Pokládka dlažby na podklad z OSB desek
Galerie(5)

Pokládka dlažby na podklad z OSB desek

Partneři sekce:

Návod jak nalepit dlažbu na osb desky. Dlažba položená na dřevěném podkladu provedeném z parket, OSB desek, dřevovláknitých a dřevotřískových desek, Cetris desek, případně prken může být funkční a trvanlivá. Řešením je použití separační desky z nabídky řady RAKO SYSTEM s označením SDI.

Co budete potřebovat

Materiál:

  • SDI panely 1000 x 600 x 6 mm (1 ks)
  • syntetická disperze s křemičitým pískem CP 203
  • rychletuhnoucí flexibilní lepidlo AD 590 nebo flexibilní lepidlo AD 530
  • disperzní těsnicí hmota SE 1 (pro interiér) nebo těsnicí hmota SE 6 (pro trvalé zatížení vodou)
  • pružná páska SE 5
  • cementová spárovací hmota kategorie CG2WA (například RAKO GF nebo GF BIO)
  • pružný silikonový tmel SI s vloženým separačním provazcem PES
  • Nářadí: váleček, zubová stěrka, plastové hladítko, kobercový nůž

SDI panel je textilní deska z polyesterového vlákna pojená latexem. Je určena především pro tlumení kročejového hluku, ale používá se rovněž jako jako separační vložka pro eliminaci smykového napětí mezi dlažbou a deformujícím se podkladem. Tím může být   i popraskaný beton či stará dlažba. Nárůst tloušťky skladby při použití SDI panelu je přitom jen 8 mm, z toho 6 mm činí tloušťka samotné desky.

SDI panel se nejčastěji používá pro kročejové odhlučnění, například při rekonstrukci. Zlepšení zvukové izolace pod keramikou činí 14 dB (Δ Lw dle EN ISO 140-8). Dále se SDI panel uplatňuje i jako tepelná izolace (součinitel tepelného odporu R = 0,17 m2K/WV). SDI je součástí systémového řešení RAKO SYSTEM – TICHÁ DLAŽBA.

Správná realizace

U podkladů z OSB a Cetris desek lze pro docílení potřebné tuhosti podkladu doporučit montáž dvou vrstev, které pokládáme na vazbu spár. Zamezíme tak jejich pohybu ve střihu. Samozřejmostí je důkladné prošroubování. Podkladní rošt pod OSB a Cetris deskami volte s max. roztečí 600 x 600 mm. U parket je požadována jejich soudržnost s podkladem.

01 | Kontaktní můstek
Při samotné realizaci je nutné použít na podklad správný kontaktní můstek, například CP 203 (syntetická disperze s křemičitým pískem) z řady RAKO SYSTEM.

02 | Nanesení tmelu
Pro lepení SDI panelu na kontaktní můstek použijte flexibilní lepicí tmel, například rychletuhnoucí flexibilní lepidlo AD 590 nebo flexibilní lepidlo AD 530 (RAKO SYSTEM). Na rovný podklad opatřený kontaktním můstkem nanášejte zvolený lepicí tmel zubovou stěrkou (4 mm).

03 | Osazení SDI panelu
SDI panel se celoplošně vtlačí do lepicího lůžka, nejlépe pomocí válečku nebo plastového hladítka. Desky jsou v nabídce ve formátu 600 x 1000 mm, dle potřeby se velmi přesně řežou kobercovým nožem a kladou těsně k sobě na sraz. Spáry se přelepí krycí páskou, nesmí totiž dojít ke kontaktu spodního a vrchního lepicího tmelu.

04 | Pokládka dlažby
Pokládka dlažby na SDI panel se provede stejným flexibilním tmelem jako pokládka panelu. Pokud se provádí pokládka dlažby v mokrém prostoru koupelny, provede se hydroizolace disperzní těsnicí hmotou SE 1 (pro interiér) nebo těsnicí hmotou SE 6 (pro trvalé zatížení vodou) s pružnou páskou SE 5 v koutech (obojí ze sortimentu RAKO SYSTEM).

05 | Spárování
Spárování dlažby se provede cementovou spárovací hmotou kategorie CG2WA, například RAKO GF nebo GF BIO. Napojení stěn a podlahy nutno provést pružným silikonovým tmelem SI s vloženým separačním provazcem PES. Nezapomeňte vyčistit spáru od lepicího tmelu a vložit separační provazec PES do koutů před provedením pružné spáry silikonem.

TEXT + FOTO: RAKO

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.