Analytici: Stavebnictví na své dno teprve čeká

Stavebnictví reaguje se zpožděním na vývoj celé ekonomiky. Uvedla to většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Vzhůru podle nich mohou obor táhnout veřejné investice. Květnový pokles o 11 procent pozemního stavitelství, kde investuje hlavně soukromý sektor, byl nejvyšší za poslední čtyři roky, uvedli analytici.

Dokončený úsek dálnice D4 Skalka – křižovatka II/118

Stát plánuje v příštích 3 letech 172 velkých dopravních staveb

Ministerstvo dopravy plánuje v příštích třech letech přípravy stavby 172 velkých dopravních projektů za přibližně 243 miliard korun. Většina peněz by měla směřovat na dálniční a silniční stavby. Uvádí to dokument ministerstva o přípravě velkých dopravních staveb, který dnes prostuduje vláda. Podle materiálu je financování staveb a příprav v letošním roce i přes aktuální krizi zajištěno, následující roky ovšem mohou být problematičtější.

Projektant

Finanční ztráty kvůli koronaviru má 56 procent projektantů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 56 procent projektových firem. Pro letošek očekávají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 19 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv, dvě pětiny plánují využít finanční zvýhodnění ze strany státu, pětina chce využít úvěru. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 65 projektovými firmami v Česku.

Pavel Křeček

ČKAIT: Po ukončení nouzového stavu nemůže vláda přešlapovat na místě

Již nyní je jasné, že současná opatření, jejichž cílem je zpomalit šíření infekce COVID – 19 v České republice, budou mít vážné ekonomické důsledky. Jakkoli je v nynější situaci jednoznačným imperativem zabránit nekontrolovanému šíření a ochránit zranitelné skupiny obyvatel před nákazou, jakmile se podaří získat nad koronavirem alespoň částečnou kontrolu, začnou se v plné míře projevovat hospodářské dopady náhlého zastavení chodu naší země.

Stavbári na stavenisku

Stát navýší rozpočet na dopravní stavby o 6,5 mld. na 113 mld. Kč

Stát navýší letošní rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliard na celkových 113 miliard korun. Včera o tom rozhodla vláda, oznámil ministr dopravy Karel Havlíček. Podle něj by to mělo pomoci při současné krizi udržet úroveň stavebnictví a zaměstnanosti v oboru. Některé dopravní stavby byly kvůli nynější situaci zastaveny.

Obr. 10 Výstavba nosné konstrukce01

Analytici: Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky

Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky poté, co skončí opatření proti šíření koronaviru. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila v úterý. Dopady současné krize na stavebnictví podle nich zatím nelze vyčíslit. Dodali, že stavebnictví se bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice, jako je například stavba domů.

Praha letnany

Praha chce zrychlit stavební řízení společným jednáním orgánů

Při stavebním řízení v Praze mají nově všechny příslušné orgány jednat naráz, domluvit se a sladit jednotlivé zájmy ještě před tím, než každý z nich vynese své rozhodnutí. Cílem nového přístupu je snaha města urychlit řízení. Návrh nebude závazný, město se chce domluvit na jeho dobrovolném dodržování. Týkat se bude projektů s veřejným zájmem. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlaváček a bývalý primátor a předseda České komory architektů Jan Kasl.

Povolování staveb bude možné i elektronicky

Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Senát dnes schválil novelu, díky níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Stavbári na stavenisku

Nejvyšší soudy kritizují stavební zákon

Nejvyšší správní soud (NSS) i Nejvyšší soud (NS) nedoporučily ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) pokračovat v přípravě návrhu stavebního zákona v jeho současné podobě. Obě instituce mají připomínky k téměř všem částem návrhu, zákon by podle nich měl být přepracován. Vyplývá to z připomínek soudů, které jsou dostupné na webu úřadu vlády.

Výstavba mostu Vysočina

Stavebnictví se v listopadu vrátilo k růstu, vzrostlo o 3,1 procenta

Stavební výroba v Česku se v listopadu vrátila k meziročnímu růstu, bez očištění vzrostla o 3,1 procenta. O měsíc dříve zaznamenala meziroční pokles o 1,7 procenta. Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, po očištění o vliv počtu pracovních dnů tak stavební produkce meziročně vzrostla o 4,5 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně zvýšila o 5,3 procenta a v inženýrském o 2,7 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

praca na PC 1

Jak na veřejnou zakázku

Otázka, jakým způsobem by se zastupitelstva měla vypořádat s výběrem projektanta veřejných staveb, je jednou z nejdůležitějších otázek současného stavebnictví. Na jednu stranu zde existuje požadavek rozumného využívání dostupných finančních prostředků, který často vede k výběru podle ceny. Na straně druhé leží snaha obohatit česká a moravská města o kvalitní, provozně promyšlené a architektonicky cenné budovy, které ustojí zkoušku časem.