Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Dům tvoří několik menších vzájemně provázaných staveb

Letní sídlo pro tři generace

Vícegenerační soužití není v naší zemi příliš častým fenoménem. Děti se obvykle osamostatní a posléze pro vlastní rodinu vytvoří nový domov. Možností, jak trávit více společného času s širší rodinou, tak může být „letní“ dům pro víkendy, prázdniny i další dny volna. Jako například letní sídlo navržené architekty Danielem Rohanem a Danielem Baudisem ze studia DDAANN.

Z oken, jež jsou orientována na sever a jih, se obyvatelům domu nabízí krásné výhledy do okolí

Dřevostavba zvenku i uvnitř

Při plánování vlastního bydlení hledají investoři často inspiraci nejen ve svém okolí, ale třeba i v zemích ve vzdálených koutech světa. A protože inspirace může mít mnoho podob, mohla by být pro ty, kdo hledají vzdušný a elegantní dům plný světla, zajímavá tato dřevostavba v prefektuře Shiga na japonském ostrově Honšú. Pro mladý pár ji navrhli architekti z ateliéru HEARTH ARCHITECTS.

Pohled z ulice.

Hikone House: dům dvou tváří

Japonský řadový dům ve městě Hikone v prefektuře Shiga má svoji zvláštnost – sousedí se dvěma ulicemi – jedna lemuje pozemek z jihu, druhá ze severní strany. A touto skutečností se nechal při návrhu domu pro mladou rodinu inspirovat i architekt Yoshitaka Kuga z ateliéru Hearth Architects, známého svými projekty s přidanou hodnotou – vychází vždy z charakteru místa, dispozic pozemku a stavby jsou šité na míru budoucím obyvatelům. Tomuto domu vtiskl dvě tváře.

Rodinný dům Praha Jinonice 13

Minimalismus jako ideální řešení

Potenciální stavebníci narazí občas při hledání vhodné parcely či staršího domu k přestavbě na objekt, který jako by se vymykal klasické představě o bydlení. V průběhu času se jeho základní koncept změnil postupnými přístavbami a úpravami na stavbu postrádající řád a smysl. Jeho přeměna v dispozičně i koncepčně funkční stavbu bývá náročná a vyžaduje zkušenosti a odbornou invenci.

Rodinný dům po rekonstrukci.

Projekt RenovActive představuje rekonstrukci čtvercového domu

Dům se stanovou střechou a čtvercovým půdorysem o rozměrech okolo 10 × 10 m na zvýšeném soklu. V 50. až 70. letech 20. století zaplavily české i slovenské vesnice a města. Tyto čtvercové domy se stavěly jeden vedle druhého a většinou tak stojí dodnes. Pokud jste i vy jeden z takových domů zdědili nebo v něm již déle bydlíte, společnost VELUX má pro vás návod, jak z něj udělat zdravý a moderní domov.

Dům ve středomořské krajině 11

Dům ve středomořské krajině

Středomoří máme spojeno s bohatou sluneční lázní, čerstvým větříkem vanoucím od moře, bílou barvou i světlými odstíny přírodního kamene, s nimiž ladí a kontrastuje zároveň střídmá i bohatá květena. A tyto atributy nese i dům zasazený v přímořské rovinaté pláni pod modrým nebem s rozfoukanými oblaky.