Pivovar Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou přemění starý pivovar na kulturní centrum. Sídlit zde bude i umělecká škola

Kralupská pivovarská sladovna se letos začne měnit v kulturní centrum. Přestavba má podle odhadů stát zhruba 500 milionů korun. Působit by v ní měla knihovna, muzeum, základní umělecká škola i domov dětí a mládeže. V objektu má vzniknout také byt pro správce a komerční prostory, které by mohly sloužit jako kavárna, restaurace a minipivovar, jenž by připomněl i původní účel, kterému budova sloužila.

Galerie moderního umění EPO1

Turbínová hala čeká na velkoformátová díla. Trutnovská elektrárna se stane Mekkou umění

Kolik galerií moderního umění se může pochlubit hned dvěma funkčními jeřáby? V Trutnově jednu takovou nalezneme. Místní podnikatel se pustil do odvážné záchrany historické budovy bývalé elektrárny a chce z ní učinit unikátní výstavní prostor v rámci celé republiky. A ty dva zmíněné jeřáby nebudou jen na okrasu.

Sportovní hala ZŠ, Nový Hrozenkov

Oceněná sportovní hala v Novém Hrozenkově: S krajinou v harmonii

Z původně obyčejného záměru na výstavbu tělocvičny základní školy v malém městysi ve východním cípu České republiky se díky mimořádně citlivému přístupu architektů ke krajině a obyvatelům Valašska podařilo vytvořit harmonický prostor pro pohyb a sblížení.

Předprostor Domu umění a park Koliště I

Zelený pokoj centra Brna. Okolí Domu umění se má proměnit v příjemný prostor

Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna a s ním propojený Dům umění navazující svým proměněným předprostorem také na Malinovského náměstí. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci minulého roku vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky na své schůzi posvětila Rada města Brna.

Riegrovy lázně

Architekt Petr Janda otevřel téma: V Riegerových sadech by chtěl lázně

Poté, co architekt Petr Janda a jeho studio brainwork dotáhli do konce ceněnou revitalizaci pražské náplavky, včetně ikonických prosklených kobek, iniciuje nyní další městský zásah, který je spjat s vodou a přehlíženou až zanedbanou lokalitou. Na paškál si vzal tentokrát jihozápadní cíp jedenáctihektarového parku na Praze 2.

Základní škola Venkov, Předklášteří

O podobě základní školy na Tišnovsku rozhodla soutěž. Vítězný návrh chce být dobrým sousedem

Plánovaná svazková škola v obci Předklášteří má sloužit celkem 540 žákům z dané obce a z dalších šestnácti svazkových obcí na Tišnovsku. Do vyhlášené architektonické soutěže se přihlásilo celkem 36 ateliérů, včetně zahraničních. Na konci prosince loňského roku byly oznámeny výsledky, zvítězil návrh studia Pelčák a partner architekti.

Knihovna LocHal

Redefinice knihovny: Opuštěné železniční depo se stalo rájem knihomolů

„Jedno z nejošklivějších měst v Nizozemsku.“ Právě takovými ne příliš vlídnými slovy popsala architektka Ingrid van der Heijden dvousettisícový Tilburg. Právě zde se pustil její architektonický ateliér Civic Architects do odvážné realizace, přestavby bývalého vlakového depa na novou městskou knihovnu LocHal Bibliotheek. A risk se nakonec vyplatil.

Mateřská školka Větrník

Živelnost, neuspořádanost, nepředvídatelnost. Nová mateřská školka v Říčanech se inspirovala dětmi

Říčany patří mezi desítky měst a obcí, kam odchází bydlet mladí lidé kvůli vysokým cenám bytů v Praze. Sekundárním jevem jsou pak zvýšené nároky na občanskou vybavenost, zejména pak na školy. Právě Říčany pak s nedostatkem míst pro předškolní děti dlouhodobě bojovaly. Řešením je Mateřská školka Větrník od architekta Davida Krause a jeho ateliéru Architektura.

Městská zahrada

Stromy, keře, léčivky i biotop. Okolí ostravské galerie PLATO nově obklopuje městská zahrada

Zahrada tvořící veřejný prostor nově zrekonstruovaných jatek na galerii PLATO je stavebně dokončena. Proměna původně nevzhledného okolí galerie započala v dubnu tohoto roku a v těchto dnech se prostranství kolauduje. Nový veřejný prostor galerie PLATO nabídne příjemné místo k trávení volného času obyvatelům i návštěvníkům Ostravy.

Rekonstrukce nádraží v Plzni

Plzeňské nádraží: Rekonstrukce historické budovy se přehoupla do druhé poloviny

Památkově chráněná budova hlavního vlakového nádraží v Plzni je v polovině kompletní rekonstrukce podle návrhu ateliéru A8000. Obnova 115 let starého objektu, do níž Správa železnic (SŽ) investuje 670 milionů Kč, začala loni v květnu, bude hotová do konce roku 2023. Teď dostává novou střechu i fasádu. Pokračuje montáž střešní krytiny na malých kupolích, pracuje se na poškozených krokvích hlavní kupole a horní věžičky.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Jako z pohádky. Jičín posune svou Knihovnu Václava Čtvrtka do 21. století

Město Jičín chystá rekonstrukci a přístavbu Knihovny Václava Čtvrtka za přibližně 70 milionů korun. Knihovna, která je jedním z kulturních center sedmnáctitisícového města i širšího regionu, díky rekonstrukci získá větší a moderní prostory a bude plně bezbariérová. Stavba podle návrhu pražského studia a1Architects by měla trvat od podzimu 2023 do konce roku 2025.

Gočárova galerie

Automatické mlýny v Pardubicích jsou téměř hotové. Budou sloužit jako Gočárova galerie

Gočárova galerie v Pardubicích je stavebně hotová, následovat bude vybavování interiérů. První výstavy budou moct lidé navštívit v létě. Galerie bude v bývalých automatických mlýnech, které jsou národní kulturní památkou. Práce na modernizaci stavby začaly v květnu 2020. Projekt je životním dílem architekta Lukáše Smetany, který objekt, společně se svou ženou, zakoupil v roce 2016.