jeřáb budova stavba

Stavebnictví v Česku zpomalilo. Analytici přesto zůstávají optimističtí

Na březnovém zpomalení růstu stavebnictví v Česku se začínají projevovat negativní vlivy jako vysoké ceny materiálů či nedostatek pracovních sil. Analytici ale odhadují, že obor letos může nadále růst. Stavební výroba v Česku v březnu podle údajů Českého statistického úřada (ČSÚ) zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta.

Kingspan uvádí nový rámec oběhového hospodářství výrobků

Všude ve zprávách se říká, že v souvislosti s klimatickými změnami musíme začít jednat nyní. Zastavěné prostředí je významným spotřebitelem zdrojů, které masivně přispívá k vyčerpání neobnovitelných zdrojů a tvorbě fyzického odpadu.

stavba dělník

Stavební firmy očekávají letos i příští rok růst prací. Daří se menším stavařům

Stavební společnosti očekávají růst trhu stavebních prací v letošním i příštím roce o 1,2 procenta. Zároveň očekávají, že jejich tržby letos porostou o 2,3 procenta a v roce 2023 o 1,8 procenta. Optimističtější ohledně výše růstu trhu stavebních prací jsou malé firmy a firmy podnikající v pozemním stavitelství. Naopak velké společnosti předpokládají vyšší růst tržeb.

06

Stavebníci dostanou přidáno. Minimální mzda vzroste o šest procent

Odborové svazy uzavřely se Svazem podnikatelů ve stavebnictví dohodu o zvýšení minimální mzdy o šest procent a minimální hodinové mzdy o 5,5 procenta. Podle údajů Českého statistického úřadu loni ve stavebnictví pracovalo 213 tisíc lidí, jejich průměrná hrubá měsíční mzda byla 32.121 korun. Průměrná mzda v Česku loni činila 37.839 korun.

stavba dělník

Bytů je málo a nepřibývají. Počet zahájených staveb v únoru dokonce klesl

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce února stavbu 1945 bytů v nových bytových domech, meziročně o 9,4 procenta méně. Tempo poklesu se však od ledna zpomalilo. Za první měsíc letošního roku byla v nových bytových domech zahájena stavba 575 bytů, což byl meziroční pokles o 42,6 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

jeřáb budova stavba

Stavební výroba vzrostla. Napomohlo tomu i dobré počasí

Stavební výroba v Česku letos v lednu dál meziročně rostla, a to o 6,4 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Pomohlo k tomu podle statistiků i lepší počasí. Polepšilo si jak inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, tak pozemní, což je stavba bytových i nebytových budov.

Postavit nebo koupit? Lidé řeší, jak si co nejlevněji pořídit rodinný dům

Poptávka ve stavebnictví by měla zůstat vysoká navzdory růstu cen. Nákup pozemku a stavba domu je totiž levnější než nákup hotové nemovitosti podobných parametrů. Roste také obliba mobilních domů. Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku letos v lednu dál meziročně rostla, a to o 6,4 procenta.

Piskova

Levnější a rychlejší. V Česku se loni začalo stavět více bytových domů

Stavební firmy v Česku zahájily za celý loňský rok stavbu 17.350 bytů v bytových domech, meziročně o 84,1 procenta více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet vzrostl o 155,2 procenta na 8283. Počet zahájených staveb rodinných domů se v ČR meziročně zvýšil o 9,4 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

jeřáb budova stavba

Bude v Praze zase blaze? Přibývá stavebních povolení, mohou zlevnit byty

V Praze loni získalo pravomocné stavební povolení 9698 bytů, což je o 5363 více než o rok dříve a nejvíce od roku 1997, od kterého jsou dostupná data. Česká metropole se v posledních letech potýká s růstem cen bytů o desítky procent ročně, podle vedení města je to dáno i nedostatečnou výstavbou. S oživením výstavby se dá ve střednědobém horizontu očekávat zlevnění ceny bytů.

stavba dělník

Dobrá zpráva. Stavební výroba se loni po covidovém propadu vrátila k růstu

Stavební výroba v Česku se loni vrátila k růstu, meziročně se zvýšila o 1,4 procenta po předchozím poklesu o 6,2 procenta. Stoupla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V samotném prosinci stavebnictví zrychlilo meziroční růst na 8,1 procenta z listopadových dvou procent a z hlediska růstu výroby to byl loňský nejúspěšnější měsíc ve stavebnictví.

kamenolom těžba

Vytěženo. Polovina českých pískoven a kamenolomů může skončit do 10 let

Z 202 aktivních kamenolomů v ČR má 45 až 50 procent životnost do deseti let. Z 155 aktivních pískoven má životnost do deseti let 50 až 55 procent. Nedostatek kameniva a štěrkopísků tak bude pro stavební průmysl dlouhodobým a celoročním problémem. Problém je umocněn tím, že velká část kamenolomů a pískoven bude končit ve stejný čas.