Růst cen v Česku patří k nejrychlejším v EU. Svůj podíl na tom má i zdražování ve stavebnictví

Zatímco v polovině zemí EU spotřebitelské ceny klesají, Česko se nachází na opačném konci žebříčku. S červnovou mírou meziroční inflace na úrovni 3,3 % bylo dokonce tuzemské zdražování po Polsku druhé nejrychlejší v celé Evropské unii. Inflace se tak v Česku nadále nachází vysoko nad dvouprocentním cílem centrální banky, a s výjimkou května dokonce i mimo 3% toleranční pásmo ČNB. Nejnižší míra inflace je naopak v Estonsku, kde cenová hladina meziročně klesla o 1,8 %.

Analytici: Stavebnictví na své dno teprve čeká

Stavebnictví reaguje se zpožděním na vývoj celé ekonomiky. Uvedla to většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Vzhůru podle nich mohou obor táhnout veřejné investice. Květnový pokles o 11 procent pozemního stavitelství, kde investuje hlavně soukromý sektor, byl nejvyšší za poslední čtyři roky, uvedli analytici.

Dokončený úsek dálnice D4 Skalka – křižovatka II/118

Stát plánuje v příštích 3 letech 172 velkých dopravních staveb

Ministerstvo dopravy plánuje v příštích třech letech přípravy stavby 172 velkých dopravních projektů za přibližně 243 miliard korun. Většina peněz by měla směřovat na dálniční a silniční stavby. Uvádí to dokument ministerstva o přípravě velkých dopravních staveb, který dnes prostuduje vláda. Podle materiálu je financování staveb a příprav v letošním roce i přes aktuální krizi zajištěno, následující roky ovšem mohou být problematičtější.

Projektant

Finanční ztráty kvůli koronaviru má 56 procent projektantů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 56 procent projektových firem. Pro letošek očekávají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 19 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv, dvě pětiny plánují využít finanční zvýhodnění ze strany státu, pětina chce využít úvěru. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 65 projektovými firmami v Česku.

Pavel Křeček

ČKAIT: Po ukončení nouzového stavu nemůže vláda přešlapovat na místě

Již nyní je jasné, že současná opatření, jejichž cílem je zpomalit šíření infekce COVID – 19 v České republice, budou mít vážné ekonomické důsledky. Jakkoli je v nynější situaci jednoznačným imperativem zabránit nekontrolovanému šíření a ochránit zranitelné skupiny obyvatel před nákazou, jakmile se podaří získat nad koronavirem alespoň částečnou kontrolu, začnou se v plné míře projevovat hospodářské dopady náhlého zastavení chodu naší země.

Stavbári na stavenisku

Stát navýší rozpočet na dopravní stavby o 6,5 mld. na 113 mld. Kč

Stát navýší letošní rozpočet na investice do dopravní infrastruktury o 6,5 miliard na celkových 113 miliard korun. Včera o tom rozhodla vláda, oznámil ministr dopravy Karel Havlíček. Podle něj by to mělo pomoci při současné krizi udržet úroveň stavebnictví a zaměstnanosti v oboru. Některé dopravní stavby byly kvůli nynější situaci zastaveny.

Obr. 10 Výstavba nosné konstrukce01

Analytici: Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky

Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky poté, co skončí opatření proti šíření koronaviru. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila v úterý. Dopady současné krize na stavebnictví podle nich zatím nelze vyčíslit. Dodali, že stavebnictví se bude potýkat s výpadky zakázek, protože lidé budou odkládat velké investice, jako je například stavba domů.

Praha letnany

Praha chce zrychlit stavební řízení společným jednáním orgánů

Při stavebním řízení v Praze mají nově všechny příslušné orgány jednat naráz, domluvit se a sladit jednotlivé zájmy ještě před tím, než každý z nich vynese své rozhodnutí. Cílem nového přístupu je snaha města urychlit řízení. Návrh nebude závazný, město se chce domluvit na jeho dobrovolném dodržování. Týkat se bude projektů s veřejným zájmem. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlaváček a bývalý primátor a předseda České komory architektů Jan Kasl.