Partneři sekce:
  • Českomoravský beton

Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Pasivní dům 13

Dům s výhledem na panorama Krušných hor

Počasí na horách bývá náročné a nejinak je tomu v krušnohorské osadě Mníšek, nedaleko hranic s Německem. O tamních klimatických podmínkách nejlépe vypovídají instalované větrné elektrárny. Na druhou stranu tato lokalita nabízí jeden nesporný benefit, a to panoramatické výhledy do krásné krajiny, zarámované hřebenem Krušných hor. Právě tohle učarovalo mladým manželům se třemi dětmi a rozhodli se postavit zde vlastní dům.

Za vítězným návrhem Českého soběstačného domu 2019 stojí Jiří Petrželka.

Soběstačný dům je jako vlastní zeleninový záhonek

V současné době je velmi moderní na veškeré akce, které podporují úsporu či přírodu, pobírat dotace. Vyhranění příznivci snižování neobnovitelných zdrojů a zastánci přírody ovšem často zacházejí ještě dál – například se poutají ke stromům či, a v tom samozřejmě nejsou sami, hlásají dokonalost obnovitelných zdrojů. V určité věci ovšem samozřejmě mají pravdu – lidstvo má mezery ve využívání možností, jak výrazně snížit veškerou negativní stopu, kterou po sobě jako jedinci zanecháváme. A jedna taková velká možnost, která má dopad na způsob života každého z nás, je právě ve stavebnictví. Soběstačné domy přitom nevyžadují speciální materiály (v současnosti je např. realizován objekt z cihel T Profi), záleží hlavně na celkovém konceptu.

„Oplechovaný“ dům působí stroze, ale uvnitř skrývá opak

„Oplechovaný“ dům působí stroze, ale uvnitř skrývá opak

Rodinný dům v malé české obci Mladíkov na první pohled zaujme čelní fasádou a sedlovou střechou oblečenou do tmavého falcovaného plechu. Z dálky a večer působí jako elegantní černý dům, ale když k němu přistoupíte blíž, zjistíte, že fasáda není černá, ale antracitová. Současně s tím se projeví i vlastnosti materiálu, které mu dávají světlejší odstín. Kontrastem jsou bílé štíty, do kterých jsou umístěna okna s výrazným orámováním. V každém případě si pozornost zaslouží nejen exteriér domu, ale i jeho interiér, ve kterém najdeme mnoho zajímavých nápadů a řešení.

Přednáška konstrukční detaily Jan Huber

Vzorový e4 dům vstupuje do další etapy

Výstavba prvního vzorového domu programu Wienerberger e4 dům úspěšně dosáhla důležitého milníku. Hrubá stavba tohoto rodinného domu s celokeramickou obálkou z materiálů značek Porotherm a Tondach byla dokončena. Odborná veřejnost i zájemci o stavbu e4 domu se mohli prostřednictvím workshopu přímo na stavbě seznámit dne 23. 10. s průběhem výstavby, technologickými postupy, materiály i partnery.

Dům pod Kletí 01

Dům pod Kletí

Jednoduché stavení, které nerušeně zapadá do otevřené krajiny podhůří a přitom za svými zdmi skrývá moderní komfortní interiér. Tak lze ve zkratce charakterizovat „Dům pod Kletí“, vzniklý ze spolupráce architekta Tomáše Zdvihala a Ateliéru Bárka.

Rekonstrukce domu v Podkrkonoší 19

Znovuzrození stavení v Podkrkonoší

Rekonstruovat nebo postavit nový? Tato otázka je často klíčovou v příběhu mnoha lidí, kteří plánují pořízení domu k bydlení či rekreaci. V konečném rozhodnutí hraje vždy roli mnoho faktorů a je třeba říci, že v případě koupě staršího domu pak peníze nebývají tím hlavním. A při citlivém přístupu získá majitel nejen kvalitní bydlení, ale také stavbu s přidanou estetickou a architektonickou hodnotou.

Při pohledu z ulice zaujme rodinný dům stylovou čistotou fasády

Rodinný dům v Litvínovicích – domov ukrytý za zdí

Při pohledu z ulice zaujme rodinný dům stylovou čistotou fasády a jakousi přirozeností své existence v daném místě. Jako by sem patřil odjakživa. Nutí kolemjdoucí neulpět pouze na fasádě, ale dívat se dál. Postupně objevovat tu harmonii – nic nechybí ani nepřebývá, nejde pouze o stavbu, ale o navrácení původní tváře do již hodně nesourodé mozaiky obce…

Estetika vítězného domu Jiřího Petrželky je postavena na fasádě ze sklolaminátových desek.

Český soběstačný dům 2019

Ještě před koncem prázdnin vyhlásila odborná porota vítěze studentské soutěže Český soběstačný dům 2019. Ve 4. ročníku klání měli studenti za úkol navrhnout malý rodinný dům na konkrétní parcelu v Českém Krumlově. Na zastavitelnou plochu pouhých 80 m2 v zahradě u stávající vily ze začátku 20. století se snažili umístit plnohodnotný dům, který maximálně šetří pitnou vodou a více než polovinu roku pokryje svoji energetickou spotřebu z vyrobené nebo naakumulované energie.