Zvýšení výdělků samo o sobě problém s nedostupným bydlením v Česku neřeší. Upozornili na to zástupci Platformy pro minimální důstojnou mzdu (PMDM) a Iniciativy nájemníků a nájemnic (INN) na společné tiskové konferenci. Podle jejich výpočtů ani tzv. minimální důstojná mzda nestačí k získání hypotéky na standardní byt.
„Dalo se to čekat“, říkají mnozí. Ovšem tak rychlý vývoj elektromobility čekal jen málokdo. Na slavné elektrovozy, které byly ještě nedávno považovány za průkopníky, si dnes nikdo nevzpomene. Některé si ale svůj status ikony udržely, a to díky tomu, že nové trendy nejen následují, ale rovnou udávají. Řeč je o Peugeotu E-208.
Pokud hledáte spolehlivou vnitrostátní i mezinárodní paletovou přepravu, skladovací služby, obalový materiál nebo chcete přepravit zboží letecky či lodí, obraťte se na firmu Geis. Globální poskytovatel logistických služeb s kořeny v Německu má téměř 70letou historii a celou dobu je vlastněn a řízen přímo rodinou Geis.
Zastupitelstvo Prahy 3 jednomyslně schválilo sérii plánovacích smluv s developerskými firmami, které se týkají rozvoje území kolem bývalého nákladového nádraží Žižkov. Kontribuce, tedy finanční a nefinanční příspěvky investorů na veřejnou infrastrukturu, dosahují hodnoty 1,35 miliardy korun. Týkají se společností Sekyra Group, Central Group, Penta a MY Park.
Stavební výroba v Česku v únoru meziročně vzrostla o 0,9 %, po očištění od sezónních vlivů ale meziměsíčně klesla o 0,6 %. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který data zveřejnil, stojí za slabším výsledkem především vyšší srovnávací základna z předchozího roku. V lednu letošního roku ještě stavebnictví meziročně rostlo o 8,2 %.
Společnost PAQ Research navrhuje reformu daně z nemovitosti, která by více reflektovala tržní hodnotu nemovitostí. V aktuální analýze doporučuje rozdělení území České republiky do osmi cenových pásem, kde by se výše daně odvíjela od tržních cen v dané oblasti. Nejvyšší sazby by se týkaly Prahy, větších měst a turisticky atraktivních lokalit, jako je například Špindlerův Mlýn. Většina republiky by podle návrhu spadala do nejnižších dvou skupin.
Společnost Fingood už o sobě dala vědět i mezi developery. Zatím ne mezi těmi největšími, ale u těch, kteří zakoupí několik bytů nebo domů vhodných k rekonstrukci a poté je se ziskem prodají. Dovede pracovat s rizikem a zároveň zhodnotit investici průměrně o 11,5 procenta ročně. Fingood není hazard.
Podíl investic do maloobchodních ploch v České republice by se letos mohl vyšplhat až na 40 procent všech realitních transakcí v segmentu komerčních nemovitostí. Vyplývá to z aktuální analýzy realitně-poradenské společnosti RSM. Loni měl retail na těchto investicích přibližně třetinový podíl.
Současná situace na trhu s bydlením v Česku je pro mnoho lidí stále náročná. Podle Indexu budoucnosti bydlení, který dnes zveřejnila Komerční banka, osm z deseti Čechů považuje pořízení vlastního bydlení za nedostupné. Více než 88 procent lidí je přesvědčeno, že se v blízké budoucnosti situace nezlepší. Hlavními překážkami jsou vysoké ceny nemovitostí a rostoucí náklady na stavební práce a materiál, které vytvářejí tlak na dostupnost bydlení.
V roce 2024 se trh s nemovitostmi v České republice stabilizoval a začal vykazovat pozitivní trend. Zatímco nabídka nových bytů zůstávala omezená, poptávka po nich rostla, což vedlo k dalšímu růstu jejich cen, především v hlavní metropoli.
Od února 2025 došlo v programu Nová zelená úsporám k několika významným změnám, které mají za cíl zjednodušit proces žádostí a zvýšit dostupnost finanční podpory pro širší okruh žadatelů.
Renáta Kellnerová, která stojí v čele žebříčku nejbohatších Čechů, a Tomáš Otruba, zakladatel investiční skupiny Nordic Investors Group (NIG), oznámili spolupráci v oblasti realitního trhu. Podle jejich společného prohlášení, které má ČTK k dispozici, plánují investice zaměřené na development, hoteliérství a cestovní ruch.
Neregulované krátkodobé pronájmy mají významný dopad na trh s bydlením v Evropě. Nejsou sice jedinou příčinou růstu cen, ale jejich vliv nelze popřít. Podle údajů Eurostatu se v letech 2010 až 2022 nájemné v zemích EU zvýšilo v průměru o 18 %. Mnohem vyšších hodnot dosahují města, která jsou nejvíce vyhledávána turisty. Regulaci krátkodobých pronájmů v České republice by mohla čelit právě projednávaná novela zákona a vytvoření systému eTurista.
V roce 2024 došlo k výraznému zpomalení výstavby nových kancelářských prostor v České republice. Situace není omezena pouze na hlavní město, ale i na další velká města jako Brno a Ostrava. Podle analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers, která byla poskytnuta ČTK, loni v Brně a Ostravě vznikly pouze minimální nové plochy, což podtrhuje stagnující trend na českém kancelářském trhu.