Praha, ilustrační

Až o půl milionu více obyvatel. Praha se chystá na populační růst

Partneři sekce:

Praha v příštích dekádách čeká výrazný populační růst. Zatímco mnohá města a regiony v Česku se potýkají s úbytkem obyvatel, metropole řeší opačný problém – jak včas a smysluplně rozšířit veřejnou infrastrukturu. Podle nové prognózy Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) může do roku 2050 přibýt až 300 tisíc nových obyvatel, v alternativní variantě dokonce až půl milionu.

Studie nabízí datově podložený základ pro plánování rozvoje města, včetně konkrétních map, které ukazují potřeby jednotlivých území. „Moderní město má růst podle reálných dat. Díky této prognóze víme, kde je třeba připravit nové školy, domovy pro seniory nebo komunitní centra,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

Růst obyvatel vyžaduje nové kapacity škol i péče o seniory

V současnosti žije v Praze přibližně 1,38 milionu lidí. Prognóza předpokládá, že do poloviny století může počet vzrůst až na 1,68 milionu, případně více. To s sebou přinese zvýšené nároky nejen na školství a zdravotnictví, ale i na rekreační, kulturní a komunitní zařízení.

Podle Petra Hlaváčka, náměstka primátora pro územní rozvoj, bude klíčová zejména proměna nevyužitých brownfieldů a zajištění dostupného bydlení. „Nárůst obyvatel přináší výzvy i příležitosti. Rozhodování zakládáme na podrobných datech z nové prognózy, která jsou dostupná i veřejnosti na portálu Územně analytických podkladů,“ dodal.

Studie upozorňuje, že některé typy veřejné vybavenosti nestačí poptávce už dnes. Pokud se jejich kapacita nebude včas navyšovat, rozdíly se do roku 2050 prohloubí. Jde například o základní školy, kde město už nyní v některých částech naráží na nedostatek míst.

Populace stárne. Praha bude potřebovat více domovů pro seniory i lékařů

Vedle rostoucího počtu dětí poukazuje prognóza i na výrazné stárnutí populace. Počet obyvatel starších 80 let by se měl do roku 2050 zvýšit o téměř 80 %. To znamená větší tlak na kapacity domovů pro seniory i rozvoj terénních sociálních a zdravotních služeb.

Podle Alexandry Udženije, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, je nedostatek kapacit dlouhodobým problémem, který brzdí také složité stavební řízení. „Od záměru k realizaci nového domova pro seniory obvykle uplyne více než osm let. Situaci ztěžuje i to, že Praha jako kraj dostává na sociální služby nejméně peněz na počet obyvatel,“ uvedla. Město proto spolupracuje s městskými částmi na společných projektech sociální infrastruktury.

Prognóza jako nástroj pro plánování. Data jsou dostupná veřejnosti

Prognóza IPR Praha nabízí nejen výhled demografického vývoje, ale také mapuje dostupnost klíčových typů veřejné vybavenosti. Dobře jsou na tom podle analýzy například parky, hřiště nebo obchody s potravinami. I zde ale bude potřeba rozšířit kapacity tam, kde poroste nová zástavba.

Kompletní data včetně interaktivních map jsou veřejně dostupná na webu, kde lze sledovat vývoj v jednotlivých městských částech i menších územních celcích.