AKTUALITY 17549 version1 30 viz 1

Výukové centrum pro budoucí lékaře za půl miliardy. Porotu zaujalo vhodné začlenění do okolí

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy již zná vítěze architektonické soutěže na nové výukové centrum v univerzitní části Vinohradského zdravotnického areálu v Praze. Stal se jím tým ateliéru EHL & KOUMAR ARCHITEKTI s.r.o. (Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Miroslav Pazdera), který zvítězil v konkurenci 34 soutěžních návrhů.

City Campus Ostravské univerz

Utopie se stala realitou. Ostravská univerzita otevřela nový kampus s nábřežím

Dvě nové univerzitní budovy Ostravské univerzity na Černé louce, jejichž stavba začala v roce 2020, se v únoru 2023 otevírají studentům. Nově se budou v Univerzitním zázemí sportu a behaviorálního zdraví a v Klastru umění a designu vzdělávat noví trenéři, učitelé, hudebníci, produkční a grafici.

Základní škola Venkov, Předklášteří

O podobě základní školy na Tišnovsku rozhodla soutěž. Vítězný návrh chce být dobrým sousedem

Plánovaná svazková škola v obci Předklášteří má sloužit celkem 540 žákům z dané obce a z dalších šestnácti svazkových obcí na Tišnovsku. Do vyhlášené architektonické soutěže se přihlásilo celkem 36 ateliérů, včetně zahraničních. Na konci prosince loňského roku byly oznámeny výsledky, zvítězil návrh studia Pelčák a partner architekti.

Mateřská školka Větrník

Živelnost, neuspořádanost, nepředvídatelnost. Nová mateřská školka v Říčanech se inspirovala dětmi

Říčany patří mezi desítky měst a obcí, kam odchází bydlet mladí lidé kvůli vysokým cenám bytů v Praze. Sekundárním jevem jsou pak zvýšené nároky na občanskou vybavenost, zejména pak na školy. Právě Říčany pak s nedostatkem míst pro předškolní děti dlouhodobě bojovaly. Řešením je Mateřská školka Větrník od architekta Davida Krause a jeho ateliéru Architektura.

Soukromá základní škola Guliver

Unikát v optickém závoji. Soukromá základní škola vyrostla v průmyslovém areálu

O této budově se začalo mluvit již dlouho před začátkem školního roku. Vloni otevřená soukromá základní škola Guliver v Banské Štiavnici. přirozeně zaujala i odbornou veřejnost a získala dvě nominace v soutěži CE ZA AR 2021. Už dlouho se na mapě slovenské architektury neobjevila nová základní škola od soukromého investora a v takové architektonické kvalitě.

Základní a mateřská škola Sadová

Park a škola. Brno vybralo podobu nového společenského centra rozvíjející se čtvrti

Nová mateřská a základní škola, náměstí nabízející čtvrti Sadová potřebné veřejné prostranství i vše obklopující park s hřišti a novými vyhlídkami. Tak vypadá vítězný návrh ateliérů XTOPIX architekti a consequence forma, který na konci srpna vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM).

MŠ Mydlinky

Mateřská škola Mydlinky na Praze 12 bude v pasivním standardu

Položením základního kamene slavnostně odstartovala stavba mateřské školky Mydlinky navržené v pasivním standardu, na které se ale již několik měsíců ustavičně pracuje. Obyvatelé Prahy 12 se tak mohou těšit na novou hospodárnou školku, která by měla být dle aktuálního předpokladu dokončena v srpnu 2023.

ZŠ Rohan

Flexibilní a transparentní: Na Rohanském ostrově vznikne škola pro 800 dětí

Na pražském Rohanském ostrově vznikne škola pro více než 800 dětí, podle návrhu Studia AXX1, které zvítězilo v architektonické soutěži. Ve škole bude 27 tříd, bude mít vnitřní i venkovní sportoviště, jídelnu a vybavena bude nejmodernějšími technologiemi. Náklady jsou předběžně odhadovány na jednu miliardu korun. Stavět by se mohlo začít v roce 2026 a výstavba potrvá dva roky.

Svazková základní škola ve Slavkově u Brna

Sedm obcí u Brna uspořádalo architektonickou soutěž na společnou základní školu

Dobrovolný svazek obcí Dr. Václava Kounice vyhlásil architektonickou soutěž na podobu nové základní školy ve Slavkově u Brna. Porota nedávno vybrala vítězný návrh architektonické soutěže. Je jím projekt architektů ze studií Atelier 99 a UYO architekti. Kapacita nové školy by měla být 540 žáků a vyjde přibližně na 420 miliónů korun.