ASB 1/2022

Časopis ASB vychází ve zcela novém designu. Představuje stavby vonící dřevem

Cílem redesignu časopisu ASB, který v České republice vychází již 19 let, bylo zkvalitnění obsahu a výrazné zlepšení jeho vizuálu. Hlavním tématem prvního letošního vydání v novém designu jsou dřevostavby a jejich možné využití pro komerční, administrativní a veřejné budovy.

Od jara loňského roku jsme ve vydavatelství Jaga Media pracovali na tom, abyste první letošní vydání časopisu ASB nepoznali. A protože si vážíme přízně čtenářů, inzerentů, i tradice, kterou časopis má, rozhodli jsme se oslovit ke spolupráci ty nejpovolanější zkušené odborníky. Grafický design nové podoby časopisu ASB má na svědomí renomované Studio Marvil. Autory grafického řešení jsou Olga Benešová a Jiří Karásek. Výrazným prvkem nového designu jsou písma Atyp a RePublic od typografa Tomáše Brousila.

Nalákat by čtenáře neměl pouze propracovaný grafický design, ale také hlavní téma nového vydání. Zatímco jinde ve světě už jsou dřevo a obnovitelné materiály upřednostňovány jak u veřejných a developerských staveb, u nás jejich jiné využití než pro rodinné domy nebývá zvykem. Na to, co brání většímu využití dřeva a obnovitelných materiálů u vícepodlažních staveb, jsme se proto zeptali v anketě hned pěti odborníků. Problematiku jsme pak podrobněji rozebrali v analytických článcích a ve dvou rozhovorech.

O své zkušenosti s realizací jedné z nejvyšších dřevostaveb na světě a o přístup švédských municipalit k udržitelné výstavbě se podělili v exkluzivním rozhovoru architekti Oskar Norelius a Robert Schmitz z ateliéru White Arkitekter u příležitosti jejich výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera. Co brání většímu uplatnění dřeva u nás, se v dalším v rozhovoru zamýšlel architekt Pavel Horák z ateliéru Prodesi/Domesi, který se již dvacet let věnuje navrhování i realizaci dřevostaveb v Česku i v zahraničí. Že je možné stavět kvalitní vícepodlažní bezpečné dřevostavby, dokládá hned několik zahraničních oceňovaných realizací v rubrice Architektura.

Celému vydání pomyslně svítí na cestu královna českého designu Lucie Koldová, kterou jsme vyzpovídali u příležitosti její výstavy nazvané příznačně Lightness probíhající v nově zrekonstruované Moravské galerii.

Časopis ASB 1/2022 vychází 9. března. Objednat si jej můžete e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.

Jolana Říhová