stavba jeřáb

Krize v Německu. Počet stavebních povolení prudce klesl, stavaři volají o pomoc

Počet povolení na výstavbu bytů v Německu v červenci meziročně klesl o 31,5 procenta. Informoval o tom dnes německý statistický úřad. Data indikují pokles poptávky, s nímž se potýkají odvětví stavebnictví a realit. Firmy z toho sektoru volají před setkáním s kancléřem Olafem Scholzem, které se má konat příští týden, o podporu, píše agentura Reuters.

zateplení starý dům

Hezky jedno po druhém. Češi upřednostňují postupnou rekonstrukci domů

Většina Čechů při rekonstrukci svých nemovitostí dává přednost postupným krokům před komplexní renovací. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro Stavební spořitelnu České spořitelny (SSČS). Lidé se k postupným rekonstrukcím kloní hlavně kvůli nedostatku peněz a problémům se zajištěním náhradního bydlení.

Stavbári na stavenisku

Odborníci tlumí optimismus: Více zahájených a dokončených bytů neznamená zotavení trhu

Červencový meziroční nárůst počtu zahájených a dokončených staveb nových bytů neznamená zotavení trhu, jedná se spíše o meziroční korekci vůči nepříliš úspěšnému loňskému červenci. Ceny bytů podle odborníků a analytiků momentálně spíše stagnují, po snížení úrokových sazeb a zvýšení poptávky po vlastním bydlení ale očekávají cenový růst. Zvyšování cen se podle analytiků dotkne i nájemného bydlení.

Lihovar Smíchov

Holobyty k prodeji už tolik neletí. Trendem jsou v Česku plně vybavené byty k pronájmu

V Česku začíná sílit trend takzvaného institucionálního nájemného bydlení, tedy plně vybavených bytů připravených k okamžitému nastěhování. Zatímco v roce 2020 bylo v Česku zhruba 1100 takových bytů, v letošním prvním pololetí to byl více než dvojnásobek. Vyplývá to z dat analýzy poradenské realitní společnosti BTR Consulting.

Evergrande

Problémy čínského developerského obra pokračují. Akcie Evergrande se propadly o 87 %

Akcie čínského developera China Evergrande Group, který se potýká s problémy, se v pondělí na burze v Hongkongu propadly až o 87 procent. Hongkongská burza obchodování s akciemi silně zadlužené realitní společnosti pozastavila loni v březnu a nyní obnovila. Evergrande je nejzadluženější developer na světě a nachází se v centru krize čínského realitního sektoru.

Sociální byty

Hůře je na tom jen Slovensko. Češi jen těžko dosáhnou na koupi vlastního bydlení

Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.

komerční nemovitost

Trh s průmyslovými nemovitostmi vzrostl nejvíce za pět let

Český trh s průmyslovými nemovitostmi v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 269.100 metrů čtverečních, což je meziročně o 11 procent více. Šlo o nejvyšší nárůst za posledních pět let. V České republice je nyní 11,3 milionu metrů čtverečních průmyslové plochy.

Colliers investice

Český realitní trh: Objem investic poklesl, v rámci regionu přesto patří mezi úspěšnější

Objem investic za 1. pololetí roku 2023 byl v celé střední a východní Evropě jeden z nejnižších v historii. Za většinovým podílem na regionálních objemech ve výši 42 % stojí Polsko, Česká republika následovala s 34% podílem. Objem transakcí v 1. pololetí v ČR činil přibližně 692 milionů EUR, což představuje 42% meziroční pokles a 9% pokles oproti stejnému období roku 2021.