ASB 3/2022

Nové číslo časopisu ASB se zaměřuje na veřejný prostor a občanskou vybavenost v developerských projektech

Aktuální vydání časopisu ASB je tentokrát věnováno veřejnému prostoru a občanské vybavenosti v developerských projektech. O developerských projektech se totiž ne vždy mluví v superlativech. Ať už mezi architekty, municipalitami nebo širší veřejností. Příčin je celá řada. V mnoha ohledech se jejich úroveň zvyšuje, stále je však na čem pracovat. Představíme právě takové příklady dobré praxe.

Nejen oko architekta potěší pohled na vnitroblok bytového domu 4BLOK od ateliéru Šmídová Landscape Architects, který je následováníhodným příkladem kvalitního řešení sdíleného prostoru v developerském projektu. Čerstvou ukázkou občanské vybavenosti řešené developerem je pak mateřská škola v rezidenčním projektu Suomi Hloubětím, kterou navrhl finský architekt Jyrki Tasa.

V architektonických realizacích zůstaneme u staveb pro veřejný sektor. Nahlédnout můžete do prvního veřejně přístupného depozitáře muzea na světě od ateliéru MVRDV, kde lze vidět více než sto padesát tisíc děl, která má instituce ve svých sbírkách a který očekává návštěvnost šedesát tisíc návštěvníků ročně.

Otevřenost je charakteristickým rysem také další inspirativní realizace univerzitní budovy Town House v kampusu londýnské Kingston University. Není divu, že za příkladný přístup k architektonickému řešení veřejné instituce získal ateliér Grafton Architects letos nejvyšší ocenění Mies van der Rohe Award 2022.

Že může být otevřený veřejnosti také exteriér vědeckého centra, ukazuje nová budova společnosti AstraZeneca. Přehled realizací doplňuje vloni dokončený Národní pavilon Z v Českých Budějovicích od ateliéru A8000, který rozhodně stojí za pozornost.

V Anketě jsme vyzpovídali čtyři odborníky, co by napomohlo ke zlepšení kvality veřejného prostoru v developerských projektech. V rozhovoru s krajinářskou architektkou Štěpánkou Endrle (Šmídovou) se zamýšlíme nad tím, co všechno ovlivňuje kvalitu veřejného prostoru.

Ve Fokusu se věnujeme vývoji spolupráce mezi municipalitami a developery a v rubrice Byznys & Reality pak nahlížíme aktuální ekonomické souvislosti hospodaření obcí s výhledem investic do budoucna. Potěšující je přehled Projekty a investice představující významné plánované projekty občanské vybavenosti, které se připravují ve spolupráci s architekty a z nichž většina vzešla z architektonických soutěží.

Časopis ASB 3/2022 vychází 21. června. Objednat si jej můžete e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.