stavba jeřáb

Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově však letos hrozí propad

Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.

Veřejné stavební zakázky: Stejná hodnota jako předloni, skoro 30 procent zrušeno

Hodnota veřejných stavebních zakázek byla loni prakticky stejná jako v roce 2021. Veřejní investoři zadali v roce 2022 stavebním firmám práci v hodnotě 235,3 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,2 procenta, přičemž u zakázek na pozemní stavby vzrostla o 2,1 procenta a u inženýrských staveb o procento klesla. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 37,8 miliardy korun.

stavba dělník

Inflace a meziroční pokles o 4,5 %. Veřejné zakázky ve stavebnictví zažívají krušné časy

Finanční hodnota zadaných veřejných stavebních zakázek sice meziročně vzrostla o 10,2 %, ale počet těchto zakázek meziročně o 4,5 % klesl. Pozitivní je, že zvýšením investičních prostředků se veřejný sektor podílí na vysoké průměrné vytíženosti kapacit stavebních firem (97 %). Vzhledem k inflaci, zejména u zdražování cen energií a stavebních materiálů, však dochází ke zdražování projektů a míra vynaložených investičních prostředků tyto inflační faktory nevyrovná.

Analýza trhu: Za kvalitní stavební materiály si lidé rádi připlatí, navzdory krizi

Aktuální situace, rostoucí inflace, předchozí pandemie a zvyšování cen energií a materiálů má vliv nejen na samotnou poptávku po stavebních službách, ale i na poptávku po kvalitnějších materiálech. Zatímco za posledních 10 let stavební společnosti vnímaly růst poptávky po stavebních materiálech, v době očekávané blížící se recese, začínají pociťovat její stagnaci.

shutterstock 1691110705 vystavba X

Překvapení. Stavebnictví v Česku by letos nakonec mohlo růst, čeká se však pokles

Stavební společnosti očekávají, že v letošním roce trh v Česku nakonec poroste. Zatímco po druhém čtvrtletí odhadovaly, že meziročně klesne o 1,9 procenta, po třetím čtvrtletí si přes rostoucí inflaci a pokračující válku na Ukrajině myslí, že do konce roku o 1,9 procenta vzroste. Výhled na příští rok ale zůstává pesimistický a očekává se meziroční pokles o 3,7 procenta.

Výrobci se s těžkými situacemi vypořádávají

Situace na trhu je natolik nestabilní a dramatická, že několik výrobců raději nabídku na vyjádření se v anketě odmítlo. O to nás více těší odpovědi těch, kteří se rozhodli reagovat.

Výstavba úseků dálnice D3 na Českobudějovicku

Z čeho a za co? Čeští stavebníci si kladli otázky, které jsou stále více naléhavé

České stavebnictví se podílí na tvorbě zhruba desetiny hrubého domácího produktu a zaměstnává 360 tisíc lidí. Nákladovost na materiály představuje až 35 procent u jednotlivých staveb. Pro obor je tedy zásadní dostatek přírodních zdrojů. Tuto situaci komplikuje vrcholící energetická krize, která citelně prodražuje těžbu a dopravu a škrtí finanční zdroje ze státní pokladny.

Stavby povolené v 1. pololetí mají potenciál přinést do ekonomiky 823 miliard

Stavby povolené v prvním pololetí letošního roku mají potenciál přinést do české ekonomiky více než 823 miliard korun. Ve srovnání s druhým pololetím loňského roku však poklesla aktuální hodnota tzv. Barometru stavebnictví o zhruba deset procent. Zatímco dříve měly největší přínos inženýrské stavby, nově se tahounem stavebnictví stala bytová výstavba s potenciálním přínosem 308 miliard korun.

Piskova

Průměrné náklady na zděný rodinný dům stouply za deset let o takřka milion korun

Průměrné investiční náklady na byty ve zděných rodinných domech od roku 2011 vzrostly o 800.000 korun na 4,1 milionu korun. Dispozice bytu se snížila na 4+1, užitková plocha ale zůstala prakticky stejná, takže místnosti jsou větší. Domy jsou energeticky úspornější. Vyplývá to z dat, které představil Český statistický úřad (ČSÚ).