Solární panely

Barevné solární panely by mohly zatraktivnit zelenou architekturu

Solární panely se stávají stále populárnějším zdrojem energie a tepla, což je jeden z důvodů, proč již nejsou v rámci budov umisťovány pouze na střechy. V zahraničí, zejména v městských oblastech, kde je prostor na prvním místě, je umístění solárních panelů na fasády nebo jiné viditelnější části budov prakticky nutností. Jejich standardní monochromatické barevné schéma však nechává architektům méně možností, jak zatraktivnit budovy.

RHEINZINK-PV

Solární řešení integrované do střechy je opticky přizpůsobeno systému stojaté drážky.

Fotovoltaika

Všechno, co jste chtěli vědět o solárních panelech (ale báli jste se zeptat)

ASB portál připravil pro své čtenáře nejobsáhlejší soubor textů o solárních panelech na českém webu. Problematiku fotovolatiky probíráme v celkem šesti článcích naprosto zevrubně. Dozvíte se tak, kdy se vyplatí fotovoltaické elektrárny pořídit, ale i více o tom, jakou spotřebu pokryjí, na co si dát pozor při přípravách a údržbě.

Solární panel

Solární panely 6: Mýty a fakta. Co bychom měli o fotovoltaice vědět?

V dřívějších dílech jsme se probrali od volby místa, přes velikost elektrárny, cenu a její návratnost až k samotné likvidaci panelů, přesto stále zůstalo mnoho nezodpovězených otázek a mýtů, které je vhodné upřesnit, zodpovědět nebo vyvrátit. Co by nám tedy mohlo překazit plány s naší domácí elektrárnou a co bychom měli vědět?

Solární panely 5: Příprava, údržba a konec životnosti

Pokud o fotovoltaice přemýšlíme již ve fázi stavby objektu, pak je samozřejmě všechno jednodušší, protože orientaci objektu, umístění fotovoltaiky a uložení všech jejích součástí můžeme brát v úvahu v předstihu a požadavky promítnout už do samotného projektu, aniž bychom to jakkoli výrazněji finančně pocítili.

Solární panely

Solární panely 3. Hlavní rozdíly mezi solárními panely a jak je to s cenou domácí elektrárny?

Nacházíme se ve fázi, kdy bychom měli mít vyjasněné potenciální umístění fotovoltaiky na našem objektu tak, aby byla výroba energie co největší, a zároveň už bychom měli mít i jasnější představu, jaký výkon od domácí elektrárny očekáváme a jaká by tedy mohla být její potenciální velikost na naší střeše. Jak to ale bude s cenou?

Fotovoltaika

Solární panely 1: Kdy se vyplatí pořídit fotovoltaiku (a kdy ne)?

Fotovoltaické panely získávající energii ze slunce pro potřeby běžného provozu rodinných domů jsou nyní poměrně často skloňovaným pojmem – jednak protože jsou léta čím dál teplejší a všichni už tak nějak počítáme, že nejdéle ve druhé polovině června udeří tropické teploty a na vyasfaltovaných ulicích bude vedro jako ve výhni, ale i kvůli neustále stoupajícím cenám energií a plynu, které se ne a ne zastavit.

Inovace ve využití solární energie

Článek se zabývá současnými inovacemi ve využití sluneční energie. Nosná část článku popisuje inovace v oblasti fotovoltaických technologií, a tedy přeměny slunečního záření na elektrickou energii. Další část je věnována přímo využití sluneční energie v oblasti architektury a technologickém zabezpečení budov – zejména chlazení a vytápění.

kolektory 3

Energie zdražují, je čas na fotovoltaiku?

Ceny emisních povolenek se rapidně zvyšují, dodavatelé elektrického proudu na to nekompromisně reagují zvyšováním ceny elektřiny. Na jakých hodnotách se cena elektřiny zastaví? Odpověď na tuto otázku nikdo z nás netuší. Proto je ten správný čas poohlédnout se po jiných zdrojích elektřiny.

Fotovoltaika bez oslnění

Je používání fotovoltaických kolektorů na úkor fototermických selháním Státního fondu životního prostředí? Jaká jsou fakta a zkušenosti s jednotlivými typy výrobků?

V ČR navzdory koronaviru roste zájem o střešní solární instalace

V Česku v posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. Vyplývá to z dat dotačních titulů ministerstev životního prostředí a průmyslu a z vyjádření firem. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvedlo, že v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) je od ledna do května v tomto segmentu patrný téměř dvojnásobný meziroční nárůst počtu podaných žádostí.