Dětský hospic Cibulka

Dětský hospic na Cibulce: Model nově existuje ve virtuální realitě

Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, je možné si už nyní projít kompletně zrekonstruovanou. Její model totiž v reálné velikosti existuje ve virtuální realitě. Se 3D brýlemi ho procházejí architekti týmu Petr Hájek Architekti a odborníci na dětskou paliativní péči a vylepšují detaily stavby, která bude dokončena v roce 2026.

Železniční most na Výtoni

Výtoňskému mostu svitla naděje. Pražští zastupitelé preferují rekonstrukci

Pražští zastupitelé v obecné shodě koaličních i opozičních klubů Pirátů, SPOLU, Starostů a nezávislých, Prahy Sobě a ANO vyjádřili podporu rekonstrukci železničního mostu na Výtoni za využití moderních technologií při zachování co nejvíce z charakteru, hmoty a ducha této stavby, která je reprezentována zejména obloukovou nýtovanou konstrukcí přes Vltavu.

Nenaplněný potenciál, nedotaženost. Experti kritizují schválenou novelu stavebního zákona

Novela stavebního zákona, kterou v pátek 24. března 2023 projednala ve třetím čtením Poslanecká sněmovna a která nyní míří do Senátu, přinese částečné zlepšení současného stavu a zrychlení procesu povolování staveb. Na druhou stranu nenaplní potenciál, který schválení nového stavebního zákona mělo, a to zejména v oblasti integrace rozhodování, vymahatelnosti lhůt či v oblasti územního plánování.

shutterstock

Sněmovna schválila novelu stavebního zákona. Nejvyšší stavební úřad nevznikne

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich zrušení dnes schválila Sněmovna v novele stavebního zákona. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.

Kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

Czech Grand Design 2022 ovládly čerstvé tváře. Uspěla kolekce nábytku i navigační systém

Sedmnáctý ročník Cen Czech Grand Design zná své vítěze. Nejprestižnější ocenění pro české autory a designéry převzali laureáti v rámci kreativně pojatého slavnostního večera v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Absolutními vítězi – Grand designéry roku 2022 – se stala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana, která Akademii designu ČR zaujala kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro firmu Polstrin.