KULATÝ STŮL: Hygienické nároky na vnitřní prostředí budov

Reakce na pandemii Covid-19 se v rámci navrhování a realizace staveb různé typologie začínají propisovat do zadání investorů, do úprav dispozičního řešení, členění prostor, do požadavků na mikroklimatické podmínky, větrání a řady dalších. S jakými novými požadavky kladenými na vnitřní prostředí budov se ve své praxi setkávají architekti, investoři nebo dodavatelé?

Vila Park Olomouc

Anketa: Kvalita developerských projektů určených pro bydlení

Poptávka po bytech ve větších městech stále stoupá, zvyšují se však také nároky budoucích uživatelů novostaveb po kvalitních materiálech, dobré dispozici, nízké energetické náročnosti či místní občanské vybavenosti. Ke změnám v požadavcích dochází také v souvislosti s pandemií a většímu využití bydlení pro práci. Kam se posouvá architektura developerských projektů? Proč často vznikají uniformní bytové domy, jejichž architektonické a urbanistické řešení příliš nezohledňuje okolí, širší vztahy a místní potřeby? Jakou roli sehrává ekonomické hledisko developera, invence architekta či projekční kanceláře, poptávka na trhu a osvícenost samosprávy?

Kamil Jeřábek, jednatel Wienerberger: Inovace máme ve své cihlářské DNA

Prvním dubnem dochází ve společnosti Wienerberger k několika významným změnám, které se dotknou především vnitřního uspořádání firmy a některých vrcholových pozic. V konečném důsledku však budou mít jistě přesah i ke komunitám partnerů a zákazníků. Všem změnám, ale i současné pozici a dalšímu směřování společnosti, se věnuje v následujícím rozhovoru Kamil Jeřábek, jednatel a nový generální ředitel společnosti.

Spoluprace atelier StAr foto Flusser

Lappa studio: Klíčová je pro nás svobodná práce s barvou

Designérky Anna Leschingerová a Lenka Preussová se od studií věnují textilnímu designu. V posledních dvou letech zaujaly odbornou i laickou veřejnost svými autorskými Lappa panely. Za kolekci Eclipse byly autorky nominovány na ocenění Objev roku v rámci soutěže Czech Grand Design 2020 a na loňském Designbloku zvítezily v kategorii Nejlepší kolekce svítidel.

shutterstock 796346002

Anketa: Jak se promění administrativní budovy a kanceláře?

Kancelářské prostory prošly v poslední dekádě řadou změn. Minulý rok pak přinesl zcela zásadní přeměnu našich pracovních zvyklostí včetně častější práce z domova. Využití kanceláří se mění, firmy jsou nuceny přehodnotit své potřeby. Do popředí se dostává otázka flexibility a efektivního využití kanceláří. Pro architekty a investory jsou tyto nové požadavky na řešení pracovního prostoru výzvou. Jak budou či nebudou kanceláře využívány? Jak navrhovat administrativní prostory nadčasově?

Martin Stára: Kancelář je dnes více místem, kde se potkávají týmy

O zhodnocení proměn pracovního prostoru jsme požádali architekta Martina Stáru z ateliéru Perspektiv, které se v posledních letech věnuje navrhování kanceláří pro české i zahraniční společnosti. Ateliér Perspektiv získal vloni za své projekty významná světová ocenění jako například German Design Award 2020 nebo Frame Awards 2020.

Studio Vrtiška & Žák: Nejlepší design je ten, který se dědí

Roman Vrtiška a Vladimír Žák pracují společně ve vlastním studiu již přes deset let, řadí se mezi vyhledávané a respektované tvůrce. Věnují se produktovému designu, projektům z oblasti architektury a interiérů. Navrhují nábytek a doplňky pro úspěšné společnosti. Je jim blízké téma udržitelnosti, které řeší také se svými studenty na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vedou Ateliér designu nábytku a interiéru.

Ondřej Boháč: Index modrozelené infrastruktury pomůže při vyjednáváních s developery

Jak přistupuje hlavní město Praha k otázkám spojeným se změnou klimatu? Jakým způsobem jsou adaptační opatření zaváděna do praxe? Dokáže Praha implementovat principy modrozelené infrastruktury v rámci revitalizace konkrétních území tak, jako se to děje v zahraničí? Ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřeje Boháče jsme se zeptali na postup při zavádění koncepčních opatření a na průběh připravovaných projektů.