Obálka ASB 4/2022

Chléb a hry. Podzimní číslo časopisu ASB si posvítilo na kulturní stavby

Tématem letošního čtvrtého čísla časopisu ASB jsou kulturní projekty. V aktuální ekonomické situaci se totiž často jako první omezí investice právě do těchto staveb. Avšak je to právě kultura, která je nositelem historie, identity místa a která podněcuje sounáležitost a kreativitu v nás samých. Výběr realizací si proto klade za cíl představit soudobé projekty kulturních staveb, které se v poslední době podařilo úspěšně realizovat a které se staly významným stimulačním milníkem rozvoje lokality.

Důležitou zastávkou je v tomto vydání Budapešť, kde prochází výraznou transformací lokalita Városliget. O velkolepém záměru Liget Budapest Project, na kterém se podílí renomovaná architektonická studia, určitě ještě uslyšíme. Jeho cílem je obnovit největší veřejný park v hlavním městě Maďarska a vytvořit z něj kulturní klenot, který se stane magnetem dalšího rozvoje.

V kontextu připravovaných koncertních sálů v Praze, Brně a Ostravě přinášíme návštěvu nového budapešťského Domu hudby. Nechybí impozantní Národopisné muzeum, které se otevřelo v blízkém sousedství.

Mezi kulturními projekty současnosti nemohou chybět dvě pozoruhodné konverze: v únoru zprovozněné Kunsthalle Praha a galerie PLATO Ostrava, která otevírá své brány 22. září. Kulturní realizace doplňuje rozhovor s designérem Maximem Velčovským, jehož instalace v architektuře stojí za pozornost.

V čísle se dále věnujeme očekávané novelizaci stavebního zákona a chystaným územním plánům Prahy a Brna, stejně jako dostupnosti bydlení a rozvoji městských čtvrtí v Praze. Přinášíme rozhovor s 1. náměstkem primátora hlavního města Prahy Petrem Hlaváčkem, dostalo se i na inspirativní realizaci bytového projektu Traviatagasse ve Vídni od ateliéru DELTA Group a AWG Architektur.

Časopis ASB 4/2022 vychází 19. září. Objednat si jej můžete e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.