Partner sekce:
  • XELLA

Mezi bydlením v maringotce a maringotce je rozdíl. A to protože není maringotka jako maringotka. Architekti navrhli chatu nebo chcete-li domek – ve tvaru maringotky, vypadající úplně jako maringotka. Více v článku Designová maringotka na šumavské stráni

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 03

Ve spojení s měsícem: Při rekonstrukci loftového bytu sehrál hravní roli onyx

Architektonický ateliér a1architects má svůj nezměnitelný rukopis. Ve vždy osobitě promýšlené koncepci nejsou opomenuty ani detaily, okenní výhledy, posezení v různých částech bytu či domu, prostě vše, co dělá z nového interiéru bezpečný a útulný domov a současně prováže interiér se zajímavými prvky exteriéru. Tak tomu bylo i v pozoruhodné rekonstrukci loftového bytu v Praze.

A1 W WRK INT FLAT PRAHA FARSKEHO F 02

Revival bytu ze třicátých let zachoval atmosféru i detaily

Prosluněný byt v Praze na Letné měl i ve své původní podobě všechny předpoklady pro to, aby svým majitelům poskytl komfortní a velmi příjemné bydlení. Prostorná dispozice s vysokými stropy, velkými okny a velkoryse prosklenými jedno či dvoukřídlými dveřmi byla sama o sobě perfektně promyšlená, není proto divu, že si majitelé přáli při renovaci zachovat v co největší míře původní atmosféru a vzhled.

Foto Laubová Hager 2

Klidná síla barev v bytě na Vinohradech

Pod taktovkou architektonického studia SMLXL vznikl unikátní byt na pražských Vinohradech, jemuž vévodí neutrální barvy v kombinaci s moderními materiály. Celkovou atmosféru prostoru dotvářejí jedinečné bytové doplňky – designová světla, vypínače berker i zrcadla rozlišných geometrických tvarů působí v prostoru jako nevšední umělecká díla.

S korkem v srdci: Renovace městského bytu dokládá materiálovou mnohotvárnost

Kobylisy jsou relativně klidnou pražskou městskou částí s historií sahající hluboko do minulosti. S trochou nadsázky lze dokonce říci, že tudy procházely dějiny a zanechaly zde několik významných a mnoho méně patrných stop. Její předností je vynikající dopravní obslužnost, je proto oblíbenou rezidentní čtvrtí hlavního města. Zajímavou rekonstrukcí pod taktovkou studia Formafatal prošel byt v jednom ze zdejších panelových domů.

Rekonstrukce bytu v památkovém domě přináší soudobé řešení

Bydlení v domech, jež jsou kulturní památkou, má zřejmá pozitiva, daná jejich historií a estetickou hodnotou. Určitá úskalí mohou vznikat při rekonstrukci takových objektů pro současné bydlení, kdy je třeba minimalizovat možné střety plynoucí ze zachování historické a umělecké hodnoty objektu na straně jedné a požadavků na moderní bydlení na té druhé. Byt v Praze 7 na Letné, jehož rekonstrukci realizovalo Studio Objectum, patří do této kategorie.

Pražský loft pro sběratele artefaktů: Autoři si v něm pohráli s barvami a atmosférou

Výrazu loft, jenž původně znamenal podkrovní prostor nebo nejvyšší patro průmyslového objektu, dnes rozumíme jako označení pro bytovou jednotku s velkou podlahovou plochou, vysokými stropy a velkorysým prosklením. Lofty vznikají nejčastěji adaptací prostor v nevyužívaných průmyslových objektech či na půdách bytových domů a pomáhají uspokojovat poptávku po do určité míry nekonformním bydlení.

Rekonstrukce vily na Vinohradech respektuje odkaz Františka Libry a zároveň vnáší kontrast

Kolonie vil v pražských Vinohradech, jejíž zastavovací plán, hmotové a dispoziční řešení domů zpracoval architekt František A. Libra, si dodnes uchovává atmosféru prvorepublikového bydlení. Přestože investor jednu z vil postupně proměnil na kancelářský objekt, architektům z ateliéru edit! se podařilo prostory vily provozně a vizuálně sjednotit, zachovat historické prvky a současně vnést soudobé architektonické řešení.

Studio Vrtiška & Žák: Nejlepší design je ten, který se dědí

Roman Vrtiška a Vladimír Žák pracují společně ve vlastním studiu již přes deset let, řadí se mezi vyhledávané a respektované tvůrce. Věnují se produktovému designu, projektům z oblasti architektury a interiérů. Navrhují nábytek a doplňky pro úspěšné společnosti. Je jim blízké téma udržitelnosti, které řeší také se svými studenty na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vedou Ateliér designu nábytku a interiéru.

Moderní bydlení na dohled od Basiliánské brány

Apartmán v rezidenční budově ve Vilniusu má rozlohu pouhých čtyřicet pět metrů čtverečních a omezený přístup denního světla. Původně to byl jednopokojový byt s kuchyňským koutem. Projektový tým z ateliéru YCL Studio z něj vykouzlil bydlení typu „pied-à-terre“, jak si investor přál, o dvou místnostech a vložil do něj vše podstatné.