Spoluprace atelier StAr foto Flusser

Lappa studio: Klíčová je pro nás svobodná práce s barvou

Designérky Anna Leschingerová a Lenka Preussová se od studií věnují textilnímu designu. V posledních dvou letech zaujaly odbornou i laickou veřejnost svými autorskými Lappa panely. Za kolekci Eclipse byly autorky nominovány na ocenění Objev roku v rámci soutěže Czech Grand Design 2020 a na loňském Designbloku zvítezily v kategorii Nejlepší kolekce svítidel.

shutterstock 796346002

Anketa: Jak se promění administrativní budovy a kanceláře?

Kancelářské prostory prošly v poslední dekádě řadou změn. Minulý rok pak přinesl zcela zásadní přeměnu našich pracovních zvyklostí včetně častější práce z domova. Využití kanceláří se mění, firmy jsou nuceny přehodnotit své potřeby. Do popředí se dostává otázka flexibility a efektivního využití kanceláří. Pro architekty a investory jsou tyto nové požadavky na řešení pracovního prostoru výzvou. Jak budou či nebudou kanceláře využívány? Jak navrhovat administrativní prostory nadčasově?

Martin Stára: Kancelář je dnes více místem, kde se potkávají týmy

O zhodnocení proměn pracovního prostoru jsme požádali architekta Martina Stáru z ateliéru Perspektiv, které se v posledních letech věnuje navrhování kanceláří pro české i zahraniční společnosti. Ateliér Perspektiv získal vloni za své projekty významná světová ocenění jako například German Design Award 2020 nebo Frame Awards 2020.

Studio Vrtiška & Žák: Nejlepší design je ten, který se dědí

Roman Vrtiška a Vladimír Žák pracují společně ve vlastním studiu již přes deset let, řadí se mezi vyhledávané a respektované tvůrce. Věnují se produktovému designu, projektům z oblasti architektury a interiérů. Navrhují nábytek a doplňky pro úspěšné společnosti. Je jim blízké téma udržitelnosti, které řeší také se svými studenty na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vedou Ateliér designu nábytku a interiéru.

Ondřej Boháč: Index modrozelené infrastruktury pomůže při vyjednáváních s developery

Jak přistupuje hlavní město Praha k otázkám spojeným se změnou klimatu? Jakým způsobem jsou adaptační opatření zaváděna do praxe? Dokáže Praha implementovat principy modrozelené infrastruktury v rámci revitalizace konkrétních území tak, jako se to děje v zahraničí? Ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřeje Boháče jsme se zeptali na postup při zavádění koncepčních opatření a na průběh připravovaných projektů.

Anketa: Adaptace měst na klimatické změny

Naše města nejsou dostatečně připravena na projevy klimatické změny, jako jsou vlny horka, nedostatek vody, sucho nebo záplavy. Rostoucí rizika spojená se změnou klimatu mohou mít zásadní negativní dopady na kvalitu života obyvatel, přírodní ekosystémy i národní ekonomiku. V zahraničí se adaptační opatření již zavádějí do praxe a vyhodnocují, u nás se více plánuje, než realizuje. Co je třeba udělat pro to, abychom proces adaptace urychlili?

Aleš Slivka

Aleš Slivka: Pokud někdo hledá kvalitní, bezúdržbový materiál, zvolí si naše výrobky

Společnost PREFA Aluminiumprodukte byla založena v Rakousku, má více než 70letou historii a dnes je zastoupena již ve 22 zemích včetně České republiky. Jak se liší praxe s veřejnými zakázkami u nás a v zahraničí? O jaké výrobky je u nás největší zájem? Přinášíme rozhovor s Alešem Slivkou, prokuristou společnosti.