Partneri sekcie:
  • XELLA
Knihovna Jezerka 2

Od financí ke knihám – Jezerka, nová pobočka Městské knihovny v Praze

Svého času michelská obecní záložna byla postavena ve dvacátých letech minulého století. Když přestala sloužit bankovním službám, změnila se budova na pobočku Městské knihovny v Praze a otevřela se veřejnosti. Zvenku stavba svůj vzhled, pokud jde o styl, nezměnila, vnitřní prostory však získaly díky návrhu architekta Tomáše Hořavy bývalý lesk a nové uplatnění.

Centrální knihovna Oodi

Oodi, nejen knihovna

Oodi, švédsky Ode nebo česky óda. Nová knihovna v Helsinkách je skutečně oslavou vědomostí, komunity a současné architektury. Byla sice otevřena teprve v prosinci 2018, ale už v březnu 2019 přivítala svého miliontého návštěvníka. V nejrušnějších dnech se jich v Oodi vystřídá víc než 20 000. Lidé sem chodí trávit čas, ne pouze půjčovat a vracet knihy. Oodi dokonale plní svou funkci komunitního centra bez hranic otevřeného pro všechny.

Mendelův skleník

Mendelův skleník: Znovuzrozená kolébka genetiky

V roce 2022 oslavíme dvousté výročí narození Gregora Johanna Mendela, člověka, který v zahradě brněnského kláštera položil základy moderní genetiky. Dnes zbylo ze skleníku, kde tento vědec křížil hrách, pouhé torzo, to se ale ve spolupráci s Opatstvím Staré Brno řádu sv. Augustina rozhodli napravit architekti ze studia Chybík+Krištof.

Ostrovní hala v Lindau

Ostrov sám pro sebe

Místo s mimořádnou polohou, které často hostí mimořádné hosty. Přesně tak nějak by se dala v krátkosti popsat Ostrovní hala v Lindau. Ta leží jako ostrov v pomyslném trojúhelníku mezi starým městem, Bodamským jezerem a horami a často slouží coby místo, kde se setkávají nositelé Nobelovy ceny. Už proto byla její rekonstrukce, jíž se ujala kancelář Auer Weber, naprosto jedinečným projektem.

Večerní světlo zbarvuje stavbu dočervena.

Chrám světel Bahá´í v Santiagu

V blízkosti chilského hlavního města Santiago vznikl v roce 2016 po třináctiletém úsilí jeden z velkých chrámů bahaistů. Plášť překvapivě lehce působícího chrámu na úpatí And se mění spolu se světlem a vytváří tak hru o proměnlivosti a jistotách našeho světa.

erná kostka

Firmu na stavbu knihovny v Ostravě by kraj mohl hledat na podzim

Moravskoslezský kraj předpokládá, že by letos na podzim mohl vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky v Ostravě. Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a připravuje stavební povolení, řekl ČTK náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Náklady na výstavbu nové knihovny se odhadují na 1,35 miliardy korun.

Olověný plech odlišuje nové objemy od starší hmoty. Dobudovaný presbytář obnovil siluetu kostela.

Muzeum středověkého umění

Katedrála Panny Marie (St. Mary´s Cathedral) v irském Kilkenny zažila za poslední století několik změn. O poslední z nich se postaral skotský ateliér, který ji citlivým zásahem přiblížil původním obrysům, ale zároveň ji zcela novou funkcí přenesl do třetího tisíciletí.

Andreas von Graffenried

Stavba budovy pro Jihočeské divadlo má přijít na 2,4 mld. korun

Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát až 2,4 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, která se tímto projektem zabývá. Nová budova by měla být na českobudějovickém Mariánském náměstí. Studie pracuje zatím se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by divadlo úplně opustilo současný objekt, druhá alternativa navrhuje i jeho rekonstrukci. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekl německý autor studie Andreas von Graffenried.