Byty

Neustálý růst a vývoj populace a především zvyšující počet obyvatel ve městech jasně mění nároky na bydlení. Ve velký městech chybí parcely k zástavbě a ceny nájmů převyšují finanční možnosti velké části obyvatel. Častou reakcí je tak větší podíl malometrážních bytových jednotek v rámci nové developerské výstavby, které pro někoho jsou nepředstavitelné, ale pro jiné mohou představovat možnost investice, kterou by si jinak dovolit nemohli.

Michaela Irová -

Architektonický ateliér Masák & Partner, který stojí za rezidenčním bydlením Lofty Kolbenova, představil svůj vzorový byt. Zájemci o bydlení s nádechem industriální historie pražských Vysočan si tak mohou prohlédnout dvouúrovňový loftový byt o dispozici 3+kk. Jeho interiér je vybaven moderními interiérovými prvky od českých i zahraničních značek, jedním ze zapojených designérů je sklářský výtvarník František Jungvirt.

redakce -

Autorem unikátního souboru bytových vil v Praze na Vinohradech z roku 1925 je architekt Rudolf Kvěch. Domy vznikly v návaznosti na vybudování Státního zdravotního ústavu a poskytovaly byty pro jeho zaměstnance. Vzhledem k nadčasovým kvalitám původního návrhu zachovávalo studio PAPUNDEKL ARCHITEKTI základní hmotové a dispoziční rozvržení domu včetně jeho využití – bydlení.

redakce -

V roce 2013 založili Sandra Gnigler a Gunar Wilhelm svoji architektonickou kancelář a krátce nato získali budovu ze 16. století na bývalém předměstí Linze. Od té doby ji postupně revitalizovali.

Po představení rezidenčního projektu na předměstí chorvatského Záhřebu zkraje roku se mezinárodní developerská společnost DOMOPLAN ze skupiny FIPOX rozšiřuje také na srbský trh. V Bělehradu začne od nového roku stavět rezidenci Arboleda, která se s více jak půlmiliardovou investicí zařadí mezi nejluxusnější rezidenční stavby hlavního srbského města.

Česko je doslova zaplaveno auty. Podle nedávné statistiky je v naší zemi 6,5 miliónů automobilů. Nárokům řidičů/voličů se tak podřizuje i podoba měst. Někde se ukrajují chodníky na úkor parkovacích míst, jinde se staví parkovací domy a vymýšlí se další a další cesty, jak takové množství aut pojmout. O to kurióznější je, že zrovna v kolébce automobilismu, Spojených státech, se rozhodli adaptovat parkovací dům na bytový.

Lenka Zemanová -

V rámci projektu Krumlovský Vltavín postaví developer brněnská společnost SVV real, s.r.o. podle návrhu architektonického ateliéru A8000 ve třech etapách celkem 62 apartmánů a 131 bytů. Šestipodlažní apartmánový dům s elegantními visutými boxy a šikminami, který je nejvýraznějším objektem celého komplexu, už je ve výstavbě.

Plzeň postaví za několik set milionů korun nový dům se 68 byty na náměstí Emila Škody poblíž centra. Má hotovou studii a teď zadá projekt, který by měl být hotový do roku a půl. Stavbu zaplatí ze svého. Město plánuje, že si vezme výhodný úvěr, jehož splátky chce hradit z nájmů bytů 2+kk a 3+kk. Po plánované výstavbě třech nových domů na Světovaru se 170 byty jde o druhý největší bytový projekt města.

Rozlohou nevelký byt se nachází v samotném srdci Karlových Varů, v původní historické zástavbě nedaleko kolonády. Zaujme tak nejen exkluzivní lokalitou, ale také unikátními prvky zachovanými z doby, kdy byty byly velkorysé a půvabné. Tým architektek z Plus One Architects si dal za cíl vrátit tomuto prostoru jeho bývalou slávu.

Lenka Zemanová -

Obytný blok navržený jedním z nejvýznamnějších architektů 20. století Le Corbusierem má svým obyvatelům a návštěvníkům co nabídnout i dnes. Zářící město (La Cité Radieuse), jak se projektu přezdívá, v sobě spojuje hru světel, perspektiv a barev.

Adriána Henčeková -

Projekt Sluishuis s veřejnými střechami a říčními chodníky situovaný na okraji Amsterodamu reinterpretuje klasickou typologii nádvoří pro život na vodě. Dánský BIG a holandský Barcode Architects navrhly Sluishuis na umělém ostrově na jezeře IJ v amsterdamské čtvrti IJburg. Čtvercový obytný blok obklopuje vnitřní přístav s dvojitou konzolou, která tvoří bránu jezera.

Denisa Kureková -