1 Kogaa Sekaninova3

Žlutý maják DADA Distrikt přitahuje pozornost k brněnskému nábřeží Svitavy

Časy, kdy synonymem jediné solidní průmyslové produkce jihomoravské metropole byly jen fabriky Zbrojovky, jsou už nenávratně pryč. Nicméně pozůstatky industriálního dědictví tu přetrvaly až do dnešních dní. A na potenciálně zajímavých lokalitách poblíž řeky Svitavy se propsaly do mapy města cihlovou šedí nehezkého brownfieldu. Co s ním?

A1 W WRK INT LOFT PRAHA ONYX F 03

Ve spojení s měsícem: Při rekonstrukci loftového bytu sehrál hravní roli onyx

Architektonický ateliér a1architects má svůj nezměnitelný rukopis. Ve vždy osobitě promýšlené koncepci nejsou opomenuty ani detaily, okenní výhledy, posezení v různých částech bytu či domu, prostě vše, co dělá z nového interiéru bezpečný a útulný domov a současně prováže interiér se zajímavými prvky exteriéru. Tak tomu bylo i v pozoruhodné rekonstrukci loftového bytu v Praze.

S korkem v srdci: Renovace městského bytu dokládá materiálovou mnohotvárnost

Kobylisy jsou relativně klidnou pražskou městskou částí s historií sahající hluboko do minulosti. S trochou nadsázky lze dokonce říci, že tudy procházely dějiny a zanechaly zde několik významných a mnoho méně patrných stop. Její předností je vynikající dopravní obslužnost, je proto oblíbenou rezidentní čtvrtí hlavního města. Zajímavou rekonstrukcí pod taktovkou studia Formafatal prošel byt v jednom ze zdejších panelových domů.

Rekonstrukce bytu v památkovém domě přináší soudobé řešení

Bydlení v domech, jež jsou kulturní památkou, má zřejmá pozitiva, daná jejich historií a estetickou hodnotou. Určitá úskalí mohou vznikat při rekonstrukci takových objektů pro současné bydlení, kdy je třeba minimalizovat možné střety plynoucí ze zachování historické a umělecké hodnoty objektu na straně jedné a požadavků na moderní bydlení na té druhé. Byt v Praze 7 na Letné, jehož rekonstrukci realizovalo Studio Objectum, patří do této kategorie.

Pražský loft pro sběratele artefaktů: Autoři si v něm pohráli s barvami a atmosférou

Výrazu loft, jenž původně znamenal podkrovní prostor nebo nejvyšší patro průmyslového objektu, dnes rozumíme jako označení pro bytovou jednotku s velkou podlahovou plochou, vysokými stropy a velkorysým prosklením. Lofty vznikají nejčastěji adaptací prostor v nevyužívaných průmyslových objektech či na půdách bytových domů a pomáhají uspokojovat poptávku po do určité míry nekonformním bydlení.