Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

River House

River House – bydlení v objetí řeky

Bydlet uprostřed přírody, ovšem s tím, abychom se nemuseli vzdát běžného komfortu moderního bydlení, je snem mnohých z nás. Majitelé tohoto domu šli ještě dál. V klidné přírodní lokalitě chráněné od ruchu hustě obydlených oblastí si nechali postavit dům nadstandardní nejen z hlediska konstrukce a vzhledu, ale také vybavení.

Rekonstrukce domu v Hrusicích

Rekonstrukce domu v Hrusicích

Při vyslovení jména obce Hrusice si asi každý vybaví zasněžené idylické obrázky vesničky s kostelíkem či kocoura Mikeše a jeho kamarády z příběhů Josefa Lady. Dnešní Hrusice jsou sice již jiné, modernější, zůstávají však stále příjemným místem k životu. Pro majitele domu, který jsme tentokrát navštívili, byla právě tato skutečnost jedním z důležitých důvodů, proč se rozhodli žít právě zde.

Rekonstrukce usedlosti v jižních Čechách 12

Rekonstrukce usedlosti v jižních Čechách

Starší venkovské usedlosti mají své kouzlo a jsou často vyhledávány zájemci o rekreační i stálé bydlení. Určitá míra citlivých oprav a úprav zajistí současný komfort bydlení, a zároveň zachová původní ráz stavby. A protože součástí takové usedlosti bývají i hospodářské objekty, lze je využít též.

Tutzing05 1200

Dům ve stínu liliovníku tulipánokvětého

Tutzing se nachází na břehu jezera ledovcového původu s křišťálově čistou vodou Starnberger See. Ideální místo pro život – pod Alpami, v nádherné přírodě bavorského venkova, a přesto v přímém dosahu města, dostupné biopotraviny z místních zdrojů a vhodné podmínky pro letní i zimní sporty, to vše dělá z tohoto místa žádanou lokalitu k bydlení.

Dům v ocelovém korzetu 1

Dům v ocelovém korzetu

Rodinný dům v Praze prošel jako původně rekreační objekt z třicátých let 20. století několikerými stavebními úpravami tak, aby mohl sloužit k trvalému bydlení. V současnosti však již neodpovídal požadavkům na pohodlné moderní bydlení, majitelé se proto rozhodli pro zásadní rekonstrukci.

Dům tvoří několik menších vzájemně provázaných staveb

Letní sídlo pro tři generace

Vícegenerační soužití není v naší zemi příliš častým fenoménem. Děti se obvykle osamostatní a posléze pro vlastní rodinu vytvoří nový domov. Možností, jak trávit více společného času s širší rodinou, tak může být „letní“ dům pro víkendy, prázdniny i další dny volna. Jako například letní sídlo navržené architekty Danielem Rohanem a Danielem Baudisem ze studia DDAANN.

Z oken, jež jsou orientována na sever a jih, se obyvatelům domu nabízí krásné výhledy do okolí

Dřevostavba zvenku i uvnitř

Při plánování vlastního bydlení hledají investoři často inspiraci nejen ve svém okolí, ale třeba i v zemích ve vzdálených koutech světa. A protože inspirace může mít mnoho podob, mohla by být pro ty, kdo hledají vzdušný a elegantní dům plný světla, zajímavá tato dřevostavba v prefektuře Shiga na japonském ostrově Honšú. Pro mladý pár ji navrhli architekti z ateliéru HEARTH ARCHITECTS.