Před více než půl stoletím zanikla. Dnes na stejném místě vznikla nová. Řeč je o kapli Panny Marie Na Pískách v obci Čečelice. Minimalistická, tichá, a přesto silně působivá. Architekti z ateliéru Chrama ji navrhli jako současnou krajinnou dominantu, která navazuje na historické cesty, duchovní symboliku i přirozenou paměť místa. Stavba se nyní objevila v užší nominaci na Českou cenu za architekturu 2025.
Kultura
V betonovém srdci bývalého pivovaru Carlsberg, v jedné z nejvýraznějších industriálních budov Kodaně, se znovu rozsvítila světla. Kedelhuset, někdejší centrální kotelna, dnes hostí dánské národní centrum pro tanec a performativní umění – Dansehallerne.
Návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary budou moci letos poprvé shlédnout filmy v jednom z nejvýraznějších architektonických počinů posledních let, koncertním sále v Císařských lázních. Oceňovaná vestavba od ateliéru Petr Hájek Architekti se promění v kinosál a nabídne festivalovým divákům nejen filmové projekce, ale i možnost zažít futuristický prostor ukrytý v historické skořápce lázeňské budovy.
Rokycany stále čekají na zhotovitele jedné ze svých nejambicióznějších investic posledních dekád – revitalizace historické sokolovny a její přeměny na Nové kulturní centrum města. Zakázka, vypsaná už před časem, dosud nebyla uzavřena. Na stole už přitom leží hotový návrh od renomovaného ateliéru Rusina Frei architekti, který vzešel z architektonické soutěže.
Plzeň udělala zásadní krok k záchraně a modernizaci kulturního domu Peklo, který patří k nejvýznamnějším historickým stavbám ve městě. Architektonická soutěž, kterou město vyhlásilo, zná svého vítěze. Nejvíce porotu zaujala koncepce týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Ti dokázali navrhnout řešení, které propojuje úctu k historii s potřebami současnosti – bez zbytečné okázalosti a s velkým respektem k místu samotnému.
Mezi zajímavé prvky kulturní infrastruktury našich největších měst nepatří jen velké koncertní síně a galerie. Přínosem mohou být i menší stavby, vznikající pod patronací jednotlivých městských částí. Důkazem by měl být i Kampus Zbraslav.
Křižíkovy pavilony vznikly v roce 1991 podle návrhu architekta Michala Brixe u příležitosti stého výročí Zemské jubilejní výstavy z roku 1891. Původně měly sloužit jen dočasně pro potřeby Všeobecné československé výstavy, avšak i po více než třech dekádách zůstávají důležitou součástí pražského Výstaviště. Spolu s Křižíkovou fontánou tvoří nedílný prvek severního předpolí Průmyslového paláce a zdůrazňují jeho kompoziční osu.
V polovině dubna se v japonské Ósace otevřely brány do světa designu a architektury všem návštěvníkům. Na umělém ostrově Yumeshima se během šesti měsíců představí více než 160 zemí a mezinárodních organizací, přičemž každá z nich má možnost přiblížit návštěvníkům svoji kulturní identitu, vizi budoucnosti a přístup k aktuálním globálním výzvám – a to často právě prostřednictvím architektury. Představujeme výběr tří pavilonů, které zaujaly.
Budování nových koncertních síní pro přední symfonické orchestry patří mezi nejvýznamnější projekty, které největší česká města na začátku 21. století spustila. V Brně už začali stavět.
V malebném přímořském letovisku St. Peter-Ording na břehu Severního moře vznikl projekt, jenž dokonale spojuje ekologické myšlení, moderní design a odkaz na místní tradice. Erlebnis-Hus, nově otevřené centrum na rozšířené plážové promenádě, je příkladem toho, jak může veřejný prostor sloužit místní komunitě i turistům a zároveň respektovat přírodu i historické kořeny.
Areál letního kina Háječek v Českých Budějovicích prochází zásadní proměnou. Z dříve uzavřeného prostoru, který byl většinu roku nevyužívaný a oddělený vysokým plotem, vznikne volně přístupný park propojený s okolím. Nová podoba tohoto místa umožní široké spektrum využití – kromě letního kina zde bude prostor pro divadelní představení, koncerty, food festivaly, veřejné bruslení i každodenní setkávání a odpočinek.
Nové budapešťské Národopisné muzeum – Néprajzi Múzeum – propojuje architekturu s přírodou díky své unikátní střešní zahradě, která se stala součástí městského parku Városliget. Dvě zakřivená křídla pokrytá zelení harmonicky splývají s okolím a vytvářejí vstupní bránu do muzea i parku. Tento architektonický skvost nejen obohacuje městskou krajinu, ale také přináší revoluční přístup k propojení kultury a zelených ploch.
Nádražní sklad z 19. století, který přestal sloužit železniční dopravě, získalo v roce 2010 město Řevnice. Budova, tehdy ve špatném stavu, však skrývala nečekaný potenciál. Ten objevila ředitelka místní Základní umělecké školy, která ji začala využívat pro výstavy, koncerty a taneční vystoupení. Originální dřevěná stavba, známá jako Dřevák, si díky své jedinečné atmosféře rychle získala oblibu.
Masivní monolit sedí na okraji náměstí Boavista jako obří socha. Venkovní travertinové náměstí rozehrává zvuk koleček skateboardů místních, kteří si tuto zvlněnou plochu vybrali jako svůj městský skatepark. V roce 2005 se nad Portem objevil nový architektonický symbol – Casa da Música, koncertní sál navržený studiem OMA pod vedením Rema Koolhaase. Tento projekt se stal nejen zlomovým bodem pro město, ale také manifestem nového přístupu k tradiční typologii koncertních sálů.
Na pobřeží středního Vietnamu leží věhlasné město Da Nang. Toto kouzelné místo přitahuje ročně velké množství turistů z celého světa. Není divu, najdete tu fascinující nádherné pláže, impozantní hory a bohatou kulturu. Má půvab, který zaujme. Za zmínku stojí majestátné a dechberoucí Mramorové hory, které jsou po světě známé svými sochami a památníky. Také se tu nachází starobylý Chámův chrám My Son. Nicméně další výraznou ikonou, která byla dokončena teprve letos, je neobyčejné výstaviště Son Tra Art.