Brno ilustrační

Kancelářský trh mimo Prahu stagnuje. Cestou je zmenšování prostoru

I přes výrazně nižší ceny než v hlavním městě bojují kancelářské trhy v Brně a Ostravě s rostoucí neobsazeností. Další regionální trhy naopak nabízí příležitost pro developery, investory či poskytovatele servisovaných kanceláří, a to díky potenciálu konceptu Hub & Spoke, v rámci nějž firmy zmenšují velikost hlavní kanceláře a doplňují ji menšími prostory v různých lokalitách.

JAP FUTURE na veletrhu The BIG 5 v Dubaji

Spojené arabské emiráty potažmo Dubaj se profiluje jako atraktivní turistická destinace a mnoho návštěvníků si už ověřilo, že nabízí spoustu jedinečného a unikátního. Dubaj však není jen rájem pro dovolenkáře, ale i místem, kde se dělá obchod a koná The BIG 5, největší stavební veletrh v zemích GCC, Africe a Asii. Je to tedy veletrh s největší tradicí v regionu a pokrývá kompletně všechny stavební sektory.

Brownfield

Brownfieldy lákají investory ve velkém. Zájem o ně v Česku vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. V Národní databázi brownfieldů bylo na konci loňského roku evidováno celkem 4377 lokalit o rozloze 13.351 hektarů.

Opravené Basilejské náměstí

Basilejské náměstí v Praze je po 90 letech kompletní. Do obnovy se investovalo 200 milionů

K trojici funkcionalistických činžovních domů na Basilejském náměstí na pražském Žižkově nově přibyl částečně zaoblený bytový dům, pro který bude charakteristická fasáda obložená luxusním bílým kamenem. Společnost Central Group tak dotvořila celé náměstí, které zůstávalo od svého vzniku v roce 1932 až do současnosti nedokončené.

stavba jeřáb

Lednový růst stavebnictví se čekal, celkově však letos hrozí propad

Vysoké průměrné vytížení kapacit stavebních firem stojí podle analytiků za lednovým růstem stavební výroby, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Celkově ale letos odborníci očekávají mírný propad oboru a méně postavených bytů, přičemž u menších a středních firem již dochází i k alternativním formám financování projektů.

shutterstock 1931595518

Nemovitostní fondy na vzestupu. Skončit by v nich mohly až tisíce pražských bytů

Tisíce nájemních bytů v Praze by mohly být ve vlastnictví nemovitostních fondů. Nájmy jsou vzhledem k poklesu prodejů bytů do vlastnictví na vzestupu a z aktuálního vydání studie českého realitního trhu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a z diskusního setkání v Praze vyplynulo, že zájem investorů o nákupy projektů po loňském útlumu začíná stoupat.

Solární panel

Trh s pozemky se mění. Investoři pomýšlejí především na výstavbu fotovoltaik

Trh s pozemky na průmyslové využití zažívá změnu. Developeři se snaží tlačit na snížení ceny o 20 až 30 procent a z projektů ustupují, naopak o desítky procent roste zájem investorů do obnovitelných zdrojů energie, kterým „nahrává“ nová liberálnější legislativa. Vyplývá to z informací poradenské společnosti 108 Agency.

rekonstrukce

Chcete ochránit úspory před inflací? Rekonstruujte, radí experti

Trend obliby rekonstrukcí bytových prostor nepolevuje – právě naopak. V loňském roce na ně bylo vydáno 14,7 tisíce stavebních povolení, což znamená, že tvořily 46 % z celkového počtu povolení. Generální ředitel Wienerbergeru Kamil Jeřábek očekává, že trend rekonstrukcí bude i dále stoupat. Investoři tak mohou ochránit nejen našetřené peníze před inflací, ale navíc zhodnotit svou nemovitost.

Čtvrtina domácností chce letos rekonstruovat, téměř polovina z nich investuje více jak čtvrt milionu

Vysoké úrokové sazby a drahé hypotéky budou letos brzdit trh s novým bydlením. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe, i proto bude pokračovat zájem o rekonstrukce stávajícího bydlení. Čtvrtina českých domácností se letos chystá na vylepšení svého bydlení, často kvůli vysokým cenám energií. V téměř polovině případů budou chtít do přestavby investovat přes čtvrt milionu korun.