Aplikace montážní pěny do prostoru připojovací spáry

Jak správně vybrat ta pravá okna pro nový dům?

Partneři sekce:

S jarním počasím se po zimní přestávce vrací období stavebních prací. Kvalitní okna jsou nemalou investicí, pokud ale výběr proběhne správně, v dlouhodobém horizontu se vyplatí – uspoří výdaje za vytápění, ochrání před venkovním hlukem a pomohou zabezpečit domácnost. Vhodně zvolená okna by navíc měla sloužit i desítky let. Tím nejdůležitějším přitom není jen jejich materiál.

Při výběru nových oken je vhodné orientovat se podle vlastností domu i jeho okolního prostředí. Proto se vyplatí nechat si změřit poměr venkovního hluku, zvážit povětrnostní podmínky, vzít v úvahu i otázku bezpečnosti a také si ujasnit, co od nových oken očekáváte.

Tedy zda jde zejména o ochranu proti hluku, anebo třeba o větší nároky na bezpečnost. Tyto aspekty pomohou při rozhodování, jaký materiál, zasklení a další prvky oken zvolit. Samotný materiál však nehraje zásadní roli, přestože představuje časté dilema.
Materiál není rozhodující

Plastová, dřevěná, hliníková i dřevohliníková okna obecně mají své výhody i nevýhody, avšak funkční a izolační vlastnosti poskytují srovnatelné. Největší vliv na vlastnosti oken má stavební hloubka profilu a zasklení. Obecně platí, že čím větší je stavební hloubka oken, tím lepší mají tepelnou izolaci.

Více tepla v interiéru udrží okna s větší stavební hloubkou, se středovým systémem těsnění, osazená izolačním trojsklem. Útlum hluku řeší protihlukové zasklení, protože běžné trojsklo netlumí o moc lépe než dvojsklo, to lidé často nevědí. Speciální zasklení ale vyžadují i domy v pasivním standardu.

Dřevěná okna disponují výbornou tvarovou stabilitou a snadnější možností oprav a renovací, vyžadují ale pravidelnou péči. Plastová okna zase nabízí snadnou údržbu a univerzální použití. Aby se však vlivem slunečního záření nekroutila, měla by mít kvalitní kovovou výztuhu.

Nepodceňujte správné zasklení

Volba vhodného zasklení oken je důležitá z hlediska tepelné izolace i snížení venkovního hluku. Protože sklo tvoří většinu plochy okna, významně tedy ovlivňuje to, kolik do interiéru propustí světla a kolik v něm udrží tepla. Například izolační trojskla udrží v interiéru více tepla než dvojskla.

Může se ale stát, že do interiéru nepropustí tolik slunečního záření, a tak během jarních nebo podzimních dní bude třeba interiér přitápět. U kvalitních oken by potom měl být samozřejmostí také tzv. teplý meziskelní rámeček. Ten se nachází uvnitř izolačního zasklení po jeho obvodu a spojuje jednotlivé tabule skla do jednoho celku.

Jeho hlavní výhodou je, že díky svým vlastnostem výrazně omezuje rosení na okraji skel. Pro zvýšení bezpečnosti lze potom vybírat ze speciálních lepených skel, která je obtížnější rozbít, anebo kalených skel, která při rozbití netvoří ostré úlomky.

Nepřehlédněte: Plastové okno do dřevostavby? Lepší než dřevěné

Odborná montáž a důvěryhodný výrobce

Ideální variantou je vybírat okna do nového domu až na základě konzultace s odborníkem přímo na stavbě. Představují poměrně velkou investici, rozhodně se proto vyplatí vědět, od koho a jaká okna budou zakoupena. Jejich kvalitu totiž lze poznat až po delší době.

Při výběru je třeba myslet také na sjednání odborné montáže přímo od výrobce, který zajistí i jejich optimální seřízení díky uzamykacím bodům po obvodu oken. Důležité je správné ošetření připojovací spáry. Ta musí být ochráněna před průnikem vodních par speciálními páskami a zároveň musí dobře izolovat.

U montáže by měly být dodrženy všechny zásady správného technologického postupu. Při montování svépomocí tak může nastat znehodnocení i těch sebekvalitnějších výrobků.

Správná hloubka usazení oken eliminuje tepelné zráty
Správná hloubka usazení oken eliminuje tepelné zráty |

Stínicí systémy

Neméně podstatné jsou i stínicí systémy, které majitelé objektů ocení právě v nadcházejících letních měsících. Pro okna jsou momentálně na trhu dostupné venkovní žaluzie, screenové clony a rolety, které se využívají pro odstínění tepla či světla. Instalace jednotlivých výrobků přitom nabízí mnoho variant a možností, na které je vhodné myslet už při výběru okna, či dokonce při stavbě objektu.

Krycí box před oknem

Jedním z nejjednodušších způsobů pro instalaci stínicí techniky je umístění viditelného krycího boxu před okno, do něj se rolety, žaluzie či screenové clony navíjejí. Tato varianta nevyžaduje žádné stavební úpravy stávající budovy ani zásahy do nadokenního překladu.

Krycí box a vodící lišty se rychle a jednoduše připevní na rám okna či fasádu. Pokud ovšem takový box nemá ovlivnit průhled, je možné využít nastavovací profil, který vytvoří dostatečný prostor pro umístění boxu. Nicméně u tohoto řešení je třeba přiznat, že se zmenší výška okna.

Správná aplikace ochranné folie
Správná aplikace ochranné folie |

Zaomítací boxy

Zejména pro novostavby či rozsáhlejší rekonstrukce je vhodným řešením zabudování žaluzie, screenu či rolety do zaomítacího boxu, který se skryje pod fasádu, a dokonale tak s ní splyne. Toto řešení přitom nabízí v souvislosti s nadokenními překlady hned několik způsobů montáže a záleží na použitém stavebním systému pro obvodová zdiva i na individuálním rozhodnutí projektanta, jaký způsob bude nakonec zvolen.

Často využívaným způsobem je instalace zaomítacího boxu do speciálního typu překladu, který je vybaven tzv. „zubem“ poskytujícím prostor pro umístění boxu. Tuto speciální variantu překladu v současnosti nabízí mnoho výrobců obvodového zdiva jako Ytong či Porotherm. Pokud však zvolený systém výstavby volbu tohoto typu překladu neumožňuje, je třeba, aby projektant našel jiný způsob řešení.

Roletový překlad

Dalším zajímavým řešením pro instalaci žaluzií, screenových clon i předokenních rolet je jejich zabudování do tzv. roletového překladu. V tomto případě se žaluzie, roleta či screen nenavíjejí do samostatného krycího boxu, ale přímo do speciálního nosného překladu, uvnitř kterého se nachází prostor, jenž plní funkci boxu. Toto řešení je určeno výhradně pro novostavby a jeho instalace probíhá v několika fázích.

V první fázi během hrubé stavby je nutné nainstalovat samotný roletový překlad, zazdít pouzdra pro vodící lišty a připravit přívod elektřiny, který je z překladu veden pomocí husího krku. V další fázi je pak možné do překladu nainstalovat samotný screen, žaluzii či roletu. Velkou výhodou je, že tato fáze může následovat kdykoliv po úplném dokončení stavby.

Na závěr je třeba zásadně uvést, že ne každý systémový překlad je vhodný pro všechny varianty staveb a doporučujeme jej vždy konzultovat s odborníkem.

Fixace okna na páskové kotvy
Fixace okna na páskové kotvy |
Tip
Pro okenní prvky, které sahají až na zem, anebo okna, u kterých je projektantem kladen větší důraz na izolační vlastnosti prostoru, je pod spodní část rámu otvorové výplně využíván podkladový profil z PURENITu, který zajistí lepší tepelnou izolaci v dolní části oken, dveří a posuvných systémů. Dodavatel oken by měl být schopen projektantovi poradit s výškou podkladového profilu v závislosti na skladbě podlahy.

Rada odborníka
Jisté riziko, a to především u novostaveb, přináší tak zvaná „zateplená“ ostění, tedy stav, kdy jsou nadpraží, ostění i parapetní zdivo přes celou šířku stavební konstrukce (zdiva) opatřeny tepelnou izolací tlouštěk i osm až deset centimetrů. Do takovéhoto provedení pak není možné spolehlivě zakotvit rám otvorové výplně bez speciálního drahého kotvícího systému. Rozhodně na stavbě má vždy přednost statika ukotvení otvorové výplně před tepelněizolačním řešením.

Text + foto: VEKRA

Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 2/2019.