1 1

Kde vzít „Informace“ pro BIM model

S postupným zaváděním BIM procesů vznikají často obavy, že spolu s přechodem na nové technologie přibude projektantům i velké množství práce. Může to být tím, že v BIM se využívá nativně 3D model, ve kterém je toho více vidět. Zároveň s tím je třeba obohatit tento model o informace, které nemusí být dostupné v digitální formě.

Silka 056 a

Největším problémem covidové doby byl nedostatek pracovníků, poptávka po bydlení je přitom silnější, shodují se stavební firmy

Největším problémem stavebnictví v době covidu byl nedostatek manuálních pracovníků. Poptávka po novém bydlení přitom nepolevila, firmy se tak snažily své rozpracované projekty dokončit, k zastavení došlo jen minimálně, vyplývá z ankety společnosti Xella mezi českými stavebními firmami. „Nový normál“ ve stavebnictví pak bude ve znamení tlaku na cenu, práce s menším počtem lidí a digitalizace.

architecture 5179333 1920

Studie zjistila, že stavební náklady v Praze jsou páté nejvyšší v regionu

Stavební náklady jsou v Praze v porovnání osmi větších měst střední a východní Evropy páté nejvyšší, nejdražší je Vídeň. Loni byly v Praze náklady druhé nejvyšší. V kontextu stovky světových měst zůstala Praha na 67. místě. Nejvyšší stavební náklady jsou v Ženevě. Vyplývá to z výsledků studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis.

tablet, konfigurator, Wienerberger

Vyzkoušejte unikátní nástroj pro soukromé investory

Jedinečnou možnost zhmotnit si snadno a rychle představy o vysněném domě a získat i reálný pohled na cenu zamýšlené stavby – to nabízí malým soukromým investorům revoluční konfigurátor samostatně stojících rodinných domů, který právě dnes společnost Wienerberger představuje veřejnosti prostřednictvím webové stránky konfiguracedomu.cz.

01 Bulvar Vizualizace KAM Brno

Široký bulvár, byty, zelené vnitrobloky. Příprava nové čtvrti Trnitá pokračuje

Důležitým krokem pro rozvoj jižní části Brna je dokončení územní studie nové čtvrti Trnitá. Studie určuje hlavní principy, podle kterých se území o velikosti zhruba 140 hektarů v těsné blízkosti historického jádra města bude v příštích letech rozvíjet. Je to zásadní dokument pro plánovanou výstavbu, ale také pro podobu veřejných prostranství nebo parků.

Přírodě na dosah

Jeden pokoj s ložnicí, kuchyní, sprchou, toaletou i technickou místností – to vše na pouhých dvanácti metrech čtverečních a s impozantním výhledem do čisté přírody Jizerských hor. A součástí toho všeho je jako třešnička na dortu malá terasa, která přechází v nikde nekončící zahradu…