Vychází jubilejní číslo časopisu ASB. Věnuje se dřevostavbám, kancelářím i dopravním stavbám

ASB 1/2023
Zdroj: archiv redakce

Do prodeje právě přichází první letošní vydání časopisu ASB, které je zcela výjimečné svým ročníkem. Časopis ASB pro vás totiž vydáváme již neuvěřitelným 20. rokem. Velice děkujeme vám, čtenářům, za dlouhodobou přízeň a stejně tak našim partnerům, díky kterým můžeme časopis vydávat a každým rokem zkvalitňovat.

Protože si našich příznivců a dvaceti let na trhu skutečně vážíme, připravili jsme na březen akci u příležitosti křtu aktuálního vydání, kde chceme všem příznivcům poděkovat osobně. Součástí akce bude i představení hlavních témat čísla přítomnými architekty. Přijďte se s námi setkat naživo a strávit příjemný čas naplněný architekturou. Akce proběhne 16. března 2023 v Centru architektury a městského plánování v Praze. Bližší informace se dozvíte zde.

A jaká jsou hlavní témata tohoto vydání? Jak už bylo řečeno, jedná se o výjimečné číslo, čemuž odpovídá i náplň. Jedním z hlavních témat jsou dopravní stavby, což je oblast, která se v architektonických časopisech nevyskytuje příliš často, přestože dopravní infrastruktura zásadně ovlivňuje a definuje fungování našich měst.

Doprava udržitelně

Projekt dokončení Městského okruhu v Praze ukazuje, že v širokém týmu dopravních inženýrů, architektů, urbanistů a krajinářských architektů lze dopravní stavbu začlenit do struktury města se zohledněním principů modrozelené infrastruktury a místních vazeb.

Dalším tématem tohoto čísla jsou vícepodlažní dřevostavby. Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s renomovaným architektem Reiulfem Ramstadem, který s nimi má bohaté zkušenosti.

Vícepodlažní dřevostavby versus česká legislativa

V rozhovoru s architektem a odborníkem na dřevostavby Pavlem Horákem, jsme zase zjišťovali, jak to vypadá s potřebnou změnou české legislativy. Nechybí příklad z Francie, kde zvládli vystavět ze dřeva celou městskou čtvrť.

Proměny kanceláří a realizace z domova i ze světa

Třetím velkým tématem jsou pak administrativní budovy, kanceláře a komerční stavby. Věnujeme se aktuální situaci na trhu i ukázce projektů a realizací, které ukazují, kam se posouvají pracovní prostory.

Nechybí ani přehlídka zajímavých realizací z poslední doby. Své místo si tentokrát vydobyly připravované administrativní prostory DSTRCT.Berlin a bratislavské kanceláře IPM Group od studia Perspektiv, konverze Battersea Power Station v Londýně od WilkinsonEyre, multifunkční komplex Villa M v Paříži od Triptyque + Philippe Starck, rezidenční čtvrť La Cartoucherie v Toulouse od Dietrich | Untertrifaller Architekten nebo pražská Office Hybernská, za níž stojí Studio AARH.

Třešničkou na našem narozeninovém architektonickém dortu je pak rozhovor s vycházející designérskou hvězdou Jiřím Krejčiříkem, kterého zastupuje i věhlasná italská kurátorka Rossana Orlandi.

Jubilejní číslo časopisu ASB 1/2023 vychází 9. března. Objednat si jej můžete jednoduše zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.