Mendelův skleník

Mendelův skleník: Znovuzrozená kolébka genetiky

V roce 2022 oslavíme dvousté výročí narození Gregora Johanna Mendela, člověka, který v zahradě brněnského kláštera položil základy moderní genetiky. Dnes zbylo ze skleníku, kde tento vědec křížil hrách, pouhé torzo, to se ale ve spolupráci s Opatstvím Staré Brno řádu sv. Augustina rozhodli napravit architekti ze studia Chybík+Krištof.

Ostrovní hala v Lindau

Ostrov sám pro sebe

Místo s mimořádnou polohou, které často hostí mimořádné hosty. Přesně tak nějak by se dala v krátkosti popsat Ostrovní hala v Lindau. Ta leží jako ostrov v pomyslném trojúhelníku mezi starým městem, Bodamským jezerem a horami a často slouží coby místo, kde se setkávají nositelé Nobelovy ceny. Už proto byla její rekonstrukce, jíž se ujala kancelář Auer Weber, naprosto jedinečným projektem.

Večerní světlo zbarvuje stavbu dočervena.

Chrám světel Bahá´í v Santiagu

V blízkosti chilského hlavního města Santiago vznikl v roce 2016 po třináctiletém úsilí jeden z velkých chrámů bahaistů. Plášť překvapivě lehce působícího chrámu na úpatí And se mění spolu se světlem a vytváří tak hru o proměnlivosti a jistotách našeho světa.

erná kostka

Firmu na stavbu knihovny v Ostravě by kraj mohl hledat na podzim

Moravskoslezský kraj předpokládá, že by letos na podzim mohl vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky v Ostravě. Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a připravuje stavební povolení, řekl ČTK náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Náklady na výstavbu nové knihovny se odhadují na 1,35 miliardy korun.

Olověný plech odlišuje nové objemy od starší hmoty. Dobudovaný presbytář obnovil siluetu kostela.

Muzeum středověkého umění

Katedrála Panny Marie (St. Mary´s Cathedral) v irském Kilkenny zažila za poslední století několik změn. O poslední z nich se postaral skotský ateliér, který ji citlivým zásahem přiblížil původním obrysům, ale zároveň ji zcela novou funkcí přenesl do třetího tisíciletí.

Andreas von Graffenried

Stavba budovy pro Jihočeské divadlo má přijít na 2,4 mld. korun

Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát až 2,4 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, která se tímto projektem zabývá. Nová budova by měla být na českobudějovickém Mariánském náměstí. Studie pracuje zatím se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by divadlo úplně opustilo současný objekt, druhá alternativa navrhuje i jeho rekonstrukci. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekl německý autor studie Andreas von Graffenried.

Klementinum

Druhý pokus o novou národní knihovnu

Trvající problémy s kapacitou vedou knihovníky, kteří pečují o archivy české literatury, a Ministerstvo kultury k obnovení snahy o postavení nového objektu národní knihovny. Dlouholeté spory kolem projektu architekta Kaplického na knihovnu na Letné však za sebou zanechaly otázku, zda nakonec k vybudování této nové budovy vůbec dojde a za jakých podmínek bude probíhat výběr nejlepšího možného řešení.

Chaos má svůj význam. Síť potrubí je systém pro regeneraci pouštní půdy.

Český pavilon Expo

Podoba českého pavilonu pro Světovou výstavu v Dubaji byla známá už více než dva roky před jejím začátkem. Soutěž na návrh byla vypsána v únoru a vítězný návrh představila porota v červnu 2018. Stojí za ním mladí architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl. Český pavilon je symbiózou racionality a experimentu, architektury a technologie.

Voorlinden Museum

Muzeum Voorlinden

Holandská malba je plná světla. Zvláštně stříbrného, neuchopitelného světla. Odráží se v perlovém náhrdelníku, dopisu od milence i v proudu nalévaného mléka od Vermeera van Delfta. Proniká mlhou a láme se na vlnách Severního moře. A zejména osvětluje největší sbírku moderního umění v krajině u nizozemského Wassenaaru nedaleko Haagu.

Pražské Centrum současné architektury Dox

Stavba inspirována pohovkou DOX+

Pražské Centrum současné architektury Dox prošlo další, poslední fází dostavby. Architekt Petr Hájek vytvořil jedinečný prostor pro divadlo, hudbu, tanec, kino nebo pro performanci. Podívejte se na rozhovor s prof. Ing. Mgr. Akad. arch. Petrem Hájkem, který si pro vás připravila skupina Českomoravský beton ve spolupráci s EARCH.TV v rámci pořadu Architektura v betonu. Tuto neobyčejnou stavbu a příběh o procesu a vývoji návrhu hudebního a tanečního sálu si můžete prohlédnout na YouTube kanále skupiny Českomoravský beton.

Branik 01

Přístavba evangelického kostela v Praze-Braníku

Evangelický kostel má velmi specifickou polohu v bývalém vápencovém lomu v blízkosti přírodní památky Branické skály. Vznikl po 2. světové válce jako provizorní modlitebna podle projektu architekta Pavla Bareše. Vzhledem k poválečné nouzi byl postaven ze smrkového dřeva a sbor Českobratrské církve evangelické jej zamýšlel využívat jako provizorní stavbu zhruba na 20 let.