ASB Architektura Občanské stavby

Občanské stavby

Partneři sekce:

Před více než půl stoletím zanikla. Dnes na stejném místě vznikla nová. Řeč je o kapli Panny Marie Na Pískách v obci Čečelice. Minimalistická, tichá, a přesto silně působivá. Architekti z ateliéru Chrama ji navrhli jako současnou krajinnou dominantu, která navazuje na historické cesty, duchovní symboliku i přirozenou paměť místa. Stavba se nyní objevila v užší nominaci na Českou cenu za architekturu 2025.

Štěpánka Šulanová -

Na jihu Čech byla otevřena nová cyklostezka, která propojuje Loučovice a Vyšší Brod. Trasa o délce 5,5 kilometru sleduje původní trasu historického přívodního kanálu k dnes už nefunkční hydroelektrárně. Projekt vznikl podle návrhu ateliéru A8000 ve spolupráci s dopravním inženýrem Ondřejem Zenklem ze společnosti Zenkl CB.

redakce -

V betonovém srdci bývalého pivovaru Carlsberg, v jedné z nejvýraznějších industriálních budov Kodaně, se znovu rozsvítila světla. Kedelhuset, někdejší centrální kotelna, dnes hostí dánské národní centrum pro tanec a performativní umění – Dansehallerne.

Michaela Irová -

Návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary budou moci letos poprvé shlédnout filmy v jednom z nejvýraznějších architektonických počinů posledních let, koncertním sále v Císařských lázních. Oceňovaná vestavba od ateliéru Petr Hájek Architekti se promění v kinosál a nabídne festivalovým divákům nejen filmové projekce, ale i možnost zažít futuristický prostor ukrytý v historické skořápce lázeňské budovy.

Štěpánka Šulanová -

Rokycany stále čekají na zhotovitele jedné ze svých nejambicióznějších investic posledních dekád – revitalizace historické sokolovny a její přeměny na Nové kulturní centrum města. Zakázka, vypsaná už před časem, dosud nebyla uzavřena. Na stole už přitom leží hotový návrh od renomovaného ateliéru Rusina Frei architekti, který vzešel z architektonické soutěže.

Štěpánka Šulanová -

Plzeň udělala zásadní krok k záchraně a modernizaci kulturního domu Peklo, který patří k nejvýznamnějším historickým stavbám ve městě. Architektonická soutěž, kterou město vyhlásilo, zná svého vítěze. Nejvíce porotu zaujala koncepce týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Ti dokázali navrhnout řešení, které propojuje úctu k historii s potřebami současnosti – bez zbytečné okázalosti a s velkým respektem k místu samotnému.

Štěpánka Šulanová -

Luxusní hotel Fairmont Golden Prague, bývalý InterContinental, prošel pod vedením Metrostavu zásadní stavební úpravou a technickým znovuzrozením. Rozsáhlá rekonstrukce odhalila vrstvy cenné brutalistní architektury i rozsáhlá poškození historické stavby, a postavila tak celý realizační tým před výzvu v podobě hledání cest k jejich záchraně.

Křižíkovy pavilony vznikly v roce 1991 podle návrhu architekta Michala Brixe u příležitosti stého výročí Zemské jubilejní výstavy z roku 1891. Původně měly sloužit jen dočasně pro potřeby Všeobecné československé výstavy, avšak i po více než třech dekádách zůstávají důležitou součástí pražského Výstaviště. Spolu s Křižíkovou fontánou tvoří nedílný prvek severního předpolí Průmyslového paláce a zdůrazňují jeho kompoziční osu.

redakce -

V polovině dubna se v japonské Ósace otevřely brány do světa designu a architektury všem návštěvníkům. Na umělém ostrově Yumeshima se během šesti měsíců představí více než 160 zemí a mezinárodních organizací, přičemž každá z nich má možnost přiblížit návštěvníkům svoji kulturní identitu, vizi budoucnosti a přístup k aktuálním globálním výzvám – a to často právě prostřednictvím architektury. Představujeme výběr tří pavilonů, které zaujaly.

Michaela Irová -

Modernizace zastřešení železničních uzlů, rekonstrukce terminálů, nové zastávky linkové dopravy nebo městský mobiliář. Investice, lišící se rozsahem, realizované v odlišných prostředích a s různým zadáním. Řešení ale může být vždy jediné – Egoé. Bílovická společnost, která už 30 let přináší design do dopravní infrastruktury a ulic.