06

Český soběstačný dům: jak se staví dům bez inženýrských sítí?

Dům, který si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Dům, který se snaží žít v symbióze s přírodou.

HELUZ členem Centra pasivního domu

HELUZ členem Centra pasivního domu

Po řadě úspěších na poli pasivní výstavby z cihelného systému HELUZ, kdy mezi počátky určitě počítáme výstavbu experimentálního pasivního rodinného domu HELUZ Triumf na výstavišti v Českých Budějovicích z roku 2012 (jedná se o první pasivní dům z cihelného systému v jednovrstvé konstrukci, čili bez dodatečného zateplení), nebo nedávném vítězství stavby z Vraného nad Vltavou v soutěži Pasivní dům roku realizované z jednovrstvé konstrukce HELUZ Family 2in1, taktéž bez dodatečného zateplení, stvrdil HELUZ svoji pozici přijetím mezi členy Centra pasivního domu.

Dům jako poskládáné ORIGAMI

Dům jako poskládáné ORIGAMI

Netradiční silueta rodinného domu v okrajové pražské čtvrti odkazuje na inspiraci starým japonským uměním skládání papíru Origami. Dům využívá moderní technologie, které se prolínají s tradičními prvky filozofie feng-šuej.

Talo Kavalírka s prvky finského bydlení

Talo Kavalírka s prvky finského bydlení

Nový nízkoenergetický projekt developerské společnosti YIT s názvem Talo Kavalírka vyroste na rozhraní Košíř a Smíchova v Praze. V ulici Pod Kavalírkou tak doplní stávající činžovní zástavbu, která je pro tuto lokalitu typická. Nabídne 98 bytů s prvky finského bydlení, z nichž zhruba čtvrtinu YIT postaví pro soukromého investora. Dokončení je plánované na září 2017.

Moderní nízkoenergetické roubenky

Moderní nízkoenergetické roubenky

Pod pojmem roubený dům si možná hodně lidí ještě představí staré stavení. Anebo jeho novodobou repliku, ovšem takříkajíc se vším všudy – se stavěním na etapy, několikaletým sedáním domu i možná s takovou romantikou, že podobná stavba trochu méně izoluje.

Nízkoenergetické bydlení ve strašnické vile

Nízkoenergetické bydlení ve strašnické vile

Vzrůstajícímu zájmu o kvalitní bydlení s nízkými náklady na energie jdou zatím naproti jen někteří developeři. Přitom nízkoenergetické byty klienti začínají čím dál více upřednostňovat, byť muí v počátku počítat s vyššími náklady.

Developer chystá první energeticky aktivní bytový dům

Developer chystá první energeticky aktivní bytový dům

Developerská společnost JRD, specializují se na nízkoenergetické a pasivní bydlení, loni prodala více než 100 pasivních bytů za 500 milionů korun, což je meziročně o 200 milionů Kč více. Letos chystá i první energeticky aktivní bytový dům. Podle dnešního sdělení firmy jde o světový unikát, neboť srovnatelný projekt nikde dosud nestojí. Energeticky aktivní neboli plusové budovy vyrobí více energie, než samy spotřebují. Zatím se stavěly pouze jako rodinné domy a spíše ojediněle.

Zdicí systém pro pasivní a nízkoenergetické domy

Zdicí systém pro pasivní a nízkoenergetické domy

KMB SENDWIX je systém vícevrstvého zdění pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Stavební systém KMB SENDWIX od společnosti KM Beta a. s. zvětšuje užitný prostor stavby, aniž by se zvýšily vnější rozměry stavby. Dokonalé tepelně technické, akustické a statické parametry totiž sendvičové zdivo KMB SENDWIX dosahuje při výrazně menších tloušťkách stěn, čímž dochází k významným úsporám zastavěné plochy – u stometrového bytu se zvětší obytná plocha až o osm metrů čtverečních.

Nízkoenergetický bytový dům v Praze-Strašnicích

Nízkoenergetický bytový dům v Praze-Strašnicích

Ačkoliv se ještě stále mnozí developeři obávají přicházet na trh s nízkoenergetickou a pasivní výstavbou velkých bytových projektů, ti, které na tuto kartu vsadili, však dokazují, že vyšší počáteční investice za kvalitu investorům nevadí. A to nejen ve velkých městech.

Thermobel TG iplus LS - zasklení pro nízkoenergetické a pasivní domy

Thermobel TG iplus LS – zasklení pro nízkoenergetické a pasivní domy

Okno je vznešeným prvkem domu, které propojuje interiér s okolní přírodou, vymezuje i otevírá daný prostor, rozšiřuje ho i ohraničuje. Především pak vpouští do budov světlo, a tak příznivě ovlivňuje náladu jejich uživatelů. Na druhou stranu je na místě si říci, že každá stavba spotřebovává na svůj provoz určité a často nemalé množství energie na vytápění či klimatizaci a jsou to právě okna, která mají výrazný vliv na konečný stav energetické bilance domu. Vytápění a klimatizace nesou zodpovědnost za téměř 70 % energetické spotřeby budov.

Nízkoenergetický rodinný dům na Praze 6

Nízkoenergetický rodinný dům na Praze 6

Nízkoenergetický dům na Praze 6 vznikl kompletní přestavbou a výrazným rozšířením dvojdomu z šedesátých let 20. století. Klient zakoupil polovinu domu ve velmi špatném stavu na svažitém pozemku se zajímavým výhledem na severní část Prahy. Zadáním bylo vytvořit moderní dům se dvěma byty, který bude po technické a energetické stránce maximálně úsporný.