ASB Architektura Občanské stavby

Občanské stavby

Areál základní školy Křižná ve Valašském Meziříčí se dočká proměny. Studio AXXI zvítězilo v mezinárodní architektonické soutěži na přístavbu tělocvičny. Stávající spojovací chodby a bariéry školy mění v živý školní areál plný přívětivých atrií, zahrad a teras. Využívá přitom lokální barevnost a tradiční valašské ornamenty, které interpretuje současným architektonickým jazykem.

redakce -

Vídeňská radnice představila spolu s rakouským dopravcem ÖBB ambiciózní plány na přeměnu rozsáhlého území bývalého seřaďovacího nádraží na severovýchodě města v chráněné přírodní území. Magistrát chce přírodě navrátit plochu o 90 hektarech, hotovo by mělo být do roku 2030.

redakce -

Architektonická soutěž na novou budovu obecního úřadu ve středočeských Slapech zná svého vítěze. Komise vybrala návrh studia Karel Filsak architekti, a to pro jeho „lapidární a přitom důmyslně řešené dispozice, adekvátní měřítko a výraz odpovídající obci Slapy“. Neokázalá a přesto důstojná budova působí přirozeně, nenuceně roste a zapadá do kontextu místa.

redakce -

V posledních letech se Praha konečně začala zabývat i místy, která nejsou pro nikoho radostná. Jedná se o modernizaci hřbitovů. V zahraničí je to téma velmi časté a především otevřené k diskusi. V České republice se jedná spíše o deprimující a nepříjemný podnět. Časy se však mění, a i hřbitovy se dočkaly.

Dana Beková -

Hlavní cena letošního ročníku prestižní EUMies Award 2024 putuje do Berlína. Po německé DAM Preis si tak stavba studijního pavilónu pro TU Braunschweig odnáší další prestižní ocenění. Vyzdvihována byla hravost, detail i technologické provedení a především principy cirkulární udržitelnosti.

Michaela Irová -

Nejprve náměstí s váhou, pak s tunelem - dnes po revitalizaci je náměstím s váhou i tunelem, a ještě majákem, jak ho nazývají autoři revitalizace architekti ze studia OVA. Náměstí se tak ze zbytkového prostoru, který zde zůstal po stavbě tunelu opět stalo místem setkávání. Houšť zeleně i parkoviště bylo nahrazeno otevřeným prostranstvím, prostorem, který může spojovat. Z bariéry a neprostupného území se tak stává významná spojka, křížení cest.

Michaela Irová -

Malé středočeské město ukrývá pozapomenutou stavbu nejvýznamnějšího českého architekta poválečné éry. Kulturní dům Karla Pragera, od jehož narození uplynulo loni v srpnu sto let, dosud stál mimo pozornost odborníků i fanoušků. S fotografem Radkem Úlehlou jsme se proto vydali tuto brutalistickou stavbu s úchvatnými dochovanými interiéry vůbec poprvé uceleně zdokumentovat.

Matěj Beránek -

Jak vytvořit novou městskou zástavbu? Historicky se vystřídaly různé přístupy, jak vůbec pojmout otázku plánování měst, ve Švédsku to teď zkoušejí jinak - v pomalejším rytmu, aby se člověk dokázal na vzniklé změny adaptovat, s participačním programem, pokládáním otázek bez zátěže, že na každou je vždy nutné najít odpověď. A všechno to začíná prázdnem.

Michaela Irová -

Projekt, který přepsal smutný osud opuštěných ruin korsického kláštera - stojí za ním francouzské studio Amelia Tavella Architectes. Z původní zříceniny jako fénix vyvstala měděná přístavba. Je v ní výstavní prostor, mediální knihovna i dětská zóna. Místo se tak opět může stát aktivní součástí společenského života.

Michaela Irová -

Příběh komunitního centra v Máslovicích je příběhem o křehkosti malých sídelních útvarů u nás. O tom, jak moc je pro ně osudové, když se něco nepovede. Situace odvážné obce severně od Prahy nakonec vyústila v happyend, jehož otisk stojí na malebné návsi. Díky němu mají Bod architekti na kontě další krásnou rekonstrukci a místní prostor pro společenské vyžití i vzdělávání.

Areál provozovaný Teplárnou České Budějovice vstupuje do 21. století. Vznikne zde multifunkční technologický, edukační a komunitní komplex. FabLab s celoročním provozem, vysokoškolské koleje, kvalitní veřejný prostor i komunitní centrum. Ateliér A8000 se zúčastnil architektonického soutěžního workshopu na podobu Energetického parku České Budějovice. Zvítězil v jedné ze tří částí soutěže.

redakce -