Česká cena za architekturu 2023

Česká cena za architekturu 2023: Poprvé mezi nominovanými převládají stavby z veřejných zdrojů

Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 8. ročníku České ceny za architekturu pořádaném 27. června 2023 v Domě Radost v Praze třicet jedna děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví v listopadu 2023 na galavečeru ve Foru Karlín.

Sedmičlenná odborná porota vybírala na jaře mezi nominované z 241 přihlášených staveb takové realizace, které vykazují vysoké estetické a technické kvality a zároveň vhodně komunikují s okolím a mají společenský přínos.

Letošními nominovanými realizacemi jsou:

AIR SQUARE
Edukační centrum České filharmonie
Fibonacci
Gočárova galerie
GURDAU VINAŘSTVÍ
HOLEČKOVA 26
Informační centrum v Trojanovicích
Kavárna Kontejner
La Vida Residence
Lávka v Litomyšli
Mendelův skleník
Mezi Konflikty
Náplavka Radbuza
Obecní dům Skalička
Památník tří odbojů
Přestavba bývalých jeslí
Radnice města Lázně Bělohrad a úprava náměstí K.V. Raise
Rekonstrukce historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava
Rodinný dům pod Kunětickou horou
Rozhledna Vysoké Pole
Rozšíření lodžií panelového domu
Sídlo Kloboucké lesní
Sonda – veřejná knihovnička
Společenský sál Farního centra v Lidečku
Stodola v Pošumaví
Škola z lomu
Školka Montessori
Venkovní restaurace
Veřejné prostranství mezi školami v Červeném Kostelci
Vodojem s vyhlídkou na zříceninu hradu Trosky
Zahrady se hřbitovem

Všechny nominované stavby a jejich fotografie naleznete na webu České ceny za architekturu.

Poprvé v historii ceny

Poměr nominovaných děl financováních z veřejných a soukromých zdrojů je téměř totožný, o jednu realizaci převažují stavby, za kterými stojí veřejné finance, což se dosud v České ceně za architekturu nestalo. Čtyři realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů.

Jedná se o Radnici města Lázně Bělohrad a úpravu náměstí K.V. Raise / re:architekti studio (soutěž v roce 2017), Rekonstrukci historické budovy bývalých jatek pro účely galerie Plato Ostrava / KWK Promes (soutěž v roce 2017), Veřejné prostranství mezi školami v Červeném Kostelci / 2021 (soutěž v roce 2016) a Zahrady se hřbitovem v Praze-Suchdole / OBJEKTOR ARCHITEKTI (soutěž v roce 2017).

Co se týče typologie, je výběr nominovaných děl velice pestrý, i díky zmíněnému nárůstu počtu veřejných zadavatelů stojících za vybranými realizacemi. Většina tedy slouží veřejnosti a je jí přístupná.

Nejvíce nominovaných realizací je podobně jako v předchozích letech v Praze, a to osm. Čtyři zástupce pak mají shodně Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, po třech sousedící kraje Královéhradecký a Pardubický. Dvě díla má Jihočeský kraj. S jednou stavbou se do výběru dostaly Liberecký, Středočeský, Plzeňský kraj a Vysočina.

Šest týmů již známe z předchozích ročníků ČCA

Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Ani letos nechybí Atelier 111 architekti, loňský vítěz České ceny za architekturu s Domem na Kozině, nyní nominovaný s realizací Venkovní restaurace. Jeho dalšími úspěchy bylo finálové umístění v ročníku 2019 za realizaci Chaty u rybníka, o rok později porota vybrala mezi finalisty hned dvě jeho díla, Rodinný dům v Jinonicích a Dílny Opatov.

Dvě želízka v ohni mezi nominovanými  – Sídlo kloboucké lesní a Školku Montessori – má ateliér Mjölk architekti, jehož Hlídka na Stráži se stala vloni finalistou a Vyhlídka Špička získala o rok dříve čestné uznání. Z přechozích ročníků známe rovněž ateliér CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, letos soutěžící s projektem Mendelův skleník. Je to finalista ČCA 2017 s realizací Galerie nábytku a ČCA 2020 s Enotékou Znojmo a nominovaný v ČCA 2021 za Ústřední autobusové nádraží Zvonařka a v ČCA 2022 za Vývojové centrum modularity.

Ateliér KOGAA si vloni vysloužil postup mezi nominované za GROUNDS coffee hub. Letos má mezi nominovanými instalaci AIR SQUARE. Ateliér Kamila Mrvy s nominací Informačního centra v Trojanovicích byl finalistou ČCA 2018 s Výstupní stanicí lanové dráhy na Pustevnách, v ČCA 2019 postoupil mezi nominované s Přístavbou rodinného domu na Kojetíně. Z loňského ročníku známe z okruhu nominovaných děl také ateliér OBJEKTOR ARCHITEKTI, autory Lihovaru s pěstitelskou pálenicí, jehož Zahrady se hřbitovem vybrala porota mezi letošní nominovaná díla.

Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR

Podruhé byla v České ceně za architekturu udělena Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Získali ji autoři Památníku tří odbojů v Lošanech z ateliéru IXA. Památník vznikl v areálu statku rodiny Mašínů v Lošanech, který paní Zdeňka Mašínová získala zpět v roce 2017. Jeho prostřednictvím má být uchována památka a odkaz generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny.

Památník tří odbojů reflektuje mimořádnou situaci, kdy lze číst moderní historii Československé a České republiky skrze osudy jedné selské rodiny a jejích souputníků. „Cenu předsedy Senátu jsem se rozhodl udělit Památníku tří odbojů, protože mě kromě jeho architektury oslovila jeho zásadní historické role. Důstojně připomíná oběti, kterých byli schopni naši předci, a  ponechává návštěvníkům prostor pro zamyšlení. Kombinaci klidného památníku a dějepisné expozice ve vedlejším domě považuji za unikátní,“ odůvodnil svůj výběr předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil.

Výjimečný počin v oblasti architektury

V rámci České ceny za architekturu jsou Akademií ČCA oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Ocenění za Výjimečný počin se letos dostalo spolku CBArchitektura, za kterým stojí od roku 2012 architekti Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal. Jedná se o neformální sdružení architektů v Českých Budějovicích s cílem pozitivně ovlivňovat současnou podobu tohoto města a kraje, a to i v dlouhodobějších vizích.

Témata spolku se věnují základním otázkám: jak stavět – proč stavět – co stavět, jak si vybrat architekta, co může přinést architektonická soutěž nebo architektonický workshop, a dále významu kvality veřejných staveb a veřejného prostoru. „I když spolek CBArchitektura vznikl nad půdorysem vztahu k odpovědnosti ke svému městu, tak se v průběhu let jejich aktivity přesunuly i na celorepublikové působení.

Platforma CBArchitektura se intenzivně věnuje nasměrování kroků vedoucích ke kvalitní architektuře, kterou následně propaguje a představuje. Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal působí v řadě odborných komisí, přednášejí, publikují a zároveň patří mezi organizátory architektonických soutěží v rámci republiky,“ oceňují akademici a vyzdvihují „snahu nalézt vzájemnou shodu všech aktérů na řešení konkrétních stavebních záměrů a koordinaci diskuse mezi politiky.“

Mezinárodní odborná porota

Práci českých architektů tradičně hodnotí sedm erudovaných zahraničních expertů. Letos jsou jimi architektka Gilma Teodora Gylytė (Litva), architekt a urbanista Joakim Lindmarker (Švédsko), architekt, krajinářský architekt a urbanista Winy Maas (Nizozemsko), architektka Taba Rasti (Španělsko), architekt Oliver Sadovský (Slovensko), krajinářská architektka Maike van Stiphout(Nizozemsko) a spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic (Velká Británie).

Výstavy nominovaných děl

Seznámit se s nominovanými díly bude možné na mnohých výstavách České ceny za architekturu. Aktuálně již od 29. června ve Velkém Meziříčí, od 30. června v Karlových Varech, od 1. července v Muzeu stavitelského dědictví v Plasích, od 3. července v Rožnově pod Radhoštěm a od 8. července ve Slavonicích. Od 20. července pak bude hostit výstavu nominovaných realizací Vyšehrad a ke konci léta Valdštejnská zahrada v Praze.

red