Stavební výroba v Česku se v červenci po čtyřech měsících poklesu meziročně zvýšila o dvě procenta. V červnu byla meziročně nižší podle revidovaných údajů o 9,4 procenta. Tahounem červencového růstu byly inženýrské stavby, mezi které spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí.
Pokud hledáte spolehlivou vnitrostátní i mezinárodní paletovou přepravu, skladovací služby, obalový materiál nebo chcete přepravit zboží letecky či lodí, obraťte se na firmu Geis. Globální poskytovatel logistických služeb s kořeny v Německu má téměř 70letou historii a celou dobu je vlastněn a řízen přímo rodinou Geis.
S výměnou kotlů první a druhé emisní třídy, které je ode dneška zakázáno používat, je často třeba na rodinných domech učinit také drobné stavební úpravy. Náklady na ně se mohou pohybovat zhruba mezi 10.000 až 45.000 korunami. Některé z nich mohou být již zahrnuty v dotaci. S končící možností čerpat dotace na nové kotle realitní portál Bezrealitky zaznamenal propad cen domů ve špatném stavu zhruba o pět až 15 procent.
Bydlení v pražské metropoli láká nejednoho investora a poptávka po nových bytech roste. Není to však jen centrum, které poutá pozornost investorů a developerů, ale také okraje a periferie Prahy. O periferie jeví zájem mladé rodiny, které chtějí do většího. Trendem se ale stávají okrajové lokality Prahy. Ty přitahují zájem mladých párů, singles či investorů, kteří chtějí byt mnohdy dále pronajímat. Na to reaguje nabídka developerských společností.
Rodinné domy v letošním druhém čtvrtletí zdražily mezičtvrtletně o 1,5 procenta. Vyšší růst cen byl naposledy v posledním čtvrtletí 2022. V meziročním srovnání jejich cena vzrostla o 3,2 procenta.
Moravská metropole zažívá již několik let rozmach brownfieldů, které se mění v nová centra nejen rezidenčního, ale i kulturního a pracovního života a celkově tak přetváří obraz města Brna. Proměnou aktuálně prochází například areál bývalé Zbrojovky CPI Property Group, kde začne výstavba celé nové čtvrti pro práci, bydlení, obchod i veřejné funkce.
Česká investiční skupina DRFG koupila středoevropskou developerskou společnost TriGranit. Stoprocentní podíl získala od mezinárodní realitní skupiny Revetas Group. Společnost a značka TriGranit nezanikne a bude se dál věnovat výstavbě. Výši investice nechtěla společnost zveřejňovat. Akvizice podle skupiny představuje důležitý krok v expanzi do regionu střední a jihovýchodní Evropy.
V Česku je v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd na pořízení vlastního nového bytu. To je nejvíce z celé Evropy. Praha je zároveň v tomto ukazateli druhou nejméně dostupnou evropskou metropolí po nizozemském Amsterodamu. Vyplývá to z dat Property Indexu technologicko-poradenské společnosti Deloitte.
Předpokladem pro pozitivní vývoj v druhé polovině roku stále zůstává snížení úrokových sazeb a jejich pokles pod 4 %. Banky jejich výši ale neupravují tak pružně, aby se trh rychleji rozběhl.
Stále více Čechů vyhledává úsporná řešení bydlení a při koupi vlastní nemovitosti se zaměřují na její energetickou náročnost. Tento trend evidují tři čtvrtiny z 51 developerských společností. Podle zbývající čtvrtiny developerů ale energeticky úsporná řešení navyšují cenu nemovitosti, která je pro mnohé klienty jedním ze zásadních faktorů při rozhodování o koupi.
V druhém čtvrtletí se v České republice prodalo meziročně o 23 procent více bytů a o 27 procent více rodinných domů. Nejvíce bytů se prodalo v Praze a domů ve Středočeském a následně Jihomoravském kraji. Vyplývá to analýzy portálu Valuo.cz.
Počet lidí, kteří si pořizují byt v novostavbách na hypotéku, letos opět vzrostl. Nový byt si přes úvěr letos pořídila třetina lidí, loni to bylo 28 procent a v roce 2022, kdy se český realitní trh nacházel v krizi, to bylo 11 procent. V letech 2020 a 2021 to ale bylo 43 procent.
Stavební firmy v období vysokých teplot zkracují svým zaměstnancům směny, dodávají chladící šátky, prodyšné pracovní oblečení nebo zajišťují neomezený pitný režim. Vysoké teploty také mohou zpomalovat práci a vyžadují přizpůsobení stavebních postupů nebo použitého materiálu.
Květnové výsledky stavebnictví ukazují na to, že sektor nadále prochází útlumem. Na vině jsou stále vysoké úrokové sazby či nedostatek pracovních sil, řekli oslovení analytici. Situace by se podle nich mohla začít mírně zlepšovat ve zbytku roku.