Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Investovat do vývoje je povinností lídra

Společnost Kronospan je světovým lídrem v oblasti výroby desek na bázi dřeva pro nábytkářský průmysl, interiérový design a stavebnictví. Jihlavský závod se řadí k těm nejmodernějším v Evropě. S jednatelkou společnosti Sylvou Krechlerovou jsme si povídali o cirkularitě i letošních novinkách.

Timber Praha

Jako z betonu. V Praze se staví dřevěné bytové domy v projektu Arcus City

Společnost UBM Development Czechia zahájila výstavbu a prodej bytů Timber Praha. V Praze tak vznikají první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii. Timber Praha je realizován v rámci rezidenčního komplexu Arcus City a nabízí 62 bytových jednotek v moderních vícepodlažních dřevostavbách z masivních dřevěných panelů.

Sídlo Kloboucké lesní

Sídlo Kloboucké lesní: Progresivní dřevostavba překračující hranice Valašska

Pětitisícové město Brumov-Bylnice nalezneme na česko-slovenském pohraničí, vklíněné do údolí říčky Brumovky. Kromě několika památek, jako je zřícenina královského hradu, se místní i turisté mohou kochat především množstvím lesů na okolních kopečcích a kopcích Bílých Karpat. Není proto divu, že jedním z důležitých zaměstnavatelů je dřevozpracovatelský průmysl, což je ostatně i hlavní obor společnosti Kloboucká lesní, která v Brumově-Bylnici vznikla před 25 lety.

Dům který se otevírá slunci

Světlo, teplo, země, voda. Rodinný dům u Prahy bere budoucí výzvy vážně

V malé obci na okraji křivoklátských lesů nalezneme typickou českou rekreační oblast s mnoha chatami a chatkami, které zde vyrostly v dobách tuhé normalizace, aby mohli Pražané alespoň na víkend opustit šeď oprýskaného velkoměsta. Jednu z chat na rovinatém pozemku však nahradil pasivní rodinný dům, který reaguje na aktuální problémy dneška – energetickou a klimatickou krizi.

Wraxall Yard

Chátrající stodoly nešly k zemi. Změnily se na bezbariérové víkendové domy

Hrabství Dorset na jihozápadě Anglie je doslova obsypáno množstvím kamenných stodol z 19. století. Idylickou pohodu anglického venkova hatí fakt, že většina z těchto zemědělských staveb je v dezolátním stavu a často se poroučí k zemi, sotva do nich člověk šťouchne. Díky londýnskému studiu Clementine Blakemore Architects však tyto nemovitosti zůstanou zachovány, a ještě se z nich stalo něco užitečného.

Rodinný dům Polánka

Černá díra uprostřed vesnice. Rodinný dům Polánka chce provokovat

Realizace studia CL3 v Moravském Krumlově je domem dvou tváří. Zatímco při pohledu ze zahrady působí přívětivým dojmem, při pohledu z ulice leckoho provokuje. Navzdory tomu, že striktně respektuje tvarový archetyp domu, který stával dříve, volba materiálů a barev svědčí o tom, že se zde zrodilo něco svébytného.

Dům s vymínkem

Rodina si u potoka postavila dům. Dělí se o něj s prarodiči

Dvougenerační bydlení je v Česku vcelku běžná věc. Zajímavých a nevšedních realizací na toto zadání ovšem zase tolik nevzniká. O to více se Dům s vymínkem od kopřivnického studia KLAR vymyká dnešním požadavkům investorů. Mladá čtyřčlenná rodina tak může bydlet dohromady s prarodiči, aniž by si kdokoliv z nich mohl stěžovat na nedostatek soukromí nebo jiná omezení.

Pod Vrškem

Pod Vrškem: Omšelou prvorepublikovou vilku přešili na noblesní rezidenci

Prvorepubliková vila na předměstí Prahy nevypadala na první pohled jako noblesní bydlení. Kompletní rekonstrukci proto pojalo studio No Architects trochu jinak, než je obvyklé. Dům vyčistili, přešili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Najednou v něm není zima a skvěle se nosí.

La Cartoucherie

Rezidenční čtvrť ze dřeva. Ve francouzském brownfieldu dominuje udržitelný materiál

Jedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jejich aktuální projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse ukazuje, že ze dřeva lze stavět nejen vícepatrové budovy, ale rovnou celé čtvrti. 

RD Jizerky

Horská harmonie, která splynula s okolím

Jeden obytný dům a stavení připomínající stodolu. Uprostřed Jizerských hor společně vytvářejí ideální domov pro víkendový útěk z města i ke stálému obývání. Celý koncept je zdárným příkladem toho, že i moderní stavby pojaté s pokorou dokážou harmonicky splynout s tradičním horským prostředím a nenarušovat ráz okolní krajiny.

Spojování dřeva

Spojování dřeva

Dřevěné konstrukce se vytvářejí spojováním jednotlivých dřevěných prvků tak, aby vznikla základní nosná část nejrůznějších dřevěných výrobků. Pevnost a trvanlivost dřevěných výrobků je přímo závislá na pevnosti spojů. Spoje proto musejí být zhotoveny přesně a za pomoci vhodných spojovacích prostředků.