Partneři sekce:
  • Českomoravský beton
Nástěnný ovladač inteligentního systému KNX od společnosti Hager

Co je to vlastně chytrý dům a proč se vydat touto cestou?

Každý, kdo rekonstruuje nebo staví nový dům či byt, bude v jeden okamžik postaven před otázku, zda mu stačí klasická „obyčejná“ elektroinstalace, nebo bude zvažovat tzv. chytrou elektroinstalaci. Hlavní úvahy, které by investora měly při úvahách o chytrém domě provázet, jsou: „Co mi to přinese? Kolik mě to bude stát?“ A možná taky: „Jak se nenapálit?“

IMG 0013

Inteligentní rodinný dům

Po ukončení testovacího provozu své administrativní budovy v Jeseníku, realizované ve standardu nZEB a podrobně sledované po dobu dvou let týmem pracovníků UCEEB (Univerzitního centra energeticky efektivních budov), zaměřila společnost FENIX Group svoji pozornost i na podobně vybavené rodinné domy. Jedním z prvních projektů je rodinný dům v Omicích u Brna, který bude sloužit nejen pro bydlení investora, ale i jako testovací objekt k ověření spolupráce střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí“.

Trend v bydlení, který se drží na výsluní: Inteligentní domácnost

Doba se stále posouvá kupředu a mnohdy nasadí tempo, kterému naše zajeté koleje nestačí. Dokonalým příkladem jsou trendy v interiérech. Podléhají jím obývací pokoje, koupelny i kuchyně, ale už dávno se v nich nehledí pouze na jejich vzhled a sladěnost, nýbrž na to, co umí a jak nám ulehčí život. Chytré domácnosti ze sebe pomalu strhávají nálepku science-fiction a úspěšně se stávají denním chlebem, který zachutná i vám.

Rodinný dům kompletně zhotovený ze dřeva

Rodinný dům kompletně zhotovený ze dřeva

Obec Sulzberg se nachází na hřebeni 1041 m vysoké stejnojmenné hory v nejsevernější části Bregenckého lesa. Sulzberg hraničí na severovýchodě s německými sousedními obcemi Oberreute a Oberstaufen (Horní Allgäu). Ze Sulzbergu je za jasného dne možné přehlédnout směrem k jihu celý Bregencký les. Na horizontu je přitom možné vidět horské panorama Vorarlberska. Při pohledu na sever je vidět sousední Německo s jeho Allgäu.

Moderní technologie pro inteligentní dům

Moderní technologie pro inteligentní dům

I přes rostoucí náklady na energie a ekologické povědomí spotřebovávají domácnosti stále velké množství elektrické energie, ropy a zemního plynu. Část těchto energií lze uspořit, aniž by se domácnosti musely vzdát obvyklého pohodlí. Naopak: moderní technologie zvyšují blahobyt v domě. A pokud je ještě možné ušetřit energie – tím lépe.

Příležitost jménem chytré domy

Příležitost jménem chytré domy

Chytré domy jsou trend. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. Jejich nárůst je ve světě v posledních letech enormní a je otázka velmi blízké budoucnosti, kdy tento trend výrazněji zasáhne i nás. Na západ od nás je v současné době až 40% nově budovaných rezidenčních nemovitostí vybaveno nějakou formou inteligentního řízení. U nás je to jen asi 3%. Přesto už i u nás zaznamenáváme znatelný nárůst. Očekávané rozšíření chytrých domů tak u nás ovlivní mnoho oborů stavebnictví. Pokusím se v tomto článku nastínit, co můžeme udělat pro to, abychom na tento trend byli připraveni a dokázali jej maximálně využít. Důležité je zejména vědět co to chytré domy jsou, jaká je motivace zákazníků k jejich pořízení a co jejich nástup a rozšíření bude znamenat právě pro váš obor.

Systémy pro inteligentní dům

Systémy pro inteligentní dům

Flexibilní elektroinstalace nebo oblíbenější výraz „inteligentní dům“ jsou výrazem našeho světa v oblasti prudkého vývoje moderních technologií. V dnešní době tedy budovy již nepředstavují jen čtyři stěny, základní světlo a několik zásuvek. V moderních domech jde především o optimalizaci nákladů z hlediska vstupních a provozních složek.

Život hendikepovaných osob v inteligentním domě

Život hendikepovaných osob v inteligentním domě

V souvislosti s bytovou výstavbou se v současnosti věnuje velká pozornost řešením, která přispívají k minimalizaci zatěžování životního prostředí provozem obytného domu. Další, mimořádně aktuální aspekt projektování domu, je inteligentní řešení domu. V současnosti stále častěji slýcháme o inteligentních domech a inteligentních budovách. Takovéto domy nabízejí pro hendikepované osoby značné možnosti usnadnění jejich běžného života.

Inteligentní dům a jeho možnosti

Inteligentní dům a jeho možnosti

Každý člověk má jiné nároky na zařízení domu či bytu. Jeho dům či byt je ale téměř vždy vybaven řadou technických zařízení: zdroji a spotřebiči energie, zabezpečovacími systémy, multimediální zábavou, počítači, telekomunikačními instalacemi a připojením na internet. A bezpochyby bude v době své životnosti dále vybavován zařízeními, která dnes ještě ani neexistují, protože pokrok se neustále zrychluje a zájmy obyvatel domu se ustavičně vyvíjejí.