Galerie Perlou

Ústí nad Orlicí vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou

Ústí nad Orlicí vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou. Kulturně kreativní centrum by mělo vzniknout přestavbou části objektů bývalé textilky Perla 01. Jednou z podmínek soutěže jsou limitní náklady 70 milionů korun bez DPH, i když ceny stavebních prací a materiálů letos výrazně vzrostly.

OHP2022

Pro veřejnost se otevře 101 budov. Přichází 8. ročník festivalu Open House Praha

Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku a uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů.

SETKÁNÍ LÍDRŮ DIGITALIZACE 2022

Portál stavebníka by měl začít fungovat od roku 2024, uvedl ministr Bartoš

Připravovaný elektronický systém Portál stavebníka by měl začít fungovat od roku 2024, tedy asi o půl roku později, než plánovala předchozí vláda. Důvodem jsou chystané úpravy stavebního zákona. Při setkání lídrů digitalizace v ČR to řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Pěstuj prostor

Spolek Pěstuj prostor si v debatách posvítí na městské architekty

V jarní přednáškové a diskusní sérii seznamuje plzeňský spolek Pěstuj prostor zájemce z laické i odborné veřejnosti s různými podobami vztahu architektonické profese a veřejné správy. Druhý díl se uskuteční již ve středu 11. května od 18 hodin v kreativní zóně DEPO2015.

Kulatý stůl na téma inteligentní budovy

KULATÝ STŮL: Inteligentní budovy

Inteligentní budovy jsou neopominutelným tématem současné architektury. Co si však lze představit pod pojmem inteligentní? Je to budova s integrovanými technologiemi, nebo naopak dům bez veškerých technologií – ovšem s chytrým konceptem?

ASB 2/2022

Lidské právo nebo komodita? Nové vydání časopisu ASB se zaměřuje na bydlení

Aktuální vydání časopisu ASB věnujeme právě problematice bydlení. Ať už na něj totiž nahlížíme jakkoliv, představuje nezpochybnitelnou elementární položku na pyramidě potřeb a nezbytnou součást plnohodnotného života. Jeho nedostatek nebo nedostupnost pak ve společnosti nebývale rezonuje a stává se pro vládu a volené zástupce prioritním tématem.

baum baros ARCHITEKTI Most v Jaromeri 3

Mirko Baum nastíní v přednášce fantastický rozměr v architektuře

Cyklus přednášek o architektuře Dialogy, pořádaný spolkem KRUH, představuje světové i tuzemské osobnosti architektury ve speciálním formátu dvojpřednášky. Během večera vystoupí architekt Mirko Baum spolu s historikem architektury Lukášem Beranem. Přednáška s názvem Symbol a stroj se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 19:30 v korzu Veletržního paláce.

Setkání lídrů digitalizace 2022

Lídři digitalizace se setkají na konferenci. Řešit se bude oblast stavebnictví

Největší setkání lídrů digitalizace v České republice. Diskuse vlády, klíčových představitelů veřejného sektoru s řediteli předních společností v oblasti digitalizace stavebnictví ČR. Ukázky již realizovaných a rozpracovaných BIM projektů v oblasti budov, silnic, železnic a vodních toků. Taková je náplň Setkání lídrů digitalizace 2022, která se uskuteční 6. 5. v Praze.

shutterstock

Sněmovní výbor jednal o sporných pasážích stavebního zákona. Podpořil odklad

Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj podpořil roční odklad klíčových pasáží stavebního zákona. Od poloviny příštího roku by podle novely, kterou koncem března podpořila Sněmovna, měl vzniknout pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad. Ostatní stavby se do konce června 2024 budou povolovat podle dosavadních předpisů.

Kulturní centrum IGI

Chaty, vily i kanceláře. O Českou cenu za architekturu se uchází 201 realizací

O titul v letošním, 7. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 201 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. Mezinárodní odborná porota z nich vybere užší okruh nominovaných, který bude oznámen na nominačním večeru 23. června. Nejvyšší ocenění, tedy finalisté ČCA a držitel Hlavní ceny ČCA, pak budou vyhlášena na slavnostním galavečeru v listopadu.

Výstava American Framing

Symbol americké architektury. Výstava zkoumá fenomén rámových dřevostaveb

Pražská Galerie Jaroslava Fragnera představuje na nové výstavě American Framing systém tzv. rámové konstrukce. Typický severoamerický stavební, sociologický i estetický fenomén je architekty i historiky architektury neprávem přehlížený. Přitom v USA dodnes patří k nejběžnějším způsobům výstavby rodinných domů a je tak jedním ze symbolů Ameriky již po bezmála dvě století.

shutterstock 392113519

Redakce radí: květnové tipy na online akce

Už několik týdnů se můžeme volně nadechnout nejen v kancelářích, ale už i v hromadné dopravě cestou do práce. Jediné místo, kde jsou snad roušky ještě povinné, jsou – ze zcela pochopitelných důvodů – nemocnice. Tato rozvolnění se samozřejmě podepisují nejen na našem každodenním životě, ale kupodivu i na pořádání seminářů, konferencí a vzdělávacích akcí.

ASB 01 2022 LUCIE KOLDOVA 7

Lucie Koldová: Designér vytváří atmosféru interiéru

Jak funguje spolupráce mezi architekty a designéry? Jak se odlišuje poptávka u českých a zahraničních klientů? S královnou českého designu Lucií Koldovou jsme si povídali u příležitosti deseti let fungování jejího studia a probíhající výstavy Lightness v Moravské galerii.