Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

RD Ledenice 878A0327 Zdroj Petr Zikmund min

Rodinný dům, kde klaplo vše napoprvé

Na počátku byl pozemek v jihočeských Ledenicích a investorovo soukromé výběrové řízení se třemi velmi odlišnými studiemi. Návrh cihlového a velkoryse proskleného domu od Ateliéru Vostracký zvítězil praktičností a dokonalým pochopením potřeb a přání budoucího majitele, včetně ladovského výhledu na kostelík s farou z rohové, impozantně prosklené pracovny v patře i z terasy v přízemí.

065 HR 12 Floating Home Schoonschip residential exterior facade i29

Schoonschip: Na vlnách ekologické inspirace

Plující dům z Amsterdamu je zajímavým experimentem udržitelnosti života v moderních městech. Neskrývá ambice být ukázkou soběstačnosti a nezávislosti, a přitom ze svého stabilního kotviště razit nový kurz ekologického bydlení. Architektura je v tomto programu až druhotnou záležitostí, byť zrovna práce architektů ze studia i29 pozvedá snílkovské bydlení v Schoonschip na vyšší úroveň.

picture 6251 1.jpg 1600x1200 pristavba rodinneho domu na kojetine

Dříve stodola, dnes moderní bydlení

V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely stála pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér, později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

lina bellovic house lo boysplaynice 06

LO House z konopného betonu: Není malých projektů, jen malých snů

Obydlí vystavěné z alternativních materiálů, které lahodí duši i povaze vnitřně neklidného majitele, moderního nomáda. Tvarem a celkovým provedením zajímavý objekt, zasazený do divoké krajiny Chřibské pahorkatiny. To vše a mnohem víc, jako zajímavá ukázka v Čechách dosud úplně nezabydleného, ekologického a přírodě blízkého stavitelství.

17 exterier vecer A 2

Podle nových standardů. V Horském parku stojí vila v energetické třídě A0

Na Slovensku musí novostavby od počátku letošního roku splňovat parametry energetické třídy A0. V České republice je povinnost stavět domy se spotřebou energie blízké nule stanovena již od loňska. Zářným příkladem, který vyhověl nejnovějším požadavkům, může být vila v bratislavském Horském parku. Dokazuje, že úspora energií nemusí ubírat z estetické kvality budovy.