Horké léto je tady a s ním i oblíbené návštěvy plováren a koupališť. Mnohé z nich přitom nejsou zajímavé jen z hlediska zábavy, ale i architektury. Pojďme se podívat na ty historicky a stavebně nejzajímavější z nich od nejstarší po nejmladší.
V metropoli Ústeckého kraje sice příliš rezidenčních novostaveb postavených „na zelené louce“ nenajdete, zato zde poslední dobou proběhlo několik rekonstrukcí starších domů z doby před rokem 1989. Nejzajímavějším projektem tohoto typu je Rezidence Hradební.
Především po roce 1989 si Pražané začali zvykat, že součástí městské hromadné dopravy jsou i vlaky. Trend jejich využití v čase neustále sílí a měl by vyvrcholit gigantickým projektem „Železniční uzel Praha“ (ŽUP). Na co se tedy mohou obyvatelé Prahy a její návštěvníci těšit v oblasti vlakové přepravy?
Metro se brzy po svém vzniku stalo páteří pražské hromadné dopravy a do budoucna to tak určitě zůstane. Všichni asi vědí, že se v současné době staví jeho čtvrtá linka, co se ale bude dít potom? Pojďte se na to podívat s námi…
Po letech stagnace nebo dokonce poklesu to vypadá, že se českému stavebnictví blýská na lepší časy. Podle lídrů oboru se v roce 2025 očekává mírný růst stavebních prací o 1,5 %, o rok později už dokonce o 2,1 %.
Pražské tramvajové tratě zažívají v posledních letech bouřlivý rozvoj. Jeho nejviditelnějším projevem je položení kolejí na Václavském náměstí, nové tratě ale přibývají a budou přibývat po celé metropoli.
Mezi zajímavé prvky kulturní infrastruktury našich největších měst nepatří jen velké koncertní síně a galerie. Přínosem mohou být i menší stavby, vznikající pod patronací jednotlivých městských částí. Důkazem by měl být i Kampus Zbraslav.
Certifikace LEED patří spolu se systémem BREEAM ke dvěma nejrozšířenějším způsobům, jak klasifikovat budovy podle požadavků na udržitelnost. V posledních letech začíná rychle pronikat i do České republiky. V čem spočívá a jak funguje?
Představte si město, které je 170 kilometrů dlouhé. Přestože v něm bydlí statisíce lidí, najdete v něm jen dvě budovy a nevede jím žádná silnice. Šílený nápad? Ukázka ze sci-fi knihy? Ani to, ani ono. Seznamte se s Neom…
Karlovy Vary mají na mapě českých nemovitostí zcela specifické postavení. Jsou zároveň (menším) krajským městem, nejvýznamnějším centrem českého lázeňství, zapsaným na seznamu památek UNESCO, i luxusní destinací smetánky, zejména v době konání filmového festivalu. Podobně široká je tedy i paleta rezidenčních projektů, které zde lze najít. K těm nejzajímavějším patří nedávno dokončené apartmány Carlsbad Life.
Brumlovka je jedním z nejznámějších pražských kancelářských areálů, jehož prestiž podtrhuje například sídlo skupiny ČEZ. Nyní se chystá další fáze výstavby v hodnotě několika miliard korun. Po loňském zahájení výstavby multifunkční budovy Hila letos odstartovaly práce i na projektu Orion.
Jedna z nejzdařilejších realizací v oblasti propojování historické a moderní architektury vzniká v Liberci. Projekt Tiskárna Kristiánov nabízí netradiční bydlení a nebytové prostory v komplexně zrekonstruovaném areálu se zajímavou historií.
Česko má nový světový rekord v udržitelnosti. Průmyslová hala v Chebu získala nejvyšší možné hodnocení BREEAM a stala se nejekologičtější budovou svého druhu na světě. Jak funguje prestižní certifikace a proč je čím dál důležitější pro investory i uživatele budov?
Velká bolest ostravské Poruby, zanedbané bývalé obchodní a administrativní centrum Marica, konečně ožívá. Právě zde se dokončuje mimo jiné i největší ostravská dřevostavba – Woodhouse.
Oblast „zelených“ euroregulací a vykazování (ESG reportingu) patří mezi manažery k nejdiskutovanějším tématům současnosti. A to nejen ve stavebnictví. Jen zřídka přitom během debaty nezaznívají kritické komentáře. Je si toho vědoma i samotná EU, která nyní rozvíjí tzv. omnibusovou legislativu.