Achioté

Achioté: Udržitelný luxus v kostarické džungli s nekonečným výhledem na oceán

V džungli nedaleko Uvity na území Kostariky vzniklo unikátní architektonické dílo – dvě “rammed earth” vily, které ztělesňují spojení minimalismu s biofilními prvky a poskytují luxusní rekreační útočiště nad Pacifickým oceánem. Architektonický koncept, materiály a výběr designových prvků byly pečlivě promyšleny tak, aby vily zcela splývaly s okolním prostředím a zároveň poskytovaly sofistikovaný a udržitelný zážitek pro své návštěvníky.

OD Máj

Kulturní památka za 4 miliardy. Opravený OD Máj nabídne kulturu a obchody

Rekonstrukce obchodního domu Máj v Praze bude hotová v první polovině příštího roku a vyjde na čtyři miliardy korun. Vzhled obchodního domu, který je kulturní památkou, zůstane po dohodě s památkáři zachován. Rekonstrukci provádí stavební společnost Metrostav a byly již dokončeny demoliční práce. Nový obchodní dům nabídne kromě obchodů i galerii či restauraci s vyhlídkou.

Zahradní centrum Plantex

Oceněné zahradní centrum: Dělat věci s odvahou a krásněji

Zahradní centrum ve Veselom u Piešťan je jednou ze staveb, které se mohou pyšnit oceněním slovenské komory architektů CE ZA AR. Porotu zaujalo hlavně neobvyklou architekturou v tomto odvětví. Oceněné „zahradnictví“ u nás nenajdeme na každém kroku. Možná je to tím, že v tomto případě, jak jsme se přesvědčili, nejde jen o zahradnictví…

Staroměstská brána

Novostavba u hotelu Intercontinental: Investor se chce soudit

Fond R2G vlastnící pražský hotel Intercontinental, podá žalobu proti rozhodnutí odboru stavebního řádu pražského magistrátu, kterým úřad zrušil územní rozhodnutí k plánovaným úpravám okolí hotelu včetně novostavby na náměstí Miloše Formana. Majitelé nemají v plánu z projektu odstranit kritizovanou stavbu a rozhodnutí úřadu je podle nich zmatečné a nezákonné.

Vinařství Přátelé Pavlova

Vinařství v Pavlově se inspirovalo Středomořím. Spojuje moderní technologie a staré principy

Ve vinici na mírném severovýchodním úbočí Pálavských kopců s krásným výhledem do údolí Dyje s Novomlýnskými nádržemi nalezneme od roku 2021 nový objekt vinařství Přátelé Pavlova. Marek Jan Štěpán z Atelier Štěpán přitom neskrývá jasnou inspiraci Středomořím. Jak by také ne, vždyť první vinice v této lokalitě kdysi zakládaly starověcí Římané.

Almanach: Obchodní centra hlásí tržby jako před krizí

Po květnovém znovuotevření obchodních center se zvýšily jejich tržby i návštěvnost, a to na míru převyšující loňské výsledky ze stejného období. Oproti předkrizovému roku 2019 byla návštěvnost nižší, ale tržby srovnatelné, dokonce mírně vyšší. Nejlépe jsou na tom z hlediska tržeb supermarkety a hypermarkety, daří se také prodeji elektroniky a produktů pro zdraví a krásu.

Polyfunkční dům v Trojanovicích

Prodejny potravin bývají obvykle řešeny jako uniformní stavby v jednotném brandu řetězce, navržené bez kontextu k místu, lidem i funkci, kterou mají plnit. Proto je projekt polyfunkčního domu v Trojanovicích od ateliéru Kamil Mrva Architects tak nadějeplný a hodný pozornosti.