Praha letnany

Praha chce zrychlit stavební řízení společným jednáním orgánů

Při stavebním řízení v Praze mají nově všechny příslušné orgány jednat naráz, domluvit se a sladit jednotlivé zájmy ještě před tím, než každý z nich vynese své rozhodnutí. Cílem nového přístupu je snaha města urychlit řízení. Návrh nebude závazný, město se chce domluvit na jeho dobrovolném dodržování. Týkat se bude projektů s veřejným zájmem. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlaváček a bývalý primátor a předseda České komory architektů Jan Kasl.

Povolování staveb bude možné i elektronicky

Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Senát dnes schválil novelu, díky níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Stavbári na stavenisku

Nejvyšší soudy kritizují stavební zákon

Nejvyšší správní soud (NSS) i Nejvyšší soud (NS) nedoporučily ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) pokračovat v přípravě návrhu stavebního zákona v jeho současné podobě. Obě instituce mají připomínky k téměř všem částem návrhu, zákon by podle nich měl být přepracován. Vyplývá to z připomínek soudů, které jsou dostupné na webu úřadu vlády.

Výstavba mostu Vysočina

Stavebnictví se v listopadu vrátilo k růstu, vzrostlo o 3,1 procenta

Stavební výroba v Česku se v listopadu vrátila k meziročnímu růstu, bez očištění vzrostla o 3,1 procenta. O měsíc dříve zaznamenala meziroční pokles o 1,7 procenta. Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, po očištění o vliv počtu pracovních dnů tak stavební produkce meziročně vzrostla o 4,5 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně zvýšila o 5,3 procenta a v inženýrském o 2,7 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

praca na PC 1

Jak na veřejnou zakázku

Otázka, jakým způsobem by se zastupitelstva měla vypořádat s výběrem projektanta veřejných staveb, je jednou z nejdůležitějších otázek současného stavebnictví. Na jednu stranu zde existuje požadavek rozumného využívání dostupných finančních prostředků, který často vede k výběru podle ceny. Na straně druhé leží snaha obohatit česká a moravská města o kvalitní, provozně promyšlené a architektonicky cenné budovy, které ustojí zkoušku časem.

Stavebnictví v červnu zrychlilo růst na 2,4 procenta

Stavební výroba v červnu zrychlila meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Pozemní stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se po květnovém poklesu vrátilo k růstu o 2,8 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, zpomalilo meziroční růst na 1,5 procenta.

shutterstock 1227891040

Klára Dostálová: Fikce souhlasu by mohla být v září, nový stavební zákon za dva roky

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo na konci ledna do připomínkového řízení věcný záměr nového stavebního zákona. Jaké změny přinese a jak bude vypadat povolovací praxe po jeho schválení? Jak dlouho bude trvat získat stavební povolení? Přijdou ještě nějaké novely, než bude schválen nový kodex? Měla by si Praha zřídit svůj centrální stavební úřad? Na všechny tyto otázky, které trápí investory, přináší Sdružení pro architekturu a rozvoj odpovědi ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.

Stavební firmy mají zakázky na osm měsíců dopředu

Stavební firmy mají zakázky na osm měsíců dopředu

Stavební firmy v Česku mají svou výrobu pokrytou zakázkami v průměru na 7,9 měsíce dopředu. Více než čtvrtina těchto společností (27,2 procenta) hodnotí svou ekonomickou situaci jako dobrou, naopak devět stavařů ze sta ji považuje za špatnou. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu mezi vedoucími pracovníky 489 stavebních podniků, který letos v říjnu provedl Český statistický úřad.

Stavební firmy se bojí nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců

Stavební firmy se bojí nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců

Tři čtvrtiny (76 %) stavebních společností se obávají, že budou v budoucnu limitovány nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Už v roce 2016 ředitelé necelé poloviny firem (42 %) chystají nábor nových zaměstnanců. Čtyři z deseti (39 %) firem se potýkají s nedostatkem absolventů. Hlavní příčinou je nezájem mladých lidí o technické profese, jak ukazuje nejnovější Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2015 zpracovaná analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se SGCP, divize Weber

Stát v srpnu vypsal nejméně stavebních tendrů od roku 2012

Stát v srpnu vypsal nejméně stavebních tendrů od roku 2012

Státní investoři v srpnu vypsali nejméně tendrů na stavební práce za poslední tři roky. Ve 157 zakázkách poptávají práce za 3,7 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research. Po červenci, kdy firmy našly ve Věstníku veřejných zakázek nové soutěže za 10,5 miliardy korun, jde o výrazný propad. Pokračuje tak celoroční propad hodnoty i počtu nově vypsaných stavebních zakázek.