Trojanovice a Kamil Mrva Architects. Symbióza vesnice a architektů nese ovoce

Trojanovice. Takřka třítisícová obec při úpatí Moravskoslezských Beskyd by byla jednou z mnoha a mnoha obyčejných vesnic, jakých je v naší zemi plno. Kdyby si je nevzal do parády kopřivnický ateliér Kamil Mrva Architects. Plodné – a v rámci Česka stále nepříliš časté – spojení si nedávno připsalo další úspěšný zářez – novostavbu informačního centra.

Podhorská obec má už přes 10 let svého obecního architekta. Je jím Kamil Mrva a společně s progresivním starostou Jiřím Novotným zahájili rozvoj obce, který nemá v českém kontextu obdobu. Z jejich spolupráce už vzešly rekonstrukce veřejné obecní budovy, hasičské zbrojnice, základní a mateřské školy, hostince, přestavba prodejny potravin nebo přerod garáže na kavárnu.

Vedle toho přibyla i zakázka ze soukromého sektoru, novostavba sídla místní firmy, která se přitom nese v podobném duchu jako předešlé realizace. Důraz se klade na kombinaci skla, dřeva a betonu, aby vše dobře zapadalo do zdejší horské scenérie.

Místo pro turisty i místní

Na všechny tyto projekty pak navázala budova Informačního centra Trojanovice. Ta by měla sloužit nejen jako informační místo pro turisty, ale také jako pošta a knihovna a nabídne i další služby pro veřejnost jako jsou veřejné toalety.

Do budovy se vstupuje z centrálního vydlážděného prostranství přes prosklenou stěnu, kde je vstup krytý přesahem střechy, což vytváří pomyslné loubí. Stávající zděná budova garáží je nahrazena dřevostavbou v kombinaci s ocelovými sloupy. Stavba je založena na půdorysu původního objektu, pouze úroveň podlahy prvního podlaží je zvýšena o 30 centimetrů oproti stávající.

Informační centrum Trojanovice
Informační centrum Trojanovice | Zdroj: Studio Toast, Libor Stavjaník

Informační centrum bylo navrženo a zatepleno v souladu s požadavky pasivního standardu. Vzhled objektu je doplněn systémem dřevěných stínících slunolamů, kotvených na předsazený dřevěný rošt. Infocentrum je plně klimatizováno, navržené slunolamy brání společně s roletami přehřívání fasádního pláště.

Postupné zvelebování a zkulturnění Trojanovic je dokladem toho, že kvalitní architektura nemusí být jen výsadou velkých a bohatých center. Pokud komunální politici (a jejich voliči) chtějí, dá se vytvářet i v malých sídlech, kde dokážou pozvednout kvalitu života a vytvořit místa pro setkávání obyvatel.

Informační centrum Trojanovice

Lokalita: Trojanovice, Česko
Autor: Kamil Mrva Architects
Spolupráce: Jaroslav Holub, Tomáš Cirmaciu, Jakub Chaloupek, Lenka Krhovjáková
Projekt: 2018
Realizace: 2020-2021
Investor: obec Trojanovice