Mašínův statek - Památník tří odbojů

Rodný statek Josefa Mašína ožívá jako Památník tří odbojů. Projekt je dílem studentů

V Lošanech na Kolínsku na místě rodného statku protinacistického odbojáře Josefa Mašína otevřeli Památník tří odbojů. Spolek Mašínův statek - památník tří odbojů budoval památník zhruba tři roky z veřejné sbírky. Podle Mašínovy dcery Zdeny Mašínové není místo pouze rodinnou záležitostí, ale bude svědectvím o československých dějinách pro budoucí generace.

Slavnostního otevření v den 126. výročí Mašínova narození se účastnil premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), přihlíželo mu odhadem 300 lidí. „Slova jsou málo, abych vyjádřila svůj obrovský vděk všem, co s tím pomohli. Udělali velký kus práce pro další generace,“ řekla Mašínová. Rod Mašínů je podle ní historií Československé republiky. „Jsem vděčná, že jsem mohla z posledních sil na konci svého života tuto historii uzavřít,“ doplnila. Moderátor akce Jakub Železný ji na úvod přivítal „Vítejte doma“.

Premiér ve svém proslovu citoval pasáž z dopisu, který poslal Mašín z vězení své rodině a zmínil nelidskost totalitních režimů, kterou si i prostřednictvím památníku můžeme připomínat. „Nacisté i komunisté nebojovali pouze proti svým protivníkům, ale mstili se i na jejich dětech, na příbuzných, na přátelích,“ řekl premiér. Ocenil, že památník vznikl z iniciativy nezávislých lidí a byl financován z veřejné sbírky.

Popravený důstojník

Veřejnosti se otevřel Mašínův rodný dům, pietní zahrada a část hospodářské budovy s expozicí o odboji za první světové války a o protinacistickém a protikomunistickém odboji. Prohlídkám budou otevřeny tři místnosti stavení. V první místnosti je recepce, ve druhé velkoplošná projekce, třetí představuje historii tří odbojů, rodu Mašínů i statku.

V první místnosti rodného domu je i text motáku, který psal Mašín těsně před popravou v červnu 1942 na rozloučenou svým dětem a ženě. V historické expozici je například k vidění hvězda na vlajce, kterou byla 24. srpna 2011 pokryta rakev Ctirada Mašína na pohřbu v Clevelandu. Zapůjčil ji Vojenský historický ústav.

Před dvěma lety zasadila Zdena Mašínová v části památníku moruši. Strom symbolicky roste uprostřed domu beze střechy. „Je to takový bytelný památník, moruše zde symbolizuje, že život jde dál, že to všechno, co Mašínovi udělali, nepřišlo vniveč,“ řekl za spolek Jiří Klepsa.

Obnova statku

Projekt Památníku tří odbojů byl zahájen v roce 2017, kdy na něm začal pracovat architekt Tomáš Hradečný spolu se svými studenty na Fakultě architektury ČVUT. Úkolem studentů bylo navrhnout obnovu statku coby místo uchování paměti připomínající podmínky vzniku a života tří odbojů.

Smyslem návrhu mělo být vytvoření důstojného prostoru, který umožní seznámení mladé generace i veřejnosti s částí naší historie, a zároveň prostředí podněcujícímu k vzdělávání a přemýšlení o významu pojmů jako je identita, vlastenectví, národní hrdost, svoboda, smrt.

V průběhu následujícího školního roku tak vzniklo celkem dvaadvacet projektů, z nichž čtyři byly zpracovány a obhájeny jako diplomové práce. Po dvou letech již absolventi a architekti pod vedením svých bývalých pedagogů architektů Tomáše a Kláry Hradečných v ateliéru IXA dále pracovali projektu Památníku tří odbojů.

„Myšlenka památníku tří odbojů reaguje na mimořádnou situaci, kdy celou moderní historii Československé i České republiky lze číst prostřednictvím osudů jedné selské rodiny a jejích souputníků. Památník chápeme jako místo uchování paměti připomínající nejenom podmínky vzniku a života tří odbojů, ale i jejich souvislosti a integritu,“ uvádí autoři památníku.

Původní rodný dům Josefa Mašína ztratil mnohými přestavbami svůj charakter. Stopu autenticity tak nese především zdivo a klenuté místnosti v přízemí, které bylo zachováno a ukryto pod skořápku stříkaného betonu, která plní ochrannou a stabilizační funkci.

V temné zaklenuté místnosti je ve dvou protilehlých nikách instalován text dopisu Josefa Mašína, kterým se loučí se svou ženou a dětmi. Zachycení okamžiku plného lásky, bolu i odhodlání, s vědomím přicházející smrti zpřítomňuje muže, který prožil dva odboje a jeho odkaz zrodil další.

Druhá ze zachovalých místností připomíná tři československé odboje. Trojicí otvorů v klenbě proniká dovnitř světlo v barvách trikolóry a proměňuje náladu interiéru během dne. Prostor současně plní roli předpokoje k druhému těžišti domu.

Přestavovaný, ale autentický

Rodná světnice Josefa Mašína se nedochovala, dům byl vícekrát přestavěn. Svědky rodinných kořenů zůstávají jen zdi přízemí, mezi které je zasazen Josefův oblíbený strom – moruše – jako symbol naděje budoucích životů, rostoucí vzhůru k nebi.

Rozlehlý hospodářský dvůr původního statku zůstává prázdný, připravený přijmout jak větší skupiny návštěvníků, tak sloužit jako zázemí při slavnostních a společenských akcích pořádaných v rámci provozu Památníku tří odbojů a prezentaci historie odbojové činnosti.

Předmětem obnovy a realizace Památníku tří odbojů bude celý areál statku, sestávající z rodného domu generála Josefa Mašína, pietní zahrady a trvalé expozice s provozním zázemím v části hospodářské budovy.

Interiéry někdejší hospodářské budovy, kde byla naposledy provozována traktorová dílna budou rekonstruovány do střídmé podoby umožňující univerzální využití pro společenské a vzdělávací akce.

Památník bude provozovat Regionální muzeum v Kolíně, které zřizuje Středočeský kraj. „Pro muzeum je to zajímavá příležitost jak prezentovat dějiny 20. století, žádnou takovou expozici zatím nemáme,“ řekl ředitel muzea Vladimír Rišlink. Lidem bude od jara do podzimu otevřeno šest dní v týdnu, v zimních měsících třikrát týdně.

V 50. letech rodině statek zabavili komunisté, Mašínovy děti ho zpět dostaly v roce 2018. Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Josefa a Ctirada Mašínových, statek letos na jaře převedla na spolek. Vznik památníku se hradil ze sbírky, v níž se dosud vybralo téměř devět milionů korun. Téměř třetinu darovala Zdena Mašínová. Podle Petra Blažka sbírka dál pokračuje, v areálu se do budoucna počítá například s areálem pro pořádání letních škol.

Podplukovník Josef Mašín je legendární postavou československého odboje za druhé světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil slavnou zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. V roce 1941 byl zatčen gestapem a před 80 lety, 30. června 1942, ho Němci popravili.
red