Hagibor Republic

Desítky bytů a komerční prostory. Rezidenční projekt Hagibor hlásí dokončení první etapy

První etapa rezidenční části projektu Hagibor v Praze 10, budovy Alfa a Beta s celkem 160 bytovými jednotkami a komerčními prostory v parteru byla dokončena v polovině roku 2022. Obě obytné stavby stavby z pera architektonické kanceláře Ian Bryan Architects (IBA) jsou prvními vlaštovkami rozsáhlé smíšené zástavby developerské společnosti Crestyl v oblasti Hagiboru.

Bytový dům Vršovická

Bytový dům Vršovická: Architektonickou soutěž vyhrál návrh ateliéru Kuba + Pilař Architekti

Vítězem druhé architektonické soutěže vypsané na městský bytový dům Vršovická se stala brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti. Na městském pozemku v Praze 10 vymezeném ulicemi Vršovická a Petrohradská v těsné blízkosti fotbalového stadionu Bohemians vyroste podle jejich návrhu polyfunkční dům se 139 nájemními byty, maloobchodními prostory v přízemí a parkovacími stáními pro obyvatele domu a případně i pro rezidenty Prahy 10.

Rezidence Diorit

V brněnském kamenolomu vyrůstá bytový dům. Zelená střecha bude mít 40 arů

Netradiční místo bude mít osmipatrový bytový dům se 142 byty nazvaný Diorit, který začíná vznikat v brněnské městské části Brno-Komín. Vyrůstá v místě bývalého kamenolomu v prudkém kopci. Jak uvedl zástupce investora a manažer projektu Jan Zeman, před začátkem vlastní stavby bylo třeba prostor lomu přizpůsobit, což trvalo dva roky.

Zahrada Gallas

Potok, komunita, udržitelnost. V Liberci zahájili výstavbu 300 družstevních bytů

Stavbu nových bytů v Liberci a Františkově zahájila pravnučka zakladatele čtvrti – hraběte Franze Clam-Gallase. Zahrada Gallas je projektem společností Coop Development, Ungelt Partners, libereckého Stavebního bytového družstva Sever a Stavebního bytového družstva Praha. Na místě bývalé textilní továrny plánují postavit přes 300 bytů.

Radlický Dřevák

Přelomový projekt pro Česko. V Radlicích vznikne poprvé bytový dům kompletně ze dřeva

Skanska připravuje projekt s názvem Radlický Dřevák, který počítá s výstavbou doposud největšího bytového domu ze dřeva v České republice. Vyrůst má na brownfieldu v ulici Radlická v Praze 5. Za architektonickým návrhem stojí přední český ateliér Jakub Cígler Architekti, který navazuje na boom využití dřeva ve výstavbě v zahraničí.

Byt architekta a výtvarnice

Historie se snoubí s experimentem. Architekt a výtvarnice si navrhli vlastní byt

Architekt Ondřej Janků ze studia Collarch společně s partnerkou a výtvarnicí Lenkou Kuchárekovou právě dokončil rekonstrukci svého bytu. Žijí zde společně s jejich malou dcerou. Původně historický byt měl nevyhovující dispozici stísněných pokojů a bylo třeba jej přizpůsobit současným požadavkům bydlení mladé rodiny. Novým rozložením pokojů a obohacením interiéru o atypické prvky vznikl prostorný, moderní byt.

Bydlení ve skříni

Inspirace středověkem: Rodina jezdí odpočívat do skříní v maličkém bytě

Jak se vleze čtyřčlenná rodina do bytu o velikosti 37 m2, aniž by se celý prostor zastavěl nábytkem? A aby zároveň všichni členové netrpěli za pár chvil ponorkou? Taková výzva se objevila na stole znojemského studia ORA – Originální Regionální Architektura. Vzhledem k tomu, že finální realizaci pojmenovali Bydlení ve skříni, je zřejmé, že udělali něco velmi (ne)tradičního.

Lofty Kolbenova

Lofty ve staré Kolbence: Zachovají industriální ráz pražských Vysočan

Architektonický ateliér Masák & Partner chystá v pražské městské části Vysočany významnou rekonstrukci. Z bývalé ČKD továrny vznikne rezidenční bydlení Lofty Kolbenova s více než dvěma sty byty. V návrzích projektu architekti respektují průmyslovou povahu místa a genius loci. Rekonstrukce začne v letošním roce, dokončení je plánované na podzim 2024.

Praha panorama

Inspirace baugruppe. Praha plánuje projekty spolkového bydlení

Pražský magistrát plánuje zahájit na pěti městských parcelách projekty takzvaného spolkového bydlení. Výběr dvou pozemků v Michli a po jednom ve Vysočanech, Lipencích a Libni projednali městští radní, rozhodnutí však zatím odložili a věcí se budou znovu zabývat na dalším jednání.

Byt Vokovice

Malý byt, kam se vleze hodně věcí

Pražská čtvrť Vokovice byla vždy tak trochu ve stínu slavnějších sousedů – vilové Hanspaulky a proslulých Dejvic. Najdou se však lidé, kterým zdejší ospalá atmosféra vyhovuje mnohem více a za nic na světě by neměnili, ačkoliv jim mohou okolnosti na první pohled bránit. Právě takový byl i případ čtyřčlenné rodiny. Jejich byt o rozloze 55 m2 jim přišel stísněný. Namísto stěhování se to však rozhodli vyřešit jinak – celkovou změnou dispozic.