Brownfield

Brownfieldy lákají investory ve velkém. Zájem o ně v Česku vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. V Národní databázi brownfieldů bylo na konci loňského roku evidováno celkem 4377 lokalit o rozloze 13.351 hektarů.

Opravené Basilejské náměstí

Basilejské náměstí v Praze je po 90 letech kompletní. Do obnovy se investovalo 200 milionů

K trojici funkcionalistických činžovních domů na Basilejském náměstí na pražském Žižkově nově přibyl částečně zaoblený bytový dům, pro který bude charakteristická fasáda obložená luxusním bílým kamenem. Společnost Central Group tak dotvořila celé náměstí, které zůstávalo od svého vzniku v roce 1932 až do současnosti nedokončené.

Pozemek v Satalicích

V brownfieldu na okraji Prahy vyrostou dostupné startovací byty pro rodiny

Společnost Skanska oznámila koupi pozemku v pražské městské části Satalice. Jedná se o brownfield s celkovou rozlohou 18 662 m2, kde plánuje výstavbu cenově dostupnějšího bydlení pro mladé rodiny s dětmi. Skanska na pozemku počítá s výstavbou dostupného bydlení Livo Homes. Na rozdíl od konvenčních zděných staveb tu chce jít cestou prefabrikace potažmo modulární výstavby.

Areál na svitavském nábřeží

Hotel, kanceláře, časem i byty. Developer chce do areálu v Brně investovat až tři miliardy

Začátkem roku koupila mezinárodní developerská skupina UDI Group průmyslový areál zhruba 1,5 kilometru od centra Brna přímo na nábřeží řeky Svitavy, který chce v budoucnu rozvíjet. Současný územní plán zde umožňuje kanceláře, výrobu ale také ubytování hotelového typu, a tu také skupina chystá. Investice do přestavby se odhaduje na tři miliardy korun.

Rezidence Pergamenka, Praha 7 – Holešovice, developer: FINEP

Nájemní bydlení si získává stále větší oblibu. Developer plánuje po celém Česku 5000 bytů

Developerská společnost Finep plánuje v příštích pěti letech nabídnout 5000 bytů pro nájemní bydlení. Investice ve 12 lokalitách, především v Praze, má v celkové hodnotě přesáhnout 25 miliard korun. Byty podle firmy vzniknou v pražských lokalitách Poděbradská, Harfa, Vackov, Uhříněves, Západní město či v Kralupech nad Vltavou.

Rezidence Radlické výhledy

Radlické výhledy: Central Group dokončil 110 bytů, dalších 1500 aktuálně staví

Jeden z největších českých rezidenčních stavitelů, společnost Central Group, letos dokončí téměř 660 nových bytů ve 4 pražských lokalitách. Aktuálně má v metropoli ve výstavbě 1 500 bytů v různých projektech. Jako první se letos noví obyvatelé mohou začít stěhovat do viladomů nad Radlickým údolím v Praze 5 s celkem 110 byty.

Rezidence Písky

V Blansku vyrostou bytové domy pro tisíc lidí. Do města se stěhují hlavně Brňané

Developerská společnost Trikaya chystá výstavbu devíti bytových domů a mateřské školy v Blansku na sídlišti Písečná. Se stavbou by chtěla začít v roce 2024, předpokládaný termín dokončení je v roce 2030. V budoucnu by zde mělo najít domov až 1000 lidí, což je na okresní město zhruba s 20.000 obyvateli poměrně velký přírůstek.

Duga

Český developer promění brownfield v Bělehradu. Projekt za 9,5 miliardy navrhl britský architekt

Mezinárodní developerská skupina UDI Group připravuje v srbském hlavním městě Bělehradu svůj vůbec největší projekt Duga. Investovat do něj bude víc než 9,5 miliardy korun. Na pozemku po bývalé továrně na barvy vznikne 2320 bytů a zhruba 40 tisíc m2 kanceláří. V mezinárodní architektonické soutěži investor vybral udržitelný návrh předního britského architekta Iana Bogla.