V polovině dubna se v japonské Ósace otevřely brány do světa designu a architektury všem návštěvníkům. Na umělém ostrově Yumeshima se během šesti měsíců představí více než 160 zemí a mezinárodních organizací, přičemž každá z nich má možnost přiblížit návštěvníkům svoji kulturní identitu, vizi budoucnosti a přístup k aktuálním globálním výzvám – a to často právě prostřednictvím architektury. Představujeme výběr tří pavilonů, které zaujaly.
Občanské stavby
Modernizace zastřešení železničních uzlů, rekonstrukce terminálů, nové zastávky linkové dopravy nebo městský mobiliář. Investice, lišící se rozsahem, realizované v odlišných prostředích a s různým zadáním. Řešení ale může být vždy jediné – Egoé. Bílovická společnost, která už 30 let přináší design do dopravní infrastruktury a ulic.
Budování nových koncertních síní pro přední symfonické orchestry patří mezi nejvýznamnější projekty, které největší česká města na začátku 21. století spustila. V Brně už začali stavět.
Česko-anglická Montessori Základní škola Duhovka v Praze prošla rozšířením, které reflektuje jak specifické potřeby Montessori vzdělávání, tak urbanistický kontext svého okolí.
Ve Staré Boleslavi se připravuje výstavba nové svazkové školy, která by měla poskytnout místo pro až 1080 dětí. Stavba se očekává na tříhektarovém pozemku mezi ulicemi Třebízského a Lhotecká, přičemž realizace závisí na získání stavebního povolení a financování. Pokud vše půjde podle plánu, výstavba by mohla začít v roce 2026 a škola by měla být otevřena v roce 2028.
V malebném přímořském letovisku St. Peter-Ording na břehu Severního moře vznikl projekt, jenž dokonale spojuje ekologické myšlení, moderní design a odkaz na místní tradice. Erlebnis-Hus, nově otevřené centrum na rozšířené plážové promenádě, je příkladem toho, jak může veřejný prostor sloužit místní komunitě i turistům a zároveň respektovat přírodu i historické kořeny.
Projekt Florenc21 slibuje zásadní proměnu jednoho z nejvýznamnějších brownfieldů v centru Prahy. Mezinárodní architektonická soutěž, do níž se přihlásilo 157 ateliérů ze 33 zemí, přitahuje pozornost odborníků i veřejnosti. O budoucí podobě této čtvrti rozhodne série tří soutěžních workshopů, jejichž vítěze určí porota vedená renomovaným německým architektem Stefanem Behnischem. Finální návrhy budou zveřejněny na podzim 2025.
Areál letního kina Háječek v Českých Budějovicích prochází zásadní proměnou. Z dříve uzavřeného prostoru, který byl většinu roku nevyužívaný a oddělený vysokým plotem, vznikne volně přístupný park propojený s okolím. Nová podoba tohoto místa umožní široké spektrum využití – kromě letního kina zde bude prostor pro divadelní představení, koncerty, food festivaly, veřejné bruslení i každodenní setkávání a odpočinek.
Nové budapešťské Národopisné muzeum – Néprajzi Múzeum – propojuje architekturu s přírodou díky své unikátní střešní zahradě, která se stala součástí městského parku Városliget. Dvě zakřivená křídla pokrytá zelení harmonicky splývají s okolím a vytvářejí vstupní bránu do muzea i parku. Tento architektonický skvost nejen obohacuje městskou krajinu, ale také přináší revoluční přístup k propojení kultury a zelených ploch.
V kodaňském přístavu vyrostl park, kam lze utéct od ruchu metropole a najít klid v náruči přírody. Dánské studio Cobe přináší rozmanitost celého světa na místo, kam historicky připlouvaly lodě s exotickým zbožím i příběhy. Pod vrstvami zeleně se navíc ukrývá podzemní parkoviště.
A co děti, mají si kde hrát? Touto otázkou se mimo jiné zabývá nově vzniklé kreativní duo Nami Ñami. Manželé Eduard Herrmann a Klára Koldová navrhli experimentální hřiště. Tradiční houpačku a klouzačku tady nehledejte.
Jakou roli dnes může hrát kostel v budování sousedské komunity? A jak k sakrálnímu prostoru přistupovat citlivě a s pokorou, ale zároveň vytvářet nosné prostředí pro víru současného člověka? Je vůbec možné kombinovat symboliku a multifunkčnost? Na Smíchově se to povedlo.
Nádražní sklad z 19. století, který přestal sloužit železniční dopravě, získalo v roce 2010 město Řevnice. Budova, tehdy ve špatném stavu, však skrývala nečekaný potenciál. Ten objevila ředitelka místní Základní umělecké školy, která ji začala využívat pro výstavy, koncerty a taneční vystoupení. Originální dřevěná stavba, známá jako Dřevák, si díky své jedinečné atmosféře rychle získala oblibu.
Brno se dočká moderní sportovní haly, která bude sloužit dráhovým cyklistům a atletům. Vítězný návrh architektonické soutěže, pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM), pochází z dílny ateliéru ov architekti. Budova získá podobu oválného dřevěného pavilonu, který se přirozeně propojí s okolním parkem. Směrem k městu bude hala otevřená a naváže na sportovní areál v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu.
V Kodani aktuálně probíhá jeden z nejambicióznějších projektů městského rozvoje napříč Evropou. Nová čtvrť Nordhavn přitom nevyniká pouze kvalitní architekturou a urbanismem, ale i modelem financování pomocí developerských kontribucí.