Partneři sekce:

Základem pro příjemné bydlení v podkroví je dobře zateplená střešní konstrukce. Ne každá půda je ale k rekonstrukci vhodná. Krov nemusí vyhovovat tvarově ani staticky, a předtím než podniknete jakékoliv unáhlené kroky s vyřizováním koupě a podobně, pozvěte si na jeho obhlídku statika a zároveň přizvěte i zkušeného architekta. Více v článku Rekonstrukce podkroví.

Polystyren

Šedý vs. bílý polystyren

Šedý EPS je nová generace stavebního izolačního materiálu. Výrazně lepší izolační vlastnosti je dosaženo přídavkem absorbéru infračerveného záření (např. grafitových částic) do základní matrice pěnového polystyrenu. Přidáním absorbérů infračerveného záření dochází k odrazu tepelného záření zpět ke zdroji a další úspoře energie.

URSA drevostavba

Proč je důležité zvolit správnou tloušťku zateplení?

Nedostatečné zateplení rodinných domů a bytů způsobuje velké tepelné ztráty a s tím spojené vysoké finanční náklady. Vzhledem k aktuální energetické situaci je potřeba zabývat se kvalitní a vhodně provedenou izolací budov o to nezbytnější.

12 Dokončení práce

Zateplovací systém pro nevytápěné půdní prostory (Pracovní postup)

Zateplení podlahy půdy patří mezi nejefektivnější, a přitom často opomíjené použití tepelné izolace v domě. Teplo stoupá vzhůru a v případě nezateplené podlahy se hromadí v půdním prostoru. Pokud tento prostor využíváme k bydlení, máme izolaci ve střešní rovině a není nutné podlahu půdy izolovat.

Zateplovat lze i bez hmoždinek

Zateplovat lze i bez hmoždinek

Problematika moderního zateplení domu dnes odhaluje i několik mýtů z minulosti, které nemají z pohledu konstrukce současných zateplovacích systémů naprosto žádné opodstatnění.

Nové legislativní normy EU zvýší tlak na rekonstrukce budov

Před dvěma lety představila Evropská unie novou energetickou strategii, tzv. evropskou renovační vlnu. Součástí této strategie je i směrnice, jejímž záměrem je snížit do roku 2030 emise v budovách až o 60 procent a podpořit komplexní renovace budov v celé unii. I starší dům je možné zateplit podle přísnějších požadavků pro pasivní domy

01 Příprava

Jak správně zateplit sádrokartonové příčky (pracovní postup)

Sádrokartonové příčky se v dnešní době těší velké oblibě. Jsou spolehlivým řešením pro členění prostoru a vytvoření klidové zóny v interiéru. Příčky ovšem musí dosáhnout příslušné úrovně vzduchové neprůzvučnosti a požární odolnosti.

01 realizace baumit ceramic drazdany

Baumit Ceramic nově s výhodou evropské certifikace

Aplikace zateplovacích systémů ETICS dnes patří k běžným standardům většiny staveb rodinných i bytových domů. Vedle zcela prokazatelných ekonomických úspor však zateplení nabízí také možnost kreativního ztvárnění finální fasády pomocí keramických a dekorativních obkladů.

pokládka Protect

Zateplení šikmé střechy bez výměny krytiny

Většina již realizovaných staveb se šikmými střechami využívá podkrovní prostory pro bydlení. Domy, které se v České republice postavily před rokem 2000, nyní stojí před složitou otázkou – jak dosáhnout maximální úspory tepla?

cement, tmel

Lepicí a stěrkové hmoty (přehled)

Nedílnou součástí kontaktního zateplovacího systému jsou lepicí a stěrkové tmely – jednosložková sypká hmota určená k rozmíchání ve vodě. 

Ilustrační foto zateplování panelového domu 1

Máte dostatečně zatepleno?

Zateplování budov kontaktním zateplovacím systémem (ETICS) se ve větší míře začalo provádět na začátku 90. let. V té době bylo běžné, zateplovat tloušťkou 50 – 80 mm, což odpovídalo tehdejším standardům a požadavkům na zateplení.

Strop v rozlehlých podzemních garážích vytvořený z lamel ISOVER TOP V Final

Efektivní zateplení suterénního stropu

Jak vytvořit podhledy v suterénních místnostech jako jsou prostory typu podzemních garáží, dílen, kotelen a sklepů, kde nejsou tak vysoké nároky na kvalitu finálního povrhu a celkový design, ale zároveň zde musí být dodrženy základní požadavky zateplování?

Zateplení 03

Zateplení – spousta možností, jak ochránit teplo domova

Představovat Čechům princip zateplení by se mohlo zdát zbytečné. Drtivá většina obyvatel naší země jej totiž podle průzkumu sdružení EPS ČR považuje za ekonomicky výhodné, a myslí si to i ti, kdo dosud „nový kožich“ na svém domě nemají. Do pěti let plánuje zateplit 36 % Čechů v dosud nezateplených domech. Pojďme si nyní představit, jaké druhy tepelné izolace lze na českém trhu pořídit.