Partneři sekce:
  • Stavmat
  • ČESKOMORAVSKÝ BETON
Nové typy klimatizací nejen pro nízkoenergetické domy

Nové typy klimatizací nejen pro nízkoenergetické domy

Společnost ENBRA uvedla na trh několik řad nových klimatizačních jednotek. Klimatizace Kryo Mono a Kryo Multi lze snadno ovládat pomocí chytrého mobilního telefonu. Zařízení Kristal plus vyhoví i těm nejvyšším nárokům na design a zdravé prostředí v interiéru. Klimatizace IL BELLO typu monoblok umožňuje chladit a vytápět nízkoenergetické domy či menší rekreační objekty, aniž by bylo nutné složitě budovat topenářské rozvody.

Efektivita přípravy vody tepelným čerpadlem s FV systémem

Efektivita přípravy vody tepelným čerpadlem s FV systémem

Vzhledem k vysokému konverznímu faktoru neobnovitelné primární energie a vysokému emisnímu faktoru pro elektrickou energii nejen v České republice, ale i v mnoha jiných evropských zemích, může být v budoucnu problematizované nasazení elektricky poháněných tepelných čerpadel. Z pohledu neobnovitelné primární energie patří mezi energeticky náročné aplikace například soustavy s tepelnými čerpadly nasazené v běžných bytových domech [1] nebo v energeticky úsporných rodinných domech [2], kde se významná potřeba tepla spotřebovává na přípravu teplé vody.

Tepelná čerpadla s přímo integrovaným větracím systémem

Tepelná čerpadla s přímo integrovaným větracím systémem

Vzduch v městečku Bremgarten, které leží na říčce Reuss ve švýcarském kantonu Aargau, není o nic lepší než jinde, ale jeho využití lepší určitě je – využívají ho totiž i na vytápění. Na nábřeží říčky Reuss pod vedením architektonického studia Architekturbüro Peter F. Oswald postavili velkolepý obytný komplex. V období, kdy se projekt teprve připravoval, architekti tohoto studia už hledali alternativy k centrálnímu vytápěcímu systému na vytápěcí olej.

Tepelná čerpadla připravují teplou vodu úsporněji v kombinaci s hygienickými zásobníky

Tepelná čerpadla připravují teplou vodu úsporněji v kombinaci s hygienickými zásobníky

Tepelné čerpadlo s hygienickým zásobníkem sníží domácnosti náklady na ohřev vody. Zásobník totiž nevyžaduje tak vysokou teplotu vody, spotřeba elektřiny na ohřev je tedy díky vyššímu topnému faktoru znatelně nižší. Řešení ohřevu teplé vody v podobě tepelného čerpadla s hygienickým zásobníkem je mezi českými zákazníky stále populárnější.

Akce: Při nákupu kotle či tepelného čerpadla ENBRA na vás čeká příjemná odměna!

Akce: Při nákupu kotle či tepelného čerpadla ENBRA na vás čeká příjemná odměna!

Od 1. července do 30. září 2015 běží speciální akce spojená s nákupem tří konkrétních inovativních výrobků od společnosti ENBRA, a.s. Patří mezi ně kotel na tuhá paliva ENBRA TP-EKO, plynový kondenzační kotel ENBRA CD nebo některý z nové řady úsporných tepelných čerpadel ENBRA. Každý zákazník, který si v tomto období zakoupí některý z akčních produktů, obdrží poukaz na nákup v hodnotě 500 až 1 000 Kč v obchodním řetězci TESCO.

Úsporné vytápění a ohřev vody hybridním tepelným čerpadlem

Úsporné vytápění a ohřev vody hybridním tepelným čerpadlem

Hybridní tepelné čerpadlo v sobě kombinuje technologii tepelného čerpadla a kondenzačního plynového kotle. Díky této kombinaci může čerpadlo pracovat velmi úsporně za všech povětrnostních podmínek, tedy i v mrazech, kdy běžná tepelná čerpadla typu vzduch/voda již nejsou tolik efektivní. Zařízení se postará také o mimořádně úsporný ohřev teplé vody v domě. Ivo ZabloudilAutor pracuje ve společnosti ENBRA, která je výhradním distributorem tepelných čerpadel značky ROTEX na českém trhu.

Unikátní novinka mezi tepelnými čerpadly

Unikátní novinka mezi tepelnými čerpadly

Společnost ROTEX uvedla na český trh hybridní tepelné čerpadlo ROTEX HPU, které v sobě kombinuje technologii tepelného čerpadla a kondenzačního plynového kotle. Díky této kombinaci může ROTEX HPU pracovat velmi úsporně za všech povětrnostních podmínek, tedy i v mrazech, kdy běžná tepelná čerpadla typu vzduch-voda již nejsou tolik efektivní. Zařízení se postará také o mimořádně úsporný ohřev teplé vody v domě.

Dimenzování hlubinných vrtů systémů tepelných čerpadel

Dimenzování hlubinných vrtů systémů tepelných čerpadel

Podloží může být využíváno jako zdroj tepla, chladu a pro jeho akumulaci. Díky velkému využitelnému objemu a stejnoměrné úrovni teploty se dobře hodí pro mnoho aplikací v oblasti s nízkými teplotami. Teplo z podloží se získává nejčastěji pomocí tepelných čerpadel ve spojení s horizontálními nebo vertikálními půdními výměníky tepla nebo s čerpáním spodní vody. Tepelná čerpadla mohou být vedle vytápění použita také pro chlazení budov. V některých aplikacích lze v létě provozovat přímé chlazení z podloží bez použití tepelného čerpadla, tzv. Free Cooling.

Spojení tepelného čerpadla a vakuových kolektorů

Spojení tepelného čerpadla a vakuových kolektorů

Dosažení parametrů nízkoenergetického domu (s potřebou tepla na vytápění do 50 kWh/m² a rok), by mělo být při dnešní úrovni znalostí a dostupnosti vhodných stavebních materiálů rutinou. V případě rekonstrukcí a revitalizací je však pro dosažení očekávaných úspor energie nezbytná i nová regulace otopné soustavy a zdroje tepla.

Geotermální tepelná čerpadla

Geotermální tepelná čerpadla

Mají obrovský potenciál, vždy je však třeba brát v úvahu, zda jsou v rámci daného objektu nejlepším řešením.Využívání geotermálních tepelných čerpadel zaznamenává v posledních letech značný nárůst. Geotermální tepelná čerpadla (Ground Source Heat Pumps, GSHP) jsou nejrychleji se rozvíjející aplikací z oboru geotermální energie, který má v rámci obnovitelných zdrojů největší potenciál. GSHP jsou vhodné nejen do malých budov, stále více se používají i u větších projektů.

Tepelná čerpadla na bázi zeolitu

Tepelná čerpadla na bázi zeolitu

Adsorpční (zeolitová) čerpadla patří k aktuálním novinkám, příliš se však o nich zatím nemluví. Životní prostředí značně zatěžují fosilní paliva, jejichž současná spotřeba převyšuje jejich tvorbu. Je proto nejvyšší čas začít myslet na budoucnost a náhradní zdroje energie. Zároveň je třeba hledat nové způsoby a možnosti vytápění a přípravy teplé vody. Mnozí sice považují koupi systémů využívajících obnovitelné zdroje energie (OZE) pro tyto účely za dlouhodobě nenávratnou investici, vložené finance se však uživateli několikanásobně vrátí už během několika let.

Desatero rad pro koupi tepelného čerpadla

Desatero rad pro koupi tepelného čerpadla

Každý z nás si zaslouží určité pohodlí a komfort. Bavíme se tedy o komfortu ve slova smyslu tepelné pohody a o komfortu v ovládání tepelného zdroje. Komfortní teplota je pro každého člověka jiná – pro někoho to je 21°C pro jiného 23°C, ale z ekonomického hlediska topí jen na 21°C. V současné době, kdy existují kvalitní zdroje levného tepla, si komfortní teplotu může dopřát každý.Typický představitel provozně levného zdroje tepla je tepelné čerpadlo, které je schopno vyrábět teplo o teplotě až 60°C a distribuovat ho do vaší otopné soustavy – ať už podlahové nebo radiátorové.Kvalitní tepelné čerpadlo je schopno topit do minimálně venkovní teploty -20°C a to všechno za maximálně poloviční náklady než by vám topil plynový kotel. Oproti vytápění elektrokotlem jsou náklady třetinové.