Site Verrier de Meisenthal

Opuštěná sklárna v Meisenthalu: Betonová vlna jako symbol slavné historie

Meisenthal je malá francouzská víska poblíž německých hranic. Ačkoliv zde žije ani ne 700 obyvatel, nalezneme tu mimořádnou architektonickou realizaci, která je pevně spjata s historií tohoto údolí. Site Verrier de Meisenthal je kulturní centrum vybudované v historické sklárně z 18. století, protože právě sklářství tuto obec proslavilo po celém světě.

Multifunkční sál Císařské lázně

Unikátní dialog starého a nového. Multifunkční sál v Karlových Varech se otevře už v červnu

Karlovy Vary budou mít nový koncertní sál. Vznikne unikátní vestavbou do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní, jednoho ze symbolů karlovarského lázeňství. Návrh od studia Petr Hájek Architekti vede citlivý, ale progresivní dialog s původní stavbou z roku 1895. Slavnostní otevření Císařských lázní pro veřejnost proběhne 17. června 2023.

Návrh českého pavilonu pro mezinárodní výstavu EXPO 2025 - 3. místo

Český pavilon na EXPO 25: Podívejte se na další úspěšné návrhy

Poprvé po dvaceti letech byla vyhlášena otevřená architektonická soutěž na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2025. Sedmičlenná odborná porota pak mohla vybírat z celkem 38 zaslaných projektů, které uchazeči přihlásili do soutěže a splnily všechna kritéria.

Mendelův skleník

Kolébka moderní genetiky: CHYBIK + KRISTOF obnovili v Brně Mendelův skleník

Jméno Gregora Johanna Mendela je už neodmyslitelně spjato s Brnem. Právě zde, v zahradách Augustiniánského opatství, položil svými experimenty základy moderní genetiky. U příležitosti oslav 200 let od jeho narození se vedení opatství rozhodlo obnovit místo, odkud jeho vědění pocházelo. Nesnadný úkol připadl architektům ze studia CHYBIK + KRISTOF (CHK).

Dům abrahámovské rodiny

Mešita, kostel a synagoga na jednom místě. V Abú Zabí vznikl výjimečný náboženský komplex

První březnový den se slavnostně otevřely brány Domu abrahámovské rodiny v Abú Zabí. Nově postavený komplex v hlavním městě Spojených arabských emirátů se skládá ze tří samostatných modliteben – mešity, kostela a synagogy – a společných prostor pro setkávání. Svým pojetím i umístěním zcela výjimečný projekt má sloužit jako centrum pro vzdělávání, dialog a praktikování víry.

Informační centrum Trojanovice

Trojanovice a Kamil Mrva Architects. Symbióza vesnice a architektů nese ovoce

Trojanovice. Takřka třítisícová obec při úpatí Moravskoslezských Beskyd by byla jednou z mnoha a mnoha obyčejných vesnic, jakých je v naší zemi plno. Kdyby si je nevzal do parády kopřivnický ateliér Kamil Mrva Architects. Plodné – a v rámci Česka stále nepříliš časté – spojení si nedávno připsalo další úspěšný zářez – novostavbu informačního centra.

Konverze objektu bývalých městských lázní

Bazén plný knih. Konverzi chomutovských městských lázní navrhne studio Boele

Architektonickou soutěž na přestavbu bývalých městských lázní v Chomutově na kulturně vzdělávací a komunitní prostor, jehož srdcem bude nová knihovna, vyhrál mezinárodní tým architektů ze studia Boele. Pobočky má v Praze a Londýně. Rozhodla o tom odborná porota, v jejímž čele stál akademický architekt David Vávra.

Pivovar Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou přemění starý pivovar na kulturní centrum. Sídlit zde bude i umělecká škola

Kralupská pivovarská sladovna se letos začne měnit v kulturní centrum. Přestavba má podle odhadů stát zhruba 500 milionů korun. Působit by v ní měla knihovna, muzeum, základní umělecká škola i domov dětí a mládeže. V objektu má vzniknout také byt pro správce a komerční prostory, které by mohly sloužit jako kavárna, restaurace a minipivovar, jenž by připomněl i původní účel, kterému budova sloužila.

Galerie moderního umění EPO1

Turbínová hala čeká na velkoformátová díla. Trutnovská elektrárna se stane Mekkou umění

Kolik galerií moderního umění se může pochlubit hned dvěma funkčními jeřáby? V Trutnově jednu takovou nalezneme. Místní podnikatel se pustil do odvážné záchrany historické budovy bývalé elektrárny a chce z ní učinit unikátní výstavní prostor v rámci celé republiky. A ty dva zmíněné jeřáby nebudou jen na okrasu.

Knihovna LocHal

Redefinice knihovny: Opuštěné železniční depo se stalo rájem knihomolů

„Jedno z nejošklivějších měst v Nizozemsku.“ Právě takovými ne příliš vlídnými slovy popsala architektka Ingrid van der Heijden dvousettisícový Tilburg. Právě zde se pustil její architektonický ateliér Civic Architects do odvážné realizace, přestavby bývalého vlakového depa na novou městskou knihovnu LocHal Bibliotheek. A risk se nakonec vyplatil.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Jako z pohádky. Jičín posune svou Knihovnu Václava Čtvrtka do 21. století

Město Jičín chystá rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka za přibližně 70 milionů korun. Knihovna, která je jedním z kulturních center sedmnáctitisícového města i širšího regionu, díky rekonstrukci získá větší a moderní prostory a bude plně bezbariérová. Stavba podle návrhu pražského studia a1Architects by měla trvat od podzimu 2023 do konce roku 2025.