Stavebnictví

Partneři sekce:

Brno zatím neví, kolik peněz zaplatí za stavbu kilometrů nových tramvajových tratí, aby obsloužilo nové hlavní nádraží. Má začít fungovat za 11 let, říkají v současnosti představitelé ministerstva dopravy i Brna. Náklady budou podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka součástí výstupů ze studií či jednotlivých projektů. Potřeba bude i více tramvají.

redakce -

Uprostřed alpské krajiny navrhla společnost UNISONO ARCHITEKTEN vzdělávací centrum, které nejenže vychází z konceptu otevřeného vzdělávání, ale rovněž působí velkorysým a prostorově rozmanitým dojmem. Na část budovy, která leží v zalesněném svahu jako samostatné robustní kostky, přispěla společnost PREFA Aluminiumprodukte hliníkovými falcovanými a fasádními šablonami v bronzové barvě. Co toto vše má společného s hudbou?

Letos a příští rok by se mělo na jižní Moravě stavět více cyklostezek než v předešlých letech. Zatímco loni nebyl dotační program Jihomoravského kraje ani plně využitý, letos bylo potřeba do něj dát dvakrát více, než kraj plánoval a než bylo loni. Lze předpokládat, že zvýšený zájem obcí a sdružení obcí bude pokračovat i příští rok.

redakce -

V objetí Indického oceánu se nachází soukromý ostrov Velaa, který je součástí oblíbené turistické destinace – souostroví Maledivy. Luxusní hotelový resort, který zde stojí, je dílem českých autorů. A díky nim se v tomto tropickém ráji vyskytují i další české „stopy“.

Stavba Optimalizace traťového úseku Mstětice (mimo) – Praha – Vysočany (včetně) je součástí celostátní dvoukolejné elektrizované dráhy Lysá nad Labem – Praha¬ – Vysočany a současně jednokolejné trati Praha–Turnov. Na této stavbě se nachází i most Kbelská SO 10-20-05.

Současné náročné požadavky na tepelnou izolaci budov vedou ke zvyšování tlouštěk tepelných izolací. Zároveň je však kladen důraz na maximální využití zastavěného prostoru budov. Z toho pak plyne požadavek, aby tloušťky stavebních konstrukcí, zejména obvodových stěn, byly co nejmenší. Řešením je volba tepelného izolantu s nadstandardně nízkým součinitelem prostupu tepla. Vhodným výrobkem je kontaktní fasádní deska Kingspan Kooltherm K5.

Většinu majitelů jezírek již jistě napadlo, jak – a hlavně kdy – přistoupit k přípravě a úpravě zahradního jezírka pro hlavní sezonu. Pokud zimujeme vypuštěné jezírko, pak samozřejmě není co řešit, pokud ovšem známe šikovný trik s plastovými lahvemi a zimujeme jezírko napuštěné, pak nás čeká několik nutných úkonů, které je třeba provést, než můžeme jezírko označit za provozuschopné.

Eliška Hřebenářová -

Důkladné rekonstrukce se Erlebachova bouda, jejíž vznik se datuje do r. 1784, dočkala až poté, kdy ji na konci 90. let odkoupili dnešní majitelé a postupně ji spolu s okolními budovami spojili do Resortu sv. František.

Velkoformátové okenní systémy zajišťují interiéru světlost, vzdušnost, optické zvětšení prostoru a jeho propojení s okolím. Moderní konstrukční systémy přináší široké možnosti pro jejich řešení, které ovšem vyžaduje individuální a profesionální přístup jejich výrobce.

Stavba domu patří k zásadním životním etapám, na které však investora čeká spousta nástrah a překážek. Velké části problémů umíte předcházet dobrým plánováním a zejména výběrem vhodného konstrukčního systému.