Partneři sekce:

Kvalitní okno není běžný spotřebitelský produkt

Moderní otvorové výplně musí splňovat vysoké nároky na technologické zpracování, užitné vlastnosti i design. O tom, jaké požadavky na okna klade dnešní doba, jsme si povídali s Janem Tušlem, jedním ze spolumajitelů značky VEKRA.

Jak zvolit okna a dveře pro svůj dům?

Jak zvolit okna a dveře pro svůj dům?

Při rozhodování o volbě otvorových výplní nejprve intuitivně saháme po nám milém materiálu, který zkrášlí dům zvenčí a poskytne žádoucí výhled zevnitř. Ale protože netěsnými výplněmi stavebních otvorů se může ztrácet až 25 % energie, je dobré, aby to byla především okna a dveře s vysokou těsností a tepelně izolačními schopnostmi.

výměna oken 06

Je ten správný čas na výměnu oken?

Když v první polovině devadesátých let proběhla téměř plošná výměna nevyhovujících oken za plastová, došlo k razantním změnám v úspoře energií. Negativní stránkou však bylo téměř dokonalé utěsnění místností a díky nesprávnému větrání i následné problémy s vlhkostí. Přestože tato okna v podstatě stále fungují, byla konstruována tak, aby vydržela zhruba 30 let.

Aplikace montážní pěny do prostoru připojovací spáry

Jak správně vybrat ta pravá okna pro nový dům?

S jarním počasím se po zimní přestávce vrací období stavebních prací. Kvalitní okna jsou nemalou investicí, pokud ale výběr proběhne správně, v dlouhodobém horizontu se vyplatí – uspoří výdaje za vytápění, ochrání před venkovním hlukem a pomohou zabezpečit domácnost. Vhodně zvolená okna by navíc měla sloužit i desítky let. Tím nejdůležitějším přitom není jen jejich materiál.

Okna podle světových stran

Okna podle světových stran

Okno mělo dříve ve svém popisu práce charakteristickou trojici funkcí: v maximální možné míře osvětlit interiér, propojit vnitřek domu s venkovním prostředím a zároveň ho ochránit před povětrnostními vlivy. Dnes okna bereme čím dál tím častěji jen jako architektonický a estetický prvek, leckdy pak kvůli designu zapomínáme na jejich funkčnost.

Nezapomeňte na okenní parapet!

Nezapomeňte na okenní parapet!

Důvodů pro pořízení nových oken nebo pro výměnu starých oken za nové může být mnoho. V každém případě se jedná o důležité rozhodnutí, které ale ne vždy musí nutně vyřešit váš problém. Proto před finálním rozhodnutím věnujte dostatek času nejen pečlivému porovnání parametrů oken, ale také jejich bezprostřednímu okolí. Vaše okna, aby vnesla do interiéru osobitost a zároveň bránila úniku tepla, totiž musí být doplněna vhodným parapetem.

Okna do plochých střech

Okna do plochých střech

Okna do plochých střech typu F a typu C, která nabízí firma FAKRO, v sobě spojují vysokou funkčnost a velmi dobré termoizolační parametry. Zajišťují přísun dostatečného množství přirozeného světla a umožňují větrání interiérů pod plochou střechou.

Okna pro pasivní domy II - Kvalita moderních oken

Okna pro pasivní domy II – Kvalita moderních oken

Pokud jde o velikost a umístění prosklených ploch vůči světovým stranám, platí, že pro jižní fasádu by prosklení nemělo přesáhnout 40 % její plochy, při překročení tohoto poměru už dochází k přehřívání interiéru. K dostatečnému přirozenému osvětlení prostoru stačí prosklená plocha odpovídající 1/6 až 1/4 podlahové plochy místnosti.

Okna pro pasivní domy I. - Parametry

Okna pro pasivní domy I. – Parametry

Kvalitní výplně stavebních otvorů výrazným způsobem ovlivňují tepelné úspory a současně i efektivní využívání solárních zisků. Dvojnásob to platí u domů, splňujících pasivní standardy.

Jaké okno patří do dřevostavby

Jaké okno patří do dřevostavby

Pokud jde o kvalitu, pak je v zásadě je jedno, zda se jedná o okno do dřevostavby, do zděné či montované stavby. Vždy by totiž měla odpovídat kvalitě domu. Dřevostavba, která je řešená jako nízkonákladové bydlení, bude mít i své součásti v tomu odpovídající kvalitě. Protože u takovéto stavby převládá hledisko ekonomické, volba pravděpodobně padne na levnější standardní plastová okna.

Novinky v oblasti otvorových výplní

Novinky v oblasti otvorových výplní

Se zpřísňujícími se evropskými směrnicemi pro tepelnou ochranu budov jdou ruku v ruce množící se požadavky na výstavbu domů v nízkoenergetickém standardu, domů s téměř nulovou spotřebou energie a domů pasivních. Co tento vývoj znamená pro současné i budoucí nároky na vlastnosti oken?

Jak utěsnit okna a dveře

Jak utěsnit okna a dveře

Když se mluví o renovaci domu nebo bytu, většinou přijde řeč i na výměnu oken. Je to však vůbec potřeba? Nedají se původní okna upravit na standard nízkoenergetického bydlení? Bohužel, odpověď zní – ne. Neztrácejte však hlavu, ani oprava není k zahození, alespoň na určitou dobu.

Otvorové výplně budoucnosti

Otvorové výplně budoucnosti

Politika energetických úspor je v současné době jednou z hlavních priorit Evropské unie. Důvody je třeba hledat ve vysoké míře závislosti na importu surovin, ve značné nerovnováze mezi oblastmi produkce a spotřeby energie, stále rostoucími cenami energie a v neposlední řadě i v negativních vlivech zvyšování spotřeby energie na globální klima.

Dřevo-hliníková okna

Dřevo-hliníková okna

Při úvahách o moderním architektonickém vyhotovením oken musíme zaměřit pozornost i na kombinované okenní konstrukce, například dřevo-hliníková okna. Ta vynikají moderním a zároveň estetickým vzhledem, a navíc jsou vhodná i do nízkoenergetických a energeticky pasivních domů (EPD). Z exteriérové strany je rám okna hliníkový – tak si okno zachová čisté linie – v interiéru zase dřevěný.

Hliníková okna

Hliníková okna

Hliník působí elegantně. Svými čistými liniemi se hlásí k moderní architektuře a dobře ladí i s extravagantním stylem interiéru a exteriéru. Předností hliníku je pevnost, odolnost a nízká hmotnost. Hliníkové systémy mají výbornou stabilitu a variabilitu, a proto si získávají ve stavebnictví stále větší popularitu. Jsou také snadno opracovatelné. Zpracování hliníku je však energeticky a finančně náročné.