Biopharma Hub Masarykovy univerzity

V Brně se rodí inkubátor farmaceutů. Masarykova univerzita staví výzkumné centrum

Masarykova univerzita v Brně získala stavební povolení na projekt MUNI BioPharma Hub za přibližně 2,5 miliardy korun. Vzápětí vypsala veřejnou zakázku na generálního dodavatele stavby. Výstavba nové budovy v Univerzitním kampusu v Bohunicích by měla začít letos v srpnu, provoz by mohl být spuštěn v polovině roku 2026.

Nová budova německého kancléřství

Odtud se povládne Německu. Nová budova kancléřství vyvolává rozruch

Spolkové kancléřství v Berlíně se proměnilo ve staveniště, v areálu vyroste nová úřednická budova s heliportem a původní budovu čeká oprava střechy. Dlouho plánované stavební práce ale vyvolávají kontroverze, neboť přístavba vyjde podle odhadů na 777 milionů eur (18,2 miliardy Kč), což kritizuje i ministr financí Christian Lindner.

Regenerace obytné čtvrti Obeciny

Zklidnění dopravy, nová hřiště a zeleň. Zlín představil návrh regenerace obytné čtvrti

Nedávno zveřejněná urbanistická studie se zabývá veřejným prostranstvím v prvním poválečném sídlišti ve Zlíně, v obytné čtvrti Obeciny. Řeší především úpravu zeleně, reorganizaci dopravy, modernizaci hřišť, mobiliáře a uspořádání odpadového hospodářství. Po veřejném projednání, které proběhlo v prosinci minulého roku, navíc Kancelář architekta města Zlína zohlednila připomínky obyvatel lokality.

Site Verrier de Meisenthal

Opuštěná sklárna v Meisenthalu: Betonová vlna jako symbol slavné historie

Meisenthal je malá francouzská víska poblíž německých hranic. Ačkoliv zde žije ani ne 700 obyvatel, nalezneme tu mimořádnou architektonickou realizaci, která je pevně spjata s historií tohoto údolí. Site Verrier de Meisenthal je kulturní centrum vybudované v historické sklárně z 18. století, protože právě sklářství tuto obec proslavilo po celém světě.

Školka Montessori

Neplecha dovolena. Školka v Jablonci nad Nisou nezabíjí dětského ducha

Studio Mjölk architekti a Projektový atelier David navrhli rozvernou dostavbu Montessori školky v Jablonci nad Nisou – zasvěcenou dětské hře. Na střechu umístili herní terasu, patra uvnitř školky propojili tobogánem. Je tu dostatek místa, aby byly všechny děti spolu, ale také si mohou najít soukromí pro svoji neplechu.

Multifunkční sál Císařské lázně

Unikátní dialog starého a nového. Multifunkční sál v Karlových Varech se otevře už v červnu

Karlovy Vary budou mít nový koncertní sál. Vznikne unikátní vestavbou do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní, jednoho ze symbolů karlovarského lázeňství. Návrh od studia Petr Hájek Architekti vede citlivý, ale progresivní dialog s původní stavbou z roku 1895. Slavnostní otevření Císařských lázní pro veřejnost proběhne 17. června 2023.

Transformační centrum Ústeckého kraje

Opuštěná škola našla nový účel. Přemění se na Transformační centrum Ústeckého kraje

Z bývalé střední školy v Ústí nad Labem vznikne Transformační centrum Ústeckého kraje podle společného návrhu mh architects atelier a Andrea Ravagnani Architects, jenž zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. V návrhu architekti pražského ateliéru, kteří spolupracovali s kolegy v Itálii, zachovali původní tvar panelových objektů a na ně umístili zcela odlišné nástavby.

Terminál Smíchov

Nový Terminál Smíchov se přiblížil. Praha získala územní rozhodnutí

Hlavní město dosáhlo významného milníku v přípravě stavby nového dopravního terminálu v prostoru Smíchovského nádraží v Praze 5. Aktuálně získalo pravomocné územní rozhodnutí. Stavba zahrne především zastřešení kolejiště a vznik autobusového nádraží na střeše, dokončena by mohla být už v roce 2028.

Nemocnice Bory

Nová bratislavská Nemocnice Bory: Dílo intuitivní jako iPhone

Dutch Health Architects a AT26 Architects vytvořili nemocnici nové generace, která kombinuje kvalitní architekturu a design s nejmodernějšími technologiemi pro maximální komfort návštěvníků. Historicky největší soukromá investice do slovenského zdravotnictví je od začátku dubna v ostrém provozu.