Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí

Rodinný dům s ateliérem 14

Dům svých snů hledali tři roky

Hledání vhodného místa k žití je v našich končinách důležitou a zodpovědnou činností. Má to své důvody – dům či byt je pro většinu z nás nejen místem k přebývání, k přespávání, ale naším domovem. Velmi osobním prostorem, bezpečím pro nás a naše nejbližší. A když ho najdeme, uděláme vše pro to, abychom ho dovedli k naší představě dokonalosti.

Komfortní větrací jednotka Zehnder ComfoAir Q oceněná cenou za design iF Award

Jak splnit požadavky nové směrnice NZEB na stavbu rodinných domů?

Odpověď můžete najít na odborných školeních společnosti Zehnder, které budou probíhat po celý rok 2020 a na kterých odborníci vysvětlí, jak systém komfortního řízeného větrání s rekuperací tepla Zehnder pomůže postavit dům odpovídající novým předpisům. Zpřísnění pravidel pro výstavbu rodinných domů bude také jedním z hlavních témat odborných výstav, kterých se Zehnder bude v roce 2020 účastnit.

Pasivní dům na Letné v Praze

Počet nových pasivních domů v Česku loni vzrostl zhruba o pětinu

Počet nově dokončených pasivních domů, tedy domů s velmi nízkou spotřebou energie, loni v Česku meziročně vzrostl zhruba o pětinu na 1200. Celkově jich je asi 7200. Většinou jde o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů loni stoupl o procentní bod na šest procent. ČTK to sdělil ředitel Centra pasivního domu Tomáš Vanický. Podle Českého statistického úřadu bylo v Česku loni dokončeno 19.245 rodinných domů.

Chata inspirována tradičními rybářskými boudami

Chata u rybníka

Nezasvěcený kolemjdoucí bude při pohledu na drobné stavby u vody potěšen přirozeností této klasické scenérie. Malé domky více či méně úpravné, jež ukrývají vše potřebné pro práci rybářů, máme v naší zemi snad už geneticky vžité.

Holubí dům 11

Hledám dům holubí…

…zpívá ve slavné písničce Jiří Schelinger. Kateřina s Pepou už svůj holubí dům mají. Ale nenašli ho jen tak. Výběru pozemku i stavbě samotné věnovali mnoho času, energie a samozřejmě i peněz. A získali tak nejen místo k přebývání, ale i osobní vztah, pouto, které je dobrým základem pro budování domova.

Společenská místnost

Zaječák – moderní chalupa s harmonií

Doba je rychlá a stále rychlejší, a proto je dnes více než dříve nutné odpočívat. Třeba na chalupě, z níž je jen (zaječí) skok do přírody – zimě na lyžích, v létě na kolech nebo jen tak pěšky. Jenže staré chalupy nejsou vždy k mání nebo k obývání a často je nezbytné postavit novou, na starém místě a s připomínkou původu. Tak vznikl Zaječák.

Pohodlná horská chata zasazená do svahu s nádherným výhledem na Morzine

Horská chata v alpském stylu

Morzine ve francouzském departementu Horní Savojsko v regionu Auvergne-Rhône-Alpes je jedním ze 14 středisek velké lyžařské oblasti Portes du Soleil na francouzsko–švýcarské hranici. I přes velký počet horských chat, hotelů a dalších zařízení pro milovníky zimních sportů si vesnice zachovává kouzlo autentické horské oblasti a také proto patří k oblíbeným destinacím. Jedním z lyžařských ubytovacích zařízení je Chalet Sapphire, chata, která poskytuje nejen veškeré služby, ale jde i o velmi zajímavou stavbu.

Pozemek na kterém vznikl rodinný dům od studia Mjölk architekti sousedí s rušnou komunikací.

Dům za zdí

Obvykle nejsme velkými zastánci toho, když se dům odstřihává od svého okolí. Někdy je ale kontext tak extrémní, že nezbývá, než se od něj izolovat. Pozemek, na kterém vznikl rodinný dům od studia Mjölk architekti, sousedí s rušnou komunikací. Aby tedy mohlo v její těsné blízkosti vzniknout klidné bydlení, rozhodli se architekti vybudovat na hranici pozemku betonovou zeď.

Nástěnný ovladač inteligentního systému KNX od společnosti Hager

Co je to vlastně chytrý dům a proč se vydat touto cestou?

Každý, kdo rekonstruuje nebo staví nový dům či byt, bude v jeden okamžik postaven před otázku, zda mu stačí klasická „obyčejná“ elektroinstalace, nebo bude zvažovat tzv. chytrou elektroinstalaci. Hlavní úvahy, které by investora měly při úvahách o chytrém domě provázet, jsou: „Co mi to přinese? Kolik mě to bude stát?“ A možná taky: „Jak se nenapálit?“

Pasivní dům 13

Dům s výhledem na panorama Krušných hor

Počasí na horách bývá náročné a nejinak je tomu v krušnohorské osadě Mníšek, nedaleko hranic s Německem. O tamních klimatických podmínkách nejlépe vypovídají instalované větrné elektrárny. Na druhou stranu tato lokalita nabízí jeden nesporný benefit, a to panoramatické výhledy do krásné krajiny, zarámované hřebenem Krušných hor. Právě tohle učarovalo mladým manželům se třemi dětmi a rozhodli se postavit zde vlastní dům.