Při opravách starých omítek existuje z hlediska finální povrchové úpravy několik možností. Jednou z nich je vytvoření rýhované omítky pomocí speciální šlechtěné minerální omítkové směsi.
Omítky
Jedním z důležitých faktorů, který může ovlivnit převzetí stavby po provedení kontaktního zateplení, je vizuální vzhled finální omítky. O častých chybách při realizaci omítek, ke kterým dochází během nanášení a strukturování finální tenkovrstvé omítky, se dozvíte v článku Tenkovrstvé omítky a chyby při jejich aplikaci.
V moderním stavebnictví se od fasád očekává nejen estetická hodnota, ale i vysoká funkčnost. Dávno nestačí, aby dům dobře vypadal – fasáda musí chránit, regulovat klima a odolávat znečištění i náročným povětrnostním podmínkám.
Zakomponovat do svého bytu pastelové barvy nemusí být tak velký problém, jak si možná myslíte. Hlavními motivy jsou jemnost, decentnost a světlé odstíny, což se hodí prakticky do každého interiéru. Nebojte se proto využít moderní možnosti a přidejte do svého obydlí esenci klidu a harmonie. Jak na to? Nejjednodušší cestou je vsadit na sílu barev.
V současnosti nejčastěji používanou technologií zateplování bytových a administrativních budov jsou kontaktní zateplovací systémy, tkzv. ETICS (External therm insulation composite systems). V těchto systémech jsou pro tepelnou izolaci objektů nejčastěji používány fasádní izolační desky z minerální vaty, fasádního pěnového polystyrenu.
Fasáda je vizitkou každého domu. Vedle estetické funkce chrání stěny před znečištěním, škodlivými mikroorganismy a povětrnostními vlivy. Jakou fasádní omítku zvolit?
Jak provést sanaci vlhkého a solí poškozeného zdiva, zejména na plochách soklů a ve sklepních prostorách?
U vnitřních omítek byste měli klást důraz na zdravotní nezávadnost, vysokou estetiku a rovinnost povrchu. Pro uchování tepelněizolačních vlastností pórobetonových tvárnic je vhodné použít sádrovou omítku. V případě betonových konstrukcí oceníte snadné zapravení spár mezi panely a také celoplošné stěrkování stropu i stěn v jednom kroku.
Stavět pomocí jednovrstvého obvodového zdiva bez zateplení, nebo klasickou cestou se sendvičovou konstrukcí a zateplením? Možné jsou obě varianty – a pro zlepšení jejich tepelněizolačních vlastností je vhodná tepelněizolační omítka.
Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.
Ne nadarmo se říká, že fasáda dělá dům. Právě její různorodost z pohledu volby materiálu, typu povrchové úpravy či barevného odstínu je vizitkou každého architekta, projektanta či investora, který vnáší do finální podoby rodinného či bytového domu svůj individuální pohled a představy.
Jedním ze způsobů finální úpravy soklů či ploch fasád je jejich povrchová úprava dekorativní omítkou z přírodních mramorových zrn.
Akustická vápenocementová jádrová omítka s technickým názvem Ytong BASE GP600 je vhodná pro ruční i strojní zpracování a používá se k vytváření vnitřních jádrových omítek pod štukové omítky a stěrky stěn a stropů s požadavkem na hlukový útlum. Obvykle se kombinuje s pórobetonovými tvárnicemi Ytong s objemovou hmotností ≥ 400 kg/m3 , ale je vhodná i pro aplikaci na vápenopískové tvárnice, cihly, beton nebo štěpkocementové desky.
Poměrně velká část stavebních činností, ať už zaměřená na stěny, podlahy, či stropy, vyžaduje kvalitní přípravu povrchu. Právě k té jsou určeny různé typy penetračních nátěrů, případně aplikace kontaktních můstků. Zároveň je důležité připomenout, že penetrace nebo kontaktní můstky patří do oblasti jak renovací starších objektů, tak novostaveb.
Známé přísloví o ohni se hodí i na vlhkost v obytném prostoru. Také ona umí být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Jedinečnou schopnost aktivně udržovat optimální hodnotu vlhkosti v interiéru má produktová řada omítek a povrchových úprav Baumit Klima.
Pro povrchovou úpravu jádrových omítek lze použít různé typy hmot. Pro vytvoření jemného hladkého podkladu pod finální vrstvy jsou vhodné štukové omítky.