Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou součástí řešení trvale udržitelných domácností a vizí pro dosažení uhlíkově neutrální budoucnosti, doplňují (či zcela nahrazují) klasické vytápění plynové nebo elektrické a spolu s malými fotovoltaickými, domácími elektrárnami se stávají tzv. must-have téměř každé novostavby.

Eliška Hřebenářová -

I přes velký boom tepelných čerpadel, tlak energetické krize a nutnost ochrany životního prostředí v nás tepelná čerpadla stále vzbuzují mnoho otázek. Vyplatí se, jaká je návratnost, jsou účinná? Hodí se všude, nebo jen pro novostavby? Je jejich instalace náročná, vyžaduje venkovní jednotka spoustu prostoru? Pracují tepelná čerpadla pouze s podlahovým vytápěním? Nebude venkovní jednotka hlučná? Pokud vás trápí jen toto, pak se nemáte čeho obávat.

Rozloha o trochu větší než celé sousední Slovensko, zajímavostí a aktivit tolik, že je musíme dělit na segmenty. Dolní Sasko, jedna ze 16 spolkových republik Německa, je známá z mnoha důvodů. Pokud si odmyslíme ty kulturní a přírodní, můžeme vybrat například něco z oblasti průmyslu. Nemíříme však k branám žádného automobilového giganta. Nás zajímá přední výrobce tepelných čerpadel, ohřívačů vody či větracích systémů – Stiebel Eltron.

redakce -

Přestože jsou tepelná čerpadla nejoblíbenějším systémem vytápění pro novostavby, mnoho majitelů domů nevyužívá jejich výhod, protože se mylně domnívají, že nejsou vhodná pro starší, stávající budovy. Ve skutečnosti je doplnění tepelného čerpadla ve většině případů dobrou volbou.

Inovace evropských předpisů ohledně nakládání s chladivy kladou stále přísnější nároky na druh používaných chladících kapalin ve veškerých strojních zařízeních. Tepelná čerpadla nejsou v tomto ohledu výjimkou a jejich výrobci jsou nuceni tyto výzvy řešit v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu.

Tepelná čerpadla vzduch-voda se v současné době těší velké oblibě v oblasti vytápění a stávají se důležitým pilířem udržitelnější výroby tepla. Existuje poptávka po účinných a především tichých systémech vhodných pro vnitřní, venkovní nebo hybridní použití (obr. 1), které využívají přírodní chladiva a jejichž výkon lze inteligentně přizpůsobit aktuálním podmínkám.

Tepelná čerpadla získávají energii ze vzduchu, země nebo podzemní vody a představují moderní, vysoce účinný a ekologický způsob vytápění. Získala si oblibu díky své vysoké účinnosti, nízkým provozním nákladům a prokázané energetické efektivitě.

Více fotovoltaiky, tepelných čerpadel a dalších obnovitelných zdrojů energie. Méně solárních polí a více instalací na střechách budov nebo v jejich okolí. Pružnější legislativa a povolovací řízení, je-li garantována bezpečnost. Většina kroků vedoucích ke snižování závislosti České republiky na fosilních palivech, plyn nevyjímaje, je z hlediska České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) potřebná.

České domácnosti se před topnou sezonou snaží připravit na variantu nedostatku zemního plynu. Prodejci tepelných čerpadel, elektrických přímotopů, kamen a krbů a fotovoltaiky mají žně a dodací lhůty se blíží příštímu létu. Hlavně v případě tepelných čerpadel ale Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě registruje na trhu řadu nepřesných nebo zavádějících informací.

Daikin uvedl na trh v roce 2020 nové vysokoteplotní tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 H HT s nominálním výkonem 14, 16 nebo 18 kW, které i při venkovní teplotě -15 °C dokáže dosáhnout teploty vody na výstupu 70 °C pouze termodynamickým cyklem bez podpory záložního elektrického ohřevu a které je navíc díky akustickému výkonu 54 dBA velice tiché.

Vytápění, osvětlení a zásobování teplou vodou tvoří asi 40 % veškeré spotřeby elektrické energie. Emise CO2 pouze z těchto tří oblastí spotřeby elektrické energie tvoří asi 20 % z celkového znečištění CO2.