ASB Stavebnictví Stavební technika

Stavební technika

Partneři sekce:

Máte rádi stavební stroje? Je to váš „pracovní nástroj“? Nebo jen chcete vidět novinky, které společnost Liebherr - světový výrobce stavebních strojů má ve svém portfoliu?

Kolečko je neocenitelným společníkem pro práce nejen na stavbě, ale i třeba na zahradě. Při práci ovšem tento pomocník dostává poměrně zabrat, a proto je velmi důležitý správný výběr kolečka, které vydrží zátěž, pro kterou ho pořizujeme.

Eliška Hřebenářová -

Není ničím výjimečným, když ve vzduchu pracuje na jednom úkolu více dronů najednou – a to ať už se jedná o samostatně operující drony kontrolující nedostupná místa staveb nebo o roj. V každém případě existuje určité riziko, že do sebe drony mohou narazit. Aby se zabránilo těmto, často nákladným, haváriím, představili výzkumníci z MIT v roce 2020 systém nazvaný MADER.

Eliška Hřebenářová -

Firma Skanska za pomocí 3D tisku vytiskla v Praze místnost pro zázemí terasy bytového domu. Podle švédské stavební společnosti jde o první využití 3D tisku přímo na staveništi během výstavby bytových a komerčních budov. Místnost o rozměrech 2,1 metru na délku, 1,5 metru na šířku a 2,65 metru na výšku se tiskla přibližně dvě hodiny a vytvořena byla z běžně dostupného betonu.

Silniční fréza, která pracuje automaticky a je řízena pomocí informací z Digitálního modelu stavby (DiMS). To je další z možností, jak může využití metody BIM zefektivnit a zlepšit práci stavařů. Robotická fréza totiž může pracovat mnohem přesněji, a připravit tak lepší podmínky pro položení asfaltové vrstvy.

Bednění, které budeme rozebírat, se zpravidla skládá z formy a systémů, jež zajišťují jeho polohu i stabilitu. Formu bednění tvoří bednicí plášť, vnitřní výztuhy a vnější výztuhy. Polohu formy a její stabilitu zajišťuje opěrný systém a podpěrný systém. Na tomto místě se nebudeme podrobněji zabývat jednoúčelově zhotoveným dřevěným bedněním.

Pokračujeme sledováním míst s možností pádů z výšky na staveništích. Tentokrát se zaměříme na zemní a výkopové práce v prostoru oploceného staveniště. Zní to možná nelogicky, ale při zemních pracích prováděných v prostoru staveniště nám hrozí pád z výšky do výkopu. Přesněji bychom měli uvádět, že se jedná o pád do hloubky. Kromě toho můžeme být při hloubení zavaleni zeminou.

Za práci ve výšce lze považovat jakoukoliv činnost vykonávanou ve výšce větší než 1,5 m nad okolím, bez ohledu na její náplň a délku trvání. Od výšky 1,5 m nad okolní plochou je tedy vyžadována ochrana proti pádu. Na staveništi musí být zajištěna ochrana proti pádu u všech pracovišť nad vodou nebo nad jinými látkami, kde hrozí nebezpečí poškození zdraví, a to bez ohledu na výšku.

Nákup bednicí techniky online není žádná novinka. Už nějakou dobu funguje online obchod s bednicí technikou shop.doka.com a u zákazníků se těší výraznému zájmu. Vždyť v online pobočkách Doka se uskuteční na tři stovky nákupů každý měsíc, a to je v oblasti bednění co říct. Nově ale Doka rozjela také online výprodeje, které zatím byly dostupné jen v případě výraznějších výprodejových akcí nebo v rámci odkupů z nájmu.

Online nákupy jsou jednoduché, pohodlně a zejména bezpečné. V dnešní době lze pořídit online celá řada zboží a služeb, bednicí systémy a bednění nevyjímaje. Stavebníci tak mohou ušetřit čas, výhodně pořídit a to vše bez nutnosti fyzického kontaktu. Dá se říci, že se jedná o „Malé kliknutí pro člověka, ale obrovský skok pro stavbu“, jak říká motto internetového obchodu shop.doka.com.

Řada obchodů se dnes provádí online. Výjimkou nemusí být ani stavba, respektive dodávky bednění na stavbu. Odborníci na bednění z firmy Doka pro tohle mají řešení: jmenuje se shop.doka.com. V téhle chvíli jsou navíc online nabízeny výhodné balíčky použitého bednění.

Velikost dvaceti čtyř fotbalových hřišť, výška 17 m a místo celkem pro 13,2 milionu barelů ropy: v jihoafrické oblasti Saldanha Bay vzniklo obrovské úložiště ropy s dvanácti nádržemi, každá o velikosti 110 m x 110 m.