Lidské právo nebo komodita? Nové vydání časopisu ASB se zaměřuje na bydlení

ASB 2/2022
Zdroj: archiv redakce

Aktuální vydání časopisu ASB věnujeme právě problematice bydlení. Ať už na něj totiž nahlížíme jakkoliv, představuje nezpochybnitelnou elementární položku na pyramidě potřeb a nezbytnou součást plnohodnotného života. Jeho nedostatek nebo nedostupnost pak ve společnosti nebývale rezonuje a stává se pro vládu a volené zástupce prioritním tématem.

Dva roky soužití s koronavirem, a v ještě intenzivnější míře pak probíhající válka na Ukrajině, nás dennodenně utvrzují v tom, jak silně jsme poutáni k domovu a k místu, ve kterém žijeme, a jak tragické následky může mít, pokud o bydlení přijdeme.

Tři sta tisíc ukrajinských uprchlíků u nás, tři miliony v Polsku a dalších státech. Beztak problematická situace na trhu s bydlením v Česku před válkou se stala po invazi na Ukrajině červeným vykřičníkem. Zajištění dostupnosti bydlení by mělo být prioritním tématem vlády a našich volených zástupců. Je tomu tak? To jsme zjišťovali v letošním druhém vydání časopisu ASB. Co v něm například najdete?

Rozhovor s ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy o tom, zda se s dostupností bydlení alespoň v dlouhodobém horizontu blýská na lepší časy. Aktuální situaci na trhu hodnotí také dva analytické články. Rozhlédli jsme se po Evropě a seznámíme vás s fenoménem colivingu. O nové investiční příležitosti na trhu se dozvíte v jednom z článků Fokusu. Chybět nebude ani výstup z kulatého stolu, který jsme společně s Českou komorou architektů uspořádali na téma Inteligentní budovy.

Co se týče zajímavých realizací, přestavíme projekt Green Village od atelieru Monom, projekt sociálního bydlení realizovaný z omezeného rozpočtu na předměstí Barcelony, jehož autory jsou španělští architekti Peris+toral.arquitectes, dále příklad vídeňského komunitního bydlení Gleis 21 od atelieru einszueins architektur nebo domácí realizace rodinného sídla od Atelieru 111 architekti.

Časopis ASB 2/2022 vychází 9. května. Objednat si jej můžete e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.

Jolana Říhová