ASB Architektura Rodinné domy

Rodinné domy

Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

O čem se už dlouho mluvilo, vešlo v úterý 12.3.2024 v platnost. Evropský parlament se usnesl na přijetí plánu energetické účinnosti budov, který vyžaduje, aby nově postavené budovy byly klimaticky neutrální, tedy měly od roku 2030 nulové emise, veřejné budovy už od roku 2028 a budovy stávající od roku 2050.

Na okraji Trnavy roste nová obytná čtvrť. Struktura zástavby přechází od sítě řadových domů přes hustou šachovnici domů až po velké okrajové parcely s výhledy do přírodního prostředí blízké rekreační zóny. Právě zde se našel dostatečný prostor, kde mohli autoři z BEEF ARCHITEKTI rozvinout svůj koncept přízemního domu s rozsáhlým rozšířením bydlení do exteriéru.

redakce -

Dřevo představuje pevný a přitom lehký materiál, který má dobré tepelně izolační vlastnosti, je schopen snášet velké zatížení a tlumit vibrace. Slabě vede elektrický proud a nepodléhá působení koroze. Snadno se zpracovává řeznými nástroji, dobře se spojuje lepením, hřebíky, případně vruty. V suchém stavu se snadno přepravuje, má rezonanční vlastnosti.

Zadáním rodiny s dětmi bylo vytvořit rekreační objekt pro trávení volného času v letním i zimním období, který poskytne prostor setkávat se také v širším rodinném kruhu a s přáteli. Objekt měl zapadnout do krajiny, respektovat místní architekturu a zároveň působit moderním dojmem a splňovat potřeby současného života. Realizaci dostali na starosti architekti ze studia ADR. O interiér se postaralo studio Formafatal.

redakce -

Další z etap rodinného bydlení v obci Vysoký Újezd, která leží nedaleko metropole uprostřed přírody, může přivítat nové obyvatele. Developer v létě dokončil kolaudaci 43 prostorných dvoupodlažních rodinných domů ve čtvrti U Kůlen a deseti moderních přízemních bungalovů s rozhlehlými zahradami ve čtvrti Na Horizontu.

redakce -

Klient, jehož pracovní povinnosti ho často zavádějí do různých koutů světa, se nedávno rozhodl usadit se s rodinou v jednom z historických řadových domů, který se nachází jen kousek od pražského letiště. Tento třípodlažní dům s polozapuštěným suterénem, předzahrádkou a rozlehlou zahradou nabízel nádherný výhled na okolní krajinu, včetně bělohorských plání.

Lenka Zemanová -

Čistota prostoru, místní materiály, minimalismus a respekt k přírodě. Tak by se dal stručně popsat dům Casa del Nogal, v doslovném překladu Ořechový dům, který se nachází ve španělském regionu Ávila, severozápadně od hlavního města.

Adriána Henčeková -

Dům NCaved se nachází v malé odlehlé skalnaté zátoce na řeckém ostrově Serifos a zdánlivě se vznáší těsně nad hladinou moře. Potřeba vytvořit chráněný příbytek na místě s odzbrojujícím výhledem, které je ovšem vystaveno silným severním větrům, vedla architekty k rozhodnutí doslova navrtat svah.

Lenka Zemanová -