Park na Rohanském ostrově

Praha objevuje řeku: Budoucí park na Rohanu nabídne prostor pro všechny

Předmětem mezinárodního soutěžního dialogu bylo navrhnout budoucí rozvoj veřejného prostranství podél řeky Vltavy. Lokalita, které se dlouhé roky nevěnovala pozornost, se tak stane místem nejen pro divokou přírodu, bydlení a práci, ale také odpočinek. Vítězem se stal česko-belgický tým složený z ateliérů OMGEVING+FISER+VRV+SINDLAR.

Střecha NPG

Zelená střecha roku 2023: Vítěz vsadil na splynutí s okolím

Soutěž Zelená střecha roku mapuje již deset let situaci na trhu zelených střech v České republice. Patnáct objektů přihlášených do letošního ročníku soutěže navštívili členové odborné poroty v polovině června. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 14. září 2023 u příležitosti mezinárodní konference Zeleň na budovách jako součást adaptačních opatření na změnu klimatu. Časopis ASB je mediálním partnerem ocenění.

Komunitní centrum Knoflík

Knoflík: Ambiciózní přeměna sídlištní ruiny. Na střeše se pořádá i letní kino

Jen v hlavním městě žije na sídlištích celých 40 % obyvatel. Je tedy vysoce pravděpodobné, že tzv. „králíkárny“ nejen nezmizí, ale je do nich naopak potřeba investovat a zvelebovat je. To se samozřejmě týká i veřejného prostoru, který byl v uplynulých desetiletích většinou zanedbáván a místním tak chybělo větší sepětí s lokalitou. To je rovněž případ zchátralého komplexu veřejné vybavenosti na Proseku. 

Svazková škola LOŠBATES

Přes byrokratické a dotační překážky. Svazková škola na Říčansku se připravuje šestým rokem

Na počátku byla mimořádná mezinárodní architektonická soutěž, které se zúčastnilo 108 týmů z 38 zemí celého světa. Výsledky byly oznámeny v dubnu 2018. Ani po více jak 5 letech se však nekoplo do země. Nyní dobrovolnému svazku obcí LOŠBATES na Říčansku svitla naděje. Konečně se podařilo získat stavební povolení pro novou svazkovou základní školu v Louňovicích určenou 540 žákům.

Svazková škola Chýně - Hostivice

Škola jako otevřená náruč a nové centrum obce

Obce Chýně a Hostivice se spojily s cílem vybudovat novou základní školu pro přibývající obyvatele obou obcí. Pomocí architektonické soutěže vybraly návrh ateliéru ov architekti, který z budovy a přilehlého veřejného prostoru vytváří nové lokální centrum.

Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy

Inspirováno dětmi. Nová léčebna slouží jako vzor udržitelné architektury v panenské přírodě

V regionu Moravského krasu, na území chráněné krajinné oblasti, vznikl nový komplex léčebny, který zdůrazňuje spojení mezi moderní architekturou, přírodou a technologickými inovacemi. Léčebna pro děti s nemocemi dýchacího ústrojí v Ostrově u Macochy na Blanensku má více než třicetiletou tradici a nový komplex zcela nahradil původní, nevyhovující budovu.

Brána Pusteven

Brána Pusteven: Nenápadný objekt zapadne do beskydské krajiny

Ve snaze zdůraznit krásy regionu a zlepšit pohodlí návštěvníků, představuje projekt Brána Pusteven inovativní architektonický záměr, který přemění volnou plochu u parkoviště na Pustevnách v neotřelé nízkopodlažní informační centrum. Ambiciózní projekt se zaměřuje na vytvoření moderního informačního centra, veřejných záchodů nebo zázemí obsluhy parkoviště.

Volksschule Christian Bucher Gasse

Další inspirace z Vídně: První školní dřevostavba vznikla za plného provozu

Česko pomalu začíná objevovat kouzlo a výhody dřevostaveb. Po nesmělých krůčcích s prvními bytovými domy a firemními sídly se můžou zraky investorů a architektů upřít – jak jinak – do rakouské metropole. Rekonstrukci základní školy zde pojali se vší parádou a vznikla vizuálně i provozně ojedinělá stavba.

Velký mlýn

Knihovna, která budí závist. Libeň se dočkala komunitního centra ve starém mlýně

Velký (Löwitův) mlýn je barokní památka, která od 16. století stojí na břehu říčky Rokytky v Libni (Praha 8). Dlouhá léta byla budova mlýna prázdná. V roce 2022 uzavřela městská část Praha 8 smlouvu se Spolkem Velký mlýn, který zahájil adaptaci mlýna na kulturní centrum. První část úprav je hotova a koncem července zahájili provoz knihovna a kavárna.

ZŠ a MŠ Lety

Škola a školka u Prahy. Jednoduše, bez příkras a kvalitně

Lety podobně jako další obce v prstenci kolem Prahy procházejí v posledních 30 letech masivní urbanizací. Počet obyvatel se zvýšil z 347 v roce 1932 na dnešních cca 1500, tedy na více než čtyřnásobek. Vzhledem k vyčerpání školní kapacity a pokračující výstavbě musela obec přikročit k vybudování nové školky a školy.

Vltavská underground

Nevábné pražské podchody chytly druhý dech. Mladí sem míří za nočním životem

Podchody na Vltavské nebyly zrovna místem, kam by se Pražané dobrovolně vydávali. Neudržované, zpustlé, čpící vším možným i nemožným a plné podivných individuí. Městskou částí Praha 7 iniciované proměny tohoto místa se ujali architekti z U / U studio a re-place a společnými silami stvořili prostor, kam nyní míří zejména mladí lidé za zábavou.

Cukrouš

Cukrouš, větrníky i lev. Známe vítěze netradiční soutěže o umělecká díla v pražské čtvrti

Porota složená z řad odborníků, umělců a zástupců developera vyhlásila vítěze umělecké soutěže ART.cukrovar. Celkem z 122 návrhů byla vybrána čtyři díla, která se budou realizovat ve veřejném prostranství nově vznikající čtvrti Modřanský cukrovar v Praze 12. Soutěž byla kontrolována a schválena Českou komorou architektů.