stavba jeřáb

Krize v Německu. Počet stavebních povolení prudce klesl, stavaři volají o pomoc

Počet povolení na výstavbu bytů v Německu v červenci meziročně klesl o 31,5 procenta. Informoval o tom dnes německý statistický úřad. Data indikují pokles poptávky, s nímž se potýkají odvětví stavebnictví a realit. Firmy z toho sektoru volají před setkáním s kancléřem Olafem Scholzem, které se má konat příští týden, o podporu, píše agentura Reuters.

Stavbári na stavenisku

Odborníci tlumí optimismus: Více zahájených a dokončených bytů neznamená zotavení trhu

Červencový meziroční nárůst počtu zahájených a dokončených staveb nových bytů neznamená zotavení trhu, jedná se spíše o meziroční korekci vůči nepříliš úspěšnému loňskému červenci. Ceny bytů podle odborníků a analytiků momentálně spíše stagnují, po snížení úrokových sazeb a zvýšení poptávky po vlastním bydlení ale očekávají cenový růst. Zvyšování cen se podle analytiků dotkne i nájemného bydlení.

Stavebnictví čeká náročné období. Vítězem je zákazník, tvrdí ředitel Wienerbergeru

„Letošní první pololetí bylo náročné pro celý obor stavebnictví,“ konstatuje generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek. „Počítali jsme s výrazným poklesem výstavby, zejména v segmentu rodinných domů. Oproti předpokladu však poklesl také počet rekonstrukcí,“ dodává. Za nepříznivou situací stojí podle něj více faktorů.

stavba jeřáb

O procento. Stavebnictví v červnu po dlouhé době meziročně stouplo

Stavební výroba v České republice v červnu v meziročním srovnání po čtyřech měsících poklesu stoupla. Vzrostla o jedno procento, přičemž nárůst zaznamenalo pozemní i inženýrské stavitelství. Informoval o tom na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 2,5 procenta.

Pekarensky dvur stavba

Na některé krize nedolehla. Brněnský stavební koncern hlásí miliardový obrat

Po roce fungování má brněnský technologicko-stavební koncern THIERRA řadu velkých zakázek u nás i v zahraničí a s loňskou ziskovostí 2,5 procenta patří mezi nejrychleji se rozvíjející stavební firmy v České republice. Nově bude jeho součástí také armovna, která zajistí dodávky betonářské výztuže. V letošním roce počítá generální ředitel koncernu Václav Stehno s obratem kolem miliardy korun.

SETKÁNÍ LÍDRŮ DIGITALIZACE 2022

Digitalizace v českém stavebnictví: Tristní současnost, velká šance na zlepšení

Úroveň digitalizace stavebnictví se podle projektových firem nezlepšuje. Naděje a očekávání jsou spojeny s letošní novelizací stavebního zákona, se zjednodušením a zrychlením stavebního řízení prostřednictvím digitalizace tohoto procesu. To může být impulsem pro další oblasti digitalizace, které se ve stavebnictví rozvíjejí – od příprav projektů s využitím technologie BIM až po využívání elektronických stavebních deníků a digitalizaci dalších procesů na stavbě, které umožní větší efektivitu řízení staveb.

stavba dělník

Stavební výroba v Česku nadále klesá, ubývá i stavebníků

Stavební výroba v Česku v březnu dál klesla, meziroční pokles zrychlil na šest procent z únorových 4,3 procenta. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což je stavba bytových i nebytových budov, klesla o 4,1 procenta a v inženýrském, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se snížila o 12 procent.

stavba jeřáb

K nezaplacení. Přínos nově povolených staveb do ekonomiky může být až 750 miliard

Stavby povolené ve 2. pololetí minulého roku mají potenciál přínosu pro tuzemskou ekonomiku v hodnotě 3/4 bilionu korun. Do popředí se vrací inženýrské stavby s potenciálním přínosem 271 miliard korun. Bytové stavby jako dosavadní tahoun českého stavebnictví zůstávají na druhém místě jen s minimálním odstupem a celkovou hodnotou 267 miliard korun.

Češi a rodinné domy: Kupují, rekonstruují i staví, čím dál častěji svépomocí

Více než polovina Čechů na základě statistik plánuje změnit svou bytovou situaci nebo ji aktuálně mění. Nejčastěji plánují koupit nemovitost či rekonstruovat své stávající bydlení. Současná náročná ekonomická situace se projevuje v poklesu realizovaných novostaveb, počet lidí, kteří nyní staví rodinný dům, klesl v porovnání s loňským rokem přibližně na čtvrtinu.