Tomáš Ctibor

Chybí mi u nás kompetentnost a ambice, říká architekt Tomáš Ctibor

Působil v developerské společnosti, stál u zrodu Institutu a plánování rozvoje hlavního města Prahy, je členem Sdružení pro architekturu a rozvoj i dalších organizací v Evropě. S Tomášem Ctiborem jsme si povídali o tom, proč založil platformu 4ct a co je pro městský rozvoj a budování nových čtvrtí klíčové.

ASB 06/2022

Udržitelnost především. Nové „zelené“ číslo časopisu ASB si posvítilo na největší výzvu dneška

Již třetím rokem se v posledním vydání časopisu ASB v roce věnujeme tématu udržitelnosti. Ani letos tomu nebude jinak. Každoročně je také součástí závěrečného vydání přehled nejzdařilejších realizací oceněných v České ceně za architekturu. Věnovat se však budeme i dopadům energetické krize, nedostupnému bydlení, představíme množství domácích i zahraničních realizací a nabídneme zajímavé analýzy.

Konference

Redakce radí: kam v prosinci za vzděláním a vědomostmi

Konec roku se neúprosně blíží a s ním i Mikuláš, Štědrý den a samozřejmě spousta sněhu a mrazů (které nás navštívily už v listopadu, abychom se nezapomněli připravit). Spolu se sněhem a mrazy samozřejmě ustane i většina prací na hrubých stavbách. Jak to ale bude se vzdělávacími akcemi? Bude kam v prosinci vyrazit?

Okolí kostela sv. Ducha

Auta ustoupí vodní ploše a stromům. Zanedbané okolí ostravského kostela ožije

Ostrava zná vítěze soutěže o návrh na novou podobu okolí kostela sv. Ducha, je jím brněnský ateliér m2au. Architekti zvýrazňují dominantu této novodobé stavby a přináší nápadité řešení navazujícího veřejného prostranství. Nově by zde měl přibýt výrazný vodní prvek, stromy a plocha pro konání příležitostných komunitních akcí.

Tracing Spaces

Brněnská výstava se zaměří na fenomén panevropských dopravních koridorů

Prostor pro angažovanou architekturu, pod Fakultou architektury VUT v Brně, otevře 24. 11. výstavu rakouského kolektivu Tracing Spaces „Zastavit a jet. Uzly transformace a přechodu“ [Stop and Go. Nodes of Transformation and Transition]. Zkoumá postsocialistické změny v uzlech nadnárodní mobility a migrace podél panevropských dopravních koridorů v trojúhelníku tvořeném Vídní, Tallinnem a bulharsko-tureckou hranicí.

Administrativní centra 1. místo: ČSOB – HHQ

Vítězové soutěže Best of Realty 2022: Rekonstrukce hotelu i rezidence u vody

V úterý 15. listopadu 2022 byly na slavnostním večeru v pražském Foru Karlín vyhlášeny výsledky a předána ocenění nejlepším projektům českého realitního trhu za uplynulý rok. Z pěti desítek nominovaných si v letošním ročníku ocenění „Best of Realty – Nejlepší z realit“ odnesly projekty napříč celou Českou republikou.

Studenti Fakulty stavební ČVUT, programu Architektura a stavitelství, při výuce ve Virtuplexu

Studenti ČVUT se učí navrhovat architekturu ve virtuální realitě. Jako první v Evropě

Porozumění architektonickému návrhu, vnímání prostoru, formy a hmoty patří k největším úskalím v komunikaci mezi laikem a architektem. Navrhování architektury ve virtuální realitě, které se nově učí studenti Fakulty stavební ČVUT v Praze při testování beta-verze nástroje Wearrecho, umožní i „nearchitektům“ pochopit a zažít architekturu autenticky a ocenit možnosti návrhu.

Silo Tower

Výstava zaostří na proměny veřejného prostoru. Připomene i Ricarda Bofilla

Galerie Jaroslava Fragnera otevírá výstavu Dialogy v čase / Hommage à Ricardo Bofill, ve které se zaměřuje na současnou architekturu v historickém kontextu na území České republiky. Od středy 16. listopadu představí více jak pět desítek realizovaných rekonstrukcí, novostaveb, ale i intervenci do veřejného prostoru napříč republikou.