Kulturní centrum Moravská Třebová

Stavebnice v tovární hale. Moravská Třebová vybrala podobu budoucího kulturního centra

Odborná porota pod vedením architektky Evy Eichlerové vybrala vítězný návrh budoucí podoby kulturně-komunitního centra v bývalém průmyslovém areálu v ulici Jiráskova. Studie z dílny architektonické kanceláře Rusina Frei Architekti počítá s výstavbou společenského sálu s kapacitou 250-500 osob, kinosálem pro 80 osob, novou městskou komunitní knihovnou, zázemím pro depozitář muzea, barem, kavárnou a dalšími prostory pro společenský život.

Sál Jihočeské filharmonie

Chrám pro hudbu, které vládne bílá. Minimalistický sál Jihočeské filharmonie navrhli v A8000

Tam, kde se modlilo, nyní vládne hudba. Jihočeská filharmonie sídlí od roku 1988 v budově bývalého kostela svaté Anny v Českých Budějovicích. Koncertní sál ale potřeboval proměnu, akustika byla špatná a vzduchotechnika nedostačující. Rekonstrukce proběhla podle návrhu ateliéru A8000, který řídí architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer.

Depot Boijmans Van Beuningen

Depot od MVRDV nabízí pohled do zákulisí muzea

Rozostřený a zrcadlovou fasádou zjemnělý obrys Depotu, nového depozitáře u rotterdamského muzea Boijmans Van Beuningen, v sobě nese myšlenku současně prostou, fascinující a zároveň inovátorskou. Inspirují se prací studia MVRDV i další muzea a galerie?

Automatické mlýny

Východočeská galerie se přesouvá do zrekonstruovaných Winternitzových mlýnů

Východočeská galerie Pardubice se začíná připravovat na přesun do nových prostor. Ze zámku do části přestavovaných bývalých Automatických mlýnů bude muset převézt více než 19.300 sbírkových předmětů. Přes prázdniny už studenti Fakulty restaurování Univerzity Pardubice budou připravovat některá díla k převozu.

DEPO2015

Z autobusové haly chtějí kulturní a kreativní centrum. Plzeň proto požádá o dotaci

Plzeň chce v letech 2023 až 2025 rekonstruovat obě části autobusové haly v kulturním a kreativním centru DEPO2015. Peníze na první etapu téměř za 520 milionů korun včetně DPH chce získat z připravovaných dotačních výzev ministerstva kultury a ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Zastupitelé schválili, že město jako vlastník areálu hned o státní dotace požádá.

Sou Fujimoto Architects

Vltavská filharmonie: V soutěži neuspěly české kanceláře ani světoznámá jména

O vítězi mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie v Praze bylo již rozhodnuto. Stalo se jím proslulé dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG). Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí, k účasti pak bylo předem vyzváno také 5 renomovaných architektonických ateliérů.

3. místo: Bevk Perović Arhitekti

Vltavská filharmonie: Návrhy, které skončily před cílovou rovinkou

Přestože mezinárodní architektonickou soutěž o podobu nového sídla České filharmonie vyhrálo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG), porota ocenila i čtveřici dalších projektů. Nalezneme mezi nimi jak české zástupce, tak i severské průkopníky bezuhlíkových budov.

Vltavská filharmonie

Vltavskou filharmonii navrhne světová špička. Soutěž vyhrála vize dánského studia BIG

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem. Rozhodnutí mezinárodní poroty zveřejnilo hlavní město Praha společně se svým Institutem plánování a rozvoje (IPR) během slavnostního večera v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Kulturní centrum IGI

Knihovna i kinosál. Sto let stará fara s přístavbou skrývá mnoho funkcí

Na počátku byly nevyhovující prostory, které začínaly být vratislavické knihovně příliš těsné. Jen o kus dál se přitom nacházelo ideální místo – nevyužívaný dům římskokatolické fary z roku 1914. Požadavky investora, liberecké městské části, však postupně bobtnaly a rozšiřovaly se. Před architekty ze studia atakarchitekti tak vyvstalo mnoho úkolů, které se podařilo splnit na jedničku.

Elbphilharmonie

Úžasná, ale nebezpečná. Labská filharmonie mnoha hudebníkům nesvědčí

Budova Labské filharmonie v Hamburku, která v uplynulých dnech hostila Českou filharmonii, je dominantou přístavního města. Unikátní stavba otevřená před pěti lety na břehu Labe je návštěvnickým magnetem a koncerty bývají beznadějně vyprodané. Velký sál, který pojme až 2100 posluchačů, však může být pro některé hudebníky problematický.

Model ostravského koncertního sálu

Ostrava si vyzkouší akustiku nového koncertního sálu. Zatím jen na modelu

Ostrava má nově k dispozici přesnou kopii budoucího interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10. Sloužit bude pro akustická měření. Model vznikal 24 týdnů v dílnách české společnosti v Mnichově Hradišti, která se specializuje na akustické modely, v úzké spolupráci s japonskou společností NAGATA ACOUSTICS.