ASB 06/2022

Udržitelnost především. Nové zelené číslo časopisu ASB si posvítilo na největší výzvu dneška

Již třetím rokem se v posledním vydání časopisu ASB v roce věnujeme tématu udržitelnosti. Ani letos tomu nebude jinak. Každoročně je také součástí závěrečného vydání přehled nejzdařilejších realizací oceněných v České ceně za architekturu. Věnovat se však budeme i dopadům energetické krize, nedostupnému bydlení, představíme množství domácích i zahraničních realizací a nabídneme zajímavé analýzy.

Letošní hlavní cenu České ceny za architekturu získala realizace rekonstrukce rodinného domu, která symbolicky jednak vyzdvihla důležitou typologii stavby a zároveň poukázala na zcela zásadní význam rekonstrukce domů – tedy jeden z důležitých a stále trochu opomíjených nástrojů udržitelnosti. Díky tomu se tak letos hlavní zaměření vydání Green ASB i Česká cena za architekturu tematicky propojily.

Jelikož jsme se této výjimečné realizaci manželů Weinzettlových věnovali v časopise již zkraje tohoto roku, přinášíme vám v tomto vydání podrobnější návštěvu stavby, která získala v České ceně za architekturu čestné uznání. Je jí sportovní hala základní školy v Novém Hrozenkově od CONSEQUENCE FORMA, která ukazuje, jak pozoruhodná stavba citlivě propojená s krajinou a lidmi může vzniknout, pokud jí péči věnuje architektka, která z místa pochází.

Také dalšími stranami vydání se prolíná téma udržitelnosti, a tak se můžete těšit na příklady uplatnění principů modrozelené infrastruktury u nás, analýzu výstavby budov s nízkou energetickou náročností nebo rozhovor s generálním ředitelem společnosti Skanska Residential, která je průkopníkem udržitelné výstavby u nás. Udržitelnost v praxi pak ukazují realizace od zahraničních ateliérů MVRDV, BIG + Carlo Ratti Associati, Helen & Hard i stavby od českých architektonických kanceláří jako jsou Jakub Cigler Architekti nebo Apropos Architects.

Zelené číslo časopisu ASB 6/2022 vychází 28. listopadu. Objednat si jej můžete jednoduše zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.