Zděné domy

Cihlový obytný dům DeNormanville se nachází v rychle se rozvíjející čtvrti Rosemont-La Petite-Patrie v Montrealu. Je součástí jednopatrové zástavby z počátku 20. století, běžně označovaných jako „krabice od bot“ a budovaných souběžně s rozvojem tramvajového systému.

Tradiční rodinné domy na jihomoravském venkově měly neměnné členění. Směrem k ulici bydleli rodiče s dětmi, v zadní části vnořené do dvora byl příbytek prarodičů a v návaznosti na obytné zóny byla situována hospodářská stavení. Rekonstrukce jednoho tradičního domu přinesla nové řešení – oddělení starého domu od nové stavby. Ta respektuje původní architektonický styl, současně ale poskytuje moderní komfort bydlení bez kompromisů.

Dne 4. prosince 2020 byl v Újezdu u Průhonic úspěšně zkolaudován a soukromému investorovi předán první vzorový e4 dům v České republice. Společnost Wienerberger, výrobce cihelného systému Porotherm a pálené střešní krytiny Tondach, tak završila stavbu e4 rodinného domu zprogramu Wienerberger e4 dům, která odstartovala 12. dubna 2019. Program, který představuje architektům, projektantům i široké veřejnosti ucelené řešení výstavby zdravých cihlových rodinných domů po roce 2020, se v současné době rozrůstá o další stavby.

Při vyzdívání je nezbytné neustále kontrolovat správnou polohu zdiva s pomocí vodováhy či olovnice. Při zdění doporučujeme cihly ukládat tak, že se přibližně jedna polovina délky stěny zdí od jednoho rohu a pak od druhého roku směrem k sobě.

V primetimu, tedy v hlavním vysílacím čase našich televizních stanic tento nový seriál neuvidíte, ale chystáte-li se na stavbu domu, neměl by Vám uniknout. Šest dílů video seriálu natočeného společností HELUZ vás během několika minut provede všemi fázemi stavby domu.

Rodinný dům v malé české obci Mladíkov na první pohled zaujme čelní fasádou a sedlovou střechou oblečenou do tmavého falcovaného plechu. Z dálky a večer působí jako elegantní černý dům, ale když k němu přistoupíte blíž, zjistíte, že fasáda není černá, ale antracitová. Současně s tím se projeví i vlastnosti materiálu, které mu dávají světlejší odstín. Kontrastem jsou bílé štíty, do kterých jsou umístěna okna s výrazným orámováním. V každém případě si pozornost zaslouží nejen exteriér domu, ale i jeho interiér, ve kterém najdeme mnoho zajímavých nápadů a řešení.

Výstavba prvního vzorového domu programu Wienerberger e4 dům úspěšně dosáhla důležitého milníku. Hrubá stavba tohoto rodinného domu s celokeramickou obálkou z materiálů značek Porotherm a Tondach byla dokončena. Odborná veřejnost i zájemci o stavbu e4 domu se mohli prostřednictvím workshopu přímo na stavbě seznámit dne 23. 10. s průběhem výstavby, technologickými postupy, materiály i partnery.

Jednoduché stavení, které nerušeně zapadá do otevřené krajiny podhůří a přitom za svými zdmi skrývá moderní komfortní interiér. Tak lze ve zkratce charakterizovat „Dům pod Kletí“, vzniklý ze spolupráce architekta Tomáše Zdvihala a Ateliéru Bárka.

V nejnovější realizaci studia Tropical Space se spojila silná architektonická myšlenka a respekt k tradičnímu rytmu života vietnamské rodiny. V podivuhodném a exotickém světě světel a stínů se tak mísí každodennost s úctou k pravdě a čistotě.

V zadání této stavby stál návrh současného vesnického domu. Jak také jinak, stavebník je zemědělec, žije na vesnici a venkovská klasika v dobrém slova smyslu byla tedy jasnou volbou. Avšak na první pohled jednoduchý požadavek tak prostý ve skutečnosti nebyl.

Bělá pod Bezdězem se stala zajímavou lokalitou pro bydlení díky nedaleké Mladé Boleslavi, která je láká dobře placenou prací ve Škodovce. Na zvýšenou poptávku zareagovala společnost Global Investment s.r.o. a začali v Bělé stavět bytové domy. Jako stavební materiál si kvůli rychlosti a jednoduchosti výstavby zvolili Ytong.