Gleis 21

Vídeňský Gleis 21: Komunitní bydlení budoucnosti

Projekt Gleis 21, přezdívaný jako Dům v Grätzel, nevytváří pouze přemostění mezi nově vznikající čtvrtí Sonnwendviertel, hlavním nádražím a zbytkem 10. vídeňského obvodu, ale je zároveň kooperativním prostředkem rozvoje celé oblasti. Na jeho směřování se totiž podílí celá místní komunita.

La Borda

Oceňovaná La Borda: Družstevní dům, který nepřestává žít

Družstevní bydlení La Borda v barcelonské čtvrti Sants vzniklo z prostého důvodu – ukázat, že lze důstojně bydlet, aniž by se člověk vydal všemi svými prostředky a nervy všanc klasickému komerčnímu, ale i veřejnému developmentu. Komunitní model tak stojí v přímém protikladu k zaběhlé praxi a umožnil tak architektům překonat mnohá omezení, kterými se jinak projekty bytových domů jen hemží.

RK 20, rekonstrukce bytové jednotky

Kouzelný projekt. Architektka při rekonstrukci garsonky doslova čarovala

Bydlení je radost. Možná. Ale miniaturní garsonka s užitnou plochou 36 metrů čtverečních, není prazvláštním důvodem k veselí, když je v podstatě v katastrofálním stavu. O tom, jak si z neradostné podoby vyvést a modernizovat jejich vzhled, je celý projekt architektky Markéty Zdebské.

Rezidence Štěpánov

Plánované bytové domy ve Valašském Meziříčí kladou důraz na ekologii

Čtyři bytové domy s 56 byty by měly vyrůst ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Město nabídlo developerům k prodeji pozemky o rozloze asi 5000 metrů čtverečních v lokalitě Štěpánov, dostalo čtyři nabídky, vítězem se stal projekt Rezidence Štěpánov. V červnu budou zastupitelé města rozhodovat o prodeji pozemků za cenu 3000 korun za metr čtvereční vítěznému investorovi.

Byt pro milovníky umění

Ložnice je zbytná, dokazuje Byt pro milovníky umění

Sebekrásnější obraz nebo vizuálně struhující artefakt by zapadly, pokud by je v galerii neumístili na místo, které jim umožní komunikovat s okolím. Byt v pražských Vršovicích nebyl a není galerií, ale krásu umění, světlo a volnost vyjádření jako svou vnitřní součást obyvatelé silně cítí. Proto i rekonstrukci svého bydlení vedli v duchu prostoru, který umožní exponátům i rodinnému životu plně vyniknout.

Byt Ladronka

Jemná práce a neuspěchaný přístup se vyplácí, demonstruje upravený Byt Ladronka

Napravovat nezhojené rány minulosti není jen doménou chirurgů estetické medicíny, ale i architektů. Když se pustí rekonstrukcí do úpravy nevyhovujícího plánu bytu, špatně rozvržených dispozic anebo intervence v interiéru, musí přitom pracovat stejně precizně, jako profesionálové s ostrým skalpelem.

Rezidence Michelangelova

Rezidence Michelangelova hlásí hotovo. Nabízí malý park a akustický komfort

V těchto dnech byla dokončena výstavba energeticky úsporného projektu Rezidence Michelangelova v Praze 10. Dům s 29 byty doplňují dva komerční prostory a malý park s hřištěm a altánem. Projekt, ve kterém developer otestoval nový typ vzduchotechnického potrubí pro zvýšení akustického komfortu, je již zcela vyprodaný.  

Panelový dům

Byty v panelácích stárnou. Při modernizacích však často chybí odborníci

Nekvalitní zateplování bez příslušného projektanta, přetěžování nosných konstrukcí dostavbami, často „divoké“ úpravy interiérů doprovázené bouráním dodatečných otvorů u nenosných, ale i nosných stěn, zřizování zelených střech bez statického posouzení únosnosti konstrukce… To jsou jen některé prohřešky, s nimiž se při stavebních úpravách panelových domů setkávají odborníci.

Residence 077

Residence 077 ukazuje sílu kamene, povzneseného minimalistickou úpravností

Architektka Lenka Míková se v Česku nezpochybnitelně zařadila mezi profesionály, kteří si už vybudovali svůj osobitý a jasně čitelný styl. Promlouvá z něj hluboká znalost kontextu, pohotový smysl pro detail a hravá nápaditost designu. Řešení interiéru pražského bytu, projektu Residence 077, je v podstatě shrnutím toho, co její práci činí typickou.

Life Park Residence

Změna v Bratislavě. V obytném souboru Life Park Residence lze přestavovat byty

V hlavním městě Slovenska rostou bytové domy jako houby po dešti. Co se týká rozměrů bytů, jsou novostavby přehlídkou prakticky celého spektra velikostí. Předloni dokončená realizace dvojice objektů obytného souboru Life Park Residence na ulici Drotárská cesta zastupuje velikostně sestupný pól bytové tabulky a svými dimenzemi prezentuje změnu v nastaveném developerském trendu obytných budov.

Ilot Queyries Apartment Building

Revoltující geometrie Ilot Queyries je počátkem nové čtvrti

Aktuální realizace bytové výstavby v Bordeaux je jako stránka vytržená zprostřed knihy. Chápeme, že za ní stojí jistý význam a reputace tvůrce, ale přesto je pro nás její poselství bez kontextu neuchopitelné. To proto, že Ilot Queyries je třeba chápat jako detail velkého celku. Vznikající novostavby atypických tvarů jsou totiž součástí mnohem širšího plánu.

Dom Wielopokoleniowy

Wroclaw ukazuje, jak na multigenerační sociální bydlení

Nestává se často, aby na cenu Mies van der Rohe byla nominována celá čtvrť. Zatímco se po inspiraci ohlížíme většinou do kulturně nám blízké Vídně, míjíme bez pozornosti fantastické projekty, které realizují naši polští sousedé. Sídliště Nowe Zernike začalo vznikat v roce 2011 pod záštitou Dolnoslezské komory architektů a města Wroclaw a mezi desítkami mimořádně zajímavých projektů vyniká právě tento.