Soukromá základní škola Guliver

Unikát v optickém závoji. Soukromá základní škola vyrostla v průmyslovém areálu

O této budově se začalo mluvit již dlouho před začátkem školního roku. Vloni otevřená soukromá základní škola Guliver v Banské Štiavnici. přirozeně zaujala i odbornou veřejnost a získala dvě nominace v soutěži CE ZA AR 2021. Už dlouho se na mapě slovenské architektury neobjevila nová základní škola od soukromého investora a v takové architektonické kvalitě.

TreeHugger

TreeHugger: budova turistického centra, která ustupuje stromům

Bressanone (německy Brixen) je malé město v severní Itálii. Díky své poloze v blízkosti Dolomit je častou zastávkou turistů mířících do tohoto horského masivu. Na malém trojúhelníkovém prostranství v centru města vyrostlo během téměř 150 let několik budov. Čtvrtou (a údajně poslední) stavbou je sídlo turistického centra pro rok 2019, takzvaný TreeHugger, od italského studia MoDusArchitects.

Kulturní centrum Moravská Třebová

Stavebnice v tovární hale. Moravská Třebová vybrala podobu budoucího kulturního centra

Odborná porota pod vedením architektky Evy Eichlerové vybrala vítězný návrh budoucí podoby kulturně-komunitního centra v bývalém průmyslovém areálu v ulici Jiráskova. Studie z dílny architektonické kanceláře Rusina Frei Architekti počítá s výstavbou společenského sálu s kapacitou 250-500 osob, kinosálem pro 80 osob, novou městskou komunitní knihovnou, zázemím pro depozitář muzea, barem, kavárnou a dalšími prostory pro společenský život.

Studio Perspektiv Masarykovo namesti Metropolitni plan 02

Náměstí u Masarykova nádraží: Nová brána staré Prahy

Pražské Masarykovo nádraží je poněkud zapomenutým místem s pozoruhodnou historií, jehož přilehlé veřejné prostory dlouho chátraly. Probíhající výstavbou a plánovanými úpravami by se měl prostor transformovat na nové živé náměstí.

Základní a mateřská škola Sadová

Park a škola. Brno vybralo podobu nového společenského centra rozvíjející se čtvrti

Nová mateřská a základní škola, náměstí nabízející čtvrti Sadová potřebné veřejné prostranství i vše obklopující park s hřišti a novými vyhlídkami. Tak vypadá vítězný návrh ateliérů XTOPIX architekti a consequence forma, který na konci srpna vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM).

MŠ Mydlinky

Mateřská škola Mydlinky na Praze 12 bude v pasivním standardu

Položením základního kamene slavnostně odstartovala stavba mateřské školky Mydlinky navržené v pasivním standardu, na které se ale již několik měsíců ustavičně pracuje. Obyvatelé Prahy 12 se tak mohou těšit na novou hospodárnou školku, která by měla být dle aktuálního předpokladu dokončena v srpnu 2023.

Mašínův statek - Památník tří odbojů

Rodný statek Josefa Mašína ožívá jako Památník tří odbojů. Projekt je dílem studentů

V Lošanech na Kolínsku na místě rodného statku protinacistického odbojáře Josefa Mašína otevřeli Památník tří odbojů. Spolek Mašínův statek – památník tří odbojů budoval památník zhruba tři roky z veřejné sbírky. Podle Mašínovy dcery Zdeny Mašínové není místo pouze rodinnou záležitostí, ale bude svědectvím o československých dějinách pro budoucí generace.

Revitalizace náměstí Míru

Podzemní parkoviště, kašna a pokácené stromy. Zlín připravuje obnovu náměstí Míru

Projekt na plánovanou rekonstrukci náměstí Míru v centru Zlína by měl být hotov i se stavebním povolením na přelomu let 2023 a 2024. Poté bude na vedení města, zda se do rekonstrukce pustí. Je to velký projekt, náklady by mohly být 300 až 400 milionů korun, řekl na pondělní večerní diskuzi s občany o projektu primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

ZŠ Rohan

Flexibilní a transparentní: Na Rohanském ostrově vznikne škola pro 800 dětí

Na pražském Rohanském ostrově vznikne škola pro více než 800 dětí, podle návrhu Studia AXX1, které zvítězilo v architektonické soutěži. Ve škole bude 27 tříd, bude mít vnitřní i venkovní sportoviště, jídelnu a vybavena bude nejmodernějšími technologiemi. Náklady jsou předběžně odhadovány na jednu miliardu korun. Stavět by se mohlo začít v roce 2026 a výstavba potrvá dva roky.

Sál Jihočeské filharmonie

Chrám pro hudbu, které vládne bílá. Minimalistický sál Jihočeské filharmonie navrhli v A8000

Tam, kde se modlilo, nyní vládne hudba. Jihočeská filharmonie sídlí od roku 1988 v budově bývalého kostela svaté Anny v Českých Budějovicích. Koncertní sál ale potřeboval proměnu, akustika byla špatná a vzduchotechnika nedostačující. Rekonstrukce proběhla podle návrhu ateliéru A8000, který řídí architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer.