Večerní světlo zbarvuje stavbu dočervena.

Chrám světel Bahá´í v Santiagu

V blízkosti chilského hlavního města Santiago vznikl v roce 2016 po třináctiletém úsilí jeden z velkých chrámů bahaistů. Plášť překvapivě lehce působícího chrámu na úpatí And se mění spolu se světlem a vytváří tak hru o proměnlivosti a jistotách našeho světa.

Horácká aréna

Jihlava zaplatí za projekty k multifunkční aréně 65 mil. Kč

Jihlava zaplatí za kompletní projektovou dokumentaci pro novou multifunkční arénu skoro 65 milionů korun. Zakázku dostal vítěz architektonické soutěže, jímž byl Josef Chybík ve spolupráci s ateliérem Chybík+Krištof. Hala bude stát v místě nynějšího zimního stadionu, jehož demolice by mohla začít koncem příštího roku. Novinářům to dnes řekl manažer pro výstavbu arény a radní města David Beke.

erná kostka

Firmu na stavbu knihovny v Ostravě by kraj mohl hledat na podzim

Moravskoslezský kraj předpokládá, že by letos na podzim mohl vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky v Ostravě. Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a připravuje stavební povolení, řekl ČTK náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Náklady na výstavbu nové knihovny se odhadují na 1,35 miliardy korun.

Olověný plech odlišuje nové objemy od starší hmoty. Dobudovaný presbytář obnovil siluetu kostela.

Muzeum středověkého umění

Katedrála Panny Marie (St. Mary´s Cathedral) v irském Kilkenny zažila za poslední století několik změn. O poslední z nich se postaral skotský ateliér, který ji citlivým zásahem přiblížil původním obrysům, ale zároveň ji zcela novou funkcí přenesl do třetího tisíciletí.

Základní a mateřská škola Be happy

Praha 10 nemá dost míst ve školách a školkách, plánuje stavět

Desátá městská část nemá dostatek míst ve školách a školkách. Radnice nedávno dokončila novou školku v ulici Nad Vodovodem, letos plánuje zahájit stavbu další v Bajkalské. Vedení radnice chce také opravit nyní prázdnou bývalou školu ve Strašnicích, práce tam však nezačnou dříve než příští rok. V plánu jsou i další stavby či přístavby škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. ČTK to sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník. Praha 10 nyní zřizuje 13 základních a 20 mateřských škol.

Andreas von Graffenried

Stavba budovy pro Jihočeské divadlo má přijít na 2,4 mld. korun

Stavba nové budovy pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii by měla stát až 2,4 miliardy korun. Vyplývá to ze studie, která se tímto projektem zabývá. Nová budova by měla být na českobudějovickém Mariánském náměstí. Studie pracuje zatím se dvěma variantami. Jedna počítá s tím, že by divadlo úplně opustilo současný objekt, druhá alternativa navrhuje i jeho rekonstrukci. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekl německý autor studie Andreas von Graffenried.

Klementinum

Druhý pokus o novou národní knihovnu

Trvající problémy s kapacitou vedou knihovníky, kteří pečují o archivy české literatury, a Ministerstvo kultury k obnovení snahy o postavení nového objektu národní knihovny. Dlouholeté spory kolem projektu architekta Kaplického na knihovnu na Letné však za sebou zanechaly otázku, zda nakonec k vybudování této nové budovy vůbec dojde a za jakých podmínek bude probíhat výběr nejlepšího možného řešení.

Studenti v centru Ostravy 1

V Ostravě se začnou stavět nové univerzitní budovy za miliardu

Dvě nové budovy Ostravské univerzity postaví v centru města konsorcium dvou firem – ostravského závodu IMOS Brno a třinecké Beskydské stavební, které vyhrálo výběrové řízení. Objekty zhruba za miliardu korun budou novým zázemím pro sportovní aktivity i umělecké obory. Jejich součástí budou také podzemní garáže. ČTK to dnes sdělil mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Puskás Aréna12

Budapešťská Puskás Aréna osvětlená českými svítidly

Fotbalový souboj mezi domácím Maďarskem a Uruguayí slavnostně otevřel jeden z největších stadionů v Evropě, budapešťskou Puskás Arénu. Ta splňuje všechny požadavky UEFA a FIFA, a proto se již nyní mohou středoevropští fanoušci těšit na zápasy UEFA Euro, které bude příští rok hostit. Výrazným prvkem moderního interiéru jsou elegantní svítidla od českého výrobce.

Chaos má svůj význam. Síť potrubí je systém pro regeneraci pouštní půdy.

Český pavilon Expo

Podoba českého pavilonu pro Světovou výstavu v Dubaji byla známá už více než dva roky před jejím začátkem. Soutěž na návrh byla vypsána v únoru a vítězný návrh představila porota v červnu 2018. Stojí za ním mladí architekti Jan Tůma a Jindřich Ráftl. Český pavilon je symbiózou racionality a experimentu, architektury a technologie.

Drsné fitko

Drsné fitko

V centru dubajské designové čtvrti vznikla tělocvična, která nemůže svojí estetikou zaostávat za očekáváním klientů. Designéři z VSHD Design se inspirovali surovým světem undergroundových bojových klubů a představili návštěvníkům fitnescentra svět, který je reminiscencí toho nejlepšího z brutalismu.