Partneři sekce:
Vltavská filharmonie

Vltavskou filharmonii navrhne světová špička. Soutěž vyhrála vize dánského studia BIG

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem Ingelsem a Brianem Yangem. Rozhodnutí mezinárodní poroty zveřejnilo hlavní město Praha společně se svým Institutem plánování a rozvoje (IPR) během slavnostního večera v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Městská jatka v Ostravě

Areál bývalých jatek doplní zeleň. Ostrava finišuje velkou přeměnu brownfieldu

Rekonstrukce bývalých městských jatek se chýlí ke konci a naváže na ni významná přeměna veřejného prostoru v jejich blízkosti, která započne v dubnu 2022 a hotova bude na podzim letošního roku. Budovaný prostor zohlední historický kontext, nabídne příjemné místo plné zeleně k trávení volného času, ale obsáhne i historické prvky, jež byly nalezeny při výkopových pracích spojených s rekonstrukcí jatek.  

Areál Emauzy

Park v centru Prahy i rekonstrukce Pragerovy budovy. Emauzy dostanou nový kabát

Rada hl m. Prahy odsouhlasila rekonstrukci Emauzského areálu u Karlova náměstí. Zahrnuje budovy od známého českého architekta Karla Pragera, které se dnes nachází v havarijním stavu. Kromě záchrany cenné architektury z konce šedesátých let je cílem rekonstrukce proměnit okolí budov do podoby parku otevřeného pro veřejnost.

Lesní koupaliště

Obnova Lesního koupaliště v Liberci se komplikuje. Rozpočet narůstá

Plánovanou výstavbu nového zázemí na Lesním koupališti v Lidových sadech na okraji Liberce komplikuje růst cen ve stavebnictví. Tento týden v pátek začnou alespoň přípravné práce. Oznámil to architekt a předseda spolku Lesní koupaliště Jan Vondrák. Spolek má koupaliště pronajaté od města od roku 2020.

Veřejná prostranství v Pražské tržnici

Pražskou tržnici čeká proměna. V mezinárodní soutěži uspělo Studio Perspektiv

Otevřená mezinárodní architektonicko-krajinářská soutěž na budoucí podobu veřejných prostranství Pražské tržnice má svého vítěze. Je jím pražské Studio Perspektiv architektů Jána Antala a Martina Stáry. Jejich návrh vybrala mezinárodní porota ze soutěžních prací od celkem osmnácti studií z devíti zemí světa. Volbu odborné poroty stvrdila Rada hlavního města na pondělním zasedání.

Vestibul Hlavního nádraží

Konec Sherwoodu. Tendr za skoro 200 milionů má proměnit okolí hlavního nádraží

Správa železnic (SŽ) ve spolupráci s pražským magistrátem vypíšou tendr s předpokládanou hodnotou 173,6 milionu korun na úpravy hlavního nádraží a jeho okolí včetně tramvajové trati, která má vést Vrchlickými sady. SŽ ve věstníku veřejných zakázek zveřejnila předběžného oznámení o chystaném výběrovém řízení.

Lázně Krnov

O nových lázních v Krnově rozhodla soutěž. Nabídnou intimitu a výhledy do přírody

Plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness. To vše naleznou lidé v nových lázních v Krnově. O jejich podobě rozhodla dvoufázová projektová soutěž. Porota vybrala dílo týmu AOC architekti s.r.o. Porotci ocenili komplexní přístup, vhodnou volbu materiálů a chytře vyřešené propojení vnitřní a venkovní části.

Maersk Tower

Tower Maersk není strašidelnou věží. Usilovně se tu bádá

Dánská metropole Kodaň stojí už po léta v popředí evropského environmentálního progresivismu, a proto nepřekvapí, že i Tower Maersk, aktuálně rozšiřující zdejší univerzitní kampus, demonstruje jasně vyjádřená stanoviska udržitelnosti a pokročilé stavební ekologie.

Kulturní centrum IGI

Knihovna i kinosál. Sto let stará fara s přístavbou skrývá mnoho funkcí

Na počátku byly nevyhovující prostory, které začínaly být vratislavické knihovně příliš těsné. Jen o kus dál se přitom nacházelo ideální místo – nevyužívaný dům římskokatolické fary z roku 1914. Požadavky investora, liberecké městské části, však postupně bobtnaly a rozšiřovaly se. Před architekty ze studia atakarchitekti tak vyvstalo mnoho úkolů, které se podařilo splnit na jedničku.

Elbphilharmonie

Úžasná, ale nebezpečná. Labská filharmonie mnoha hudebníkům nesvědčí

Budova Labské filharmonie v Hamburku, která v uplynulých dnech hostila Českou filharmonii, je dominantou přístavního města. Unikátní stavba otevřená před pěti lety na břehu Labe je návštěvnickým magnetem a koncerty bývají beznadějně vyprodané. Velký sál, který pojme až 2100 posluchačů, však může být pro některé hudebníky problematický.