shutterstock 141189550

Ministerstvo sníží počet stavebních úřadů o polovinu. Vybírá, které zachová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce mít na jaře jasno, ve kterých ze 700 obcí zůstanou stavební úřady. Nově by jich mělo fungovat 323. Příslušná vyhláška má být v létě 2022. Oznámila to Klára Dostálová (za ANO) na konferenci Sdružení místních samospráv ČR v Brně. Nový stavební zákon přesouvá stavební úřady pod stát.

18156451 1157919091020583 6347651410116104631 o

Pojďme dělat město nebo ves, vyzve konference

Konference Pojďme dělat město nebo ves si dává za cíl propojovat komunální politiky s odbornou veřejností z praxe i z řad studentů doktorského studia. K účasti jsou vyzváni doktoranti s příbuznými výzkumy, architekti činní v pozicích městských/obecních architektů, zástupci neziskových organizací pečujících o prostředí a komunální politiky a úředníky.

2

Transferia, železnice, veřejné stavby. Nové číslo ASB ukazuje jejich městotvorný význam

Hlavním tématem aktuálního čísla časopisu ASB jsou transferia, vysokorychlostní železnice a veřejné stavby. Přinášíme vám obsáhlý rozhovor s architektem Martinem Krupauerem z ateliéru A8000, pohled odborníků na vítězný návrh nového hlavního nádraží i výstupy hned ze dvou diskusních kulatých stolů. Nechybí novinky ze světa architektury a designu.

4796

Stavbami roku 2020 na Vysočině jsou nová sportoviště i expozice hradu Roštejn

Stavbami Kraje Vysočina za rok 2020 se staly nově vybudovaná sportoviště v Novém Městě na Moravě a v Třebíči, nové expozice hradu Roštejn poblíž Telče a silniční obchvat Velkého Beranova na Jihlavsku. Odborníci hodnotili 18 novostaveb a rekonstrukcí, veřejnosti se nejvíc líbil Dům přírody Žďárských vrchů, který dostal cenu také od hejtmana kraje.

Konference nabídne řešení bytové krize. Efektivnější využití brownfieldů

Nedostatek bytů, chybějící logistická zázemí, nedostatek komerčních ploch. To je Česká republika dnešních dní. Na druhé straně velké množství brownfieldů, které v sobě mají kapacity pro potřebný rozvoj. K nastartování regenerace zanedbaných lokalit přispěje konference Brownfieldy, která se uskuteční 17. září v Českém Krumlově. Program přinese dialog mezi městy a investory i inspiraci ze zahraničí.

00Mapei vizualizacia 019 R1 a 1

Hrubá stavba v detailu: Spárování dlažby epoxidovou maltou (pracovní postup)

Epoxidové spárovací malty jsou vhodné na spárování všech druhů obkladových prvků z keramiky, mozaiky, přírodního kamene a porcelánů. Využití, díky svým vlastnostem, najdou na mnoha místech, ať už při stavbě občanských budov, v průmyslu, v potravinářském odvětví nebo v prostorech se zvýšenými požadavky na hygienu či chemickou odolnost.

Srdce Vltavy na ortofotu z poloviny 20. století

Srdce Vltavy: Slavný meandr vltavského koryta existuje i po zatopení přehrady

Když se v roce 1958 napouštěla Lipenská přehrada, zmizelo pod její hladinou i „Srdce Vltavy“, jak se říkalo specifickému meandru vltavského koryta u osady Pihlov nedaleko Horní Plané. Letošní výzkum odborníků z Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT zjistil za využití sonarů a další techniky, že tvar koryta v podobě srdce je dobře zachovaný i třiašedesát let po zatopení lokality.

CZDW Palac U Styblu 1 FOTO Anna Pleslová

Czech Design Week zpřístupní interiéry pražského Paláce U Stýblů

Více než dvacet let zůstávají interiéry funkcionalistické perly Paláce U Stýblů veřejnosti nepřístupné. Její pasáží si dnes lidé spíše krátí cestu do pasáže Světozor či Františkánské zahrady, v minulosti však budova bývala jedním z kulturních center hlavního města. Od pátku 10. do neděle 12. září otevře palác své brány díky festivalu Czech Design Week, který představí současnou tvorbu českých designerů a umělců.

O podobě terminálu VRT v Roudnici nad Labem rozhodne architektonická soutěž

Správa železnic vypsala již druhou architektonickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice. Přestupní uzel Roudnice nad Labem bude součástí nového železničního spojení Praha – Ústí nad Labem – Drážďany, díky němu se zvýší dostupnost nové vysokorychlostní železnice pro obyvatele regionu. Vítězný architektonicko-urbanistický návrh by měl být představen na začátku příštího roku.