) mlýn je barokní památka, která od 16. století stojí na břehu říčky Rokytky v Libni (Praha 8). Dlouhá léta byla budova mlýna prázdná. V roce 2022 uzavřela městská část Praha 8 smlouvu se Spolkem Velký mlýn, který zahájil adaptaci mlýna na kulturní centrum. První část úprav je hotova a koncem července zahájili provoz knihovna a kavárna.

Meisenthal je malá francouzská víska poblíž německých hranic. Ačkoliv zde žije ani ne 700 obyvatel, nalezneme tu mimořádnou architektonickou realizaci, která je pevně spjata s historií tohoto údolí. Site Verrier de Meisenthal je kulturní centrum vybudované v historické sklárně z 18. století, protože právě sklářství tuto obec proslavilo po celém světě.

Lenka Zemanová -

Karlovy Vary budou mít nový koncertní sál. Vznikne unikátní vestavbou do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní, jednoho ze symbolů karlovarského lázeňství. Návrh od studia Petr Hájek Architekti vede citlivý, ale progresivní dialog s původní stavbou z roku 1895. Slavnostní otevření Císařských lázní pro veřejnost proběhne 17. června 2023.

Trafostanice pojmenovaná po slavném fyzikovi Václavu Zengerovi bývala ve své době klíčovým uzlovým bodem na pražské Malé Straně. Konverze technicistního objektu zachovává jeho tvarosloví a vnáší novou funkci zasvěcenou umění.

Jolana Říhová -