Říční krajina na soutoku Berounky a Vltavy v Praze

Příměstský park Soutok má být 10x větší než Stromovka. O jeho podobě rozhodne soutěž

Říční krajina na soutoku Berounky a Vltavy v Praze představuje obrovský přírodní potenciál. Území o rozloze přes 1000 hektarů však nemá jasnou krajinářskou koncepci a pravidla rozvoje. Institut plánování a rozvoje (IPR) tak vyhlásil mezinárodní soutěž. Jejím cílem je vybrat tým zpracovatelů, který dokáže navrhnout budoucí podobu této říční krajiny a její dlouhodobý rozvoj formou příměstského parku.

Konzervace torza zámku

Torzo do krajiny patří. Letošní laureáti Ceny Břetislava Štorma ukazují, jak na památkovou péči

Porota Ceny Břetislava Štorma vybírala nejlepší práce v oblasti památkové péče. Studentské projekty reflektují rozdílné přístupy k rekonstrukcím památkových objektů a zasahují i do odborné debaty. Oceněná diplomová práce se stala součástí dokumentace pro nominaci Žatecka na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Středověké stavební stroje

Tajemství středověkých mostů a hradů. Muzeum otevřelo expozici tehdejších stavebních strojů

Novou stálou expozici Středověké stavební stroje otevřelo Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea (NTM) v renovované bývalé lednici ležáckých sklepů v areálu kláštera v Plasích na severním Plzeňsku. Přišla na více než 18 milionů korun. Rozměrné funkční repliky tří gotických stavebních strojů, zhotovené podle historických pramenů, byly vyrobeny dobovými řemeslnými postupy.

Vítězné náměstí

O podobě třetího největšího náměstí v Praze rozhodne mezinárodní architektonická soutěž

Hlavní město Praha a Městská část Praha 6 daly zelenou vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu tzv. 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Po 100 letech od návrhu urbanistické struktury Dejvic tak dojde k dostavbě tohoto třetího největšího pražského náměstí. Možná podoba dostavby bude známá v květnu příštího roku.

shutterstock 141189550

Kolik stavebních úřadů nakonec zůstane? Ze dvou variant bude vybírat vláda

Dvě varianty stanovení počtu stavebních úřadů v obcích navrhuje ve věcné novele stavebního zákona ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Z předloženého návrhu pro vládu vyplývá, že podle první varianty bude zachováno buď 375, nebo 389 stavebních úřadů, a ve druhé na základě prováděcího právního předpisu všechny stávající (694) s možností počet snížit.

Horácká aréna v Jihlavě

Jihlavská aréna se prodraží. Zájemci chtějí stavět za 1,9 až 2,25 miliardy korun

Cenové nabídky na stavbu jihlavské Horácké multifunkční arény (HMA) jsou od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Nabízené ceny jsou vyšší, než město předpokládalo, zastupitelé proto musí v následujících měsících rozhodnout o dalším postupu. Do výběrového řízení šla radnice s předpokládaným rozpočtem okolo 1,3 miliardy korun. Financováním se budou zastupitelé zabývat na zasedání 23. srpna.

Designblok 2022

Designblok odhaluje vizuál 24. ročníku s tématem LES

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, proběhne od 5. do 9. října 2022. Hlavními výstavními prostory budou smíchovský komplex Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

Český rybník

Výstava, kniha, film. Galerie Jaroslava Fragnera představí porevoluční umění ve veřejném prostoru

Umění dočasné i trvalé, pomníky i performance upozorňující na aktuální problémy. Výtvarné umění, které zasáhlo či zasahuje a ovlivňuje český veřejný prostor v novodobé historii je tématem aktuální výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera. Výstavu doprovodí i více než třistastránkový česko-anglický katalog, na němž se podílela desítka odborníků.

Dornych

Brněnská ostuda půjde k zemi. Místo starého obchoďáku vznikne městská čtvrť

Společnost Crestyl představil svůj projekt Dornych, který v následujících letech nahradí stávající staré obchodní centrum (bývalé Tesco) v sousedství brněnského hlavního nádraží. Vznikne zde nový volně přístupný veřejný prostor o celkové ploše 25 tisíc m2 lemovaný několika menšími budovami, který propojí historické centrum města s plánovanou Jižní čtvrtí.

Mosilana

Mosilana se zatím bourat nebude. Za záchranu brněnské továrny bojují i architekti

Několik architektonických studií a kanceláří vymýšlí, jak by se měl proměnit areál bývalé brněnské textilky Mosilana. Majitel a investor Financial Consortium jej chtěl zbourat a stavět obytný soubor, avšak někteří památkáři i město se postavili proti a ministerstvo kultury zahájilo správní řízení o prohlášení areálu za kulturní památku.