ASB Byznys Developeři

Developeři

Slavnostním poklepáním základního kamene dnes odpoledne začala výstavba první části nové čtvrti Pod Hády v Brně. Jak řekl výkonný ředitel developerské firmy Trikaya Dalibor Lamka, prodej bytů začne na konci září, hotové mají být na konci roku 2025.

Akcie čínského developera China Evergrande Group, který se potýká s problémy, se v pondělí na burze v Hongkongu propadly až o 87 procent. Hongkongská burza obchodování s akciemi silně zadlužené realitní společnosti pozastavila loni v březnu a nyní obnovila. Evergrande je nejzadluženější developer na světě a nachází se v centru krize čínského realitního sektoru.

Realitní divize společnosti Penta Investment Real Estate staví v Praze rezidenční nemovitosti za více než 6,5 miliardy korun. Jde o projekty Nuselský pivovar, Nová Waltrovka, Rezidence Juliska, Victoria Palace a malý projekt Chittussi. Společnost má rozestavěných 768 bytů. Zároveň Penta Real Estate připravuje projekt Mocca v pražských Vysočanech, kde by měl být zahájen prodej bytů letos na podzim.

Developerská společnost PSN začíná pracovat na proměně čtyřapůlhektarového území v ulici Plynárenská z brownfieldu v polyfunkční projekt Brno Jedna. Zatímco nyní je v areálu, který dříve vlastnila firma innogy, 12 zejména kancelářských budov, postupně by v něm měly přibýt obytné domy a další stavby. Povolovací proces plánuje firma zahájit ještě letos.

Na náměstí OSN by v projektu Rezidence Vysočanská Galerie mělo vzniknout 290 bytů, investiční náklady jsou přibližně 1,9 miliardy korun. Byty firma postaví na místě po budově, která od loňského dubna s přestávkami slouží jako centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům před válkou. Developer zároveň v Praze 9 plánuje druhou etapu projektu Harfa Living s 610 byty.

Společnosti PSN se povedlo i přes komplikovanou situaci na trhu v roce 2022 prodat 302 jednotek. Za dobrými prodeji stojí mj. pestré portfolio firmy, kam spadají jak rekonstrukce, tak novostavby, projekty klasické i luxusní, komornější stejně jako rozsáhlé. Společnost pokračuje v plnění svého plánu uvést na trh 3 000 bytů během 5 let, do nichž chce investovat až 11 miliard korun. V letošním roce se PSN chystá rozběhnout i významné revitalizace a aktivně vyhlíží nové akvizice.

Brnu byty chybí a je potřeba je stavět. Na tom se na odborné konferenci Moravian Real Estate Date 2023 shodli zástupci veřejné správy a soukromého sektoru. Brněnský územní plán vstoupí v platnost nejdříve v roce 2025 a měl by situaci pomoci, stejně jako úrokové sazby, které by měly začít postupně klesat. Čekat se založenýma rukama další dva roky Brnu ale neprospěje.

Většina developerských společností (57 %) se domnívá, že o nájemní bydlení bude v blízké době větší zájem než o bydlení vlastnické. Po citelném poptávkovém ochlazení trhu, které nastalo v minulém roce zejména z důvodu malého zájmu kupujících o hypoteční financování, téměř dvě pětiny dotázaných developerských společností (38 %) přiznávají, že musely předělat některé stávající projekty z původního záměru prodeje bytů na nabídku nájemního bydlení.

Developerská společnost Penta Real Estate získala na dostavbu bytů a hotelu v Praze bankovní úvěr ve výši 36,6 milionu eur, v přepočtu 878,4 milionu korun. Smlouva na financování s Raiffeisenbank půjde na dokončení v projektu Juliska Rezidence v Praze 6 a hotelu připravovaného pro značku Zleep v Radlicích. Penta to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Příspěvky developerských firem hlavnímu městu na budování veřejné vybavenosti v místě projektů pouze dočasně nahrazují nutné změny v systému rozdělení daní a dalších oblastech státní správy. Na diskusi o investičním rozvoji měst pořádané společností CEE Research se na tom shodli zástupci pražských samospráv a developerských firem. Pravidla pro příspěvky developerů na rozvoj infrastruktury schválilo město loni.